Reklama

Czas postu jest czasem szansy

2013-02-15 15:06

Iwona Bańka
Edycja sandomierska 7/2013, str. 1, 4-5

Czas czterdziestodniowego oczekiwania już się zaczął. Jest to nasz czas do przygotowania się aby w pełni uczestniczyć w szczycie Liturgii całego roku, jakim jest Święte Triduum Paschalne. Tak jak Chrystus, który udał się na pustynię, by tam modlić się, pościć i walczyć z szatanem, tak i my, wierni, idąc za Jego przykładem będziemy czynić podobnie.

Nabożeństwa Wielkiego Postu

Nabożeństwem nieodłącznie związanym z przeżywaniem Wielkiego Postu są Drogi Krzyżowe, zazwyczaj odprawiane w piątki. Od niedawna przyjął się zwyczaj w naszej diecezji, aby w miastach, parafie brały udział w miejskich drogach krzyżowych. Takie będzie m.in. w Tarnobrzegu, Stalowej Woli i Sandomierzu.

Publiczne rozważanie Męki Pańskiej stanowi wspaniały przykład i wyraz wzajemnej łączności chrześcijan w przeżywaniu swojej wiary. Niewątpliwie rzesze wiernych w piątkowe południa będę uczestniczyć w nabożeństwach Drogi Krzyżowej w swoich rodzinnych parafiach lub będą odprawiać je w domu.

Reklama

Wielkiego Postu również nie można sobie wyobrazić bez udział w „Gorzkich Żalach”. W niedzielne popołudnia wnętrza kościołów i kaplic wypełniają się ludźmi, którzy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem śpiewają pieśni o treści pasyjnej po czym wsłuchują się w kazania pasyjne. Zwyczaj odprawiania „Gorzkich Żalów” ma już ponad 300 letnią tradycję i nadal cieszy się niesłabnącym powodzeniem wiernych.

Czas od Środy Popielcowej do Triduum Paschalnego ma charakter pokutny. Powinien być to czas wyciszenia się i kontemplacji. W tym okresie każdy chrześcijanin powinien odbyć własną drogę na pustynię, oddalić się nieco od codziennego zgiełku, znaleźć chwilę, by pobyć na modlitwie, na rozmowie z Bogiem. Dobrym czasem może być sobotni wieczór, gdy np. możemy rozważać czytania z niedzieli i tym samym lepiej przygotować się do Mszy św. czwarte przykazanie kościelne mówi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Dawniej, nie było mowy o jakiejkolwiek zabawie, nie urządzano w tym czasie także wesel. Powstrzymywano się od śpiewów i tańców, by wyciszyć się i bardziej poczuć pokutny charakter tego okresu. Dziś, coraz częściej to przykazanie jest łamane. Nawet w piątki słychać z pobliskich dyskotek czy świetlic muzykę. Codziennością stały się „osiemnastki”, organizowane również w Wielkim Poście. Stąd apel do naszych czytelników, by w okresie Wielkiego Postu zachować powagę, która od wieków stanowi element naszej tradycji. Przykładem takiego wyciszenia się i kontemplacji mogą być rekolekcje dla dziewcząt, które organizuje Zgromadzenie Sióstr św. Dominika w Tarnobrzegu Wielowsi w dniach od 18 do 23 lutego br.

Dobre zwyczaje

Zapewne starsi nasi czytelnicy pamiętają jeszcze, jak przeżywano okres Wielkiego Postu w latach ich młodości czy dzieciństwa. Dawniej praktykowano bardzo surowy 40-dniowy post, podczas którego obowiązywała wstrzemięźliwość od potraw mięsnych. W Środę Popielcową wypalano patelnie i naczynia kuchenne, by nie pozostała na nich nawet odrobina tłuszczu. Środa i piątek były dniami szczególnie surowego postu. Niektórzy ograniczali się w tych dniach do spożywania jedynie chleba i wody lub zupełnie rezygnowali z przyjmowania posiłków. Dziś do wstrzemięźliwości jesteśmy zobowiązani w Środę Popielcową i w Wielki Piątek (post ilościowy i jakościowy) oraz we wszystkie piątki podczas całego roku. Ten czas sprzyja podejmowaniu postanowień wielkopostnych, np. rezygnacji z „małych przyjemności”.

Obowiązki chrześcijańskie

Podczas Wielkiego Postu powinniśmy wspierać ubogich i ludzi potrzepujących, nie tylko w sensie materialnym, ale również duchowym. Okazją do takich działań stają się np. zbiórki organizowane w kościele, zbiórki żywności przeprowadzane w sklepach, czy paczki z żywnością przynoszone do kościoła.

W naszej diecezji istnieją wspólnoty, które włączają się w przygotowanie paczek na święta dla najuboższych np. Domowy Kościół, Klub Inteligencji Katolickiej, Akacja Katolicka czy punkty charytatywne działające przy parafiach. Jałmużną może być również dobre słowo, czas poświęcony na rozmowę, czy pomoc w codziennym życiu. Ważne jest aby nasze wsparcie wynikało z serca.

Niewątpliwie prym w niesieniu pomocy materialnej wiedzie „Caritas”. Nasza diecezjalna Caritas od wielu lat prowadzi aukcję charytatywną „Jałmużna Wielkopostna”. Do parafii diecezji sandomierskiej w tym roku trafiło już 30 tys. skarbonek. Przez cały okres Wielkiego Postu rodziny lub indywidualne osoby składają do nich dobrowolne ofiary pieniężne. Na koniec Wielkiego Postu skarbonki trafiają do kościołów. Zebrane w ten sposób ofiary są przeznaczone na działalność charytatywną w parafii i w diecezji. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Wiara działająca w miłości”. Wiara bez miłości nie przynosi owocu, a miłość bez wiary byłaby uczuciem niestabilnym, pełnym wątpliwości. Wiara i miłość potrzebują siebie nawzajem, tak że jedna pozwala drugiej, by mogła się zrealizować. Niemało chrześcijan z miłości poświęca swoje życie ludziom samotnym, opuszczonym lub wykluczonym. Niosą im wsparcie i pomoc, ponieważ widzą w nich samego Chrystusa.

Na skarbonkach umieszczone jest wezwanie, które brzmi: „Zrezygnuj w Wielkim Poście z jakiejś przyjemności i złóż ofiarę do skarbonki. Tegoroczna jałmużna pomoże w leczeniu dzieci i osób starszych”. Skarbonki wzięte do domów przypominają o potrzebie praktykowania jałmużny, jako elementu życia chrześcijańskiego. Ma to duże znaczenie dla rozwoju duchowego we współczesnym, bardzo komercyjnym społeczeństwie. Ludzie, w tym katolicy, często zapominają o znaczeniu jałmużny. Skarbonki i cała akcja mają nam o tym przypominać.

Jałmużna Wielkopostna” przyczynia się także do rozwoju życia religijnego, buduje więź chrześcijańskiej miłości we wspólnocie wiary. Sprawia, że katolik staje się bardziej autentycznym znakiem obecności Chrystusa.

W naszej diecezji

Przez dwa dni - 22 i 23 marca Caritas Diecezji Sandomierskiej organizuje Wielkanocną Zbiórkę Żywności. Organizatorzy zachęcają do aktywnego udziału w tej akcji. Wystarczy, że każda osoba robiąca zakupy włoży do specjalnie przygotowanych koszy po jednym produkcie o długim terminie ważności, by pomóc naprawdę wielu ubogim osobom. Produkty o wydłużonym terminie ważności to: mąka, kasza, ryż, makaron, olej, konserwy, dania gotowe, przetwory owocowo - warzywne, herbata, kakao, słodycze, płatki kukurydziane, musli, itp.

Z zebranych produktów wolontariusze Caritas przygotowują paczki żywnościowe, które następnie są przekazywane osobom ubogim. O wielkości paczki przeznaczonej dla danej rodziny decyduje ilość osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. Do każdej z paczek zostanie dołączana wędlina, chleb i cukrowy Baranek Wielkanocny.

Caritas Diecezji Sandomierskiej przygotowała także 20 tys. Baranków Wielkanocnych, które będą do nabycia w parafiach w okresie Wielkiego Postu. Zebrane w ten sposób pieniądze posłużą w zorganizowanie letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z biednych rodzin.

Pomysowość młodych

Również inicjatywy młodzieży, należącej do wspólnot istniejących w naszej diecezji, są godne naśladowania i włączenia się w nie. Piękną akcję prowadzi podczas Wielkiego Postu Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży: Duchowe 112. Jest to akcja, której celem jest niesienie duchowej pomocy potrzebującym. W dzisiejszym świecie człowiek boryka się z różnymi problemami, czasami bywają chwile, że sam nie daje rady. Często bywa tak, że wstydzi się wyznać co go trapi, jest skrępowany, gdy chce kogoś poprosić o pomoc. Wolontariusze Duchowy 112 zapewniaj wsparcie modlitewne, a koordynator gwarantuje pełną anonimowość. Każda osoba, która potrzebuje duchowej pomocy, niezależnie od wieku czy statusu społecznego, może wysłać SMS-a pod numer 797-087-373. Akcja jest w pełni niekomercyjna, więc ani organizatorzy ani uczestnicy akcji nie czerpią z niej żadnych korzyści materialnych (płaci się wg taryfy operatora). W treść wiadomości należy wpisać intencję, w jakiej modlić się będą duchowi wolontariusze. Są to ludzie, którzy poprzez swoją modlitwę pragną pomagać potrzebującym, zaakceptowali regulamin i sumiennie spełniają swoje obowiązki modlitewne. Każdy duchowy wolontariusz należy do jednej grupy. Istnieje siedem grup modlitewnych, każda przez jeden dzień w tygodniu pełni dyżur. Wynika z tego, że duchowy wolontariusz raz w tygodniu modli się w nadesłanych intencjach.

Duchowym wolontariuszem może zostać każdy, kto posiada dobre chęci i pragnie poprzez swoją modlitwę i duchową pomoc wspierać potrzebujących. Nie musi być KSM-owiczem, ani członkiem jakiejkolwiek innej kościelnej organizacji. Wystarczy, że zgłosi się do koordynatora Duchowe 112 (Paulina Kaczor tel: 507-570-709; e-mail: pkaczorek@gmail.com) i zaakceptuje regulamin akcji.

Podobnie jak w ubiegłym roku, członkowie oddziałów KSM w swoich parafiach przygotują koszyczki ze święconką dla osób chorych i starszych. Przygotowane przez młodzież koszyczki w Wielką Sobotę zostaną poświęcone w kościele i zaniesione do osób, które nie są w stanie same tego zrobić.

Dla rodziny

Wieczornice wielkopostne są obecnie mniej praktykowane, a szkoda... Okres Wielkiego Postu jest idealnym czasem, by je sobie przypomnieć i np. przynajmniej na kilka wieczorów wyłączyć telewizor i poświęcić ten czas rodzinie. Można wtedy czytać książki religijne, poezję, albo wspólnie śpiewać pieśni religijne.

Tagi:
Wielki Post

Miłość bez miary

2019-04-10 10:28

Ks. Tomasz Zmarzły
Edycja sosnowiecka 15/2019, str. I

TZ
Ilustracja z Mszału Rzymskiego

Wielki Post dobiega końca. To był szczególny czas podążania za Chrystusem dźwigającym krzyż i prowadzącym nas do Zmartwychwstania. Jezus mówi: „Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem” (Łk 14, 27). Św. Jan Paweł II mówił, że miłości bez krzyża się nie znajdzie, krzyża bez miłości nie uniesie. Każdy inaczej przeżywał tę wyjątkową czterdziestodniową wędrówkę.

– Każdego roku wyczekuję czasu Wielkiego Postu. Podobnie jak wiosna jest czasem porządków, Wielki Post jest dla mnie czasem porządkowania życiowej codzienności. Ustawiania na właściwych miejscach moich ambicji, talentów, słabości, wartości. Szczególnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej pomaga mi na nowo oddać miejsce najważniejsze Jezusowi Chrystusowi. Gdy w sercu oddam Jemu to najważniejsze miejsce, wszystko inne zaczyna się układać i przychodzi radość Wielkiej Nocy! – opowiada Agnieszka Dubiel.

Ks. Jan Twardowski pisał: „Wiara jest dla mnie ufnością, zawierzeniem Panu Bogu bez stawiania pytań. Człowiek wierzący nie ma takich pytań. Człowiek niewierzący nie ma odpowiedzi”. – Każdy Wielki Post jest wyjątkową okazją do kontemplacji Bożej miłości. To droga budowania zaufania do Tego, który do końca nas umiłował. Co roku taka sama, ale jakże bogatsza w doświadczenie miłości większej niż śmierć – stwierdza Alicja Demczyńska.

– Okres Wielkiego Postu to dla mnie czas refleksji i wyciszenia, czas pracy nad sobą i rozmyślania nad tym, jakim jestem człowiekiem. Czy potrafiłabym oddać swoje życie za innych ludzi i kochać kogoś, kto źle mi życzy? Udział w nabożeństwie „Gorzkich żali”, Drogi Krzyżowej czy wielkopostnych rekolekcjach uświadamiają mi co dla mnie zrobił Jezus i mobilizują, by swoim życiem choć trochę Mu podziękować – mówi Patrycja Cieślik.

Nie trzeba czekać rok, by iść za Jezusem. On zawsze nas zaprasza, by pójść za Nim. Uczy nas każdego dnia, że „miarą miłości jest miłość bez miary” (św. Bernard z Clairvaux).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oświadczenie w sprawie o. Pelanowskiego

2019-11-30 18:46

Ojcowie Paulini

Poniżej zamieszczamy oficjalne oświadczenie Kurii Generalnej Zakonu Paulinów w sprawie o. Augustyna Pelanowskiego:

Agnieszka Bugała

W związku z propagowanymi przez o. Augustyna Pelanowskiego poglądami stojącymi w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej oraz szacunkiem należnym Ojcu Świętemu Franciszkowi, Zakon św. Pawła I Pustelnika (Paulini) oświadcza, iż zdecydowanie odcina się od prywatnych poglądów wyżej wymienionego kapłana.

Jednocześnie zwracamy uwagę, iż o. Augustyn łamie śluby zakonne, zarówno poprzez publikacje, na które nie otrzymał zgody, jak również przez trwającą ponad 11 miesięcy samowolną nieobecność w klasztorze.

Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zamętu i zgorszenia, jakie w dusze wiernych wprowadzić może indywidualna działalność o. Pelanowskiego. Jednocześnie informujemy, że już wcześniej podjęte zostały kroki przewidziane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.

W duchu braterstwa trwamy w modlitwie za o. Augustyna.

o. Paweł Przygodzki

Sekretarz Generalny Zakonu Paulinów

Częstochowa – Jasna Góra, 30 listopada 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prymas Polski: nawet najbardziej luksusowe dobra nie zastąpią człowieka

2019-12-06 19:20

bgk / Łubowo (KAI)

„Święty Mikołaj staje przed nami jako świadek ludzkiej dobroci i miłosierdzia. Uczy jej w świecie, który pragnąc zaspokoić wszystkie nasze potrzeby, jakby ciągle nie rozumiał, że nawet najbardziej luksusowe dobra nie zastąpią człowieka i jego serca” – mówił dziś w Łubowie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Episkopat.pl

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w miejscowym, zabytkowym kościele pw. św. Mikołaja uroczystościom odpustowym ku czci patrona. Przypominając w homilii najbardziej znany obraz skromnego biskupa Miry – zapożyczony i zniekształcony przez popkulturę – podkreślił, że historyczny biskup Mikołaj „nie potrzebował reklamy dla uczynków miłości”.

„Nie tylko się z nimi nie obnosił, ale wręcz je ukrywał, by nie czynić niczego na pokaz – mówił abp Polak dodając za papieżem Franciszkiem, że choć miłosierdzie ma oczy, by widzieć, uszy, by słyszeć i ręce, by konkretnie pomagać, samo często pozostaje w ukryciu.

„Pragnie bowiem uszanować człowieka i jego godność” – podkreślił Prymas wskazując dalej, że uczynki miłosierdzia to nie tylko te mające materialny wymiar. Uczynkiem miłosierdzia jest modlitwa za żywych i umarłych. Jest nim niesienie pokoju tam, gdzie go brakuje, co w naszych czasach jest coraz pilniejszych wezwaniem. Uczynkiem miłosierdzia – i to tym najbardziej czytelnym – jest także troska o chorych i cierpiących.

„Uśmiech, trochę czułości, uścisk dłoni, to proste gesty, ale bardzo ważne dla ludzi chorych, którzy tak często czują się pozostawieni samymi sobie” – mówił za papieżem Franciszkiem abp Polak dodając, że świadkiem takiej właśnie ludzkiej dobroci i chrześcijańskiej miłości jest właśnie św. Mikołaj.

„Uczy jej w świecie, który pragnąc zaspokoić wszystkie nasze potrzeby, jakby ciągle nie rozumiał, że nawet najbardziej luksusowe rzeczy i dobra nie zastąpią samego człowieka. Nie zastąpią jego serca, jego dłoni, jego oczu. Wśród kolorowych prezentów, które rozdają dziś przydrożni mikołaje nie spotkasz bowiem prezentu z napisem człowiek. Bo człowiek może prawdziwie tylko sam siebie darować drugiemu: może dać swój czas, swoje słowo, zwykły gest ludzkiej solidarności, dobroci, uśmiechu, nawet przez łzy” – mówił na koniec Prymas Polski.

Odpustowa Msza św. w zabytkowym kościele w Łubowie była także dziękczynieniem za zakończenie remontu i renowacji tej XVII-wiecznej świątyni parafialnej – jednego z najstarszych kościołów drewnianych w Wielkopolsce. Prace rozpoczęły się w 2017 roku i zostały przeprowadzone w ramach projektu „Renowacja i konserwacja drewnianych zabytków archidiecezji gnieźnieńskiej celem stworzenia nowej oferty edukacyjno-kulturalnej”. 

Podobnie jak kościół, także parafia w Łubowie jest jedną z najstarszych w regionie. Erygowano ją już w XII wieku. Wtedy też stanęła pierwsza drewniana świątynia, spalona doszczętnie podczas wojen szwedzkich. Po odbudowie kościół (służący wspólnocie do dziś) został poświęcony przez biskupa Stanisława Dzianotta, sufragana kijowskiego, kanonika gnieźnieńskiego i przełożonego Zakonu Maltańskiego – stąd na wieży umieszczono zachowany do dziś krzyż maltański.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem