Reklama

Niedziela Przemyska

Rodzina szkołą wiary

Niedziela przemyska 10/2013, str. 3

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

PAWEŁ BUGIRA

Po zakończeniu Mszy św. członkowie Akcji Katolickiej przeszli ulicami miasta do Seminarium Duchownego, modląc się Koronką do Miłosierdzia Bożego

Po zakończeniu Mszy św. członkowie Akcji Katolickiej przeszli ulicami miasta do Seminarium Duchownego, modląc się Koronką do Miłosierdzia Bożego

Spotkanie rozpoczęła Droga Krzyżowa i Msza św. w archikatedrze. Przewodniczył jej abp Józef Michalik. Na początku kazania przypomniał, że rodzina jest podstawową dla społeczeństwa i Kościoła komórką, dającą nie tylko życie biologiczne, ale też życie wiary.

Rodzina ma misję

- Człowiek łatwiej i pełniej poznaje Boga we wspólnocie, zwłaszcza w rodzinie. Dlatego to nie jest bez znaczenia, że rodzina ma misję przekazywania wiary - powiedział. Podkreślił, że uczenie małych dzieci modlitwy i ich uczestnictwo w nabożeństwach, nawet jeśli pozornie się nudzą, daje efekty i pozostawia istotny ślad wiary.

Abp Michalik zauważył, że coraz więcej małżeństw się rozpada, a do sądów kościelnych wpływa coraz więcej wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Zwrócił uwagę, że ponad 90 procent młodzieży przyznaje się do wiary, gorzej jednak wygląda hierarchia wartości. Stwierdził przy tym, że największą wartością, jaką mogą ofiarować rodzice dzieciom, nie jest zabezpieczenie materialne, ale ukształtowanie moralne.

Dać dziecku do ręki ster

- Dziadkowie i rodzice są skarbem w rodzinie nie przez to, że zapewnią dzieciom czy wnukom wspaniałą przyszłość materialną, ale że dadzą mu ster do ręki, który go wyprowadzi pośród burz. Mimo buntowniczych postaw dorastającej młodzieży słowa rodziców są dla niej ważne. Egzamin z życia zdają ci, którzy żyją uczciwie, nie ci, którzy sprytem i poza moralnością załatwiają różne sprawy - powiedział Przewodniczący KEP.

- W naszych polskich rodzinach umarła wola życia - ubolewał Metropolita Przemyski. - Tworzymy atmosferę niechęci do kolejnego życia. Dziecko następne jest uważane za ryzyko. A to jest dar Bożego błogosławieństwa, to jest przyszłość - mówił.

Abp Michalik przestrzegał przed przekonaniem, że rodziny wielodzietne są patologiczne i ich wyszydzaniem. - Jeśli się śmiejesz z matki wielodzietnej, to się spowiadaj i przysięgaj Panu Bogu, że będziesz jej pomagać, nie szydzić - mówił. Podkreślał, że w domach powinno się znaleźć miejsce dla starego ojca lub matki.

Reklama

- Nie bójcie się być sobą, nie bójmy się wymagać od siebie. Pamiętajmy, że największym argumentem w trosce o nasze rodziny jest zachowanie tradycji i sprawdzonych metod, które pomogą podtrzymać wiarę i wyzwalać dobro z drugiego człowieka - stwierdził abp Michalik.

Rodzina uczy przykładem

W dalszej części spotkania odbyły sie prelekcje ks. dr. hab. Wacława Siwaka oraz ks. dr. Marka Machały, wicedyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w przemyskiej kurii. Pierwszy przypomniał, że prawdziwy Kościół nie może istnieć bez rodziny, która jest jego najważniejszą drogą. Zwrócił uwagę, że rodzina kształtuje nie tylko poprzez słowa, ale również przez przykłady. Zaznaczył, że miłość to nie tylko uczucie oraz, że to pojęcie jest dzisiaj poważnie zagrożone. Wśród ważnych elementów świętości małżeństwa wymienił m.in. jego sakramentalność oraz powołanie do rodzicielstwa. Mówiąc o akcie małżeńskim powiedział, że musi być dobrowolny, wyrażać wzajemną miłość i być intymnym, czyli zakrytym przed innymi, nie może być oglądany, fotografowany czy filmowany.

Ks. Machała zwrócił uwagę na aktywną katechezę dzieci w rodzinach, która dokonuje się przez pielęgnowanie zwyczajów i tradycji religijnych. - Dziecko nie wszystko od razu rozumie, ale przesiąka rzeczywistością wiary - zauważył. Przestrzegał przy tym przed bajkami, zabawkami i ubrankami dla dzieci, które wbrew pozorom promują treści - niekiedy - wręcz demoniczne. Ks. Machała radził, aby ukierunkowywać dziecko na poszukiwanie prawdziwych wartości oraz dbać o pogłębianie własnej wiedzy religijnej. Zachęcał też chętnych do uczestnictwa w Studium Życia Rodzinnego innych dziełach związanych z formacją małżeństw i rodzin. - Ważnym elementem jest tworzenie środowiska przyjaznego wierze, czyli grupy osób, które mają podobne wartości - zauważył.

Reklama

W Auli Seminarium spotkanie kongresowe uświetnili swymi występami: duet wokalny „Gloria”, działający przy kościele Ojców Karmelitów Bosych w Przemyślu. Wiersze czytała przemyska poetka i członek Akcji Katolickiej przy parafii św. Brata Alberta w Przemyślu Teresa Paryna.

Na cały Kongres składa się 5 spotkań. Dwa odbyły się jesienią ubiegłego roku: w Łańcucie poświęcony tematowi wiary i Jarosławiu o roli katolickiego laikatu. Następne, na temat roli mediów, zostanie zorganizowane w kwietniu w Krośnie. Ich zwieńczeniem będzie majowa coroczna pielgrzymka do Strachociny, gdzie znajduje się sanktuarium patrona AK AP - św. Andrzeja Boboli. Wówczas zostaną opracowane wnioski ze wszystkich spotkań.

2013-03-11 09:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Maryją idziemy w przyszłość

W dniach od 7 do 8 maja br. pod hasłem „Z Maryją idziemy w przyszłość" odbyła się kolejna Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę. W pierwszym dniu spotkania w auli Domu Pielgrzyma konferencję zatytułowaną : „Do czynu katolickiego przejść musimy. Duchowość Akcji Katolickiej według kard. Augusta Hlonda” wygłosił ks. dr Bogusław Kozioł SChr, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego kard. Augusta Hlonda.

Potem odbyła sie dyskusja, po której udano się pod tablicę kard. A. Hlonda, gdzie złożono kwiaty oraz odczytano Akt Oddania Matce Bożej wszystkich trosk współczesnej Polski. Pierwszy dzień Pielgrzymki Akcji Katolickiej zakończył Apel Jasnogórski, który poprowadził bp Mirosław Milewski, Krajowy Asystent Akcji Katolickiej oraz nocne, modlitewne czuwanie. W drugim dniu w kościele Św. Zygmunta w Częstochowie już w godzinach porannych zaczęli się gromadzić wszyscy uczestnicy Pielgrzymki Akcji Katolickiej. Do zebranych przemówili m.in.: bp Mirosław Milewski, Krajowy Asystent Akcji katolickiej, Urszula Furtak, prezes Zarządu KIAK, Kazimierz Kryla, wiceprezes KIAK. W imieniu abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego głos zabrał ks. Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. duszpasterskich. Nastepnie wręczono medale „Za dzieło apostolstwa”.

CZYTAJ DALEJ

Skąd się biorą powołani?

Gdy mówimy o powołaniach, nie możemy zapominać o rodzinach – to w nich wszystko się zaczyna.

Osoby wstępujące do zakonu czy seminarium to ludzie z krwi i kości, z bagażem doświadczeń, który wynieśli z domu. Jakie wobec tego są rodziny, które wydały owoc powołania? Czy istnieje recepta na to, jak wychować księdza lub zakonnicę? Głos oddajemy tym, którzy stoją w cieniu powołań – rodzicom i rodzeństwu.

CZYTAJ DALEJ

Salezjańska parafia na Stradomiu

2023-01-31 10:19

[ TEMATY ]

parafia

salezjanie

archidiecezja częstochowska

Karol Porwich

Jesteśmy na etapie zbierania sił, by to, co planujemy, zrealizować w sposób odpowiedzialny – mówi ks. Adam Jarząbek.

Niedaleko Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie można zauważyć monumentalną świątynię stradomskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powstała ona w latach powojennych, a jej gospodarzami od zarania jest Towarzystwo św. Franciszka Salezego. Od czerwca 2022 r. funkcję proboszcza i przełożonego częstochowskiej salezjańskiej wspólnoty pełni ks. Adam Jarząbek. – Z wielkim pokojem w sercu, ale też nie bez obaw, przyjąłem propozycję bycia proboszczem i dyrektorem częstochowskiej Wspólnoty Salezjańskiej. Zdawałem sobie sprawę, że moja posługa będzie ode mnie wymagała wiele sił i wzięcia odpowiedzialności za powierzone dzieła. Są one przecież nierozerwalnie związane z życiem wielu pokoleń kapłanów-salezjanów, którzy oddali swoje duszpasterskie serce mieszkańcom Stradomia i całego częstochowskiego regionu – mówi z głęboką troską ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję