Reklama

Kościół

Paryż: do katedry Notre-Dame powróciło osiem dzwonów

Dobiegł końca kolejny etap renowacji katedry Notre-Dame w Paryżu zniszczonej przed pięciu laty przez pożar. Słynna na całym świecie paryska katedra otrzymała wczoraj z powrotem osiem dzwonów, które w przyszłości ponownie zawisną w północnej wieży. Według doniesień francuskich mediów, wzdłuż ulic, którymi dużą ciężarówką przewożono z Normandii dzwony ważące od 700 do 3500 kilogramów, ustawili się liczni mieszkańcy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na szczęście, sześć dzwonów po prostu trzeba było wyczyścić, a jedynie dwa inne wymagały drobnych napraw. Dzwony w wieży północnej wraz z dużymi organami uważane są za „głos” Notre-Dame.

Odrestaurowane dzwony pobłogosławił rektor katedry, ks. prał. Olivier Ribadeau Dumas. Podkreślił, że są one „stałym elementem życia miasta”. Wszyscy są zaproszeni, aby się wokół nich zgromadzić. „Przypominają nam, że życie chrześcijańskie jest wiecznym nowym początkiem” - stwierdził duchowny.

Podziel się cytatem

Katedrę w sercu stolicy Francji zniszczył pożar w kwietniu 2019 roku. Od tego czasu trwa jej odbudowa. Wielkie otwarcie zaplanowano na 8 grudnia. W ostatnich dniach pojawiły się pogłoski, że na uroczystą Mszę św. z tej okazji ma zamiar przyjechać do Paryża papież Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-09-13 14:45

Oceń: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paryż: 400 dorosłych osób przygotowuje się do przyjęcia chrztu

[ TEMATY ]

chrzest

Francja

Paryż

Władysław Kościuch

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Około 400 osób dorosłych przygotowuje się w archidiecezji paryskiej do przyjęcia podczas Wigilii Paschalnej, 3 kwietnia wieczorem sakramentu Chrztu świętego – poinformowano w stolicy Francji. Jednocześnie lokalny Kościół zaprosił wiernych do udziału w konferencjach wielkopostnych, których tradycja sięga 1835 roku.

Konferencje zatytułowane „Czy człowieka nie da się naprawić? Przywróć nam radość Twojego zbawienia” wygłosi ks. Guillaume de Menthière, proboszcz parafii w Paryżu i teolog. Będą one głoszone w kościele Saint-Germain l’Auxerrois i transmitowane na żywo o godz. 16.30 przez telewizję katolicką KTO a także przez rozgłośnię France-Culture (ogólnokrajowy program radiowy). Po konferencji przewidziano adorację eucharystyczną, nieszpory o 17.45 i Mszę św. o godz. 18.00. Pierwsza z nich zostanie wygłoszona w niedzielę 21 lutego a ostatnia z sześciu – 28 marca.
CZYTAJ DALEJ

95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

2026-02-22 08:20

[ TEMATY ]

Faustyna

św. Faustyna Kowalska

Karol Porwich/Niedziela

Dziś przypada 95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej. Do wydarzenia w klasztorze w Płocku nawiązał w środę Papież Leon XIV, podkreślając, że „zapoczątkowało nowy rozdział szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia poprzez Koronkę i obraz «Jezu, ufam Tobie»”.

„22 lutego przypada 95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego świętej Faustynie Kowalskiej” – przypomniał Leon XIV podczas audiencji generalnej 18 lutego. „Zapoczątkowało to nowy rozdział szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia poprzez Koronkę i obraz „Jezu, ufam Tobie” - dodał Ojciec Święty.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: musimy mieć pewność, że środki z programu SAFE nie będą wstrzymane czy zawieszone

2026-02-25 10:00

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

PAP/Paweł Supernak

Podstawową zasadą budowy bezpieczeństwa jest pewność, musimy więc mieć pewność, że środki z programu SAFE nie będą wstrzymane czy zawieszone - mówił prezydent Karol Nawrocki. Zaapelował o uczciwą debatę w tym zakresie i ocenił, że zasadne jest ujawnienie listy 139 projektów przewidzianych do realizacji w ramach tego programu.

Nawrocki w środę przemawiając podczas corocznej odprawy dowódców wojskowych na warszawskiej Cytadeli odniósł się do programu SAFE. Podkreślił swoje wątpliwości w zakresie aspektu suwerennościowego i tego, na ile swobodnie Polska będzie mogła wydatkować te pieniądze w kontekście zasady warunkowości. Jak zauważył, podstawową zasadą budowy bezpieczeństwa jest pewność, musimy więc mieć pewność, że te środki nie będą wstrzymane czy zawieszone.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję