Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Muzyka w kościele

Pamięci Marka Jasińskiego

Niedziela szczecińsko-kamieńska 12/2013, str. 3, 6

[ TEMATY ]

muzyka

kompozytor

Iwona Charkiewicz

Śp. prof. Marek Jasiński

Śp. prof. Marek Jasiński

W lutym bieżącego roku minęła trzecia rocznica śmierci prof. Marka Jasińskiego, wybitnego kompozytora, który niezależnie od intensywnej twórczości prowadził efektywną działalność dydaktyczną w uczelniach muzycznych Szczecina i Bydgoszczy. W niedzielę 3 marca w szczecińskiej bazylice archikatedralnej odbyła się Msza św. za spokój duszy tego znakomitego artysty, a przy tym niezwykle pracowitego, skromnego i sympatycznego człowieka.

Reklama

Mszy św. przewodniczył ks. prał. Jan Kazieczko, który w swojej homilii mówił m.in. o zasługach Marka Jasińskiego, wspominając też prof. Jana Szyrockiego, który z prowadzonym przez siebie ówczesnym Chórem Akademickim Politechniki Szczecińskiej włączał utwory Jasińskiego do repertuaru licznych występów w Polsce i w wielu krajach świata. Ks. Kazieczko, mówiąc o działalności tych obu muzyków, powiedział, iż „wspólnotę ludzi buduje się na bazie kultury”. Oprawę muzyczną Mszy św. stanowił śpiew Chóru Akademickiego im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego. Zabrzmiały: anonimowy hymn „Gaude Mater Polonia”, „Locus iste” Antona Brucknera i „Ave verum corpus” Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Po Mszy św. odbył się koncert, w którym wzięły udział cztery szczecińskie zespoły śpiewacze. Wspomniany Chór ZUT-u rozpoczął go radosnym i pełnym werwy utworem Marka Jasińskiego „Exsultate Deo”. Przyjaciel zmarłego kompozytora prof. Bohdan Boguszewski podzielił się swoimi wspomnieniami o nim, a następnie pojawiły się dzieci z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie (wcześniej poczet sztandarowy tej szkoły, stojąc obok ołtarza, towarzyszył Mszy św.). Dzieci stanowiące Chór „Belcanto” pod dyrekcją Elżbiety Szydłowskiej delikatnymi głosikami zaśpiewały dwie pieśni patrona szkoły „Żółw” i „Lidia”. Z kolei ustawieni w bocznych galeriach świątyni członkowie Chóru ZUT-u pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego wykonali niezwykle kunsztowne „Kyrie” Jasińskiego, po czym usłyszeliśmy tegoż kompozytora bardziej tradycyjne, melodyjne „Ave Maria” zaśpiewane przez Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” pod dyrekcja Grzegorza Handke. Kolejną pozycją programu były dwa utwory „Pater noster” i „Zdrowaś Królewno Wyborna” Andrzeja Koszewskiego, który był mistrzem Marka Jasińskiego podczas jego studiów w poznańskiej Akademii Muzycznej. Wykonał je Chór „Collegium Maiorum” ZUT w Szczecinie pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego. Rozstawiony szeroko przed ołtarzem i wzdłuż bocznych naw Chór Akademicki ZUT-u zaśpiewał wzruszającą XVI-wieczną pieśń Wacława z Szamotuł „Już się zmierzcha”. Dyrygowała Iwona Charkiewicz, przewodnicząca Stowarzyszenia im. Marka Jasińskiego, główna organizatorka całej uroczystości. Końcowy akord koncertu stanowiła wspaniała kompozycja „Lux et Veritas” Jasińskiego. Zaprezentował ją tenże zespół kierowany przez Szymona Wyrzykowskiego z udziałem organów, przy których zasiadła Katarzyna Ganczarska-Borecka.

Po koncercie ks. Jan Kazieczko podziękował wykonawcom, po czym modlitwa za zmarłych i Apel Jasnogórski zakończyły uroczystość.

2013-03-20 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddźwięczą się parafianom

Niedziela wrocławska 40/2020, str. IV

[ TEMATY ]

kompozytor

muzyka sakralna

muzyka organowa

Muzyka w Świątyniach

Archiwum T. Corneliusa

Mimo że T. Cornelius występuje w renomowanych salach koncertowych na całym świecie, chętnie koncertuje również dla publiczności na Dolnym Śląsku

Mimo że T. Cornelius występuje w renomowanych salach koncertowych na całym świecie, chętnie koncertuje również dla publiczności na Dolnym Śląsku

Z Thomasem Corneliusem rozmawia Małgorzata Trawka.

Małgorzata Trawka: Sprowadzenie organów do parafii Chrystusa Króla to wielka akcja i mobilizacja całej społeczności parafialnej, która na zakup i rozbudowę instrumentu zebrała niemałe środki finansowe. Podejrzewam, że Pana – jako organistę – cieszy taka postawa. Czy to jeden ze znaków, że muzyka organowa ma ciągle przed sobą przyszłość?

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję