Reklama

55. Tydzień Filozoficzny KUL

Nauka i wiara

2013-03-28 12:00

Katarzyna Jabłońska
Edycja lubelska 13/2013, str. 7

Mateusz Wójcik
Abp Celestino Migliore i bp Artur Miziński

W dniach 11-14 marca w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II już po raz 55. odbył się Tydzień Filozoficzny. Tym razem inicjatywie organizowanej przez studentów filozofii teoretycznej, filozofii przyrody i nauk przyrodniczych KUL towarzyszyło hasło „Nauka i wiara - nowe ujęcie dawnego problemu”.

Honorowym gościem tygodnia, który prezentował myśl akademicką najważniejszych ośrodków w Polsce, był nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Nuncjusz wraz z bp. Arturem Mizińskim i ks. prof. Stanisławem Janeczkiem - dziekanem Wydziału Filozofii, sprawował Mszę św. na rozpoczęcie tygodnia oraz wygłosił wykład inauguracyjny. W tytule wykładu abp Migliore nawiązał do ewangelicznego dziękczynienia Jezusa Ojcu za to, że zechciał „objawić te rzeczy prostaczkom”, tzn. tym, którzy zdolni są widzieć sercem. Dysertacja Nuncjusza dotyczyła stanowiska Kościoła wobec problemu relacji nauka - wiara. Ksiądz Arcybiskup podkreślał w nim potrzebę ich współistnienia, bowiem wiara ratuje rozum przed tyranią relatywizmu w humanistyce, działaniach społecznych, bioetyce i polityce. Przypomniał troskę Kościoła o właściwe relacje między wiarą a rozumem i nauką, a także o formowanie sumienia. Jak wyjaśniał, rozum i wiara służą sobie nawzajem przez oczyszczanie wiary z powierzchowności i fanatyzmu, z kolei rozumu z tyranii relatywizmu. Wśród prezentowanych myśli wiele miejsca poświęcono naukowej spuściźnie abp. Józefa Życińskiego, który w Instytucie Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych KUL kierował Katedrą Relacji Między Nauką a Wiarą. Ks. dr Marek Słomka, osobisty sekretarz Metropolity a zarazem jego adiunkt, podkreślał, że kwestie na styku nauki i religii dla abp. Życińskiego były treścią życia i stanowiły cząstkę codziennej, biskupiej egzystencji. W wystąpieniu zatytułowanym „«Fides et ratio» - Jan Paweł II i abp Józef Życiński”, ks. Słomka wskazywał na to, iż abp Życiński doceniał wagę papieskiego przesłania, z kolei w kontekście współistnienia wiary i nauki Ojciec Święty miał w lubelskim biskupie i profesorze wielkie wsparcie. Na zakończenie Tygodnia Filozoficznego został zaprezentowany najnowszy numer „Roczników Filozoficznych”, poświęcony pamięci abp. Życińskiego. Osobie przedwcześnie zmarłego Metropolity i Wielkiego Kanclerza KUL dedykowana była także wystawa.

Tagi:
uniwersytet

Nowe kierunki studiów na UJD w Częstochowie

2019-07-19 17:09

AKW

W ramach dodatkowej rekrutacji studentów, która będzie trwać na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie od 22 lipca do 18 września 2019 r. uczelnia proponuje nowe kierunki studiów.

Anna Wyszyńska

Kilka dni temu częstochowski uniwersytet otrzymał zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na uruchomienie 3 kierunków studiów na Wydziale Pedagogicznym. Są to: pedagogika międzykulturowa z mediacją (studia I stopnia), pedagogika specjalna (studia jednolite magisterskie) oraz pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (studia jednolite magisterskie).

W czasie konferencji prasowej 19 lipca br. prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska poinformowała o zaakceptowaniu kolejnych wniosków uczelni dotyczących uruchomienia już w najbliższym roku akademickim kierunków: ekonomii (studia I stopnia), kosmetologii (studia II stopnia) oraz turystyki i rekreacji (studia II stopnia).

Więcej informacji: Zobacz . Obecnie UJD oferuje ponad 40 kierunków studiów w dziedzinach nauk humanistycznych, medycznych, inżynieryjno-technicznych, prawnych i przyrodniczych. Wśród cieszących się największą popularnością są: fizjoterapia, filologia angielska i kosmetologia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Matka Dawida dziękuje służbom i prosi o modlitwę

2019-07-22 08:41

PAP

Matka 5-letniego Dawida Żukowskiego, którego ciało „z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością” znaleziono w sobotę pod wiaduktem przy węźle Pruszków na autostradzie A2, podziękowała służbom, które prowadziły akcję poszukiwawczą.

screenshot/TVN
Ciało dziecka odnaleziono w sobotę w okolicach węzła Pruszków

„Składam podziękowania Służbom, które z ogromną determinacją, nie szczędząc środków i wysiłku prowadziły akcję poszukiwawczą” – napisała.

– Dziękuję lokalnej Społeczności, Mediom i wszystkim tym, którym los mojego Synka nie był obojętny, którzy do końca okazywali wsparcie wierząc w szczęśliwe zakończenie – dodała kobieta, prosząc pod koniec swego oświadczenia „o modlitwę”.

Jej oświadczenie – przekazane w niedzielę – zostało opublikowane przez magazyn reporterów Uwaga! emitowany na antenie TVN24. Kopię listu matki Dawida zamieszczono na stronie internetowej magazynu Uwaga!.

W sobotę stołeczna policja poinformowała, że na trasie A2 między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, w okolicach węzła Pruszków, znaleziono ciało dziecka. – Z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością jesteśmy przekonani, że jest to 5-letni Dawid – przekazał w sobotę dziennikarzom asp. sztab. Mariusz Mrozek z Biura Prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego trwały od 10 lipca, kiedy to utratę kontaktu z nim i jego ojcem zgłosiła rodzina.

Dawid został zabrany przez ojca z Grodziska Mazowieckiego około godz. 17.00 w środę. Według ustaleń policji tego samego dnia przed godz. 21.00 ojciec odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do francuskich skautów: nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych

2019-07-23 19:18

pb (KAI/famillechretienne.fr) / Jambville

Nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych - zaapelował papież Franciszek do 22 tys. francuskich skautów, zgromadzonych w Jambville koło Paryża na „wielkim jamboree” (zlocie) pod hasłem „Connecte!” (Połącz się!).

Grzegorz Gałązka

Za pośrednictwem telegramu wysłanego przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina papież przekonuje, że łączność z Chrystusem poprzez modlitwę, słuchanie słowa Bożego i sakramenty pozwala odkryć „źródło radości”, ale także „drogę prawdziwego spotkania” z innymi ludźmi.

Życzy młodym, by nie ograniczając się spotkań wirtualnych, coraz bardziej byli „budowniczymi mostów”. W ten sposób wezmą udział w budowie społeczeństwa „bardziej sprawiedliwego i bardziej ludzkiego”, zauważającego małych i ubogich.

W spotkaniu w Jambville bierze udział 22 tys. spośród 85 tys. członków głównej organizacji harcerskiej we Francji Scouts et Guides de France (SGDF).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem