Reklama

V Legnicki Marsz Dla Życia i Rodziny

Dziękujemy rodzicom

2013-03-28 12:00

Monika Łukaszów
Edycja legnicka 13/2013, str. 1-2

Monika Łukaszów

W Niedzielę Palmową, obchodzoną w tym roku również jako Narodowy Dzień Życia w Legnicy, odbyła się manifestacja w obronie życia. Już po raz piąty ulicami miasta przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Wzięły w nim udział wielopokoleniowe rodziny: maszerowali rodzice z dziećmi i dziadkowie z wnukami i prawnukami. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie kilka miesięcy. Wzięło w nim udział blisko 3 tys. osób, m.in.: z Lubina, Jeleniej Góry, Bogatyni, Krzeszowa, Wrocławia, a nawet Görlitz

Manifestacja w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci wyruszyła z katedry, a zakończyła się w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Tam bp Stefan Cichy odprawił w intencji wszystkich rodzin uroczystą Mszę św. Na zakończenie odbył się koncert, zatytułowany „Dziękujemy rodzicom”. W przygotowanie tego wydarzenia, jak co roku, zaangażowali się szczególnie członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej oraz przedstawiciele kościelnych ruchów i stowarzyszeń z terenu naszej diecezji. W tym roku manifestacja przyjęła nową nazwę - Marsz dla Życia i Rodziny. Ks. Janusz Wilk, asystent kościelny KSM mówi: - Chcieliśmy w tym roku zwrócić uwagę na fundamentalną wartość rodziny, rozumianej jako związek kobiety i mężczyzny. Idziemy i dziękujemy rodzicom za dar życia. Dziękujemy za dar ojcostwa i macierzyństwa. Chcielibyśmy, żeby były one docenione w naszych środowiskach. Chcemy dowartościować rodziny, które są podstawową komórką społeczną.

Niedzielne spotkanie rozpoczęło się w katedrze, w której biskup legnicki Stefan Cichy powitał młodzież i dorosłych. Zwracając się do zebranych, powiedział: - W marszu, w którym za chwilę pójdziemy, chcemy pokazać jak ważny jest dar życia. Chcemy iść za tym, który siebie nazwał Drogą, Prawdą i Życiem. Po obrzędzie pobłogosławienia palm blisko 3 tys. ludzi, głównie młodych, przy których nie brakowało także rodzin z seniorami, ruszyło ulicami miasta w kierunku kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Z modlitwą i śpiewem na ustach, pokonali 3-kilometrowy odcinek, manifestując przeciwko aborcji, okazując solidarność z najmłodszymi i bezbronnymi. W kościele Matki Bożej Królowej Polski uczestnicy marszu wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył Biskup Legnicki. Obecny był również bp Marek Medyk oraz księża, którzy przybyli z młodzieżą z różnych stron diecezji. Eucharystia została ubogacona śpiewem młodzieży, która uczestniczyła w warsztatach muzycznych poprzedzających niedzielne uroczystości. W homilii Biskup Stefan, zwracając się do młodzieży, odniósł się do homilii Ojca Świętego podczas tegorocznego Dnia Młodzieży w Rzymie. Przytaczając słowa papieża Franciszka, mówił o radości, krzyżu i młodzieży, odnosząc te słowa do realiów naszej diecezji. Powiedział, m.in.: - Nie wstydźmy się nigdy krzyża. Tylko wtedy jesteśmy wyznawcami Chrystusa, kiedy stajemy przy Jego krzyżu. Przede wszystkim pamiętajmy, że mamy się gromadzić w cieniu krzyża w czasie każdej Mszy św. Pamiętajmy więc, że sprawdzianem naszej wiary w Chrystusa Ukrzyżowanego jest to, że się z nim jednoczymy w czasie Mszy św. Dlatego zachęcam wszystkich do systematycznego udziału w Mszy św. - Starajmy się więc być ludźmi radosnymi, wpatrzonymi w krzyż Chrystusa i ludźmi, którzy zawsze starają się być młodymi - dodał bp Cichy.

Na zakończenie Eucharystii państwo Bogdałowie z Jeleniej Góry podzielili się świadectwem swojego ciężkiego doświadczenia życia. W imieniu kilku osób wyrazili wolę podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Następnie wręczono wyróżnienia parafiom, instytucjom, a także tym osobom, które włączyły się w akcję rozprowadzania różańców, trwającą w naszej diecezji podczas całego Wielkiego Postu. Akcja została podjęta przy współpracy Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dochód ze sprzedaży różańców zostanie przekazany chrześcijańskim rodzinom z Betlejem. Nagrodą za prowadzenie akcji były drewniane figurki przedstawiające Świętą Rodzinę, wykonane przez chrześcijan z Ziemi Świętej.

Reklama

Spotkanie młodych zakończyło oratorium pt. „Dziękujemy rodzicom”. Wykonawcami było ponad 140 młodych, którzy wcześniej brali udział w warsztatach muzycznych. Prowadzili je, jak co roku, krakowscy muzycy - Hubert Kowalski i Paweł Bębenek. Oratorium ubogaciła solistka Anna Grygiel oraz orkiestra ze Szkoły Muzycznej w Legnicy. Na zakończenie koncertu publiczność wraz z artystami zaśpiewała utwór pt. „Przymnóż nam wiarę, Panie nasz”. XXVIII Spotkanie Młodych w Legnicy zakończyło błogosławieństwo księży biskupów.

Każdego roku marsz dla życia poprzedzają inicjatywy charytatywne i modlitewne. Wśród nich warto wymienić wspomnianą już akcję charytatywną „Rodzina Rodzinie”, podczas której rozprowadzono 2,5 tys. różańców. Kolejną akcją, towarzyszącą przygotowaniom do Marszu do Życia i Rodziny, była krucjata modlitewna 40 Dni dla Życia, która w naszej diecezji odbyła się już po raz trzeci, i z roku na rok, cieszyła się coraz większym zainteresowaniem. Tegoroczna modlitwa odbywała się w domach osób, które zgłosiły swój udział. 40 dni - w dzień i w nocy modlono się za poczęte dzieci i ich rodziców. Wierni modlili się także za osoby, które dokonują aborcji lub asystują przy niej. Tegoroczna krucjata modlitewna zakończyła się tuż przed rozpoczęciem V Marszu dla Życia i Rodziny. Jak podali organizatorzy, w tym roku w 40-dniowej krucjacie modlitewnej wzięło udział 270 osób z kraju i zagranicy.

Tagi:
marsz

10 tysięcy wiernych Diecezji Tarnowskiej w obronie życia i rodziny

2019-10-07 13:51

Ewa Biedroń / diecezja.tarnow.pl

Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Nowego Sącza. Uczestniczyło w nim ok. 10 tysięcy wiernych z całej diecezji, m.in. małżeństwa z dziećmi, byli także duchowni, siostry zakonne, młodzież i starsi. Tłum modlił się na różańcu idąc z sądeckiej bazyliki do sanktuarium św. Rity.

ks Marian Kostrzewa / diecezja.tarnow.pl

Marsz rozpoczęła Msza św. w sanktuarium Przemienienia Pańskiego pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. W homilii biskup mówił, że uczestnictwo w Marszu to świadectwo o tym, że życie ludzkie jest Dobrą Nowiną, darem i skarbem. Ordynariusz diecezji podkreślił też rolę rodziny.

„Taka jest nasza misja: świadczyć jak pięknie, prawdziwie i dobrze jest tworzyć rodzinę, być rodziną; jak bardzo jest ona niezbędna dla życia świata, dla przyszłości ludzkości. Taka jest nasza misja chrześcijańska – owo bycie misjonarzami w naszym własnym środowisku – byśmy uwydatnili wspaniały plan Boga w odniesieniu do rodziny i małżeństwa” - powiedział bp Jeż.

Bp Jeż zachęcał, by zwłaszcza w chwilach trudnych czerpać moc z wiary. „W świecie toczy się walka o fundamentalne wartości, jak prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, jak instytucja naturalnego małżeństwa i rodziny. O tej walce mówiła wizjonerka z Fatimy, siostra Łucja – warto zapamiętać sobie jej słowa: „Ostateczna walka między szatanem a Bogiem rozegra się o małżeństwo i rodzinę”. Jeśli zniszczy się fundament, wtedy cały budynek się zapadnie. Rodzina i małżeństwo są fundamentem ludzkości, narodów, fundamentem społeczeństwa” - dodał kaznodzieja.

Bp Jeż podkreślił, że trzeba ukazywać piękno tych małżeństw, które żyją zgodnie, kochają się, wspierają się w trudnościach i wspólnie przechodzą róże trudności. „Jest to bowiem najbardziej przekonujące świadectwo piękna, prostoty i siły miłości małżeńskiej a także miłości rodzinnej; miłości, która naprawdę dzięki łasce Bożej wszystko przetrzyma”.

Biskup dodał, że w trosce o los rodzin i małżeństw Kościół chce wspierać także rodziny, które borykają się z różnymi trudnościami i problemami.

„Mamy wypracowane już formy duszpasterskie, takie jak Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Kręgi Domowego Kościoła czy ruch Spotkania Małżeńskie. Zaś poprzez nasze wspólne synodowanie w ramach V Synodu diecezji, chcemy jeszcze bardziej te sprawdzone już formy duszpasterskie wzbogacić świeżym doświadczeniem. Być może zostaną także zainicjowane jakieś nowe formy duszpasterstwa, które będą mogły objąć jeszcze szerszy krąg małżeństw i rodzin” - podkreślił Pasterz Kościoła Tarnowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Agata Puścikowska: siostry zakonne to kobiety o licznych zdolnościach i pasjach

2019-10-15 15:38

maj / Warszawa (KAI)

Elita, kobiety bardzo wykształcone, o licznych zdolnościach, wierne sobie, idące za swoją pasją – takich jest wiele sióstr zakonnych, które znam – mówiła Agata Puścikowska, autorka książki „Wojenne siostry” podczas prezentacji, która odbyła się dziś w Centrum Medialnym KAI. Dziennikarka podkreśliła, że ukazane w książce fascynujące postaci sióstr zakonnych czasów wojennych i powojennych to poruszająca historia stanowiąca tło również fascynującej pracy współczesnych zgromadzeń.

Bożena Sztajner/Niedziela

-Piszę o kobietach - bohaterskich, często wyprzedzających swoją epokę i jednocześnie bardzo zwyczajnych – powiedziała Agata Puścikowska podczas prezentacji książki „Wojenne siostry”, przedstawiającej 19 sylwetek sióstr zakonnych, bohaterek czasów wojennych i powojennych. Podkreśliła, że wybrane przez nią 19 postaci, to zaledwie wycinek ogromnej liczby historii sióstr zakonnych, które zasługują na upamiętnienie i które watro byłoby ocalić od zapomnienia. Wyraziła też radość, że napisana przez nią książka stała się dla kilku zgromadzeń inspiracją do podjęcia poszukiwań związanych z własną przeszłością.

Dziennikarka zaznaczyła przy tym, że wiele zgromadzeń dobrze zna historię bohaterstwa własnych członkiń i że jest ona tłem współczesnych, często równie fascynujących działań. – Siostry zakonne mnie interesują. Znam wiele z nich, są dla mnie często autorytetem, inspiracją – podkreśliła Agata Puścikowska. – Moim zdaniem to jest elita, kobiety energiczne, często świetnie wykształcone, wierne sobie, które poszły za swoją pasją i realizują się w niej – dodała.

Odpowiadając na pytanie, czy jej książka może pomóc przezwyciężyć negatywny stereotyp związany z postrzeganiem sióstr zakonnych podkreśliła, że nie było to jej celem i że siostry przede wszystkim same mówią o sobie. Wyraziła natomiast nadzieję, że jej książka dotrze do młodych, zwłaszcza do młodych kobiet.

Red. Marek Zając, prowadzący spotkanie, podkreślił wartość pracy Agaty Puścikowskiej, która od lat konsekwentnie pokazuje życie sióstr zakonnych w Polsce. Zwrócił też uwagę na znaczenie jej najnowszej książki, która ocala od zapomnienia to, co bez niej bezpowrotnie odeszłoby w przeszłość.

Zastanawiając się nad pytaniem, skąd bohaterki książki czerpały siłę do swojej często nadludzkiej pracy, skąd brała się ich odwaga, dlaczego potrafiły znieść tortury a wreszcie – oddać życie – uczestnicy spotkania mówili o tym, jak trudno jest pisać o duchowości i że ostatecznie otoczona jest ona tajemnicą.

Kolejne spotkanie z Agatą Puścikowską, autorką książki „Wojenne siostry”, odbędzie się 22 października o godz. 18 w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Piotr Legutko.

„Wojenne Siostry”, Agata Puścikowska, Wydawnictwo ZNAK 2019.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ziemia Święta: biskupi katoliccy chcą stworzyć kodeks etyczny dla instytucji religijnych

2019-10-16 11:31

ts (AI/KNA) / Jerozolima (KAI)

Instytucje kościelne i religijne w Ziemi Świętej będzie obowiązywał w przyszłości wspólny kodeks postępowania. Poinformowali o tym 14 października tamtejsi biskupi katoliccy (Assemblée des Ordinaires Catholiques de Terre Sainte – AOCTS). Podstawą tego dokumentu mają być przepisy, których tekst zaakceptowali hierarchowie na swym posiedzeniu jesiennym w dniach 8-9 października w Jerozolimie – podała niemiecka agencja katolicka KNA.

Grażyna Kołek

Biskupi podkreślili, że instytucje kościelne i religijne powinny „wyróżniać się, dając świadectwo wartości ludzkich i religijnych, winny chronić i gwarantować wzrastanie osoby ludzkiej”. Każda osoba ma prawo do szacunku oraz obowiązek szanowania innych w ich godności – stwierdzili hierarchowie. Zwrócili przy tym uwagę na niedopuszczalność „jakichkolwiek działań mających na celu upokarzanie, stosowania słów obraźliwych i wszelkich prób przemocy”.

Uczestnicy jesiennego zebrania omawiali też walkę z klerykalizmem oraz misję Kościoła w całościowej formacji wiernych, ze szczególnym uwzględnieniem migrantów.

Odnosząc się do palestyńskiego programu nauczania biskupi polecili sekretariatowi szkół chrześcijańskich w Ziemi Świętej zbadać treści podręczników, które „wskutek pewnych sformułowań i insynuacji” mogą prowadzić do „fanatyzmu i oddzielenia”.

Na następnym zebraniu ogólnym AOCTS, które zaplanowano na marzec 2020, katoliccy hierarchowie bliskowschodni zamierzają zająć się sprawą dopuszczenia niekatolików do sakramentów. Uważają bowiem, że w sprawie rozwiązywania konfliktów międzywyznaniowych zbyt często tolerowane były „poważne i niedopuszczalne błędy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem