Reklama

V Legnicki Marsz Dla Życia i Rodziny

Dziękujemy rodzicom

2013-03-28 12:00

Monika Łukaszów
Edycja legnicka 13/2013, str. 1-2

Monika Łukaszów

W Niedzielę Palmową, obchodzoną w tym roku również jako Narodowy Dzień Życia w Legnicy, odbyła się manifestacja w obronie życia. Już po raz piąty ulicami miasta przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Wzięły w nim udział wielopokoleniowe rodziny: maszerowali rodzice z dziećmi i dziadkowie z wnukami i prawnukami. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie kilka miesięcy. Wzięło w nim udział blisko 3 tys. osób, m.in.: z Lubina, Jeleniej Góry, Bogatyni, Krzeszowa, Wrocławia, a nawet Görlitz

Manifestacja w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci wyruszyła z katedry, a zakończyła się w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Tam bp Stefan Cichy odprawił w intencji wszystkich rodzin uroczystą Mszę św. Na zakończenie odbył się koncert, zatytułowany „Dziękujemy rodzicom”. W przygotowanie tego wydarzenia, jak co roku, zaangażowali się szczególnie członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej oraz przedstawiciele kościelnych ruchów i stowarzyszeń z terenu naszej diecezji. W tym roku manifestacja przyjęła nową nazwę - Marsz dla Życia i Rodziny. Ks. Janusz Wilk, asystent kościelny KSM mówi: - Chcieliśmy w tym roku zwrócić uwagę na fundamentalną wartość rodziny, rozumianej jako związek kobiety i mężczyzny. Idziemy i dziękujemy rodzicom za dar życia. Dziękujemy za dar ojcostwa i macierzyństwa. Chcielibyśmy, żeby były one docenione w naszych środowiskach. Chcemy dowartościować rodziny, które są podstawową komórką społeczną.

Niedzielne spotkanie rozpoczęło się w katedrze, w której biskup legnicki Stefan Cichy powitał młodzież i dorosłych. Zwracając się do zebranych, powiedział: - W marszu, w którym za chwilę pójdziemy, chcemy pokazać jak ważny jest dar życia. Chcemy iść za tym, który siebie nazwał Drogą, Prawdą i Życiem. Po obrzędzie pobłogosławienia palm blisko 3 tys. ludzi, głównie młodych, przy których nie brakowało także rodzin z seniorami, ruszyło ulicami miasta w kierunku kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Z modlitwą i śpiewem na ustach, pokonali 3-kilometrowy odcinek, manifestując przeciwko aborcji, okazując solidarność z najmłodszymi i bezbronnymi. W kościele Matki Bożej Królowej Polski uczestnicy marszu wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył Biskup Legnicki. Obecny był również bp Marek Medyk oraz księża, którzy przybyli z młodzieżą z różnych stron diecezji. Eucharystia została ubogacona śpiewem młodzieży, która uczestniczyła w warsztatach muzycznych poprzedzających niedzielne uroczystości. W homilii Biskup Stefan, zwracając się do młodzieży, odniósł się do homilii Ojca Świętego podczas tegorocznego Dnia Młodzieży w Rzymie. Przytaczając słowa papieża Franciszka, mówił o radości, krzyżu i młodzieży, odnosząc te słowa do realiów naszej diecezji. Powiedział, m.in.: - Nie wstydźmy się nigdy krzyża. Tylko wtedy jesteśmy wyznawcami Chrystusa, kiedy stajemy przy Jego krzyżu. Przede wszystkim pamiętajmy, że mamy się gromadzić w cieniu krzyża w czasie każdej Mszy św. Pamiętajmy więc, że sprawdzianem naszej wiary w Chrystusa Ukrzyżowanego jest to, że się z nim jednoczymy w czasie Mszy św. Dlatego zachęcam wszystkich do systematycznego udziału w Mszy św. - Starajmy się więc być ludźmi radosnymi, wpatrzonymi w krzyż Chrystusa i ludźmi, którzy zawsze starają się być młodymi - dodał bp Cichy.

Na zakończenie Eucharystii państwo Bogdałowie z Jeleniej Góry podzielili się świadectwem swojego ciężkiego doświadczenia życia. W imieniu kilku osób wyrazili wolę podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Następnie wręczono wyróżnienia parafiom, instytucjom, a także tym osobom, które włączyły się w akcję rozprowadzania różańców, trwającą w naszej diecezji podczas całego Wielkiego Postu. Akcja została podjęta przy współpracy Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dochód ze sprzedaży różańców zostanie przekazany chrześcijańskim rodzinom z Betlejem. Nagrodą za prowadzenie akcji były drewniane figurki przedstawiające Świętą Rodzinę, wykonane przez chrześcijan z Ziemi Świętej.

Reklama

Spotkanie młodych zakończyło oratorium pt. „Dziękujemy rodzicom”. Wykonawcami było ponad 140 młodych, którzy wcześniej brali udział w warsztatach muzycznych. Prowadzili je, jak co roku, krakowscy muzycy - Hubert Kowalski i Paweł Bębenek. Oratorium ubogaciła solistka Anna Grygiel oraz orkiestra ze Szkoły Muzycznej w Legnicy. Na zakończenie koncertu publiczność wraz z artystami zaśpiewała utwór pt. „Przymnóż nam wiarę, Panie nasz”. XXVIII Spotkanie Młodych w Legnicy zakończyło błogosławieństwo księży biskupów.

Każdego roku marsz dla życia poprzedzają inicjatywy charytatywne i modlitewne. Wśród nich warto wymienić wspomnianą już akcję charytatywną „Rodzina Rodzinie”, podczas której rozprowadzono 2,5 tys. różańców. Kolejną akcją, towarzyszącą przygotowaniom do Marszu do Życia i Rodziny, była krucjata modlitewna 40 Dni dla Życia, która w naszej diecezji odbyła się już po raz trzeci, i z roku na rok, cieszyła się coraz większym zainteresowaniem. Tegoroczna modlitwa odbywała się w domach osób, które zgłosiły swój udział. 40 dni - w dzień i w nocy modlono się za poczęte dzieci i ich rodziców. Wierni modlili się także za osoby, które dokonują aborcji lub asystują przy niej. Tegoroczna krucjata modlitewna zakończyła się tuż przed rozpoczęciem V Marszu dla Życia i Rodziny. Jak podali organizatorzy, w tym roku w 40-dniowej krucjacie modlitewnej wzięło udział 270 osób z kraju i zagranicy.

Tagi:
marsz

Kielce: wielka modlitwa różańcowa równolegle z marszem równości

2019-07-09 09:08

dziar / Kielce (KAI)

W sobotę 13 lipca stowarzyszenia i wspólnoty katolickie organizują wielką modlitwę różańcową, która odbędzie się równolegle do marszu równości zaplanowanego w tym dniu. Sąd Okręgowy w Kielcach uchylił decyzję prezydenta Kielc Bogdana Wenty o nie dopuszczeniu do marszu.

Archiwum

Modlitwa różańcowa odbędzie się przy bazylice katedralnej w Kielcach w najbliższą sobotę w godz. 11.30-17. 30.

Przeciwko marszowi równości protestowały różne środowiska katolickie. Do ratusza kieleckiego wpłynęło kilkanaście zgłoszeń o kontrmanifestacjach - chciały je organizować m.in. kieleckie środowiska patriotyczne i katolickie.

Jak informuje ks. Grzegorz Sęk, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej, sobotnia inicjatywa należała przede wszystkim do osób świeckich, członków katolickich wspólnot i stowarzyszeń diecezji kieleckiej, które od dawna sprzeciwiają się organizacji marszu równości w Kielcach.

- Zebraliśmy w tym celu ponad 6 tys. podpisów. Nie wyrażamy zgody na zachowania sprzeczne z wartościami chrześcijańskimi – podkreśla ks. Sęk, przypominając, że 13. dzień każdego miesiąca ma dla katolików szczególne znaczenie ze względu na objawienia fatimskie.

Na stronie internetowej diecezji kieleckiej pojawiło się zaproszenie do wspólnej modlitwy na Placu NMP przed bazyliką katedralną w Kielcach w sobotę 13 lipca. „Na modlitwę zapraszają: Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Świętokrzyskich, Neokatechumenat, Jerycho Różańcowe, Róże Żywego Różańca, Apostolat Maryjny i Koło Przyjaciół Radia Maryja” – napisano.

Kilka dni temu prezydent Bogdan Wenta wstrzymał decyzję zezwalającą na marsz równości środowisk LGBT, motywując ją głównie względami bezpieczeństwa oraz organizacją w tym samym czasie ogólnopolskiego festiwalu harcerskiego. Te argumenty nie były wystarczające dla sądu, który decyzję ratusza uchylił, a prezydent od decyzji sądu już się nie odwołał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Vincent Lambert nie żyje

2019-07-11 10:02

red/radio zet

Vincent Lambert, francuski pacjent z poważnym uszkodzeniem mózgu nie żyje - podaje AFP. Mężczyzna kilka dni temu został odłączony od aparatury podtrzymującej go przy życiu. 

Vincent Lambert zmarł w czwartek o godzinie 8:24 w Szpitalu Uniwersyteckim w Reims - powiedział AFP jego bratanek Francois Lambert.

Rodzice Francuza Vincenta Lamberta, pozostającego od ponad 10 lat w stanie wegetatywnym, zaakceptowali w poniedziałek decyzję o przerwaniu czynności podtrzymujących go przy życiu. 

Śmierć Vincenta jest teraz nieunikniona, możemy już tylko zrezygnować z walki. Tym razem to koniec.

Nasi prawnicy w ostatnich dniach robili co w ich mocy i starali się wyegzekwować apel ONZ o zawieszenie decyzji sądu. Na próżno

Czynności podtrzymujące przy życiu 42-letniego Lamberta zostały przerwane 3 lipca i były wykonaniem wyroku Sądu Kasacyjnego, który przychylił się do opinii lekarzy, twierdzących, że Francuz nie ma szans na odzyskanie przytomności.

Za zaprzestaniem zabiegów podtrzymujących go przy życiu występowały także żona Lamberta, którą wspierało sześcioro sióstr i braci mężczyzny.

Przeciwni decyzji sądu byli nadal rodzice Lamberta. Jego matka apelowała w ONZ w Genewie o pomoc, a adwokaci zapowiadali, że oskarżą o "morderstwo z premedytacją" lekarza, który nakaże wstrzymanie czynności utrzymujących Lamberta przy życiu. Zdaniem rodziców ich syn był niepełnosprawny, ale nie umierał.

Vincent Lambert uległ wypadkowi samochodowemu w 2008 roku. Mężczyzna doznał nieodwracalnego uszkodzenia mózg. Przy życiu utrzymywała go specjalistyczna aparatura.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: o patriotyzmie na barce

2019-07-19 13:27

Łukasz Gołaś SAC

Jak być patriotą we współczesnych czasach? To temat sierpniowej ewangelizacji na barce, która odbędzie się 14 sierpnia (środa) 2019 r. o godz. 19.00 na statku NIMFA pod Wawelem obok Mostu Grunwaldzkiego. Spotkanie poprowadzą uczestnicy Rejsu Niepodległości. Zapraszamy na niezwykły rejs Wisłą. Koszty związane z organizacją spotkania to 10 zł. Rejestracja na stronie www.pallotti.fm

Pallotti.fm
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem