Reklama

Niedziela Podlaska

Wdzięczność Chrystusowi za Jego obecność

Niedziela podlaska 14/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

Natalia Bala

Procesja wiernych w barwnym korowodzie przeszła do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej

Procesja wiernych w barwnym korowodzie przeszła do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej

W Niedzielę Palmową 24 marca w Ciechanowcu odbyło się uroczyste zakończenie 16. Regionalnego Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, zorganizowanego przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz parafię pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

Spotkanie w Ciechanowcu już tradycyjnie rozpoczęło się poświęceniem palm przez pasterza diecezji drohiczyńskiej i corocznego patrona konkursu bp. Antoniego Dydycza. Kolejnym punktem uroczystości była procesja wiernych, która w barwnym korowodzie przeszła do parafii pw. Trójcy Przenajświętszej. Podczas homilii Ksiądz Biskup nawiązał do obecnej sytuacji w Kościele, odwołując się do decyzji Benedykta XVI, jak również przeprowadzonego konklawe oraz wyboru i postawy nowego papieża Franciszka. W dalszej części odwołał się do Niedzieli Palmowej i tradycji wykonywania palm. Mówił: „Chciałbym podkreślić widoczny właśnie w Niedzielę Palmową inny nurt, który daje o sobie znać od dwudziestu wieków. Widzimy znowu ogromną wiarę, która każe w ciągu tylu wieków przeżywać Niedzielę Palmową jak najbardziej uroczyście. Te palmy świadczą o tym, aby w sposób jak najpiękniejszy, ale też i najbardziej wymowny ukazać radość i wdzięczność Chrystusowi za Jego obecność. Za to, że towarzyszy na przestrzeni wieków kolejnym pokoleniom, za to, że jest tym światłem, które rozjaśnia ludzkie umysły, za to, że prowadzi nas i ukazuje nam prawdę, za to, że nas uwrażliwia na dobro i na piękno, bo przecież te palmy wyrastają z wielkiej wiary”. Niedzieli Palmowej w Ciechanowcu, jak nakazuje tradycja, zawsze towarzyszy regionalny konkurs na wykonanie palmy wielkanocnej, organizowany od 15 lat, cieszący się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród młodzieży. „Przede wszystkim zgłaszają się dzieci i młodzież, chociaż jest też trochę osób dorosłych - tłumaczy Dorota Łapiak, dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. - Główny cel, który sobie postawiliśmy, czyli kultywowanie tradycji wykonywania palm, w pewnym sensie został spełniony. Ze swojego dzieciństwa pamiętam, że tych palemek w Niedzielę Palmową było coraz mniej i były one wykonywane w najprostszy sposób. Natomiast teraz przyswojono inną tradycję, a Niedziele Palmowe stały się bardziej uroczyste. Zyskały jakby większy wydźwięk i to należy kultywować” - kontynuowała.

W tym roku do konkursu zgłoszono 418 palm wykonanych przez 33 podmioty. Wszystkie palmy oceniała komisja konkursowa, która brała pod uwagę pomysły artystyczne, wygląd palm, kompozycję oraz zgodność wykonania z lokalną tradycją. Decyzją komisji przyznano 10 nagród specjalnych, 20 pierwszych nagród, 31 drugich oraz 82 nagrody trzecie. Ogółem wyróżniono 93 palmy, a twórcom 182 palm wręczono nagrody pocieszenia.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lipnica Murowana: jutro 56. edycja słynnego konkursu palm

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

Magic Madzik / Foter.com / CC BY-ND

W Niedzielę Palmową w Lipnicy Murowanej w Małopolsce odbędzie się 56. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Turyści będą mogli podziwiać palmy o rekordowej wysokości. Rok temu zwyciężyła palma, która miała 32 m i 34 cm. Wykonała ją rodzina Urbańskich z Lipnicy Murowanej. Najwyższe drzewko w historii konkursu miało 36 metrów i 4 cm.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o Kościół

2023-01-29 18:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu pierwszy raz w nowym składzie zebrała się Diecezjalna Rada Duszpasterska.

Rada została powołana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza na nową kadencję zgodnie z prawem kanonicznym, ze szczególnym uwzględnieniem uchwał III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Jej obradom przewodniczy Biskup Ordynariusz, złożona jest z kapłanów, osób zakonnych, a przede wszystkim ze świeckich, będących przedstawicielami różnych środowisk diecezjalnych. Spotkanie Rady, w którym uczestniczyło większość jej członków, odbyło się w siedzibie kurii. Biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował obecnym za zaangażowanie na rzecz wspólnoty diecezjalnej i przedstawił sytuację duszpasterską, jaka wyłania się z wizytacji kanonicznych, w tym ze spotkań z radami parafialnymi. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii, ks. Wojciech Kania mówił o tegorocznych planach związanych z obchodami 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka oraz o przygotowaniach do światowych dni młodzieży. Uczestnicy spotkania podzieli się swoimi spostrzeżeniami odnośnie atmosfery panującej w parafiach oraz relacji z instytucjami takimi, jak szkoły. Była mowa o potrzebie tworzenia nowych miejsc adoracji wieczystej Najświętszego Sakramentu oraz intensyfikacji inicjatyw modlitewnych. Poruszono również temat działalności Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie, które częściowo zawiesiły swoją działalność z powodu braku zainteresowania ze strony niektórych księży proboszczów. Istnieje w związku z tym konieczność odbudowy sieci tych centrów, w zmodyfikowanej formie. Musi to iść w parze z rozwojem wolontariatu, który nie może ograniczać się jedynie do okresowych akcji. Zwrócono jednocześnie uwagę, że należy poprawić komunikację pomiędzy kurią oraz dekanatami i parafiami, oraz pomiędzy duszpasterzami, katechetami i wiernymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję