Reklama

Ze świata

Hiszpania

„Ludzki od początku”

Pod hasłem: „To ja... ludzki od początku” (Este soy yo... humano desde el principio) - trwa tegoroczna kampania Episkopatu Hiszpanii na rzecz życia. „Życie jest pierwszym prawem człowieka, korzeniem i warunkiem wszystkich pozostałych praw” - piszą biskupi w specjalnym przesłaniu.

Hasło kampanii nawiązuje do słów minister Bibiany Aído w rządzie premiera Zapatero, odpowiedzialnej za przygotowanie obecnie obowiązującej w Hiszpanii ustawy o aborcji. W jednym z wystąpień minister Aído stwierdziła, że nie ma podstaw, aby płód w łonie matki określić jako ludzki. Słowa te wywołały reakcje m.in. lekarzy, naukowców i filologów.

Na plakatach, także na przydrożnych billboardach, można zobaczyć zdjęcie echografii i twarz dziecka oraz słowa: „To ja... ludzki od początku”. Autorzy kampanii apelują, aby w kwietniu umieścić na Facebooku zdjęcie swojej echografii.

Korea

Apel biskupa do Papieża

O pomoc w przeciwdziałaniu eskalacji konfliktu na Półwyspie Koreańskim zwrócił się do papieża Franciszka przewodniczący Episkopatu Korei Południowej. - Dziękujemy za modlitwę i ufamy, że Ojciec Święty w dalszym ciągu będzie zwracał uwagę polityków z całego świata na trudną sytuację w Korei - powiedział bp Peter Kang U-il. Podkreślił także, że sprowokowanie wojny przez Koreę Północną w czasach, gdy istnieje broń masowego rażenia, może doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Przewodniczący koreańskiego Episkopatu dodaje, że przyczyn konfliktu należy upatrywać przede wszystkim w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej sąsiada z północy. Władze państwowe i siły militarne chcą stworzyć wroga, przeciwko któremu można by zwrócić rozczarowanych ludzi. - Jako chrześcijanie liczymy na solidarną współpracę przywódców politycznych i ciągle mamy nadzieję, że będziemy mogli patrzeć ufnie w przyszłość - dodał bp Kang U-il.

Grecja

Boom powołaniowy

Prawosławne klasztory w Grecji i na Świętej Górze Athos odnotowują rekordową liczbę nowicjuszek i nowicjuszy. W przeważającej części chodzi o biednych i bezdomnych, ofiary greckiego kryzysu finansowego i gospodarczego - donosi niemiecka agencja katolicka KNA.

Reklama

Kandydaci do życia zakonnego to tzw. nosiciele habitu (schimy), mnisi i mniszki w pełni zintegrowani ze wspólnotą zakonną, ale nieskładający ślubów zakonnych.

Schronienie w klasztorach, w których jest niewielu zakonników i zakonnic, znajdują także całe rodziny. Choć uczestniczą one w życiu modlitewnym, to mieszkają w budynkach przyklasztornych. Taka sytuacja niesie jednak ze sobą poważne problemy finansowe. Niektóre z klasztorów z powodów oszczędnościowych i coraz wyższego podatku gruntowego okresowo wyłączają prąd. Wzrost tego podatku jest jednym ze środków, których domagała się Bruksela, aby zażegnać widmo bankructwa Grecji.

Ludzie

Chryzostom II

Chryzostom II - prawosławny arcybiskup Cypru, oświadczył, że zamierza udać się wkrótce do Moskwy, aby otworzyć nową kartę w relacjach rosyjsko-cypryjskich i wesprzeć cypryjską gospodarkę.

Podczas spotkania z rosyjskimi przedsiębiorcami hierarcha przekonywał ich, by mimo kryzysu na Cyprze nie wycofywali z tego kraju swych kapitałów. Zaproponował im rekompensatę poniesionych strat w postaci prawa do eksploatacji bogactw naturalnych wyspy.

Chryzostom II obiecał, że będzie wspierał rosyjskich przedsiębiorców i stanie się „drugim ambasadorem Rosji na Cyprze”.

Cudzysłów

Aby właściwie troszczyć się o środowisko naturalne, trzeba skutecznie chronić ludzkie prawo do życia.
Biskupi kanadyjscy w specjalnym liście pasterskim

Krótko

Decyzją papieża Franciszka przewodniczący i sekretarz generalny Włoskiej Konferencji Biskupiej (CEI) będą od tej pory wybierani w głosowaniu przez samych biskupów. Dotychczas mianowała ich Stolica Apostolska. Była to sytuacja wyjątkowa, gdyż wszystkie inne konferencje Episkopatów na świecie same wybierają swe władze.

Francuski Senat przyjął pierwszy artykuł ustawy o „małżeństwie homoseksualnym”, który zezwala na zawarcie związku przez 2 osoby tej samej płci. Za projektem głosowało 179 senatorów, przeciw - 157.

Portugalski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część założeń planu oszczędnościowego realizowanego przez rząd tego kraju jest niezgodna z konstytucją. Trybunał zakwestionował m.in. obniżkę pensji pracowników państwowych, zawieszenie wypłat dodatków świątecznych oraz obniżenie niektórych świadczeń socjalnych.

Ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz ułaskawił byłego szefa MSW Jurija Łucenkę. To efekt nacisku Unii Europejskiej. Była premier Julia Tymoszenko nadal jest w więzieniu. Jej uwolnienie jest warunkiem planowanego na listopad podpisania umowy stowarzyszeniowej.

Francuskie wojska wycofują się z Mali, gdzie od stycznia prowadziły operację zbrojną przeciw rebeliantom. W pierwszym rzucie wyjechało 100 żołnierzy z liczącego 4 tys. osób kontyngentu.

Urugwajski parlament przegłosował ustawę legalizującą związki osób tej samej płci. W ten sposób Urugwaj stał się 13. państwem na świecie, w którym homoseksualiści będą mogli zawierać małżeństwa.

W 21 państwach świata stosuje się jeszcze karę śmierci. W ubiegłym roku najwięcej kar śmierci wykonano w Chinach.

Według wywiadu USA Korea Płn. Ma broń jądrową i rakiety do jej przenoszenia, ale ich sprawność jest raczej niska. Amerykańscy wojskowi są przekonani, że są w stanie odeprzeć ewentualny atak rakietowy.

2013-04-15 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naprawdę cudowny

Przez minione 190 lat Cudowny Medalik stał się narzędziem licznych Boskich interwencji – uzdrowień, ocaleń i nawróceń.

W lipcu, listopadzie i grudniu 1830 r. w Paryżu Najświętsza Maryja Panna objawiła się Katarzynie Labouré – skromnej seminarzystce ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (szarytki). Głównym przesłaniem był objawiony 27 listopada medalik z Jej orędziem. Stał się on narzędziem licznych uzdrowień, ocaleń czy nawróceń – co uczyniło go w oczach wiernych cudownym w działaniu. W krótkim czasie przylgnęła do niego nazwa „Cudowny Medalik”. Minione 190 lat jego istnienia jest naznaczone niezliczonymi Boskimi interwencjami.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Sieć modlitewna. Możesz dołączyć

2022-11-30 22:09

[ TEMATY ]

modlitwa

św. Maksymilian

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, które są instytutem świeckim, zachęcają wiernych do włączenia się w inicjatywę pod nazwą „Cela miłości”.

Nazwa projektu nawiązuje do celi – bunkra głodowego w obozie Auschwitz, w której o. Maksymilian Kolbe oddał życie za swoje współbrata, czyniąc to z miłości do bliźniego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję