Reklama

Ze świata

Hiszpania

„Ludzki od początku”

Pod hasłem: „To ja... ludzki od początku” (Este soy yo... humano desde el principio) - trwa tegoroczna kampania Episkopatu Hiszpanii na rzecz życia. „Życie jest pierwszym prawem człowieka, korzeniem i warunkiem wszystkich pozostałych praw” - piszą biskupi w specjalnym przesłaniu.

Hasło kampanii nawiązuje do słów minister Bibiany Aído w rządzie premiera Zapatero, odpowiedzialnej za przygotowanie obecnie obowiązującej w Hiszpanii ustawy o aborcji. W jednym z wystąpień minister Aído stwierdziła, że nie ma podstaw, aby płód w łonie matki określić jako ludzki. Słowa te wywołały reakcje m.in. lekarzy, naukowców i filologów.

Reklama

Na plakatach, także na przydrożnych billboardach, można zobaczyć zdjęcie echografii i twarz dziecka oraz słowa: „To ja... ludzki od początku”. Autorzy kampanii apelują, aby w kwietniu umieścić na Facebooku zdjęcie swojej echografii.

Korea

Apel biskupa do Papieża

O pomoc w przeciwdziałaniu eskalacji konfliktu na Półwyspie Koreańskim zwrócił się do papieża Franciszka przewodniczący Episkopatu Korei Południowej. - Dziękujemy za modlitwę i ufamy, że Ojciec Święty w dalszym ciągu będzie zwracał uwagę polityków z całego świata na trudną sytuację w Korei - powiedział bp Peter Kang U-il. Podkreślił także, że sprowokowanie wojny przez Koreę Północną w czasach, gdy istnieje broń masowego rażenia, może doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Przewodniczący koreańskiego Episkopatu dodaje, że przyczyn konfliktu należy upatrywać przede wszystkim w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej sąsiada z północy. Władze państwowe i siły militarne chcą stworzyć wroga, przeciwko któremu można by zwrócić rozczarowanych ludzi. - Jako chrześcijanie liczymy na solidarną współpracę przywódców politycznych i ciągle mamy nadzieję, że będziemy mogli patrzeć ufnie w przyszłość - dodał bp Kang U-il.

Grecja

Boom powołaniowy

Prawosławne klasztory w Grecji i na Świętej Górze Athos odnotowują rekordową liczbę nowicjuszek i nowicjuszy. W przeważającej części chodzi o biednych i bezdomnych, ofiary greckiego kryzysu finansowego i gospodarczego - donosi niemiecka agencja katolicka KNA.

Reklama

Kandydaci do życia zakonnego to tzw. nosiciele habitu (schimy), mnisi i mniszki w pełni zintegrowani ze wspólnotą zakonną, ale nieskładający ślubów zakonnych.

Schronienie w klasztorach, w których jest niewielu zakonników i zakonnic, znajdują także całe rodziny. Choć uczestniczą one w życiu modlitewnym, to mieszkają w budynkach przyklasztornych. Taka sytuacja niesie jednak ze sobą poważne problemy finansowe. Niektóre z klasztorów z powodów oszczędnościowych i coraz wyższego podatku gruntowego okresowo wyłączają prąd. Wzrost tego podatku jest jednym ze środków, których domagała się Bruksela, aby zażegnać widmo bankructwa Grecji.

Ludzie

Chryzostom II

Chryzostom II - prawosławny arcybiskup Cypru, oświadczył, że zamierza udać się wkrótce do Moskwy, aby otworzyć nową kartę w relacjach rosyjsko-cypryjskich i wesprzeć cypryjską gospodarkę.

Podczas spotkania z rosyjskimi przedsiębiorcami hierarcha przekonywał ich, by mimo kryzysu na Cyprze nie wycofywali z tego kraju swych kapitałów. Zaproponował im rekompensatę poniesionych strat w postaci prawa do eksploatacji bogactw naturalnych wyspy.

Chryzostom II obiecał, że będzie wspierał rosyjskich przedsiębiorców i stanie się „drugim ambasadorem Rosji na Cyprze”.

Cudzysłów

Aby właściwie troszczyć się o środowisko naturalne, trzeba skutecznie chronić ludzkie prawo do życia.
Biskupi kanadyjscy w specjalnym liście pasterskim

Krótko

Decyzją papieża Franciszka przewodniczący i sekretarz generalny Włoskiej Konferencji Biskupiej (CEI) będą od tej pory wybierani w głosowaniu przez samych biskupów. Dotychczas mianowała ich Stolica Apostolska. Była to sytuacja wyjątkowa, gdyż wszystkie inne konferencje Episkopatów na świecie same wybierają swe władze.

Francuski Senat przyjął pierwszy artykuł ustawy o „małżeństwie homoseksualnym”, który zezwala na zawarcie związku przez 2 osoby tej samej płci. Za projektem głosowało 179 senatorów, przeciw - 157.

Portugalski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część założeń planu oszczędnościowego realizowanego przez rząd tego kraju jest niezgodna z konstytucją. Trybunał zakwestionował m.in. obniżkę pensji pracowników państwowych, zawieszenie wypłat dodatków świątecznych oraz obniżenie niektórych świadczeń socjalnych.

Ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz ułaskawił byłego szefa MSW Jurija Łucenkę. To efekt nacisku Unii Europejskiej. Była premier Julia Tymoszenko nadal jest w więzieniu. Jej uwolnienie jest warunkiem planowanego na listopad podpisania umowy stowarzyszeniowej.

Francuskie wojska wycofują się z Mali, gdzie od stycznia prowadziły operację zbrojną przeciw rebeliantom. W pierwszym rzucie wyjechało 100 żołnierzy z liczącego 4 tys. osób kontyngentu.

Urugwajski parlament przegłosował ustawę legalizującą związki osób tej samej płci. W ten sposób Urugwaj stał się 13. państwem na świecie, w którym homoseksualiści będą mogli zawierać małżeństwa.

W 21 państwach świata stosuje się jeszcze karę śmierci. W ubiegłym roku najwięcej kar śmierci wykonano w Chinach.

Według wywiadu USA Korea Płn. Ma broń jądrową i rakiety do jej przenoszenia, ale ich sprawność jest raczej niska. Amerykańscy wojskowi są przekonani, że są w stanie odeprzeć ewentualny atak rakietowy.

2013-04-15 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brudziński do Mosbacher: czekamy na list w obronie mordowanych chrześcijan

2020-09-28 10:07

[ TEMATY ]

LGBT

Joachim Brudziński

facebook.com/JoachimBrudziński

Czekamy na list w obronie mordowanych chrześcijan, zamykanych w więzieniach działaczy pro-life; czekamy z nadzieją, że 50 ambasadorów nie będzie powtarzało fake newsów o "strefach wolnych od LGBT" - napisał europoseł PiS Joachim Brudziński do ambasador USA Georgette Mosbacher.

W niedzielę ambasadorzy kilkudziesięciu krajów w Polsce wyrazili w liście otwartym poparcie dla wysiłków na rzecz podniesienia świadomości społecznej na temat problemów dotykających m.in. społeczności gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) w Polsce. Sporządzanie listu koordynowała Ambasada Królestwa Belgii w Polsce.

Brudziński, europoseł i wiceprezes PiS, odpowiedział w poniedziałek na Twitterze na niedzielny wpis ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher, która poinformowała o liście ambasadorów, pod którym także się podpisała. "Prawa człowieka to nie ideologia - są one uniwersalne. 50 ambasadorów i przedstawicieli się z tym zgadza" - podkreśliła Mosbacher.

Zdaniem Brudzińskiego "my w Polsce również się zgadzamy". "Dlatego z nadzieją czekamy na kolejny list, tym razem w obronie mordowanych chrześcijan, zamykanych w więzieniach działaczy ProLife, wyrzucanych z pracy i prześladowanych ludzi cytujących Biblię, ludzi poddawanych wbrew swej woli eutanazji" - dodał.

"Czekamy na Pani głos oraz pozostałych ambasadorów w sprawie agresji i nienawiści przedstawicieli środowisk LGBTI etc.,etc.,etc. Wymierzonych w ludzi którzy zgodnie z Polską konstytucją uważają, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety. Czekamy na Pani głos w obronie ludzi. Czekamy na Pani głos w obronie ludzi pracujących w chrześcijańskich poradniach rodzinnych zmuszanych do oddawania sierot do adopcji parom homoseksualnym. Czekamy na głos oburzenia za odmowę obsługi w restauracjach prowadzonych przez aktywistów LGBT+ etc. ludziom z krzyżem na piersi. Czekamy na Pani głos oburzenia w związku z wyrzucanymi z pracy stewardesami za noszenie łańcuszka z krzyżykiem, czekamy na potępienie chuliganerii atakującej na ulicach działaczy #ProLife. Czekamy z nadzieją, że 50 ambasadorów nie będzie powtarzało #FakeNews o #lgbtfreezoones (strefach wolnych od LGBT - PAP)" - zwrócił się Brudziński do Mosbacher.

List otwarty podpisali ambasadorowie: Albanii, Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Dominikany, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii, Islandii, Izraela, Japonii, Kanady, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, San Marino, Serbii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Włoch, a także Przedstawiciela Generalnego Rządu Flandrii i Delegata Generalnego Rządów Walonii-Brukseli oraz reprezentantów Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce, Dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Dyrektor Biura Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji oraz Sekretarza Generalnego Wspólnoty Demokracji.

W liście wskazano, że pomimo odwołania tegorocznej Warszawskiej Parady Równości ze względu na uwarunkowania epidemiologiczne, jego sygnatariusze chcą wyrazić "poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają społeczność gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) oraz innych mniejszości w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami". Ambasadorzy napisali, że chcą także wyrazić uznanie dla podobnych starań podejmowanych w innych miastach Polski.

"Uznajemy przyrodzoną i niezbywalną godność każdej jednostki, zgodnie z treścią Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Szacunek dla tych fundamentalnych praw, zawartych w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans" - napisano w liście. Ambasadorzy dodali, że aby to umożliwić, "a w szczególności aby bronić społeczności wymagających ochrony przed słownymi i fizycznymi atakami oraz mową nienawiści, musimy wspólnie pracować na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji".

"Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTI, mają prawo w pełni z nich korzystać. Jest to kwestia, którą wszyscy powinni wspierać" - podkreślono.(PAP)

ipa/ itm/

CZYTAJ DALEJ

Abp Aupetit: małżeństwa mają dość antykoncepcji, pomóżmy im

2020-09-29 15:46

[ TEMATY ]

antykoncepcja

Adobe Stock

Na powrocie do encykliki „Humanae vitae” najbardziej mogą dziś skorzystać same małżeństwa. Mają one już dość antykoncepcji, choć często nie zdają sobie z tego sprawy, nie wiedzą, skąd się u nich bierze poczucie niezadowolenia – uważa abp Michel Aupetit.

Metropolita Paryża wydał właśnie książkę pod tytułem „«Humanae vitae» – une prophétie” („Humanae vitae” – proroctwo). Francuski arcybiskup zauważa, że encyklika ta rzeczywiście może być uznana za proroctwo, bo w naszych czasach spełniło się wszystko, co Paweł VI w niej zapowiadał.

Papież Montini przewidywał, że rozpowszechnienie antykoncepcji będzie sprzyjać niewierności małżeńskiej i ogólnemu upadkowi moralności. Dziś wystarczy pójść do metra, by zobaczyć reklamy stron internetowych, które specjalizują się w propagowaniu cudzołóstwa – mówi abp Aupetit. Przypomina, że Paweł VI obawiał się utraty szacunku dla kobiety, bo mężczyzna, który przyzwyczai się do antykoncepcji, zacznie traktować kobietę jako przedmiot do zaspokajania swych egoistycznych przyjemności, a nie jako ukochaną i godną szacunku osobę, z którą dzieli życie. Moje doświadczenie najpierw lekarskie, a potem kapłańskie potwierdziło niestety, że te obawy się spełniły – dodał metropolita Paryża, który zanim został kapłanem przez 20 lat wykonywał zawód lekarza.

Odwołując się do tego doświadczenia abp Aupetit zapewnia, że powrót do „Humanae vitae”, odkrycie znaczenia wzajemnego zjednoczenia, związku między miłością i przekazywaniem życia jest dla małżonków źródłem głębokiej radości i wzajemnego zrozumienia. Podkreśla on również, że Kościół nie może się zniechęcać oporami, które napotyka w przyjęciu tego nauczania. Nie wolno jednak prowadzić ideologicznej indoktrynacji, lecz trzeba ukazywać piękno Bożego zamysłu względem człowieka.

„Nauczanie Kościoła o ludzkiej płciowości opiera się na wierze w Boga, który zjednoczył się z naszym ciałem. Nie jest to jakiś wirtualny awatar. Słowo stało się ciałem, aby i nasze ciało stało się Słowem i mogło kochać tą samą miłością, z jaką zostało umiłowane i przyjęte przez Boga” – mówi metropolita Paryża. Zapewnia on, że również niewierzący są w stanie docenić spójność nauczania Kościoła w tej dziedzinie, o czym on sam przekonał się niejednokrotnie na kursach przedmałżeńskich.

Abp Aupetit przypomina, że do ponownego odkrycia „Humanae vitae” zachęca też papież Franciszek, zarówno w adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”, jak i w encyklice Laudato si'”, gdzie przypomina nam, że poszanowanie ograniczeń wynikających z natury nie dotyczy jedynie roślin i zwierząt, ale także naszego człowieczeństwa. Ponowne odkrycie znaczenia i piękna rytmów, które stanowią o naszej kobiecości i męskości, rodzi poczucie wdzięczności za to, kim jesteśmy dla siebie nawzajem, w odmienności ukierunkowanej na miłość, na obraz Boga w Trójcy – dodał abp Aupetit w wywiadzie dla dziennika „Avvenire”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję