Reklama

Niedziela Podlaska

Ekologiczna edukacja

Niedziela podlaska 16/2013, str. 8

[ TEMATY ]

ekologia

Jarosław Usakiewicz

Prezentacja promująca ekologię

Prezentacja promująca ekologię

W ramach Dni Otwartych w Zespole Szkół w Brańsku odbyła się ciekawa prezentacja promująca ekologię. Całe przedsięwzięcie jest realizowane pod kątem konkursu, w którym uczestniczy młodzież z brańskiej szkoły. „Kampania, jaką przeprowadziliśmy w naszej szkole, miała na celu zwrócenie baczniejszej uwagi na nadmierne zużycie papieru. Chcieliśmy ją przeprowadzić poprzez różne formy przekazu od tradycyjnych, tj. przekaz multimedialny, film, wystawy, po bardziej oryginalne połączone z elementami rozrywki” - mówi Bożena Kos-Osmólska, nauczycielka biologii, współopiekun projektu. „Projekt, który realizujemy, prowadzony jest przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Nasza placówka jako jedna z czterech w województwie podlaskim bierze w nim udział. Konkretnie dotyczy on odpowiedzialnej gospodarki zasobami leśnymi” - mówi Marta Jaszczuk, nauczycielka chemii, jedna z opiekunek projektu.

Reklama

Zadania realizują uczniowie pod kierunkiem nauczycieli biologii i chemii, przedmiotów najbardziej związanych z problemami ekologii i ochrony środowiska.

Rodzicom, którzy mieli okazję oglądać niniejszą prezentację, bardzo podobało się, to przedsięwzięcie, które uczy, jak oszczędzać dobra natury. „Jestem pod wrażeniem pomysłu i zaangażowania naszych dzieci w problemy związane z ochroną przyrody. W tym przypadku oszczędność papieru, który - jak wiemy - w dużej mierze powstaje z drewna. Dobrze, że nasi nauczyciele uświadamiają uczniom, że las nie rośnie tak szybko i warto trochę jego uroku zostawić dla przyszłych pokoleń” - mówi Małgorzata Kujawska.

W planie są jeszcze zajęcia edukacyjne w Państwowym Nadleśnictwie w Rudce oraz w jednym z tartaków na terenie gminy. Produktem finalnym projektu będzie film z zarejestrowanymi działaniami brańskich uczniów, który weźmie udział w konkursie wojewódzkim i europejskim.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: nie można wyciskać ziemi jak pomarańczę

2020-10-11 12:10

[ TEMATY ]

ekologia

Franciszek

yt.com/vaticannews

O podjęcie zdecydowanych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego człowieka zaapelował Ojciec Święty w przesłaniu wideo do uczestników „Odliczania” – wydarzenia online zorganizowanego przez organizację TED, podejmującą najważniejsze wyzwania przed jakimi staje świat. Papież przestrzegł, że ziemi nie można wyciskać, jak pomarańczę. Zachęcił do podejmowania działań edukacyjnych, zapewnienia wody pitnej i pożywienia dla wszystkich mieszkańców ziemi oraz podjęcia transformacji energetycznej, na rzecz „tzw. „zielonej energii”.

Na wstępie Franciszek zauważył, że pandemia COVID-19 uwypukliła kryzys społeczno-ekologiczny. Musimy w związku z tym dokonać wyboru między kontynuowaniem dotychczasowego podejścia do problemów społecznych i ekologicznych, a pilnym dokonaniem głębokiego przekształcenia naszego sposobu działania. Wskazał jasny cel: aby w tym dziesięcioleciu zbudować świat, w którym można byłoby zaspokoić potrzeby obecnych pokoleń, włączając wszystkich, bez uszczerbku dla możliwości przyszłych pokoleń.

Ojciec Święty przypomniał, że przed pięcioma laty w encyklice Laudato si’ zaproponował koncepcję ekologii integralnej, wychodzącą ze świadomości, że wszystko w świcie jest ze sobą powiązane oraz, że zależymy jedni od drugich a także od naszej matki ziemi. „Z tej wizji wynika potrzeba poszukiwania innych sposobów rozumienia postępu i jego mierzenia, nie ograniczając się jedynie do wymiaru ekonomicznego, technologicznego, finansowego i produktu krajowego brutto, ale nadając centralne znaczenie wymiarowi etyczno-społecznemu i edukacyjnemu” – stwierdził papież.

Franciszek wskazał na konieczność podejmowania działań w trzech kierunkach.

Najpierw wymienił potrzebę wychowania do troski o środowisko naturalne, w oparciu o dane naukowe oraz podejście etyczne.

Następnie Ojciec Święty przypomniał o potrzebie zapewnienia dostępu do wody pitnej oraz pożywienia. „Dostęp do bezpiecznej wody pitnej jest istotnym i powszechnym prawem człowieka. Jest ona niezbędna, ponieważ decyduje o przetrwaniu ludzi i z tego powodu jest warunkiem korzystania z każdego innego prawa i odpowiedzialności. Zapewnienie odpowiedniej żywności dla wszystkich poprzez nieniszczące metody uprawy powinno stać się podstawowym celem całego cyklu produkcji i dystrybucji żywności” – stwierdził papież.

Z kolei Franciszek wskazał na konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej: stopniowego, lecz bezzwłocznego zastępowania paliw kopalnych czystymi źródłami energii. Zaznaczył, że ludzkość ma mniej niż trzydzieści lat na drastyczne ograniczenie emisji gazów i efektu cieplarnianego. „Transformacja ta musi być nie tylko szybka i zdolna do zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb energetycznych, ale musi również uwzględniać skutki dla osób ubogich, społeczności lokalnych i osób pracujących w sektorach produkcji energii” – podkreślił Ojciec Święty.

Papież wskazał na potrzebę stosowania bodźców, które skłoniły by przedsiębiorstwa do zaangażowania się w integralną troskę o środowisko oraz stawiania w centrum zrównoważonego rozwoju, sprawiedliwości społecznej i krzewienie dobra wspólnego. „Ziemia domaga się pracy i troski, uprawiania i chronienia; nie możemy nadal wyciskać jej jak pomarańczy. I możemy powiedzieć, że ta troska o ziemię jest prawem człowieka” – powiedział Franciszek.

Ojciec Święty zaznaczył, że obecny system gospodarczy jest nie do utrzymania. Trzeba zatem przemyśleć nasze sposoby produkcji, konsumpcji, ale także zastanowić się nad o marnotrawstwem, wykorzystywaniem ubogich, wzrostem nierówności i zależności od szkodliwych źródeł energii.

„Ekologia integralna sugeruje nowe rozumienie relacji między nami a naturą. Prowadzi do nowej ekonomii, w której produkcja bogactwa jest ukierunkowana na integralny dobrobyt człowieka i poprawę - a nie na zniszczenie - naszego wspólnego domu. Oznacza to również odnowioną politykę, rozumianą jako jedna z najwyższych form miłości. Tak, miłość jest międzyosobowa, ale miłość jest również polityczna. Obejmuje wszystkich ludzi i dotyczy przyrody. Dlatego zapraszam was wszystkich do wzięcia udziału w tej podróży. To właśnie zaproponowałem w Laudato si’ , a także w nowej encyklice, Fratelli tutti. Jak sugeruje termin «Odliczanie», musimy działać pilnie. Każdy z nas może odegrać cenną rolę, jeśli wszyscy dzisiaj wyruszymy w drogę. Nie jutro, dzisiaj. Ponieważ przyszłość buduje się dziś, i to nie samotnie, ale we wspólnocie i w zgodzie” – powiedział papież w przesłaniu wideo do uczestników wydarzenia online zorganizowanego przez organizację TED.

CZYTAJ DALEJ

Dziekan Teologii KUL: przestrzegam przed pochopnym wyciąganiem wniosków z wypowiedzi papieża Franciszka

2020-10-22 11:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

źródło: vaticannews.va

Przestrzegam przed pochopnym wyciąganiem wniosków z wypowiedzi papieża Franciszka zawartej w filmie "Francesco" - powiedział dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Przemysław Kantyka.

Dodał, że aby ustalić nauczanie papieża na temat małżeństwa i rodziny oraz na temat związków osób homoseksualnych należy się odnieść do jego całości, a nie tylko do fragmentu wypowiedzi, do której wyjaśnienie już mogło nie zostać w filmie zamieszczone.

„Zdanie przytoczone w filmie nawiązuje do nauczania zawartego w Katechizmie Kościoła Katolickiego (2358) o szacunku dla osób homoseksualnych i unikaniu niesłusznej dyskryminacji przy jednoczesnym braku aprobaty dla aktów homoseksualnych, które są tam określane jako "sprzeczne z prawem naturalnym" (KKK 2357)" - podkreślił ks. prof.

Kantyka.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Z powodu Covid-19 kościół akademicki św. Anny zamknięty

2020-10-23 10:37

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Artur Stelmasiak

Z powodu pozytywnego wyniku testu na COVID-19 u jednego z duszpasterzy kościoła akademickiego św. Anny - świątynia została zamknięta do 4 listopada. Wszystkie stacjonarne spotkania są odwołane. Grupy mogą się spotykać online.

W informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej podano, że po rozmowie rektora kościoła akademickiego św. Anny ks. Krzysztofa Siwka z kard. Kazimierzem Nyczem, świątynia zostanie zamknięta do 4 listopada.

Wyjaśniono, że "ma to związek z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 u jednego z duszpasterzy".

"Wszystkie stacjonarne spotkania są odwołane. Natomiast poszczególne wspólnoty po kontakcie z duszpasterzami ustalają formę spotkań przez internet" - czytamy w komunikacie.

Zapewniono, że msze św., których intencje zostały zamówione na ten okres zostaną odprawione przez księży w ich mieszkaniach. "Nie będzie transmisji" - podano.

W sprawach dotyczących mszy św., czy sakramentów można kontaktować się mailowo z kancelarią pod adresem "kancelaria.swanna@gmail.com".

Kapłani poprosili także o modlitwę. "Trzymajcie się w zdrowiu i pełni ufności w Boże działanie!" - napisali na Facebooku duszpasterstwa akademickiego ze św. Anny. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ dki/

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję