Reklama

Niedziela Łódzka

Święto Miłosierdzia Bożego

Niedziela łódzka 16/2013, str. 1

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Henryk Tomczyk

Mszę św. odpustową sprawował ks. prał. Zygmunt Słomski; od lewej: ks. Jacek Tkaczyk, ks. prał. Wiesław Potakowski, od prawej ks. kan. Wojciech Danka

Mszę św. odpustową sprawował ks. prał. Zygmunt Słomski; od lewej: ks. Jacek Tkaczyk, ks. prał. Wiesław Potakowski, od prawej ks. kan. Wojciech Danka

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w łódzkim kościele pw. św. Faustyny Kowalskiej ks. prał. Zygmunt Słomski z Gdańska przewodniczył Mszy św. odpustowej. Podczas Liturgii polecano opiece Bożej Opatrzności mieszkańców oraz władze Łodzi. Modlono się również w intencji całej wspólnoty parafialnej i jej duszpasterzy.

Witając licznie zgromadzonych parafian i gości, proboszcz ks. prał. Wiesław Potakowski przypomniał, że inspiracją do ustanowienia Święta Miłosierdzia było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. „Pan Jezus powiedział do niej: «Pragnę, aby Święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników». Wypełniając wolę Jezusa, gromadzimy się na Eucharystii, aby uzyskać odpusty, które Kościół wysłużył i aby zaczerpnąć ze źródła Bożego Miłosierdzia.”

W homilii ks. prał. Zygmunt Słomski przypomniał, iż według bł. Jana Pawła II miłość staje się miłosierdziem wówczas, gdy wypada jej przekroczyć ścisłą miarę sprawiedliwości. Natomiast miłosierdzie to miłość, która sprawia, że Pan Bóg kieruje do grzesznika te słowa: „Nie pamiętam twoich win”. W tych słowach zawarta jest myśl, która mówi, że miłosierdzie to niepamiętanie ludzkich słabości, potknięć, upadków. Ksiądz Prałat wskazał na przykłady zawierzenia Panu Bogu i wielkiej ufności wobec Niego w różnych, niekiedy dramatycznych sytuacjach życiowych. Ufamy Bożemu Miłosierdziu, wierzymy w odpuszczenie win, a nade wszystko w Boga, który jest dobrym Ojcem pochylającym się nad każdym z nas i przygarniającym każdego marnotrawnego syna.

Reklama

Po zawierzeniu przez ks. prał. Wiesława Potakowskiego wspólnoty parafialnej Bożemu Miłosierdziu rozpoczęło się nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem, a następnie procesja eucharystyczna. Na zakończenie każdy mógł ucałować relikwie św. Faustyny.

W 2005 r. Stolica Apostolska ogłosiła św. Faustynę Patronką miasta Łodzi. Życie Apostołki Bożego Miłosierdzia od wczesnych lat młodzieńczych związane było z tym miastem. W Łodzi przez jakiś czas mieszkała, pracowała i zadzierzgnęła osobistą i głęboką więź z Chrystusem. Tu otrzymała misję jako Apostołka Bożego Miłosierdzia i na polecenie Chrystusa wyruszyła w świat, aby ją wypełniać. W tym roku przypada 89. rocznica objawienia się Pana Jezusa Helenie Kowalskiej w łódzkiej katedrze i w parku Wenecja.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie po Filipińsku

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 18-19

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Materiały prasowe

S. Teresa de la Fuente ZMBM

S. Teresa de la Fuente ZMBM

Oczy i rysy mojej rozmówczyni zdradzają, że ma geny przodków z Filipin, Chin, a nawet Hiszpanii. S. Teresa de la Fuente ZMBM to jedna z dwóch Azjatek należących obecnie do zgromadzenia, w którym żyła sekretarka Bożego Miłosierdzia

MAŁGORZATA CICHOŃ: – Helena Kowalska – późniejsza św. Faustyna – wstąpiła do klasztoru Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia niemal z... zabawy tanecznej. Ukazał się jej tam umęczony Jezus i zapytał: „Dokąd mnie zwodzić będziesz?”. Poszła na modlitwę do katedry, a potem zaczęła się jej droga pukania do drzwi zgromadzeń. Późniejszą świętą przyjęły Siostry. A jak było 23 lata temu na Filipinach?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję