Reklama

Niedziela Łódzka

Łódzcy świadkowie historii

IPN chce podziękować tym, którzy z potrzeby serca starają się, by pamięć o przeszłości, o naszej historii przetrwała i zarażają młodych miłością do Polski. Bez nich misja IPN byłaby trudniejsza - podkreślił prezes Instytutu dr Łukasz Kamiński podczas gali przyznania nagród „Świadek Historii” w łódzkim kinie Charlie. Wyróżnienia otrzymało 10 osób, w tym dwie pośmiertnie. Wśród nich ks. prał. Tadeusz Bednarek, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi i dyrektor Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II. W Łodzi to pierwsza edycja odznaczeń, które są lokalnym odpowiednikiem nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”.

Nagrodę honorową „Świadek Historii” otrzymują osoby szczególnie zasłużone w upamiętnianiu historii Polski w poszczególnych regionach naszego kraju oraz wspierające pion edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej w realizacji ustawowej działalności - edukacyjnej, naukowej i wydawniczej. Może być także przyznana pośmiertnie. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W Łodzi spośród zgłoszonych przez instytucje, zakłady i osoby prywatne osób wyłoniono 10 laureatów, w tym dwie osoby, które odznaczono pośmiertnie.

Wspomniany już ks. prał. Tadeusz Bednarek - w swojej parafii organizuje uroczystości patriotyczne, zgromadził urny z ziemią z miejsc męczeństwa Polaków w Katyniu, Charkowie i Miednoje; jest opiekunem Muzeum Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego „Wiano” oraz popularyzatorem wiedzy o Armii Krajowej i Kresach.

Reklama

Kolejni nagrodzeni to: Krzysztof Andrzej Bronowski - kolekcjoner wydawnictw niezależnych, twórca i właściciel Muzeum Wolnego Słowa, jednego z największych w kraju zbiorów druków niezależnych; Mieczysław Góra - archeolog, uczestnik prac sondażowo-ekshumacyjnych m.in. w Charkowie i w Bykowni; uczestnik badań poszukiwawczych grobu Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” na terenie wojskowej strzelnicy Brus w Łodzi; hm. Krzysztof Jakubiec - instruktor ZHP, pedagog i gawędziarz, miłośnik historii Polski i historii harcerstwa, inicjator i organizator ogólnopolskiego konkursu „Arsenał Pamięci”, popularyzującego wiedzę o dokonaniach Armii Krajowej i Szarych Szeregów; Mirosław Łapa - redaktor naczelny „Tygodnika Kępińskiego”, od wielu lat publikującego cykle artykułów historyków i archiwistów IPN; wspólnie z IPN organizator przedsięwzięć i publikacji przybliżających powojenne dzieje ziemi kępińskiej; dr Jan Mosiński - w stanie wojennym działacz podziemnej „Solidarności”, obecnie przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa; współorganizator wystaw i konferencji IPN; popularyzator tematyki represji w okresie PRL; Lucjan Muszyński - b. prezes Społecznego Komitetu Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Legionistów Polskich i Ich Rodzin; współautor licznych upamiętnień w postaci pomników i tablic; społecznik i orędownik krzewienia historii wśród lokalnej społeczności; Ewa i Waldemar Podgórscy - właściciele Księgarni Wojskowej im. gen. Grota-Roweckiego w Łodzi, miłośnicy książek, animatorzy licznych spotkań z udziałem autorów i bohaterów wydawnictw poświęconych tematyce Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej, Żołnierzy Wyklętych. Pośmiertnie nagrody otrzymali: Jerzy Scheur - opozycjonista, społecznik, kierował założoną przez siebie Fundacją „Polska się Upomni”, przewodniczył Porozumieniu na Rzecz Obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych; animator akcji służących zachowaniu pamięci o polskich bohaterach narodowych, szczególnie oddany idei upamiętniania Żołnierzy Wyklętych i postaci rtm. Witolda Pileckiego oraz Andrzej Terlecki - działacz niepodległościowy, dziennikarz; w stanie wojennym internowany, społecznik, przewodniczący Rady Krajowej Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Bezrobotnych, prezes Stowarzyszenia Ludzi Bezdomnych; oddany tradycjom patriotycznym, powołał i przewodniczył Środowisku Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.

W uroczystej gali uczestniczyli licznie przedstawiciele środowisk kombatanckich i patriotycznych z Łodzi, dyrektorzy szkół i instytucji, Solidarności. Nagrody wraz z prezesem IPN Łukaszem Kamińskim i szefem oddziału łódzkiego Markiem Drużką wręczała wojewoda Jolanta Chełmińska. W drugiej części spotkania zebrani w sali kinowej mogli obejrzeć fabularyzowany film dokumentalny Grzegorza Królikiewicza „Mit o Szarym” - o postaci gen. Antoniego Hedy - Szarego.

2013-04-26 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokonani, ale niezłamani

Niedziela sandomierska 11/2020, str. IV

[ TEMATY ]

patriotyzm

pamięć

Sandomierz

żołnierze niezłomni

ks. W. Kania

Warta honorowa przed symboliczną mogiłą w Sandomierzu

Warta honorowa przed symboliczną mogiłą w Sandomierzu

Od kilku lat 1 marca jest Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W wielu miejscach w kraju i zagranicą odbywają się uroczystości upamiętniające ich nieugiętą postawę wobec reżimu komunistycznego. Również na terenie naszej diecezji w wielu miejscach odbyły się uroczystości ku czci bohaterów walki o niepodległość.

Sandomierz

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Abp Celestino Migliore: „Część mojego serca zostawiłem w Polsce”

2023-02-09 12:02

[ TEMATY ]

nuncjusz

abp Celestino Migliore

Polski fr.

W Polsce spędziłem dziewięć lat: trzy jako sekretarz nuncjatury, otwartej ponownie w 1989 r., z nuncjuszem abp. Józefem Kowalczykiem; a następnie sześć lat jako nuncjusz, od 2010 do 2016 r. (…).

Mogę powiedzieć, że część mojego serca zostawiłem w Polsce – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr abp Celestino Migliore, były nuncjusz apostolski w Polsce, obecnie nuncjusz apostolski we Francji. Wspominał czas spędzony w Polsce, odniósł się do wojny na Ukrainie i opowiedział o początkach swojego kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję