Reklama

Uroczystość Trzeciego Maja

2013-05-16 13:19

Izabela Mikuła
Edycja rzeszowska 20/2013, str. 1

Izabela Mikuła
Część obchodów miała miejsce przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki

W dniu 3 maja centralna uroczystość trzeciomajowa zaczęła się w kościele farnym w Rzeszowie. Ks. prał. Jan Szczupak, proboszcz, powitał przybyłych rodaków, wymienił długą listę przedstawicieli parlamentu polskiego i europejskiego, władz samorządowych, państwowych, a także wojsko z orkiestrą, poczty sztandarowe, które zajęły centralne miejsce w kościele, pracowników służby zdrowia, kultury i oświaty, kombatantów, młodzież. Powitał duchowieństwo z bp. Edwardem Białogłowskim, i poprosił go o przewodniczenie Eucharystii.

Bp Białogłowski celebrował Mszę św. a kazanie wygłosił ks. prał. Ireneusz Folcik. W apokaliptycznej wizji - przeciwstawieniu „Niewiasty obleczonej w słońce” i smoka, który chce pożreć Jej potomstwo, widzi ciągłą walkę dobra ze złem. Smok atakuje Jej potomstwo - Kościół. Walka trwa. Czy jesteśmy po stronie Boga? - pytał zebranych kaznodzieja.

Matka Boża, Królowa Polski ustanowiona przez króla Jana Kazimierza, przyjęta przez naród, zatwierdzona przez Ojca Świętego Piusa XI - po usilnych staraniach świętych biskupów - przemyskiego Józefa Pelczara i lwowskiego Józefa Bilczewskiego ma swoje święto 3 maja.

Reklama

Śpiewamy: „Tyś wielką chlubą naszego Narodu...”. Ona mówi: Czyńcie, co wam Syn Mój każe... Czy tego słuchamy?

Trzeciego maja 1791 r. - uchwalona „Ustawa Rządowa w Imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego”, była pierwszą ustawą w Europie, która uwzględniała podział władz na ustawodawczą, wykonawczą (król i Straż) i sądowniczą. Nadawała prawa obywatelskie mieszczanom, brała pod opiekę włościan, wzmacniała wojsko. Żeby te ozdrowieńcze reformy dały owoce, do tego zaborcy nie dopuścili. Kaznodzieja oszczędził słuchaczom przedstawiania udręk, cierpień, męki zesłania, katorżniczej pracy, ciężkich walk i szubienic dla obrony Konstytucji, wolności, niepodległości Polski. Zwrócił myśli wiernych ku dzisiejszym czasom. Posłowie uchwalają ustawy niezgodne z prawem Bożym, z prawem naturalnym, z którego się wywodziły konstytucje europejskie, od francuskiej poczynając, ani ze zdrowym rozsądkiem! Kto oni są? Myśmy ich wybrali!

Kazanie poruszyło wszystkich. Kościół zabrzmiał oklaskami. Po chwili ciszy Ksiądz Biskup kontynuował Liturgię. Zakończono nabożeństwo odśpiewaniem „Boże, coś Polskę...”.

Uformował się orszak z orkiestrą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich na czele. Dołączyły się inne służby mundurowe z pocztami sztandarowymi, a także strzelcy, harcerze i uczestnicy. Ruszyli przed pomnik Tadeusza Kościuszki. Tam po odegraniu Hymnu Polskiego, wzniesieniu flagi państwowej na maszt, nastąpiły oficjalne wystąpienia przedstawicieli władz województwa podkarpackiego i złożenie kwiatów przez przedstawicieli urzędów, instytucji, szkół, stowarzyszeń oraz tych, którzy osobiście to chcieli uczynić.

Tagi:
patriotyzm

Reklama

Wygrać młodzież dla Polski

2019-09-10 12:59

Rozmawia Mateusz Wyrwich
Niedziela Ogólnopolska 37/2019, str. 20-21

O pasji historycznej i zaszczepieniu młodzieży miłości do ojczyzny z Mirosławem Gryką – współtwórcą i donatorem Fundacji konkursu historycznego Patria Nostra – rozmawia Mateusz Wyrwich

©Kalim – stock.adobe.com

MATEUSZ WYRWICH: – Jest Pan z wykształcenia inżynierem. Skąd zatem u Pana pasja historyka i pomysł założenia fundacji propagującej historię wśród młodzieży?

MIROSŁAW GRYKO: – Inspiracją dla zorganizowania konkursu Patria Nostra była moja działalność. Jestem przedsiębiorcą, który od lat zajmuje się reklamą. Obserwuję ten rynek i pewnego dnia zadałem sobie pytanie: co widzimy w przestrzeni publicznej?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oświadczenie krakowskiej Kurii

2019-09-20 20:10

diecezja.pl / Kraków (KAI)

Krakowska Kuria wydała oświadczenie nt. artykułu zamieszczonego na portalu lovekrakow.pl, a dotyczącego Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Z w tekście zaznaczono, że Archidiecezja Krakowska zamierza "zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

Mazur/episkopat.pl
Kraków

Publikujemy treść Oświadczenia:

"Kuria Metropolitalna w Krakowie, odnosząc się do treści materiału prasowego pt. „Kuria wyrzuca swoich pracowników bez słowa wyjaśnień”, zamieszczonego w dniu 20 września 2019 roku na portalu internetowym „lovekrakow.pl” pragnie poinformować, że zespół osób tworzących Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej świadczył dotychczas usługi na rzecz Archidiecezji Krakowskiej na podstawie umów cywilnoprawnych, które przewidywały miesięczne okresy wypowiedzenia. Takie warunki zostały zaakceptowane przez strony i nigdy nie były kwestionowane. W świetle obowiązujących umów, każda ze stron mogła, bez wskazywania uzasadnienia, zakończyć współpracę za miesięcznym okresem wypowiedzeniem. Archidiecezja Krakowska zamierza z tego prawa skorzystać i zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Syria: nie widać końca wojny, bomby wciąż spadają

2019-09-22 21:47

(KAI/Vaticannews) / Aleppo

Wojna w Syrii ciągle jeszcze trwa, a embargo gospodarcze, nałożone na ten kraj, przysparza jego mieszkańcom kolejnych cierpień, ponieważ sankcje najbardziej dotykają najbiedniejszych. Wskazuje na to wikariusz apostolski dla katolików obrządku łacińskiego w Aleppo bp Georges Abou Khazen, który po raz kolejny wezwał wspólnotę międzynarodową do zniesienia embarga i do podjęcia konkretnych działań na rzecz zakończenia konfliktu.

Archiwum Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie
Krajem, w którym rozgrywa się największy dramat humanitarny ostatnich lat, jest Syria

Biskup zwrócił uwagę na dramatyczne warunki życia Syryjczyków. Są oni pozbawieni pracy, brakuje żywności, na wielu obszarach nie ma elektryczności i nie działają wodociągi. Wciąż trwające walki sprawiają, że nikt jeszcze nie myśli o odbudowie. Wikariusz apostolski Khazen przypomniał, że Turcja miała doprowadzić do rozbrojenia rebeliantów, tymczasem jeszcze bardziej ich uzbroiła, dlatego tak bardzo zaciekłe walki toczą się o znajdujący się w rękach islamskich dżihadystów Idlib i nasiliły się ataki w innych częściach Syrii.

Zdaniem mieszkającego w Aleppo hierarchy wojna nie tylko spowodowała wiele ofiar i ogromne straty, ale jednocześnie pokazała, że współistnienie chrześcijan i muzułmanów jest możliwe. „Kiedy fundamentaliści weszli do naszego miasta, poderżnęli gardło miejscowemu imamowi, który krytykował ich działania, a jego głowę zawiesili na minarecie. Wielu wyznawców islamu mówiło mi wówczas, że to nie jest religia, jaką wyznają” – podkreślił syryjski biskup. Wskazał, że miejscowi muzułmanie często apelują, by chrześcijanie nie wyjeżdżali i zostali w Syrii.

„Przez lata wojny poruszyło ich świadectwo chrześcijańskiego miłosierdzia. Doświadczyli, że nieśliśmy pomoc wszystkim bez względu na wyznawaną wiarę. Pomagaliśmy nawet żonom i dzieciom rebeliantów” – przypomniał biskup. Przyznał, że dialog życia z islamem jest możliwy i może się stać zaczątkiem nowej Syrii. „Nie możemy się łudzić, że kiedykolwiek będzie możliwy dialog dogmatyczny. Możliwe jest jednak wzajemne spotkanie wokół wartości dotyczących osoby ludzkiej, rodziny czy spraw bioetycznych” – zaznaczył wikariusz apostolski Aleppo. Podkreślił zarazem, że dialog zawsze oznacza otwarcie się na drugiego przy zachowaniu własnej tożsamości i dawaniu świadectwa temu, w co się wierzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem