Jak ważne wartości w życiu i tożsamości narodowej Polaków niesie pamięć o etosie powstania styczniowego pokazały obchody 150. rocznicy tego niepodległościowego zrywu w parafii Potok-Stany i gminie Potok Wielki. Odczuwając potrzebę wspólnego przeżywania historii modliliśmy się 28 kwietnia w kościele parafialnym w Potoku-Stanach za Ojczyznę i poległych powstańców. Wprowadzeniem do Mszy św. był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły. Widzowie ze wzruszeniem wsłuchiwali się w słowa mówiące o patriotyzmie, poświęceniu, cierpieniu, walce i miłości do Ojczyzny.
Mszy św. przewodniczył ks. Józef Gut. W homilii ks. Szczepański przypomniał wydarzenia z 1863 r. Wyraził uznanie dla odpowiedzialności i mądrości powstańców oraz ich przywódcy Romualda Traugutta. - W rocznicę największego powstania narodowego, prosiliśmy dobrego Boga o łaskę pokory i światły umysł, który pozwoli nam umiejętnie odczytywać historię naszego narodu, a także o dar wiekuistego pokoju dla poległych w obronie Ojczyzny oraz o wyniesienie do chwały ołtarzy Romualda Traugutta - patrona Zespołu Szkół w Potoku-Stanach.
Po Mszy św., w asyście pocztów sztandarowych, przeszliśmy pod Pomnik Powstańców Styczniowych. Hymnem państwowym rozpoczęła się druga część uroczystości. Gospodarz gminy Jerzy Pietrzyk zwracając się do uczestników obchodów podkreślił: - Jesteśmy tutaj, to nasze prawo i obowiązek, ale przede wszystkim zobowiązanie wobec powstańców, którzy tak bohatersko wystąpili przeciwko rosyjskiemu uciskowi. Powstanie stało się wyrazem głębokiego patriotyzmu, potrzebą podjęcia czynu heroicznego, ale i tragicznego zarazem. Mimo ogromnej daniny krwi i straszliwych represji wroga budziło poczucie narodowej świadomości, kształtowało i po dzień dzisiejszy kształtuje naszą tożsamość. To miejsce w gminie jest szczególne i warte naszej pamięci.
Wyjątkowym wydarzeniem tego dnia było odznaczenie sztandaru Zespołu Szkół im. Romualda Traugutta złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, nadanym przez Radę Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. W hołdzie powstańcom delegacje złożyły wieńce, a harcerze trzymali honorową wartę. Uroczystość uświetnili: Józef Zając - senator RP, Krzysztof Babisz - lubelski kurator oświaty, Jerzy Bielecki - starosta powiatu janowskiego, sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Lublinie Waldemar Podsiadły. W Potoku-Stanach pomysł wspólnego świętowania powstał z inicjatywy Wójta Gminy i Księdza Proboszcza.
Powstańcza mogiła na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie
„Na ten powstańczy rok, co nam dał go Bóg, wyjrzyj pani gospodyni, nowe latko w twojej sieni” – takie życzenie śpiewano na Lubelszczyźnie w zapusty 1863 r. i na kolędę w 1864 r.
Styczniowe z nazwy powstanie trwało ponad półtora roku. Na początku, w atmosferze gasnących kolęd i hymnów Jordanu, gdyż do walki z „Mochami” (Rosjanami) włączyli się chłopi uniccy, rozlegały się trąbki pobudki, odkurzone pieśni powstańców listopadowych i barskich konfederatów, szczęk przekuwanych na sztorc kos; połyskiwał o brzasku ogień kuźni, w których formowano kule, podkowy, a nawet widły i sierpy. Po dworach i plebaniach „szarpano” opatrunki dla rannych, organizowano lazarety. Żydowskie karczmy na krótko zamieniły się w punkty kontaktowe. Lubelskie klasztory kapucynów i dominikanów stały się miejscem ucieczki dla ściganych, punktami kontaktowymi dla emisariuszy i przywódców, „biurami” informacji powstańczych, a przede wszystkim miejscem posługi sakramentalnej i modlitwy za poległych. Zakonnicy i księża pomagali w pisaniu odezw powstańczych. Dlatego też lata poprzedzające zryw powstańczy przyniosły aresztowania i zsyłki duchownych: bazylianina ks. Pawła Pelagiusza Rzewuskiego z Białej i ks. Jana Chyliczkowskiego z Goraja do Wołogdy, ks. Stanisława Słotwińskiego do Permu, ks. Zygmunta Grzybowskiego i proboszcza ks. Józefa Mleczki do Tunki za Bajkałem.
Msza św. dziękczynna odprawiona przez biskupa Jean-Pierre'a Delville'a 13 czerwca oznaczała koniec nieprzerwanej obecności, która rozpoczęła się w XVI wieku. Oprócz emocji wywołanych tym pożegnaniem, wydarzenie to rodzi pytania o przyszłość wielodzietnych rodzin zakonnych w Europie - informuje francuski portal tribunechretienne.com.
13 czerwca 2026 roku diecezja Liège oficjalnie pożegnała jezuitów podczas uroczystości, której przewodniczył biskup Jean-Pierre Delville. Po 456 latach nieprzerwanej obecności, Towarzystwo Jezusowe opuszcza Liège. Prawie 600 osób wypełniło kościół św. Krzysztofa na Mszy św. dziękczynnej. Księża, zakonnicy, zakonnice, alumni, nauczyciele i parafianie przybyli, aby oddać hołd dziełu, które głęboko ukształtowało duchowe, intelektualne i edukacyjne życie regionu.
„Doświadczony i roztropny brat”, człowiek głębokiej wiary, przenikliwej inteligencji i dalekowzrocznego spojrzenia – tak Papież Leon XIV wspomina zmarłego kard. Camilla Ruiniego. W telegramie kondolencyjnym skierowanym do kard. Balda Reiny Ojciec Święty dziękuje Bogu za życie byłego wikariusza diecezji rzymskiej i podkreśla jego wkład w życie Kościoła we Włoszech oraz dialog ze światem kultury.
Ojciec Święty napisał, że wiadomość o śmierci emerytowanego wikariusza generalnego diecezji rzymskiej napełniła go smutkiem, ale także wdzięcznością wobec Boga za dar „tego cenionego człowieka Kościoła”. Przypomniał, że kard. Ruini z wielką hojnością przeżywał swoją posługę najpierw w diecezji Reggio Emilia-Guastalla, a następnie jako biskup pomocniczy i przez wiele lat jako jeden z najbardziej wpływowych pasterzy Kościoła we Włoszech.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.