Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Patriotyczne święto

Mieszkańcy gminy Łazy oficjalne uroczystości 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja przeżywali w Niegowonicach. Nieprzypadkowo, bowiem święto zbiegło się z dwoma innymi uroczystościami - 150. rocznicą powstania styczniowego i Dniem Strażaka

Niedziela sosnowiecka 20/2013, str. 3

[ TEMATY ]

patriotyzm

Piotr Lorenc

Przekazanie nowego sztandaru Zarządowi Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP w Łazach

Przekazanie nowego sztandaru Zarządowi Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP w Łazach

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym od złożenia kwiatów na mogile powstańców z 1863 r. i odczytania rysu historycznego powstania styczniowego na tych terenach. Pomnik znajduje się naprzeciw bramy wejściowej cmentarza. Na bloku skalnym postawiono kamienny postument z płaskorzeźbą orła, zawierający wykuty napis: „D.O.M. 8 bohaterom poległym pod Krzykawką w 1863 r. tutaj pochowanym. W hołdzie Rodacy. 3 maja 1922 r.”.

Uczestnicy uroczystości - m.in. władze gminy, orkiestra, strażacy, poczty sztandarowe, panie z Koła Gospodyń Wiejskich - przemaszerowali na plac przed kościołem św. Franciszka, gdzie poświęcono oraz przekazano nowy sztandar Zarządowi Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP w Łazach. Sztandar, ufundowany przez burmistrza Łaz Macieja Kaczyńskiego, przekazał zarządowi ZOSP gen. Zbigniew Meres. Poświęcając sztandar ks. Artur Przybyłko - proboszcz parafii w Niegowonicach, a zarazem gminny kapelan strażaków powiedział, że człowiek jest istotą społeczną powołaną do tego, aby współżyjąc i współpracując z innymi w zgodzie i miłości sam prawidłowo się rozwijał i innym pomagał w rozwoju. - Szczególnie strażacy łączą się w swojej pracy nie tylko dla własnego dobra, ale i po to, by przez zespolenie wysiłków służyć dobru innych ludzi - podkreślił kapelan.

Po przekazaniu oraz zaprezentowaniu sztandaru przyszedł czas na modlitwę i dziękczynienie Panu Bogu. Mszę św. w miejscowym kościele w intencji ojczyzny z okazji 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, 150. rocznicy powstania styczniowego oraz Dnia Strażaka sprawował ks. Przybyłko. Liturgię ubogacił parafialny zespół „Jura”, który wykonał m.in. XV-wieczną pieśń „Cudowna Matko” oraz pieśni autorstwa ks. Andrzeja Nodzyńskiego - proboszcza parafii Niegowonice w latach 1919-39; to właśnie z jego inicjatywy na cmentarzu parafialnym postawiono obelisk upamiętniający powstańców styczniowych poległych na tych terenach.

Trzecia część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół nr 2 w Niegowonicach. Tam miała miejsce akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja i rocznicy powstania styczniowego. Burmistrz Łaz wręczył nagrody w dziedzinie kultury oraz nagrody za prace przy uczczeniu 150. rocznicy powstania styczniowego. Otrzymali je: ks. Artur Przybyłko, Stanisław Kwiatkowski i Włodzimierz Rożdżyński. Przy okazji wizyty w szkole można było zobaczyć wystawę dokumentów archiwalnych związanych z powstaniem styczniowym, przeczytać życiorysy powstańców, zobaczyć obrazy ukazujące walkę z zaborcami. Gratką był unikatowy dokument dotyczący Konstytucji 3 maja. Był to pierwszy dekret o obchodach święta wydany przez Radę Księstwa Siewierskiego utworzonego przez Napoleona.

2013-05-16 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Propagują patriotyzm

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 45/2019, str. 8

[ TEMATY ]

patriotyzm

Karolina Krasowska

Przegląd otworzył zespół Wiolinki z Nowego Kramska

Przegląd otworzył zespół Wiolinki z Nowego Kramska

W Sulechowskim Domu Kultury 26 października odbył się IX Przegląd Pieśni Patriotycznych. W tym roku do udziału w Przeglądzie zgłosiło się 16 wykonawców. – Celem Przeglądu Pieśni Patriotycznych jest propagowanie patriotyzmu przez śpiew piosenek patriotycznych, zaczynając od dzieci chodzących do szkoły podstawowej, przez młodzież i dorosłych wykonawców. Cieszy nas duże zainteresowanie naszym Przeglądem – powiedziała Liliana Kurkowiak, prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie. Wśród zaproszonych gości był bp Adam Dyczkowski, który podziękował i pogratulował organizatorom kolejnego przeglądu.

CZYTAJ DALEJ

Siostra Dolores Zok: Kryzys powołań przynagla nas do świadczenia życiem

2023-02-02 16:43

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Siostra Dolores Zok

Siostra Dolores Zok

Kryzys powołań przynagla nas, aby ewangelizować i świadczyć o Jezusie. Wiele osób chce żyć bliżej Boga, dlatego szuka prawdziwych świadków Chrystusa. Sami chcą takimi być – mówi Family News Service przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Dolores Zok SSpS. Obecnie w Polsce pracuje 16 400 sióstr zakonnych w 105 zgromadzeniach. 2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Co przyciąga młode kobiety do wstąpienia do zakonu? Przede wszystkim potrzeba spotkania Boga. „W tej chwili w mojej wspólnocie, w Zgromadzeniu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego, mamy dwie młode postulantki. Jedna jest prawniczką, ma 30 lat. Druga zaś jest po stosunkach międzynarodowych. Chcą żyć bliżej Boga, chcą o Nim świadczyć, chcą wyjechać na misje do najbiedniejszych krajów świata” – podkreśliła s. Zok. „Dzisiejszy młody człowiek szuka prawdziwych świadków Chrystusa i sam chce takim być” – dodała.

CZYTAJ DALEJ

Papież do biskupów DRK: bądźcie blisko Boga jako proroctwo dla ludu

2023-02-03 09:18

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Proszę was, abyście nie zaniedbywali dialogu z Bogiem i nie pozwalali, aby ogień proroctwa został zgaszony przez kalkulacje lub dwuznaczności z władzą, ani przez «wygodne życie» i przyzwyczajenie” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z biskupami w Kinszasie.

Drodzy bracia biskupi, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję