Reklama

Aspekty

Błogosławiony Luigi Novarese

W sobotę 11 maja w Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie odbyła się uroczystość beatyfikacji ks. Luigiego Novarese - założyciela Cichych Pracowników Krzyża i Centrum Ochotników Cierpienia. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone

Naszą Władzą Apostolską zezwalamy, aby czcigodny sługa Boży Luigi Novarese, kapłan, założyciel Cichych Pracowników Krzyża i Centrum Ochotników Cierpienia, apostoł chorych, niezłomny świadek zbawczej wartości cierpienia i pełnego uczestnictwa cierpiących w misji Kościoła, od teraz na przyszłość był nazwany błogosławionym, a jego święto mogło być obchodzone co roku 20 lipca, w dzień narodzin dla nieba”. Te słowa listu papieża Franciszka, odczytane w Bazylice św. Pawła, zezwoliły na kult nowego błogosławionego w Kościele.

- Miałam okazję w 1982 r. wyjechać do Włoch. Było to moje pierwsze spotkanie ze wspólnotą Cichych Pracowników Krzyża. To był czas prawdziwie błogosławiony dla mnie. Bo choć nie znałam języka włoskiego, miałam okazję przez dwa lata być u boku naszego założyciela ks. Novarese. Dziękuję Bogu za to doświadczenie. Zwłaszcza że w ks. Novarese widziałam człowieka, który był zamiłowany w Polsce. Pragnął, aby nasz charyzmat mógł się zakorzenić w Polsce - powiedziała s. Małgorzata Malska, przełożona domu Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie.

Z naszej Ojczyzny na uroczystości wyjechali liczni pielgrzymi. Najwięcej z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Przewodniczył im bp Stefan Regmunt. Pielgrzymi to nie tylko członkowie wspólnot założonych przez bł. ks. Novarese. Wielu wyjechało, aby w Roku Wiary podziękować za kapłana, którego dzieło obecne jest także na polskiej ziemi.

Reklama

W homilii beatyfikacyjnej kard. Tarcisio Bertone podkreślił: - Ks. Novarese był inspirowany przez prawdę i miłość płynącą z Ewangelii. Z tej inspiracji wypływały jego słowa i akcje. Tyle osób chorych, jak i niepełnosprawnych znalazło w tym kapłanie żywe odbicie miłości Chrystusa. Może on być dla nas wzorem do naśladowania Jezusa zmarłego i zmartwychwstałego, ale również pocieszającego.

Bł. ks. Luigi Novarese organizował w Kościele apostolat chorych i cierpiących. Założył wspólnotę Centrum Ochotników Cierpienia dla świeckich oraz konsekrowaną wspólnotę Cichych Pracowników Krzyża. Tworzył grupy, których liderami były osoby niepełnosprawne i chore. Założył także Maryjną Ligę dla kapłanów. Jan Paweł II nazwał go Apostołem Chorych. Stał się propagatorem nowego sposobu duszpasterstwa chorych i niepełnosprawnych. Przekonywał, że chory nie może być tylko przedmiotem, ale podmiotem duszpasterstwa niepełnosprawnych.

2013-05-16 13:19

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ster na radość

Niedziela toruńska 44/2019, str. 6

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja

Ks. Leszek Stefański

Stypendyści zachęcali do wspólnej zabawy

Stypendyści zachęcali do wspólnej zabawy

Od momentu wybrania kard. Karola Wojtyły na papieża wiele się zmieniło. Teraz czcimy go jako świętego, ale choć uważamy go za wielkiego Polaka, coraz częściej zapominamy o jego nauczaniu. Są jednak młodzi, którzy chcą żyć jego nauką i promować to, o czym mówił i świadczył przez całe życie i pontyfikat

Organizacją Dnia Papieskiego obchodzonego w całej Polsce zajmują się stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Otrzymywane przez nich stypendia umożliwiają im rozwój i lepszy start w przyszłość. Co roku ok. 2 tys. osób z całej Polski zostaje objętych programem stypendialnym, a już ponad 5 tys. osób jest absolwentami tego programu.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję