Reklama

Sezon motocyklowy rozpoczęty

2013-05-21 15:29

Ks. Artur Płachno
Edycja podlaska 21/2013, str. 7

Ks. Artur Płachno

W Ciechanowcu 11 maja uroczyście zainaugurowano sezon motocyklowy 2013 w diecezji drohiczyńskiej i w Polsce północno-wschodniej. Kilkaset motocykli różnych marek, stylów i wieku stanęło przed ciechanowiecką świątynią pw. Trójcy Świętej. Kawalkada ta wyruszyła z Bielska Podlaskiego, gdzie przed kościołem pw. Miłosierdzia Bożego odbył się obrzęd pobłogosławienia maszyn. Ich właściciele, witani serdecznie i z zaciekawieniem, po przejechaniu ulicami Ciechanowca uczestniczyli w Eucharystii celebrowanej w ich intencji przez duszpasterzy motocyklistów z diecezji siedleckiej i drohiczyńskiej oraz misjonarza z Boliwii. Przybyli oni, podobnie jak inni uczestnicy spotkania, na swoich motocyklach.

Witając przybyłych, dziekan ciechanowiecki i proboszcz miejscowej parafii ks. kan. Tadeusz Kryński powiedział, że wszyscy jesteśmy na drodze życia ze Zmartwychwstałym, a na tej drodze są też motocykle i ci, który nimi się posługują. Podkreślił, że wśród motocyklistów jest bardzo wielu szlachetnych ludzi, zaangażowanych dla dobra wspólnoty i innych ludzi. Życzył, aby było tak dalej, a swoim świadectwem, żeby przełamywali oni kreowany często fałszywy obraz motocyklisty.

Inicjator i organizator tych spotkań ks. Janusz Szymański przypomniał ubiegłoroczną dziękczynną pielgrzymkę motocyklową za beatyfikację Jana Pawła II do Rzymu, a także Rajd Katyński i doroczną pielgrzymkę do Wilna, w których brali udział także motocykliści z tego regionu Polski. Zaprosił również do wzięcia udziału w planowanej pielgrzymce do Lourdes. W homilii powiedział on natomiast, że życie człowieka podobne jest do remontowanego motocykla, gdzie leżące w nieładzie jego części można dopiero pozbierać dzięki dobremu mechanikowi, którym jest Chrystus. Prosił, żeby w kole zębatym naszego życia nie zabrakło, oprócz zębów naszych ludzkich trosk, tego najważniejszego, którym jest Bóg. Bogu bowiem zależy na każdym, a my w naszym życiu i pasji, także tej motocyklowej, powinniśmy pamiętać, żeby umieć się ubrać nie tylko w najnowsze wynalazki - kombinezony i kurtki, ale przede wszystkim w formy nieśmiertelności. „Bogiem nie możesz być sam dla siebie. Nie może być też nim twoja żona czy dziecko, twoja praca i rozrywka. Bóg jest tylko jeden, On darzy nas swą miłością” - mówił ks. Janusz.

Reklama

Od kilku lat wiosną i jesienią motocykliści różnego wieku i zawodów gromadzą się pod poświęconym sztandarem najpierw w Bielsku Podlaskim, a od tego roku w Ciechanowcu, nie bacząc często na warunki pogodowe i odległość.

Podczas Eucharystii modlono się za ofiary wypadków drogowych. Zebrano ofiary na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci z biednych rodzin na Litwę i nad Bałtyk, organizowanych przez ciechanowieckich duszpasterzy, zaś misjonarz z Boliwii prosił o wsparcie akcji MIVA Polska, dzięki której także w tym kraju misjonarze mogą zakupić motocykle i inne środki transportu potrzebne w działalności ewangelizacyjnej.

W przygotowanie tego motocyklowego spotkania włączyły się oprócz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej z miejscowym chórem także władze miasta, straż, policja oraz lokalne firmy i młodzież muzykująca, gdyż po Eucharystii uczestnicy spotkania udali się na majowy piknik.

Tagi:
sezon motocyklowy

Kolejny sezon motocyklowy rozpoczęty

2019-04-24 09:01

Krzysztof Zaremba
Edycja świdnicka 17/2019, str. 7

W sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze odprawiona została uroczysta Msza św. rozpoczynająca tegoroczny sezon motocyklowy

Krzysztof Zaremba
Podczas Mszy św. poświęcono kaski, a tuż po niej motocykle

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, do Wałbrzycha zjechało około pięćdziesięciu użytkowników różnego rodzaju motocykli z kilku miejscowości diecezji świdnickiej, m.in. z Ząbkowic Śląskich, Bielawy, Dzierżoniowa, by wraz ze swymi rodzinami oraz sympatykami jednośladów pomodlić się o udany i bezpieczny sezon. Na czas sprawowanej Eucharystii uczestnicy postawili przed ołtarzem swoje kaski ochronne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Ranjith: zamachowcy celowo wybrali Niedzielę Zmartwychwstania

2019-04-22 15:36

vaticannews / Kolombo (KAI)

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych komentuje arcybiskup Kolombo. Kard. Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

wikipedia.org

Lankijski hierarcha odwiedził stołeczne kościoły, w których dokonano zamachów. Wyznaje, że jest zszokowany tym, co widział. „Ginęły całe rodziny – rodzice razem z małymi dziećmi. Przyszyli przecież wspólnie do kościoła, by świętować Niedzielę Zmartwychwstania i wspólnie się modlić” – podkreśla kard. Ranjith.

"Jesteśmy zaskoczeni zamachami, ponieważ przez ostatnie 10 lat sytuacja w kraju była w miarę spokojna. Zaczęli wracać turyści, ruszyła gospodarka. Były dobre relacje międzyreligijne – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Ranjith. – Wśród ludzi, także wśród katolików panuje duży strach. Mówi się o możliwości kolejnych araków. Jako pierwszy odwiedziłem kościół, w którym zamachowiec-samobójca zabił ponad 50 osób. Ludzie mówili mi o smutku i lęku o przyszłość. W atakach zginęły całe rodziny – rodzice razem z dziećmi. To jest przerażające. Kolejny kościół praktycznie przestał istnieć. Zginęło w nim ponad 120 osób, które przyszły na modlitwę. Policja i służby bezpieczeństwa podjęły zdecydowane działania. Miejmy nadzieję, że prawdziwi sprawcy szybko zostaną zidentyfikowani".

Kard. Ranjith odwiedził również szpitale, w których przebywają ofiary. Ustawiają się przed nimi kolejki ludzi chcących oddać krew. Arcybiskup Kolombo wyznaje, że stan wielu ofiar jest ciężki i ostateczny bilans tragedii może jeszcze ulec zmianie. Hierarcha odwołał wszystkie wielkanocne Msze w dystrykcie Kolombo. Władze poinformowały, że w całym kraju do środy pozostaną zamknięte wszystkie szkoły.

W sumie dokonano ośmiu samobójczych ataków na kościoły i hotele. Do pierwszych sześciu eksplozji doszło w niedzielę rano w przeciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach - Negombo i Batticaloa oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach tego miasta.

Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale się nie powiódł. Policja poinformowała o zatrzymaniu 24 osób w związku z zamachami. Wiadomo, że stoją za nimi islamiści, jednak jak dotychczas żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia. Według doniesień medialnych 10 dni wcześniej lankijska policja ostrzegana była o możliwości tego typu ataków na kościoły.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypomina, że od lat Wielkanoc szczególnie naznaczona jest antychrześcijańską przemocą, która przekracza wszelkie granice. W ubiegłym roku doszło do krwawych zamachów w Egipcie, a rok wcześniej w Pakistanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem