Reklama

Niedziela Świdnicka

Zbierają pieniądze na pomnik papieża

Niedziela świdnicka 21/2013, str. 6

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pomnik

Przemysław Awdankiewicz

Świdnickie Stowarzyszenie na rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II „Pamięć i Wdzięczność” po ponad rocznej przerwie znów zbiera pieniądze na rzeźbę. Projekt został wybrany w drodze konkursu w 2011 r., jednak długo nie udawało się pozyskać środków choćby na start. Dzięki dotychczasowym zbiórkom przed kościołami udało się zebrać prawie 40 tys. zł. Pomnik został zamówiony u rzeźbiarza z Sierakowic na Kaszubach. Jarosław Wójcik odleje rzeźbę papieża z mosiądzu. Postać będzie mierzyła 2,20 m i ważyła ponad tonę.

Pomnik ma kosztować 200 tys. zł, więc sporo jeszcze brakuje. Członkowie stowarzyszenia wystosowali imienne listy do radnych, przedsiębiorców, urzędników o przekazanie datków. Za wpłatę co najmniej 2 tys. zł oferują wpis na tablicy fundatorów.

Działania wspiera także biskup świdnicki Ignacy Dec. Za jego zgodą zbiórki przed kościołami będą prowadzone systematycznie. Pierwsza odbyła się 19 maja, kolejne zostaną zorganizowane w każdą trzecią niedzielę miesiąca.

- Przed rokiem cieszyliśmy z ogłoszenia bł. Jana Pawła II patronem Świdnicy. Przekonani o jego skutecznym wstawiennictwie, chcemy zaznaczyć naszą pamięć o naszym Patronie poprzez zwieńczenie zamysłu o fundacji papieskiego pomnika, który stanie na placu przed katedrą. Dotychczas przeprowadzone zbiórki pozwoliły na zebranie kwoty blisko 40 tys. zł. By doprowadzić dzieło do końca, potrzeba jeszcze 160 tys. zł. Wraz z waszymi duszpasterzami i świdnickim Stowarzyszeniem na rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II zwracam się do was, drodzy mieszkańcy Świdnicy, o materialny dar waszego serca, który pozwoli nam już w niedługim czasie cieszyć się w naszym mieście z pomnika wielkiego rodaka. Dziękuję wam za każdą dotychczas złożoną na ten cel ofiarę. Każdy z nas, nawet przez niewielki datek, stanie się fundatorem pomnika wielkiego Polaka, który był i jest dla nas wzorem umiłowania Boga, bliźniego i Ojczyzny. Liczę na to, że budowa pomnika połączy nas wszystkich, świadomych znaczenia pontyfikatu dla historii naszej Ojczyzny i całego świata i stanowić będzie przesłanie naszego pokolenia dla tych, które po nas nadejdą - czytamy w odezwie biskupa z 12 maja.

2013-05-21 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomnik króla Aleksandra Jagiellończyka

Niedziela podlaska 33/2018, str. I

[ TEMATY ]

pomnik

100‑lecie niepodległości

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Pomnik jest częścią historii Mielnika

Pomnik jest częścią historii Mielnika

Odsłonięciem pomnika króla Aleksandra Jagiellończyka w Mielniku uczczono 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Autorem pomnika ławeczki jest Witold Ilinicz artysta związany z ziemia mielnicką, który podczas uroczystości odsłonięcia podkreślił, że patronką jego pracy jest Matka Boża Kodeńska i tylko dzięki jej wstawiennictwu udało się wykonać to dzieło. Rzeźbiarz wyjaśniał też symboliczne ukazanie postaci króla, który mocną dłonią dzierży królewskie jabłko, jakby kurczowo trzymając się życia, a berło trzyma jak pióro, którym pisze „Statut Łaskiego”.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zamachy terrorystyczne w dwóch kościołach

2023-01-26 14:03

Adobe Stock

Co najmniej jedna osoba zginęła a cztery odniosły rany w wyniku zamachów na dwa kościoły w portowym mieście Algeciras na południu Hiszpanii. 25 stycznia rano mężczyzna, określany jako YK i ubrany w tzw. dżellabę, czyli rodzaj tuniki, noszonej przez mieszkańców Maghrebu (Afryki Północno-Zachodniej), zabił maczetą zakrystianina i ciężko ranił cztery inne osoby, m.in. księdza, który próbował powstrzymać napastnika. Z doniesień prasowych wynika, że policja zatrzymała go i obecnie prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie.

Według jednego z księży agresor wszedł najpierw do kościoła św. Izydora, w którym zranił jedną osobę. Następnie udał się do parafii na Plaza de la Palma [obie świątynie znajdują się w centrum miasta] i tam, jeszcze na ulicy zabił zakrystianina, pozostawiając go martwego na ziemi, po czym ranił kilka innych osób.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jan Piotrowski powołał szkołę dla katechistów

2023-01-26 17:45

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

Kielce

katechista

flickr.com/episkopatnews

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski we wspomnienie Narodzenia św. Pawła Apostoła odprawił Mszę św. w Koinonii św. Pawła w Kielcach, inaugurując podczas tej uroczystości szkolę dla katechistów. Będzie ją prowadziło Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”.

– Papież Franciszek ustanowił posługę świeckiego katechisty, jako trwały element instytucjonalny. Nasz biskup bierze ten dar i składa go diecezji, aby byli tu katechiści i słowo Boże było głoszone – mówił ks. Marian Królikowski, przełożony generalny wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję