Reklama

Niedziela Łódzka

Dar Ducha Świętego

W dniu wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, które przypada 24 maja, arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 32 im. Karola Wojtyły w Łodzi oraz Salezjańskiego Liceum i Gimnazjum im. Księdza Bosko w Łodzi. Bierzmowanie miało miejsce w łódzkim kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych podczas Mszy św. odpustowej sprawowanej pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa. Uroczystość łączyła się z 40. rocznicą święceń kapłańskich abp. Marka Jędraszewskiego, który sakrament kapłaństwa przyjął 24 maja w archikatedrze poznańskiej z rąk abp. Antoniego Baraniaka.

Na początku liturgii proboszcz ks. Waldemar Trendziuk SDB przywitał abp. Marka Jędraszewskiego, po czym rodzice młodzieży przystępującej do bierzmowania poprosili o udzielenie ich dzieciom sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

- Jakich łask oczekujecie od Boga w sakramencie bierzmowania? - pytał kandydatów Metropolita łódzki. Odpowiedzieli, iż pragną, aby Duch Święty, którego otrzymają, umocnił ich do mężnego wyznawania wiary i postępowania według jej zasad. Po namaszczeniu czoła bierzmowanej osoby olejem krzyżma Ksiądz Arcybiskup włożył rękę na jej głowę i wymieniając imię, które wybrała, wypowiedział: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”.

- Wy jesteście młodym Kościołem, który jest i będzie narażony na różnego rodzaju zmagania, aby dochować wierności Chrystusowi, Jego Ewangelii, Kościołowi” - mówił w homilii abp Marek Jędraszewski. - Chodzi o to, by owe zmagania były dla was zwycięskie. Bierzmowanie to nie tylko utwierdzenie w wierze, nadziei i miłości, ale także sakrament, w którym bierze się odpowiedzialność za Kościół. Tę odpowiedzialność bierzecie na siebie i dlatego jest rzeczą ważną, by poświęcone krzyże, pamiątki sakramentu bierzmowania, przypominały wam o tym, kim jesteście i do jakiego stylu życia zostaliście zobowiązani. Niech w tym zadaniu wspomaga was Patronka tego dnia Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych, która jest ze swoim Kościołem i będzie z nim aż do skończenia świata i na wieczność.

2013-06-06 14:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stary Sącz: 4 tys. młodych dziękowało za sakrament bierzmowania

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Magdalena Pijewska/Niedziela

Prawie 4 tysiące młodych ludzi podziękowało za sakrament bierzmowania. Uczniowie z klas trzecich gimnazjalnych i pierwszych ponadgimnazjalnych spotkali się przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu. „Niedawno przyjęliśmy sakrament bierzmowania. Dzięki przygotowaniom umocniła się nasz wiara. Takie spotkania integrują, są potrzebne” – mówili uczestnicy.

Młodzi otrzymali specjalny list biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża „Mapa serca”. Ma to być pomoc w odnajdywaniu właściwego kierunku życia. Zdaniem biskupa wielu młodych ludzi stoi nieraz na rozdrożu, są zdezorientowani, zagubieni i szukają własnej drogi życia. „Potrzebujemy swoistej «Mapy serca», z której możemy odczytać właściwy kierunek. Mamy w sobie taką wewnętrzną nawigację – to głos Pana Boga, który mówi do nas w naszych sercach. Trzeba tylko chcieć usłyszeć ten głos, rozumieć go i pomyśleć nad tym, co do mnie mówi” – dodał bp Jeż.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję