Reklama

Z Watykanu

Dzień „Evangelium Vitae”

Ewangelia życia w sercu orędzia Chrystusa

W związku z trwającym Rokiem Wiary na 15 i 16 czerwca zaplanowany jest Dzień „Evangelium vitae”, przez który papież Franciszek zwróci uwagę na ogromne zaangażowanie Kościoła w obronę godności ludzkiego życia. Centralnym punktem będzie Msza św. w niedzielę 16 czerwca o godz. 10.30 na Placu św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka, z udziałem obrońców życia, a także wolontariuszy i osób chorych. Dzień „Evangelium vitae” otworzą katechezy w sobotę 15 czerwca. W języku polskim katechezę wygłosi abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych, w kościele San Salvatore in Lauro (godz. 9.30). Tego dnia o godz. 20.30 odbędzie się procesja z lampionami wzdłuż Via della Conciliazione, aby zwrócić uwagę na kwestię poszanowania życia ludzkiego i jego nienaruszalnej wartości.

Encyklika „Evangelium vitae” Jana Pawła II rozpoczyna się od słów: „Ewangelia życia znajduje się w samym sercu orędzia Jezusa Chrystusa. Kościół każdego dnia przyjmuje ją z miłością, aby wiernie i odważnie głosić ją jako dobrą nowinę ludziom wszystkich epok i kultur”.

Watykański list do seminarzystów

„Bądźcie pasterzami, którzy pachną owcami”

W liście do seminarzystów z okazji Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów, przypadającego w święto Najświętszego Serca Pana Jezusa, kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, napisał: „Kościół potrzebuje kapłanów, ale nie byle jakich”.

Reklama

Kard. Piacenza przypomina nauczanie papieża Franciszka, w tym jego słynne zdanie: „Bądźcie pasterzami, którzy pachną owcami”. Zachęca seminarzystów do pielęgnowania w sobie wrażliwości powołaniowej, która pozwoli im postrzegać całe swoje życie jako dialog z Panem Bogiem. Przypomina, że już dziś przygotowują swą jutrzejszą posługę. Kard. Piacenza podkreśla też, że dobrzy kapłani są antidotum na kryzys powołań. „Przykładny kapłan nie może nie wzbudzić pytania w młodych umysłach: czy i ja nie jestem powołany do tak pięknego i szczęśliwego życia. Tym samym kapłani są kanałem, za którego pośrednictwem wołanie Boga dociera do serc Jego wybranych” - napisał prefekt watykańskiej dykasterii z okazji Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

Droga do świętości

Dekrety o męczeństwie i cnotach heroicznych

Papież Franciszek wyraził 3 czerwca zgodę na ogłoszenie przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych dekretów w sprawie uznania męczeństwa 93 osób duchownych i świeckich z Hiszpanii - ofiar wojny domowej z lat 1936-39, jak również dekretów o heroiczności cnót 4 innych osób z Portugalii, Włoch i Hiszpanii.

Dekrety uznające męczeństwo otwierają drogę do beatyfikacji sług Bożych. W przypadku dekretów o heroiczności cnót, do beatyfikacji potrzebne jeszcze będzie uznanie cudów przypisywanych wstawiennictwu kandydatów na ołtarze. Dekrety o męczeństwie dotyczą czterech grup osób zabitych „z nienawiści do wiary”. Pierwszą tworzą Mauro (Abel Angel) Palazuelos Maruri i 17 Towarzyszy z Zakonu Benedyktynów, zamordowani w 1936 r. Druga grupa to Jan od Jezusa (Juan) Vilaregut Ferrer i 3 Towarzyszy z Zakonu Karmelitów oraz ks. Pablo Segalá Solé, zamordowani również w 1936 r. W trzeciej grupie znaleźli się Crisanto, Aquilino i Cipriano José oraz 63 Towarzyszy z Instytutu Braci Szkół Chrześcijańskich oraz dwóch świeckich zabitych w latach 1936-39. Czwartą grupę tworzą Aurelia (Clementina) Arambarri Fuente i 3 Towarzyszki ze Zgromadzenia Sług Maryi Posługujących Chorym, zamordowane w 1936 r.

Reklama

Audiencja Generalna

Troska o środowisko

O poszanowanie środowiska naturalnego człowieka, ludzkiej godności i budowanie solidarności między ludźmi zaapelował Ojciec Święty 5 czerwca br. podczas audiencji ogólnej. Papież Franciszek przypomniał o przypadającym w tym dniu Światowym Dniu Środowiska. Podkreślił, że na konieczność odpowiedzialnego podejścia do rzeczywistości stworzonej wskazują pierwsze słowa Biblii z Księgi Rodzaju, gdzie mowa jest o tym, że Bóg umieścił mężczyznę i kobietę na ziemi, aby ją uprawiali i strzegli. Nakaz ten jest stale aktualny, dla każdego pokolenia. Oznacza on odpowiedzialne rozwijanie świata, przekształcanie go, aby był ogrodem, miejscem możliwym do zamieszkania dla wszystkich.

Papież Franciszek zauważył, że „uprawianie i strzeżenie” dotyczy także relacji międzyludzkich. W tym kontekście wskazał na konieczność poszanowania także wymogów „ekologii ludzkiej”. Zagrożona jest bowiem osoba ludzka, tym bardziej że obecny kryzys wskazuje, iż jego źródłem są nie tylko kwestie ekonomii, lecz także etyki i antropologii. Ludzie oddają się bowiem bożkom zysku i konsumpcji.

Ubóstwo, potrzeby, dramaty wielu osób stają się normalnością. Nie trafiają na pierwsze strony gazet wiadomości, że niektórzy bezdomni umierają na ulicy z zimna, że tak wiele dzieci nie ma wykształcenia ani opieki zdrowotnej i cierpi głód. Natomiast spadki na giełdach czy awaria komputera stanowią „tragedię”. - W ten sposób osoby zostają „odrzucone”, tak jakby były odpadami - stwierdził Ojciec Święty.

Papież Franciszek do Polaków

Wspierajcie waszych kapłanów

Serdecznie witam obecnych tu Polaków. W sposób szczególny pozdrawiam kleryków i neoprezbiterów. Kochani, dziękujcie Chrystusowi za dar waszego powołania i pielęgnujcie je w świetle i mocy Ducha Świętego, abyście zawsze byli gorliwymi szafarzami łaski Bożej i prawdziwymi przewodnikami na drogach świętości. Was, drodzy polscy pielgrzymi, i wszystkich Polaków proszę: dziękujcie Bogu za waszych kapłanów i wspierajcie ich modlitwą, życzliwością i dobrą radą. Niech Pan wam błogosławi!

Podczas audiencji generalnej, 5 czerwca 2013 r.

* * *

Cała historia zbawienia jest historią Boga, który poszukuje człowieka: ofiaruje mu swoją miłość, z czułością go przyjmuje.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze

2013-06-10 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Ducha Świętego możemy zobaczyć?

2020-05-26 18:00

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Duch Święty

Hendrick van balen, Święta Trójca

Pytanie czytelnika:
Skoro Duch Święty jest Osobą, to czy ma twarz? Jak mogę Go zobaczyć?

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja częstochowska: procesje Bożego Ciała tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego

2020-06-01 10:15

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bożena Sztajner/Niedziela

Procesje eucharystyczne w Boże Ciało w archidiecezji częstochowskiej mają odbywać się tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Ołtarze mają być urządzone na placu kościelnym, jeśli to możliwe, z wykorzystaniem także istniejących kaplic lub krzyży. „W procesji, będącej kontynuacją Mszy świętej, mogą wziąć udział tylko uczestnicy poprzedzającej ją Eucharystii, w liczbie, jaka może, stosownie od aktualnych przepisów, gromadzić się wewnątrz kościoła” – przypomina komunikat kurii.

„Jeśli urządzenie procesji nie jest możliwe, po Mszy świętej organizuje się uroczystą adorację eucharystyczną, przedłużoną i poszerzoną o rozważanie Słowa Bożego i teksty mówiące o Eucharystii, zakończoną błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Końcowego błogosławieństwa na cztery strony świata można udzielić sprzed drzwi świątyni” – czytamy w komunikacie.

Również tradycyjne procesje eucharystyczne organizowane z racji dawnej oktawy Bożego Ciała, zarówno w poszczególnej jej dni, jak też na zakończenie, mogą odbyć się wokół kościoła, ale bez urządzania ołtarzy.

Komunikat kurii zaleca, że procesję można także zastąpić adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele. „Warto odnowić tradycję nieszporów eucharystycznych. We wszystkie dni dawnej oktawy można urządzić całodzienne lub przynajmniej kilkugodzinne wystawienie Najświętszego Sakramentu” – podkreśla komunikat.

„W związku z obecną sytuacją i takim sposobem celebracji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nie ma potrzeby ubiegania się o możliwość przejścia procesji po drogach publicznych w odpowiednich urzędach administracji samorządowej” – czytamy.

W komunikacie Kuria Metropolitalna w Częstochowie przypomina, że bieżący rok duszpasterski obchodzimy w Kościele w Polsce pod hasłem: „Wielka Tajemnica Wiary”. „Jest to dla nas sposobność do odnowienia naszej wiary w prawdziwą i rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Szczególną okazją do wyrażenia naszej miłości do naszego Pana obecnego w Eucharystii jest coroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa” – podkreśla komunikat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję