Reklama

Niedziela Legnicka

Konsekracja ołtarza i domu Bożego

Data 31 maja 2013 r. na zawsze wpisze się w dzieje miejscowości Ubocze i jej mieszkańców. Jest to największa wieś należąca do parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Rząsinach. Tego dnia bp Marek Mendyk dokonał konsekracji ołtarza i kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Po wielu remontach świątynia została oddana na wyłączną służbę Bogu.

Konsekracja ołtarza i kościoła to bardzo ważny obrzęd w liturgii Kościoła. Na trwałe wpisuje się on w dzieje wspólnoty, niosąc ze sobą bogactwo znaków, które nie są bez znaczenia dla wiary i pobożności chrześcijańskiego ludu. Konsekrację poprzedził 7. Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej im. Roberta Mizgiera, w którym chwałę Bożą wyśpiewywało 19 wykonawców z całego regionu. Była to okazja do integracji mieszkańców z parafią.

Uroczystość poświęcenia kościoła rozpoczęła się od procesji, w której uczestniczyli wierni świeccy, duchowieństwo pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka oraz służba liturgiczna wraz z całym zastępem pocztów sztandarowych. W homilii Biskup Marek przypomniał znaczenie świątyni i obrzędu poświęcenia kościoła. - Bogu należy się wszystko, co najpiękniejsze, stąd ta uzasadniona troska o każdy szczegół jego wyposażenia i ozdoby, które są wyrazem wiary i pobożności, ale mają także pomagać w żarliwej modlitwie - mówił Ksiądz Biskup. - Świątynia to jednak nie tylko mury, ozdoby i dekoracje. To przede wszystkim ludzie - księża, biskupi, papież, wierni świeccy. To oni razem tworzą żywą budowlę Bożą, żywy Chrystusowy Kościół - dodał. Po Liturgii Słowa i Litanii do Wszystkich Świętych Biskup Pomocniczy pokropił kościół oraz wiernych na pamiątkę chrztu św. i na znak pokuty, a po uroczystej modlitwie konsekracji namaścił olejem mensę ołtarza oraz ściany kościoła oznaczone zacheuszkami. Gdy obrzęd konsekracji dobiegł końca, świątynię wypełnił dym kadzidła, a na ołtarzu zostały zapalone świece. Podczas liturgii modlono się nie tylko za parafian, ale w sposób szczególny za bp. Stefana Cichego, który złożony chorobą w tych właśnie dniach przebywał w szpitalu.

Na koniec uroczystości bp Marek Mendyk wręczył proboszczowi ks. Stanisławowi Bakesowi specjalne świadectwo potwierdzające konsekrację kościoła. Po Mszy św. Ksiądz Proboszcz wraz ze swoimi parafianami zaprosił gości na agapę, która dopełniła radości z poświęcenia kościoła.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studnia Boga

Niedziela toruńska 46/2019, str. 1, 5

[ TEMATY ]

Kościół

konsekracja

Toruń

Ks. Paweł Borowski

Namaszczony ołtarz służy do sprawowania Najświętszej Ofiary

Namaszczony ołtarz służy do sprawowania Najświętszej Ofiary

Poszukiwanie prawdy nie jest zadaniem łatwym. Trudno jest odnaleźć granicę między prawdą i fałszem, a przecież Bóg pragnie, byśmy „oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie”. Jak tę prawdę odnaleźć i nią żyć? Bóg sam wychodzi nam na spotkanie, siada przy studni i czeka, by dać nam wody żywej

Gdzie jest ta studnia, przy której siedzi Jezus? Jak daleką drogę trzeba pokonać, żeby Go spotkać? Odpowiedź wydaje się być bardzo prosta, ale droga, którą trzeba przebyć, nie dla wszystkich jest drogą ekspresową. Czasem, by dotrzeć do celu, potrzeba zmierzyć się z wysoką górą i wędrować kilka dni, tygodni, miesięcy czy lat.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29

[ TEMATY ]

książka

Biały Kruk

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk.

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję