Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Tyś wielką chlubą naszego narodu

Niecodzienna uroczystość ofiarowania i poświęcenia królewskich insygniów - jabłka i berła, odbyła się 2 czerwca w Będzinie-Koszelewie. Uroczystości przewodniczył pasterz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak.

Po czterech latach od ozdobienia wizerunku Czarnej Madonny koronami poświeconymi przez Ojca Świętego Benedykta XVI, z inicjatywy ks. kan. Stanisława Sarowskiego, Ksiądz Biskup w homilii pytał zebranych: - Czy już nie zapomnieliśmy, co Pani Przenajświętszej obiecaliśmy? Jak wygląda podporządkowanie się Jej woli? Czy tę naszą Królową słuchamy? Czy to, co Ona nam mówi wypełniamy? Jak to wygląda w naszym życiu? Mówiąc o królowaniu, panowaniu i władzy Królowej odniósł się także do naszego życia.

Reklama

- Żaden monarcha, prezydent, król nie może ustanowić praw, które będą w sprzeczności z prawami Bożymi, z prawem naturalnym. Jeśli by do tego doszło, nawet jeśli będą określone mianem ustaw, konstytucji, rozporządzeń, dyrektyw, to takie prawa, które są w sprzeczności z prawem Boskim, z prawem naturalnym wpisanym w serce człowieka przez Stwórcę, one w sumieniu nie obowiązują! - podkreślał Ksiądz Biskup.

Podczas Mszy św., oprócz insygniów władzy królewskiej, poświęcono nową nastawę ołtarzową, w której umieszczone zostały czczone w kościele relikwie patronów Polski: św. Wojciecha, św. Stanisława oraz św. Andrzeja Boboli. Podczas uroczystości śpiewał chór katedralny „Lutnia” pod dyrekcją Ryszarda Młyńczaka. Nie zabrakło też wspólnie wyśpiewanego „Sto lat” dla proboszcza - ks. Stanisława Sarowskiego, który obchodzi 40. rocznicę święceń kapłańskich.

Wizerunek Czarnej Madonny z Będzina-Koszelewa, tak popularny w całej ojczyźnie, przypomina o szczególnej obecności Maryi w dziejach naszego narodu i naszym życiu. Szerzący się kult Matki Bożej przez liczne świadectwa i przypadki uzdrowień, a obecnie przez ukoronowanie i ozdobienie insygniami władzy królewskiej, to wymowne świadectwo naszej wiary. Miejsce to na mapie diecezji sosnowieckiej jeszcze raz przypomina o szczególnej roli Maryi w życiu narodu i każdego z nas.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcę ją wychować!

Niedziela małopolska 9/2017, str. 6

[ TEMATY ]

matka

S.Kobold/fotolia.com

Wiedziałam, że jest samotną matką nieznającą ojca swego dziecka. Wiedziałam, że kilkumiesięczna córeczka bardzo odmieniła życie kobiety

Na umówione spotkanie do Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie szłam z duszą na ramieniu. Jak będę rozmawiać, jak pytać, żeby nie urazić, nie skrzywdzić? – myślałam. Strach, obawy, niepewność minęły, kiedy do pokoju spotkań przyszła śliczna, młoda kobieta z dzieckiem. – To jest Marysia, a ja mogę mieć na imię Małgosia – powiedziała, gdy zapytałam, jak mam ją przedstawić w tekście. Uznała, że to dobry pomysł, aby nie podawać jej prawdziwych danych. Trochę ze względu na nią samą, ale przede wszystkim w trosce o dziecko.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Papieski astronom: turystyka kosmiczna wymaga większej troski o cały kosmos

2021-07-30 18:23

[ TEMATY ]

Watykan

astronom

Vatican Media

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.

Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził m.in., że brakuje obecnie niezbędnych regulacji dotyczących zyskujących coraz większą popularność komercyjnych lotów kosmicznych. Ostatnio z zainteresowaniem obserwowano prywatne wyprawy w kosmos, np. założyciela Amazona Jeffa Bezosa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję