Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

W służbie młodzieży

W służbie młodzieży

JOANNA SZUBSTARSKA: - ACISJF jest organizacją międzynarodową. W jakich miejscach na świecie jest szczególnie obecna?

CLARISSE MIAZZA: - ACISJF - IN VIA jest organizacją szeroko obecną w Europie, Afryce i Ameryce Łacińskiej, nieco mniej na Środkowym Wschodzie. ACISJF jest organizacją pozarządową, która korzysta z międzynarodowej sieci również dzięki obecności przy Radzie Europy, przy UNESCO, ECOSOC (ośrodek doradczy ekonomiczny i społeczny ONZ), ONZ. Posiada swych reprezentantów w Nowym Jorku, Genewie, Strasburgu i Paryżu.

- Stowarzyszenie organizuje różnorodne formy pomocy dla dziewcząt. Jaki jest to typ pomocy? W Szwajcarii pomoc ta jest specyficzna - polega na towarzyszeniu dziewczętom w rodzinach. Może Pani szerzej o tym opowiedzieć?

- ACISJF - IN VIA dostosowuje się do kontekstu geopolitycznego, aby odpowiedzieć na potrzeby dziewcząt, a szczególnie młodych kobiet, które przyjechały w poszukiwaniu lepszego życia. Chcemy zaoferować im pomoc i towarzyszymy im w ich zabieganiu i wysiłkach przy wprowadzeniu się. Poprzez taką akcję stowarzyszenie ukonstytuowało się między 1895 a 1897 r. w Niemczech i w Szwajcarii. Od tego czasu stowarzyszenie poszerzyło zakres swych działań w kierunku ścisłego przestrzegania woli wyjazdu: pomocy dziewczętom i młodym kobietom, aktualnie również chłopcom pozostających w trudnych sytuacjach, stwarzających ryzyko dla ich integralności fizycznej, materialnej i moralnej. Opieka i wsparcie obejmują wszystkie przyjmowane osoby niezależnie od ich przynależności. Aktualnie stowarzyszenie rozwija w każdym kraju, w którym jest obecne, projekt, który ma wzmocnić istniejące miejsca przyjęć i stworzyć nowe, zależnie od konieczności oraz zapewnić odpowiednie środki do realizacji zadań, odpowiadając powołaniu stowarzyszenia, a także potrzebom środowiska, gdzie są wdrażane.

- W Europie stowarzyszenie kieruje się również ku podróżującym mającym kłopoty, a także osobom upośledzonym. Jakie istnieją projekty dla krajów europejskich i - być może znane Pani - zadania realizowane na innych kontynentach i państwach?

- Serwis „Au pair” organizuje umieszczanie i towarzyszenie dziewczętom w rodzinach, szczególnie w Szwajcarii. Aby zostać wiernym swemu powołaniu przy wyjazdach, stowarzyszenie rozciąga swą akcję przyjmowania i pomocy na dworcu, która skierowana jest dzisiaj do dużej liczby podróżujących w potrzebie oraz osób upośledzonych. Działania te są prowadzone w Europie.
W każdym kraju Komitety Narodowe zapewniają pracę w miejscach przyjęć tym, którzy zwrócą się przy pilnych potrzebach, pomagając kobietom, dziewczętom, a czasami i rodzinom, bez względu na ich pochodzenie, szanując ich kulturę i religię, którzy znajdą się z różnych powodów w sytuacjach zagrożenia. Komitety otwierają nowe foyer stosownie do potrzeb, rozwijają współpracę i projekty. Foyer - miejsca przyjęć goszczą dziewczęta, oferując im zamieszkanie, zaopatrując je w środki na przeżycie i podstawowe potrzeby. Zapewniają również edukację i formację zawodową, formację społeczną i prawną. Jeśli chodzi o przygotowanie do zawodu, proponuje się poszukiwane zawody: rachunkowość, informatykę, krawiectwo, gastronomię, fryzjerstwo, garncarstwo itd. Wśród proponowanych kierunków studiów wyższych są: architektura, prawo, medycyna, ekonomia itd.
W trybie pilnym przyjmowani są młodzi znajdujący się w sytuacji trudnej lub niebezpiecznej, niektórzy powierzani, na krótki okres czasu, przez policję lub służby socjalne.
Pomoc migrantom to udostępnienie różnych centrów przyjęć w celu zapewnienia koniecznych potrzeb (opieki medycznej, pożywienia itd.) oraz w towarzyszeniu im w sprawach administracyjnych. Aby ułatwić wejście w nowe środowisko, otrzymują równocześnie formację zawodową, społeczną i humanistyczną, a także kursy językowe.
Ponadto pracujemy przy edukowaniu, promocji zawodowej i formacji, podobnie jak i przy promocji społecznej na poziomie lokalnym, walcząc przeciw wykorzystywaniu i porzucaniu dzieci, gwałtom i nadużyciom wobec kobiet oraz z problemami związanymi ze zjawiskiem migracji.

Reklama

- ACISJF zostało zatwierdzone przez papieża Leona XIII. Z jakimi organizacjami współpracuje stowarzyszenie?

- Praca stowarzyszenia jest kierowana przez organ międzynarodowy i podzielona na cztery Komisje Regionalne, Komisje ds. Europy, ds. Afryki, ds. Ameryki Łacińskiej Północnej (ConoNorte), ds. Ameryki Łacińskiej Południowej (ConoSur). Komisje te są podzielone na Komisje Narodowe. Współpraca zatem może kształtować się bardzo różnie i zależy od każdej jednostki.

- Stowarzyszeniu patronuje Matka Boża Dobrej Rady. W jaki sposób czcicie Maryję w ciągu roku w Europie i w innych krajach?

- Zwracamy się codziennie osobiście z podziękowaniami do naszej Patronki i zachowujemy w różnych stronach świata Jej obraz, nie mając określonej daty do świętowania. Świętujemy w ciągu roku o ustalonych momentach dni międzynarodowe, które nas dotyczą, jak na przykład Dzień Kobiet.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolickie Stowarzyszenie Młodych debatuje o swojej roli podczas ŚDM

Uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży oraz obchody 100-lecia śmierci bł. Karoliny to główne tematy, jakie poruszą podczas obrad członkowie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM). Spotkanie rozpocznie się dziś i potrwa do niedzieli 21 września. Weźmie w nim udział około stu młodych ludzi z Polski.

"Przed nami dwie ważne rocznice. Jedną z nich będziemy obchodzić 18 listopada - 100-lecie śmierci naszej patronki, bł. Karoliny" - zwraca uwagę Krzysztof Kumięga, przewodniczący Prezydium KR KSM. W związku z tym odbędzie się pielgrzymka do Sanktuarium w Zabawie, gdzie każdego miesiąca odprawiana jest droga krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję