Reklama

Głos z Torunia

„Za Zasługi dla Miasta Torunia”

Niedziela toruńska 24/2013, str. 8

[ TEMATY ]

Toruń

Helena Maniakowska

W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu 27 maja odbyły się uroczyste obchody 90-lecia działalności Towarzystwa Miłośników Torunia (ToMiTo). Obecni byli wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński, senator Michał Wojtczak, prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz, prorektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala, sekretarz województwa kujawsko-pomorskiego Marek Smoczyk, prezes ToMiTo prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu dr Marek Rubnikowicz, dyrektor Planetarium w Toruniu Anna Broniewicz, ks. Jerzy Molin, wicedyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UMK dr hab. Jarosław Kłaczkow oraz liczni przyjaciele organizacji naukowych i społecznych, w których działa dr Cecylia Maria Iwaniszewska. Uroczystość prowadził Jacek Beszczyński. Podczas spotkania miało miejsce wręczenie dr Cecylii M. Iwaniszewskiej medalu „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze. Zebrani wysłuchali wielu laudacji i podziękowań pod jej adresem. Prezydent Michał Zaleski w swojej laudacji wyraził słowa uznania wobec dr Cecylii M. Iwaniszewskiej za całą działalność i zaznaczył, że „kto raz się rozkochał w Toruniu, w tym rozkwieconym mieście, to będzie w tym trwał”. Dziękował za serce oddane ToMiTo, a przede wszystkim Toruniowi. Medal od Rady Miasta Torunia wręczył Marian Frąckiewicz.

Słowa uznania i liczne prezenty na ręce prezesa prof. dr. hab. Mikulskiego otrzymało także ToMiTo z racji jubileuszu 90-lecia działalności oraz medal „Thorunium” od prezydenta miasta. Wielu członków ToMiTo i przewodnicy zostali uhonorowani dyplomami i książkami jako podziękowanie za długoletnią, aktywną działalność na rzecz miasta Torunia. Dyplom przewodnika 2012 r. otrzymał Andrzej Skonieczny. Na zakończenie jubileuszowego spotkania uczennice z Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu uradowały zebranych wykonaniem utworów S. Prokofiewa i W. A. Mozarta. Swój minirecital piosenek zaprezentował także Jacek Beszczyński. Przed spotkaniem i tuż po nim można było nabyć książki z serii „Biblioteka ToMiTo”.

Dr Cecylia M. Iwaniszewska urodziła się 24 listopada 1928 r. w Warszawie. Jej ojciec to Henryk hrabia Łubieński, matka Zofia Slaska. Pochodzi z ziemiańskiego rodu o tradycjach patriotycznych, włączonego silnie w działalność Kościoła. Z tego rodu wywodziło się wielu kapłanów, m.in. sługa Boży Bernard Łubieński CSsR (redemptorysta) oraz siostry zakonne, dwóch prymasów i wielu biskupów. W końcu lat 40. dr Iwaniszewska działała w Sodalicji Mariańskiej Akademiczek. Od 1994 r. jest prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu. Tu ważnym rysem pielęgnowanym szczególnie przez prezes jest ekumenizm, a w ostatnich latach KIK był współorganizatorem kilku ważnych międzynarodowych konferencji naukowych. Jest absolwentką ówczesnego Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UMK w Toruniu. Pełniła funkcję starszego wykładowcy w Instytucie Astronomii UMK. Jest autorką 50 prac naukowych z dziedziny astronomii i 200 artykułów w wielu językach. Napisała monografię o Mikołaju Koperniku i jest redaktorem zbiorowej pracy o prof. Władysławie Dziewulskim. Należy do międzynarodowych i krajowych stowarzyszeń oraz towarzystw, m.in. jest członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Od 1965 r. należy do Towarzystwa Miłośników Torunia (ToMiTo) i jest w nim sekretarzem do chwili obecnej. Jest też członkiem Oddziału Uniwersyteckiego PTTK. Współpracuje z Radą Miasta Torunia w zakresie nazewnictwa ulic. Otrzymała wiele prestiżowych odznaczeń, medali i nagród. Rokrocznie uczestniczy w kweście na rzecz odnowy nagrobków cmentarza św. Jerzego, nekropolii wybitnych torunian, przy ul. Gałczyńskiego.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wręczenie nagród w konkursie o św. Józefie

W kościele pw. Świętego Józefa w Toruniu 9 maja miało miejsce wręczenie dyplomów i nagród laureatom (oraz przedstawiono wystawę prac konkursowych) Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego, obejmującego obszar całej diecezji toruńskiej pt. „ŚWIĘTY JÓZEFIE DOBRY OPIEKUNIE JEZUSA, BĄDŹ MI OPIEKUNEM”.

W finale konkursu zostało poddanych weryfikacji osiemdziesiąt siedem prac plastycznych, które przez komisję były oceniane w pięciu kategoriach:

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29

[ TEMATY ]

książka

Biały Kruk

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk.

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję