Reklama

Głos z Torunia

„Za Zasługi dla Miasta Torunia”

Niedziela toruńska 24/2013, str. 8

[ TEMATY ]

Toruń

Helena Maniakowska

W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu 27 maja odbyły się uroczyste obchody 90-lecia działalności Towarzystwa Miłośników Torunia (ToMiTo). Obecni byli wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński, senator Michał Wojtczak, prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz, prorektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala, sekretarz województwa kujawsko-pomorskiego Marek Smoczyk, prezes ToMiTo prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu dr Marek Rubnikowicz, dyrektor Planetarium w Toruniu Anna Broniewicz, ks. Jerzy Molin, wicedyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UMK dr hab. Jarosław Kłaczkow oraz liczni przyjaciele organizacji naukowych i społecznych, w których działa dr Cecylia Maria Iwaniszewska. Uroczystość prowadził Jacek Beszczyński. Podczas spotkania miało miejsce wręczenie dr Cecylii M. Iwaniszewskiej medalu „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze. Zebrani wysłuchali wielu laudacji i podziękowań pod jej adresem. Prezydent Michał Zaleski w swojej laudacji wyraził słowa uznania wobec dr Cecylii M. Iwaniszewskiej za całą działalność i zaznaczył, że „kto raz się rozkochał w Toruniu, w tym rozkwieconym mieście, to będzie w tym trwał”. Dziękował za serce oddane ToMiTo, a przede wszystkim Toruniowi. Medal od Rady Miasta Torunia wręczył Marian Frąckiewicz.

Reklama

Słowa uznania i liczne prezenty na ręce prezesa prof. dr. hab. Mikulskiego otrzymało także ToMiTo z racji jubileuszu 90-lecia działalności oraz medal „Thorunium” od prezydenta miasta. Wielu członków ToMiTo i przewodnicy zostali uhonorowani dyplomami i książkami jako podziękowanie za długoletnią, aktywną działalność na rzecz miasta Torunia. Dyplom przewodnika 2012 r. otrzymał Andrzej Skonieczny. Na zakończenie jubileuszowego spotkania uczennice z Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu uradowały zebranych wykonaniem utworów S. Prokofiewa i W. A. Mozarta. Swój minirecital piosenek zaprezentował także Jacek Beszczyński. Przed spotkaniem i tuż po nim można było nabyć książki z serii „Biblioteka ToMiTo”.

Dr Cecylia M. Iwaniszewska urodziła się 24 listopada 1928 r. w Warszawie. Jej ojciec to Henryk hrabia Łubieński, matka Zofia Slaska. Pochodzi z ziemiańskiego rodu o tradycjach patriotycznych, włączonego silnie w działalność Kościoła. Z tego rodu wywodziło się wielu kapłanów, m.in. sługa Boży Bernard Łubieński CSsR (redemptorysta) oraz siostry zakonne, dwóch prymasów i wielu biskupów. W końcu lat 40. dr Iwaniszewska działała w Sodalicji Mariańskiej Akademiczek. Od 1994 r. jest prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu. Tu ważnym rysem pielęgnowanym szczególnie przez prezes jest ekumenizm, a w ostatnich latach KIK był współorganizatorem kilku ważnych międzynarodowych konferencji naukowych. Jest absolwentką ówczesnego Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UMK w Toruniu. Pełniła funkcję starszego wykładowcy w Instytucie Astronomii UMK. Jest autorką 50 prac naukowych z dziedziny astronomii i 200 artykułów w wielu językach. Napisała monografię o Mikołaju Koperniku i jest redaktorem zbiorowej pracy o prof. Władysławie Dziewulskim. Należy do międzynarodowych i krajowych stowarzyszeń oraz towarzystw, m.in. jest członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Od 1965 r. należy do Towarzystwa Miłośników Torunia (ToMiTo) i jest w nim sekretarzem do chwili obecnej. Jest też członkiem Oddziału Uniwersyteckiego PTTK. Współpracuje z Radą Miasta Torunia w zakresie nazewnictwa ulic. Otrzymała wiele prestiżowych odznaczeń, medali i nagród. Rokrocznie uczestniczy w kweście na rzecz odnowy nagrobków cmentarza św. Jerzego, nekropolii wybitnych torunian, przy ul. Gałczyńskiego.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ulicami Torunia przeszedł 9. Marsz dla Życia i Rodziny

- Jezus objawił w całej pełni piękno, świętość, godność i bezcenną wartość każdego z nas - mówił bp Józef Szamocki 9 czerwca podczas Mszy św. w toruńskiej katedrze Świętych Janów. Rozpoczęła ona tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Hierarcha zwrócił uwagę na tęsknotę człowieka za niebem, ale też na to, że Bóg pozostał z nami, byśmy coraz bardziej odkrywali rzeczywistość nadprzyrodzoną. Najbardziej widocznym znakiem działania Ducha Świętego w życiu człowieka nie jest jednak umiejętność przemawiania różnymi językami, jak Apostołowie w dniu Pięćdziesiątnicy, lecz wzajemna miłość. Oni to właśnie, przemienieni przez Trzecią Osobę Trójcy Świętej, byli w stanie kochać i w ten sposób pociągać innych do Chrystusa. – Uwierzmy, że Duch Boży mieszka w nas, a wszyscy, których On prowadzi, są Jego dziećmi. Każdy, kto żyje duchem Tego, kto wskrzesił Jezusa z martwych, żyje już niebem – mówił bp Szamocki.

CZYTAJ DALEJ

Trwa przeprawa na drugi brzeg

2021-06-15 11:59

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. IV

Adobe.Stock.pl

Astronautów żeglujących wśród gwiazd jest bardzo niewielu, ale nie miejmy kompleksów, gdyż... wszyscy jesteśmy astronautami. Z zawrotną prędkością (na równiku to prawie 28 km/min) obracamy się wokół osi naszej planety, a jeszcze szybciej pędzimy w rocznym cyklu wokół Słońca (ok. 1786 km/min). Ktoś Wielki zarządza tym wszystkim precyzyjnie. Żadna ludzka sprawczość nie wchodzi tu w grę. Nam wypada się jedynie zdumiewać, zachwycać i być wdzięcznymi... Przystoi nam też głęboka zaduma nad godnością człowieka i jego podróżą pełną przygód i niewiadomych. Rezultaty tych poszukiwań znajdujemy w różnych kulturach oraz ich księgach.

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczność za łódź Kościoła

2021-06-20 14:28

[ TEMATY ]

Kotowice

Wdzięczność za łódź Kościoła

Beata Pieczykura

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję