Reklama

Z troski o wychowanie

Poszerzenie wiedzy na temat wychowania oraz ukazanie piękna miłości w wychowaniu seksualnym to główne tematy poruszane w trakcie konferencji „Wychowanie w duchu wartości” zorganizowanej przez Fundację Ostoja i Katolicką Szkołę Podstawową (KSP) im. ks. Franciszka Blachnickiego w Nowym Sączu

Dwudniowe spotkanie, zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Nowy Sącz, zostało zorganizowane 27 i 28 maja br. w auli Przemienienia Pańskiego przy KSP. Tygodnik Katolicki „Niedziela” objął wydarzenie patronatem medialnym. - Konferencja odbywa się co roku - informuje jej pomysłodawczyni, prezes Fundacji Ostoja Halina Czerwińska. - Spotkanie stanowi okazję do podsumowania całorocznej pracy nauczycieli, wychowawców i rodziców. W trakcie konferencji mówimy o zrealizowanych projektach (m.in. „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”, „Golden Five”, „Mediacje Rówieśnicze”), a także o efektach, które te programy przyniosły uczniom, nauczycielom i rodzinom. Zależy nam ponadto na dostarczeniu nowych elementów wiedzy oraz wyposażeniu uczestników w kolejne umiejętności wspierające ich w procesie wychowania i kształtowania młodego człowieka.

Uczestnicy

W pierwszym dniu konferencji, którą poprowadziła Maria Barteczko, jej uczestnicy (nauczyciele, wychowawcy, psychologowie, rodzice, studenci kierunków pedagogicznych; w sumie ok. 100 osób, które przybyły m.in. z Krakowa, Wieliczki, Krynicy, Limanowej i Nowego Sącza) wysłuchali zaplanowanych wykładów, oglądnęli prezentacje oraz spektakl „Na zawsze” przygotowany przez Zespół Młodzieży z parafii pw Najświętszej Maryi Panny w Ptaszkowej.

Rozpoczynając spotkanie, ks. dr Paweł Kochaniewicz, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Nowym Sączu powiedział m.in.: - Jedną z najpilniejszych rzeczy w dzisiejszym społeczeństwie jest troska o wychowanie. Szczególnie o to, aby wartości głębokie, prawdziwe, stały się ośrodkiem, centrum życia młodych ludzi. Zdajemy sobie sprawę, że żyjemy w świecie pełnym zagrożeń. Zastanawiamy się, co zrobić, jak podejmować dzieło wychowawcze, żeby przynosiło jak najlepsze efekty...

Reklama

Sytuacje wychowawcze

Głównym prelegentem konferencji była Aleksandra Karasowska - doświadczony psycholog oraz licencjonowany trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w zakresie prowadzenia treningów i warsztatów psychologicznych. Podczas nowosądeckiej konferencji prelegentka wygłosiła wykład „Wychowanie do wartości”, w którym skupiła się m.in. na omówieniu problemów, jakie pojawiają się w sytuacjach wychowawczych; zarówno w domu jak i w szkole. Odwołując się do autentycznych przykładów, przekonywała: - Jeśli dziecko robi źle, to my mamy tak postąpić, żeby to zachowanie zmienić. Dorośli muszą być zdecydowani, gdy widzą naganne zachowania dziecka, chociaż to nie znaczy, że powinni w tym celu użyć siły. Na początek istotne jest dla dziecka mocne doświadczenie przerwania niewłaściwej aktywności i pewna konsekwencja dorosłego w tym działaniu.

Aleksandra Karasowska wyjaśniała, że jest ważne, aby w takiej sytuacji postępujące niewłaściwie dziecko czegoś dobrego się nauczyło, i przekonywała: - Jeżeli dorosły pomoże się dziecku skonfrontować z tym, co zrobiło źle, to jest szansa na wewnętrzną refleksję. Istotna jest również zmiana w zachowaniu dziecka i zadośćuczynienie; ono powinno naprawić zło. Ważne żebyśmy mu pomogli znaleźć rozwiązanie, ale to ono, a nie my, dorośli mamy w to włożyć wysiłek. Jeśli już nastąpi ten etap, to dzieje się bardzo ważna rzecz, dorosły odnawia dla dziecka kredyt zaufania.

Pożądane reakcje

Interesujący był również wykład „Piękno i miłość w wychowaniu seksualnym” przygotowany przez trenera ogólnopolskiego programu „Archipelag Skarbów” - Mirosława Strumińskiego. Prelegent odniósł się m.in. do toczącej się dyskusji nad formą i sposobami prowadzenia edukacji seksualnej w polskich szkołach.

Reklama

- Co możemy zrobić jako rodzice? W jaki sposób się bronić przed nachalną seksualizacją? - pytał Mirosław Strumiński i proponował: - Przede wszystkim rozmawiać z dziećmi, słuchać ich. Ponadto popierać mądre i rozważne działania szkoły. Wierzę, że w polskich szkołach jest dużo dobra. Jeśli natomiast zauważamy treści niezgodne z naszym światopoglądem, to należy reagować. Trzeba nade wszystko interesować się tym, co się dzieje w szkole, do której uczęszczają nasze dzieci.

Oceny

Po pierwszym dniu konferencji zapytałam uczestników, co sądzą o treściach, które zostały im przekazane. W odpowiedzi usłyszałam m.in.: - Szczególnie zainteresowały mnie podawane przez Aleksandrę Karasowską przykłady; jak sobie poradzić w różnych sytuacjach z dziećmi, jak z nimi rozmawiać. Myślę, że te konkretne rozwiązania mogą być inspiracją, jak się w danej sytuacji zachować - ocenił na gorąco Maciej Trafny, a Anna Kucharska-Zygmunt dodała: - Taka konferencja daje pogłębioną refleksję i zapewnia bycie na bieżąco, jeżeli chodzi o tematykę tu poruszaną. Jestem tym zainteresowana jako matka i jako psycholog. Bowiem różnie jest z tą naszą wrażliwością i w natłoku mnóstwa wydarzeń, dużo nam umyka.

Jak powiedziała Halina Czerwińska, drugi dzień konferencji to seminarium, w trakcie którego uczestnicy pracowali warsztatowo nad trudnymi zaburzeniami dzieci w środowiskach szkolnych, a główną prowadzącą była psycholog Aleksandra Karasowska.

Podsumowując konferencję, ks. dr Paweł Kochaniewicz mówił: - Pragnę skierować słowa wdzięczności ku Panu Bogu za to, że inspiruje i daje takie natchnienie do dobra tylu niezwykłym ludziom, i do wszystkich, którzy zechcieli nas wprowadzić w tę ważną problematykę.

2013-06-19 15:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach Watykańskich

2020-05-29 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Grota z Lourdes

źródło: vaticannews.va

Grota z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Franciszek postanowił zakończyć maryjny miesiąc maj modlitwą różańcową w Ogrodach Watykańskiech, w Grocie z Lourdes - będzie ona transmitowana na cały świat począwszy od godz. 17.30. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich:„Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14).

W sercu Ogrodów Watykańskich znajduje się replika Groty Massabielle, miejsca, w którym Matka Boża ukazała się św. Bernadetcie Soubirus w 1858 r.

Historia tego miejsca związana jest z papieżem Leonem XIII, który bardzo lubił Ogrody Watykańskie i spędzał w nich wiele czasu. Kazał nawet urządzić sobie apartament na szczycie Wzgórza Watykańskiego, w starej wieży obronnej, która dziś nosi jego imię. Bp Schoepfer, biskup diecezji Tarbes, do której należała miejscowość Lourdes, postanowił podarować papieżowi replikę Groty – Leon XIII pobłogosławił reprodukcję na początku prac, 1 czerwca 1902 r. Grotę wzniesiono opartą o średniowieczny mur obronny z czasów Leona IV (IX w.). 28 marca 1905 r. watykańska Grota Masabielle została uroczyście zainaugurowana przez następnego papieża, Piusa X (papież ten kazał zmienić nazwę diecezji Tarbes na Tarbes-Lourdes).

W następnych latach na Grocie wzniesiono kopię bazyliki a po jej bokach półkoliste schody prowadzące z tarasu na plac przed Grotą. Neogotycka wieża nie pasowała do barokowego otoczenia i kontrastowała z kopułą Michała Anioła, dlatego w 1933 r., gdy wieża zaczęła pękać, Pius XI kazał ją rozebrać.

Dziś zachowała się najważniejsza część monumentalnego komplesu, czyli Grota objawiewień z figurą Madonny.

Wnętrze Groty i sąsiadujący z nią mur pokrywa dywan zielonego bluszczu, a nad nią znajdują się dwa mozaikowe medaliony przedstawiające Leona XIII i biskupa Schoepfera. Gdy w setna rocznicę objawień (1958 r.), sankturarium w Lourdes zostało przebudowane, ówczesny biskup, Théas, postanowił podarować papieżowi stary ołtarz – został on umieszczony w centrum Groty w 1960 r.

Wszyscy papieże modlili się i odprawiali ceremonie religijne w Grocie z Lourdes. Szczególnie lubił to miejsce Jan Paweł II, który zaczął tu odprawiać nabożeństwa majowe oraz Msze św. dla pielgrzymów z Polski, którzy w ten sposób mieli również okazję zwiedzać Ogrody Watykańskie.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Jubilata

2020-06-01 10:47

Józef Wieczorek

W niedzielę 31 maja w klasztorze OO. Kapucynów ( przy ul. Loretańskiej 11) za 50 lat kapłaństwa dziękował o. Jerzy Pająk OFM Cap.

W trakcie uroczystości wojewoda małopolski, Piotr Ćwik odznaczył Jubilata Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W liście skierowanym do o. Jerzego Pająka Prezydent RP napisał m.in. :

Uznanie Prezydenta RP

„…Jestem przekonany, że praca formacyjna i duszpasterska Ojca, zwłaszcza jako kapelana środowisk kombatanckich i organizacji niepodległościowych Krakowa i Małopolski, zasługuje na najwyższe uznanie. Ze szczególną wdzięcznością myślę o ogromnie ważnej posłudze, jaką pełni Ojciec względem Sybiraków, weteranów Armii Krajowej i rodzin ofiar zbrodni katyńskiej. Dziękuję też za tak liczne nabożeństwa i modlitwy za Ojczyznę, za pamięć o ofiarach tragicznej katastrofy smoleńskiej i wszystkich naszych rodakach, którzy wiernie służyli Rzeczypospolitej.

Uważam za niesłychanie istotne, abyśmy my, Polacy, pielęgnowali pamięć o historii ojczystej, a idąc razem dalej przez dzieje, czerpali ze skarbca narodowych doświadczeń. Dziedzictwo naszych przodków i poprzedników, którzy walczyli o wolną Polskę, pracowali dla dobra wspólnego, dla Polski znosili cierpienia i nie wahali się płacić najwyższej ceny własnego życia, buduje zawsze aktualny i bezcenny etos patriotyczny. Ufam, że Ojca wysiłki przyczyniają się do przekazywania tych wartości i wzorców z pokolenia na pokolenie, łącząc seniorów z ludźmi młodymi mocną więzią miłości do naszej – na powrót dziś suwerennej – Rzeczypospolitej.

Poczytuję sobie za zaszczyt, że mogę uhonorować zasługi Ojca, nadając Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Niech to wysokie odznaczenie państwowe, wręczane w szczególnym czasie trwającego jubileuszu stulecia odrodzenia się, obrony i odbudowy Niepodległej, będzie wyrazem czci i wdzięczności, które wyraża dziś Ojcu wolna Polska.”

Posługa Jubilata

Odnosząc się do odznaczenia, o. Jerzy Pająk wyznał, że traktuje je jako zaproszenie do dalszej pracy na rzecz środowisk, którym służy, będąc ich kapelanem. Jak wynika z życiorysu Jubilata: Br. Jerzy (z d. Franciszek) Pająk, urodził się 9 października 1941 roku w Bieńkówce, jako syn Michała i Anny z d. Knapczyk. Uczył się w miejscowej szkole podstawowej, a potem, w latach 1958-1960, w Niższym Seminarium Duchownym OFMCap w Rozwadowie. Do Zakonu Kapucynów Prowincji Krakowskiej wstąpił 28 sierpnia 1960 roku w Sędziszowie Młp. Śluby proste złożył 29 sierpnia 1961 roku w klasztorze nowicjackim. Następnie uczęszczał do X kl. w Niższym Seminarium Duchownym OFMCap w Nowym Mieście n/Pilicą. W listopadzie 1961 roku został powołany do służby wojskowej w Ostródzie, którą ukończył w 1963 roku w stopniu kaprala. Następnie uzupełnił liceum i złożył eksternistyczną maturę państwową w 1964 roku w Krakowie. Studia filozoficzne odbył w WSD OFMCap w Krakowie, a teologiczne w Sędziszowie Młp. Śluby uroczyste złożył 1 stycznia 1969 roku w Sędziszowie Młp. i tam też otrzymał święcenia kapłańskie 5 czerwca 1970 roku.

Aktualnie o. Jerzy Pająk w sposób szczególny znany jest w środowisku krakowskim ze swojej działalności patriotycznej, za którą otrzymał liczne wyróżnienia i odznaczenia. 16 lutego 2006 roku został mianowany przez metropolitę krakowskiego, kapelanem Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Krakowskiego, a od 12 maja 2008 roku, pełni także posługę kapelana Związku Sybiraków – Oddział w Krakowie.

50 – lecie pracy kapłańskiej o. Jerzego Pająka zgromadziło liczne grono jego przyjaciół, którzy dziękowali Bogu za dar kapłaństwa, gratulowali pięknego jubileuszu oraz prezydenckiego odznaczenia i życzyli Bożego błogosławieństwa na kolejne lata posługi kapłańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję