Reklama

Z troski o wychowanie

Poszerzenie wiedzy na temat wychowania oraz ukazanie piękna miłości w wychowaniu seksualnym to główne tematy poruszane w trakcie konferencji „Wychowanie w duchu wartości” zorganizowanej przez Fundację Ostoja i Katolicką Szkołę Podstawową (KSP) im. ks. Franciszka Blachnickiego w Nowym Sączu

Dwudniowe spotkanie, zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Nowy Sącz, zostało zorganizowane 27 i 28 maja br. w auli Przemienienia Pańskiego przy KSP. Tygodnik Katolicki „Niedziela” objął wydarzenie patronatem medialnym. - Konferencja odbywa się co roku - informuje jej pomysłodawczyni, prezes Fundacji Ostoja Halina Czerwińska. - Spotkanie stanowi okazję do podsumowania całorocznej pracy nauczycieli, wychowawców i rodziców. W trakcie konferencji mówimy o zrealizowanych projektach (m.in. „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”, „Golden Five”, „Mediacje Rówieśnicze”), a także o efektach, które te programy przyniosły uczniom, nauczycielom i rodzinom. Zależy nam ponadto na dostarczeniu nowych elementów wiedzy oraz wyposażeniu uczestników w kolejne umiejętności wspierające ich w procesie wychowania i kształtowania młodego człowieka.

Uczestnicy

W pierwszym dniu konferencji, którą poprowadziła Maria Barteczko, jej uczestnicy (nauczyciele, wychowawcy, psychologowie, rodzice, studenci kierunków pedagogicznych; w sumie ok. 100 osób, które przybyły m.in. z Krakowa, Wieliczki, Krynicy, Limanowej i Nowego Sącza) wysłuchali zaplanowanych wykładów, oglądnęli prezentacje oraz spektakl „Na zawsze” przygotowany przez Zespół Młodzieży z parafii pw Najświętszej Maryi Panny w Ptaszkowej.

Rozpoczynając spotkanie, ks. dr Paweł Kochaniewicz, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Nowym Sączu powiedział m.in.: - Jedną z najpilniejszych rzeczy w dzisiejszym społeczeństwie jest troska o wychowanie. Szczególnie o to, aby wartości głębokie, prawdziwe, stały się ośrodkiem, centrum życia młodych ludzi. Zdajemy sobie sprawę, że żyjemy w świecie pełnym zagrożeń. Zastanawiamy się, co zrobić, jak podejmować dzieło wychowawcze, żeby przynosiło jak najlepsze efekty...

Sytuacje wychowawcze

Głównym prelegentem konferencji była Aleksandra Karasowska - doświadczony psycholog oraz licencjonowany trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w zakresie prowadzenia treningów i warsztatów psychologicznych. Podczas nowosądeckiej konferencji prelegentka wygłosiła wykład „Wychowanie do wartości”, w którym skupiła się m.in. na omówieniu problemów, jakie pojawiają się w sytuacjach wychowawczych; zarówno w domu jak i w szkole. Odwołując się do autentycznych przykładów, przekonywała: - Jeśli dziecko robi źle, to my mamy tak postąpić, żeby to zachowanie zmienić. Dorośli muszą być zdecydowani, gdy widzą naganne zachowania dziecka, chociaż to nie znaczy, że powinni w tym celu użyć siły. Na początek istotne jest dla dziecka mocne doświadczenie przerwania niewłaściwej aktywności i pewna konsekwencja dorosłego w tym działaniu.

Reklama

Aleksandra Karasowska wyjaśniała, że jest ważne, aby w takiej sytuacji postępujące niewłaściwie dziecko czegoś dobrego się nauczyło, i przekonywała: - Jeżeli dorosły pomoże się dziecku skonfrontować z tym, co zrobiło źle, to jest szansa na wewnętrzną refleksję. Istotna jest również zmiana w zachowaniu dziecka i zadośćuczynienie; ono powinno naprawić zło. Ważne żebyśmy mu pomogli znaleźć rozwiązanie, ale to ono, a nie my, dorośli mamy w to włożyć wysiłek. Jeśli już nastąpi ten etap, to dzieje się bardzo ważna rzecz, dorosły odnawia dla dziecka kredyt zaufania.

Pożądane reakcje

Interesujący był również wykład „Piękno i miłość w wychowaniu seksualnym” przygotowany przez trenera ogólnopolskiego programu „Archipelag Skarbów” - Mirosława Strumińskiego. Prelegent odniósł się m.in. do toczącej się dyskusji nad formą i sposobami prowadzenia edukacji seksualnej w polskich szkołach.

- Co możemy zrobić jako rodzice? W jaki sposób się bronić przed nachalną seksualizacją? - pytał Mirosław Strumiński i proponował: - Przede wszystkim rozmawiać z dziećmi, słuchać ich. Ponadto popierać mądre i rozważne działania szkoły. Wierzę, że w polskich szkołach jest dużo dobra. Jeśli natomiast zauważamy treści niezgodne z naszym światopoglądem, to należy reagować. Trzeba nade wszystko interesować się tym, co się dzieje w szkole, do której uczęszczają nasze dzieci.

Reklama

Oceny

Po pierwszym dniu konferencji zapytałam uczestników, co sądzą o treściach, które zostały im przekazane. W odpowiedzi usłyszałam m.in.: - Szczególnie zainteresowały mnie podawane przez Aleksandrę Karasowską przykłady; jak sobie poradzić w różnych sytuacjach z dziećmi, jak z nimi rozmawiać. Myślę, że te konkretne rozwiązania mogą być inspiracją, jak się w danej sytuacji zachować - ocenił na gorąco Maciej Trafny, a Anna Kucharska-Zygmunt dodała: - Taka konferencja daje pogłębioną refleksję i zapewnia bycie na bieżąco, jeżeli chodzi o tematykę tu poruszaną. Jestem tym zainteresowana jako matka i jako psycholog. Bowiem różnie jest z tą naszą wrażliwością i w natłoku mnóstwa wydarzeń, dużo nam umyka.

Jak powiedziała Halina Czerwińska, drugi dzień konferencji to seminarium, w trakcie którego uczestnicy pracowali warsztatowo nad trudnymi zaburzeniami dzieci w środowiskach szkolnych, a główną prowadzącą była psycholog Aleksandra Karasowska.

Podsumowując konferencję, ks. dr Paweł Kochaniewicz mówił: - Pragnę skierować słowa wdzięczności ku Panu Bogu za to, że inspiruje i daje takie natchnienie do dobra tylu niezwykłym ludziom, i do wszystkich, którzy zechcieli nas wprowadzić w tę ważną problematykę.

2013-06-19 15:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Kijów: nuncjusz spotka się z obrońcami życia

2022-11-28 12:12

[ TEMATY ]

Ukraina

Adobe Stock

Nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Visvaldas Klubokas zapowiedział, że po Świętach Bożego Narodzenia (zarówno według kalendarza gregoriańskiego jak i juliańskiego) chętnie spotka się ze środowiskami obrońców życia, które wyraziły swoje zastrzeżenia wobec nominacji do Papieskiej Akademii Życia osób znanych z poglądów proaborcyjnych – podaje portal CREDO.

17 listopada 2022 roku ukraińscy obrońcy życia wystosowali list otwarty adresowany do nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, zwierzchnika UKGK, arcybiskupa metropolity lwowskiego, a także Synodu Biskupów UKGK i Konferencji Biskupów Katolickich. Pytano w nim dlaczego do Papieskiej Akademii Życia zostali powołani proaborcjoniści. Otrzymali odpowiedź od nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa, który stwierdził, że: „Naszym obowiązkiem i prawem jest również wyrażanie naszych obaw wobec hierarchii kościelnej”. Przedstawiciel Ojca Świętego zgadza się z autorami apelu, że „ochrona życia ludzkiego jest naszą wspólną odpowiedzialnością”. Zaznaczył również, że chętnie przedyskutuje te ważne kwestie z autorami listu. Spotkanie odbędzie się prawdopodobnie po świętach (według obu kalendarzy). We wspomnianym liście obrońców życia padło pytanie, dlaczego członkami Papieskiej Akademii Życia są osoby, które otwarcie popierają aborcję, i nie ma oficjalnego stanowiska Watykanu w sprawie proaborcyjnego stanowiska wpływowych polityków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję