Reklama

Niedziela Lubelska

Serce i dusza śpiewają Maryi

Maj to miesiąc obfitujący w nabożeństwa i uroczystości, podczas których wierni w szczególny sposób proszą najświętszą maryję pannę o łaski oraz dają wyrazy wdzięczności za wszystkie wysłuchane modlitwy

W parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Garbowie-Cukrowni już na stałe w kalendarium wydarzeń majowych wpisany jest Festiwal Pieśni Maryjnej „Ave Maria”, który stał się szczególnym sposobem szerzenia czci Maryi. W 1984 r. ówczesny proboszcz parafii w Garbowie ks. Stanisław Wąsik wybudował kaplicę w Zagrodach. Stała się ona podstawą zawiązania parafii, którą erygowano dekretem abp. Bolesława Pylaka 12 czerwca 1993 r. Początkowo parafia nosiła nazwę Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zagrodach. W 1994 r. zmieniono ją na Garbów-Cukrownia.

Od początku proboszczem parafii jest ks. kan. Marian Szuba. Pierwsze lata pracy poświęcił on sprawom organizacyjnym i wyposażeniu świątyni w niezbędne sprzęty, związane ze sprawowaniem liturgii Mszy św. i sakramentami. Jednak energia i zaangażowanie Księdza Proboszcza w rozwój formacji duchowej parafian przełożyły się na realizację wielu zupełnie nowych pomysłów. Aby wyrazić wdzięczność za świątynię Bożej Rodzicielce, zrodziła się idea zorganizowania festiwalu maryjnego w maju. Ponadto festiwal miał być zwieńczeniem nabożeństw majowych. Św. ks. Jan Bosko powtarzał: „Zawierzcie każdą rzecz eucharystycznemu Jezusowi i Maryi Wspomożycielce, a zobaczycie, co to są cuda”. Taki mały cud trwa w parafii w Garbowie-Cukrowni już od 18 lat. Do jednej z najmniejszych parafii archidiecezji z roku na rok przybywa coraz większa rzesza uczestników festiwalowych zmagań. W tym roku 25 maja w Garbowie gościło aż 297 wykonawców, którzy zaprezentowali wiele ciekawych i nowych aranżacji, oddających klimat modlitwy i uwielbienia.

Festiwalową sobotę, jak zawsze, rozpoczęło nabożeństwo majowe pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Mariana Szuby, który przypomniał o prawdziwej istocie spotkania, czyli modlitwie. W jury konkursu, które obradowało pod przewodnictwem Grzegorza Konecznego, zasiedli: Anna Pacek, Urszula Matejczuk, Maria Sikora, Zofia Górecka, Kazimierz Firlej i Robert Ostapiński. Po przesłuchaniach komisja wyłoniła zwycięzców. W kategorii schole I miejsce przypadło Scholi parafialnej ze Świdnika Dużego, II - scholi „Lauretki” z parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny z Garbowa-Cukrowni, a III (ex aequo) otrzymały schole „Mała Armia” z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Lubartowa oraz „Aniołki” z parafii pw. św. Mikołaja z Lublina. W kategorii solistów laureatem została Wiktoria Fryc z Niedrzwicy Dużej, II miejsce (ex aequo) zajęły Anna Jagielska z parafii pw. św. Mikołaja z Lublina oraz Małgorzata Adamczyk z Jastkowa, a na III miejscu uplasował się Leon Szymczyk z parafii pw. św. Wojciecha z Lublina. Wśród chórów zwyciężył Chór Ziemi Zamojskiej „Contra”, II miejsca przyznano Chórowi parafii pw. Dobrego Pasterza z Lublina oraz chórowi „Hejnał” z Chełma, a III miejsce otrzymał Chór parafialny z Opola Lubelskiego. Wśród zespołów na I miejscu uplasował się zespół „Improwizacja” z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Lubartowa, II miejsce zajął Zespół z Gimnazjum w Przybysławicach, zaś III miejsce jury przyznało zespołowi „Credo” z parafii pw. św. Bartłomieja ze Staszowa.

Reklama

Festiwal zakończył się wręczeniem pucharów z wygrawerowanym logo festiwalu, dyplomów oraz nagród ufundowanych przez sponsorów. Bo w tej małej parafii każdy wygrywa, a dzięki darczyńcom nikt nie wyjeżdża z pustymi rękami. W gronie sponsorów tegorocznego festiwalu znaleźli się: Starostwo Powiatowe w Lublinie, Urząd Gminy w Garbowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Garbowie, Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Ryjek” s.j. Woźniak i spółka z Nasutowa, piekarnia T. Drozda, Bank Spółdzielczy w Garbowie, Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa w Garbowie, producent skoroszytów „File” z Garbowa, Tygodnik Katolicki „Niedziela” i „Gość Niedzielny”.

18. edycja festiwalu miała szczególne znaczenie zarówno dla organizatorów, jak i parafian, gdyż odbywała się dwa tygodnie przed rozpoczęciem misji intronizacyjnych Serca Pana Jezusa, trzy tygodnie przed obchodami 20-lecia powstania parafii w Garbowie-Cukrowni oraz w przededniu Dnia Matki.

2013-06-20 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KSF Niepokalana 2020

2020-08-07 13:21

[ TEMATY ]

festiwal

Adobe Stock

Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana AD” jest imprezą zainicjowaną w roku 1986 i organizowaną corocznie (do 2016 roku pod nazwą „Festiwal Niepokalanów”) przez Grupę Filmowców Katolickich im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, a następnie od roku 1990 przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. św. Maksymiliana Marii Kolbego przy współudziale Klasztoru oo. Franciszkanów w Niepokalanowie oraz Stowarzyszenie „Rycerstwo Niepokalanej” .

Jubileuszowy XXXV Festiwal w roku 2020 odbywa się pod Osobistym Patronatem Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Festiwal odbędzie się on-line (poprzez You Tube „festiwal ksfniepokalana” i strony internetowe www.ksfniepokalana.pl i www.warszawa.mazowsze.pl/ksfniepokalana) w dniach od 18 września 2020 do 20 września 2020 roku w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie koło Otwocka.

Zgłoszenia prac festiwalowych przyjmowane są do 10 sierpnia 2020 roku pocztą elektroniczną na adres: festiwal@ksfniepokalana.pl

Cele i zadania Festiwalu

- Coroczne podsumowanie polskiego i światowego dorobku w dziedzinie filmu i multimediów, inspirowanego wartościami ewangelicznymi.

- Wspieranie twórczości filmowej i multimedialnej pozostającej w zgodzie z katolicką nauką społeczną.

- Poszerzenie wiedzy o formach mediów służących przekazywaniu Dobrej Nowiny.

- Pomocy w międzynarodowej dystrybucji i wymianie dzieł o podanych wyżej wartościach.

W związku z Jubileuszem 35-lecia Festiwalu organizatorzy proszą również uczestników, patronów i przyjaciół Festiwalu o nadsyłanie wspomnień w formie rejestracji audio, wideo lub na piśmie (również w internecie).

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Bożena Sztajner/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Pontonowe szaleństwo [wideo]

2020-08-13 23:26

ks.Piotr Rozpędowski

Wakacje w pełni. Świetnie wykorzystują ten czas księża z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie.W ramach cotygodniowych spotkań “Młodzież w klasztorze”zaprosili oni młodych na spływ pontonowy Nysą Kłodzką.

Nasza redakcja uczestniczyła w tym wydarzeniu. Nagraliśmy krótką relację wideo z tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję