Reklama

Finał Konkursów Papieskich

Wy jesteście nadzieją świata!

2013-07-04 11:42

Jolanta Pawlak, Henryk Tomczyk
Edycja łódzka 27/2013, str. 6-7

Archiwum Urzędu Miasta

Bełchatów

14 czerwca w Sali Herbowej Urzędu Miasta Bełchatowa odbyła się dziesiąta edycja Powiatowego Konkursu „Pontyfikat Jana Pawła II”, objęta honorowym patronatem prezydenta miasta Marka Chrzanowskiego. Konkurs poświęcony naszemu Wielkiemu Rodakowi adresowany był do uczniów szkół podstawowych miasta i powiatu bełchatowskiego. W tym roku konkurs został włączony w uroczystości pierwszej rocznicy obchodów patrona Bełchatowa bł. Jana Pawła II.

W konkursie wzięło udział 33 uczniów, reprezentujących 11 szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 3, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 8, SP nr 9, SP nr 12, SP nr 13, SP z Drużbic, SP z Kaszewic i SP z Kluk. Organizatorami były szkoły bełchatowskie: SP nr 13 i SP nr 5. Przygotowaniem i organizacją przedsięwzięcia zajmowały się: katechetka ze SP nr 13 Jolanta Pawlak i emerytowana katechetka ze SP nr 5 Dorota Karasińska.

Konkurs rozpoczął się Mszą św. w bełchatowskim kościele pw. Zesłania Ducha Świętego. Głównym celebransem był ks. kan. Zbigniew Zgoda, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Bełchatowie. Słowo Boże do uczniów i nauczycieli wygłosił ks. Dariusz Mordaka, opiekun i wizytator katechetów. Po Mszy św. uczestnicy konkursu zgromadzili się w Sali Herbowej Urzędu Miasta Bełchatowa.

Reklama

Pierwszym zadaniem konkursowym było sprawdzenie wiedzy o Janie Pawle II. Następnymi zadaniami eliminacji były pytania o życie, działalność, nauczanie Jana Pawła II. Kolejnym było rozpoznanie osób towarzyszących Papieżowi, a także odgadnięcie poszczególnych elementów stroju papieskiego. Jednym z ciekawszych zadań konkursowych było wykazanie się znajomością Listu Jana Pawła II do dzieci. Oprócz zadań sprawdzających wiedzę o Janie Pawle II było także zadanie wokalno-muzyczne: śpiew jednej z ulubionych pieśni Papieża albo pieśni o nim lub napisanej dla niego.

W drugiej części konkursu należało wykonać prace plastyczne w formie plakatów mających ukazać Ojca Świętego Jana Pawła II jako przyjaciela dzieci. Powstały piękne, bogate treściowo i kolorystycznie prace. ocenione przez Jury, zostały zaprezentowane wszystkim obecnym.

Po zakończeniu zadań konkursowych jury w składzie: ks. Andrzej Skawiński, ks. Michał Tabak, Zdzisława Maciaszczyk, Edyta Kaczmarek, Arkadiusz Załęczny podsumowało wyniki. Zwycięstwo przypadło drużynie z SP nr 8. Drugie miejsce zajęła SP nr 13, a trzecie SP nr 9.

Uroczyste zakończenie Konkursu o Janie Pawle II odbyło się w niedzielę 16 czerwca, w dniu Obchodów Patrona Miasta Bełchatowa. Po uroczystej Mszy św. w bełchatowskiej parafii pw. Narodzenia NMP nagrody i dyplomy laureatom zwycięskich szkół wręczyli abp Lwowa Mieczysław Mokrzycki, bp Ireneusz Pękalski, ks. Zbigniew Zgoda, przewodnicząca Rady Miasta Bełchatowa Ewa Skorupa i prezydent Marek Chrzanowski.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się jeszcze za życia Jana Pawła II. Po jej zakończeniu został wysłany list na urodziny Ojca Świętego podpisany przez uczestników i gości konkursu, na który nadeszła odpowiedź z Watykanu.

Tegoroczna edycja Konkursu to dziękczynienie za dar pontyfikatu bł. Jana Pawła II - Patrona Miasta Bełchatowa.

Jolanta Pawlak

Łódź

W Muzeum Miasta Łodzi odbyło się uroczyste zakończenie ogólnopolskiego konkursu wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły - Jana Pawła II dla uczniów gimnazjum, zatytułowanego „Papież Słowianin”. Główną częścią gali było wręczenie nagród laureatom i finalistom krajowym oraz zwycięzcom etapu wojewódzkiego. Podziękowania, dyplomy oraz nagrody otrzymali również nauczyciele-opiekunowie uczniów laureatów. Najważniejszy etap konkursu odbył się 16 maja, w dniu 93. urodzin Jana Pawła II, w Piotrkowie Trybunalskim.

Na wstępie łódzki kurator oświaty Jan Kamiński podziękował wszystkim opiekunom, wychowawcom i nauczycielom za przygotowanie gimnazjalistów do udziału w konkursie. Młodzieży gratulował dużej wiedzy, zdobytych laurów oraz życzył dalszych sukcesów.

Słowo do młodych skierował również wicewojewoda łódzki Paweł Bejda. Mówił o swoich spotkaniach z Janem Pawłem II, o wybitnej roli, jaka przypadła Ojcu Świętemu w historii Polski. Zwrócił też uwagę na niezwykłą relację, jaką potrafił nawiązać z młodzieżą. Na zakończenie przywołał słowa, które Papież Polak wypowiedział do młodych: „Wy jesteście nadzieją świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją!”.

Nagrody laureatom i ich nauczycielom-opiekunom wręczali: bp Ireneusz Pękalski, ks. inf. Józef Fijałkowski, dr hab. Alina Rynio, profesor KUL, dyrektor Instytutu Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II; dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi Danuta Zakrzewska, wicewojewoda łódzki Paweł Bejda, łódzki kurator oświaty Jan Kamiński oraz dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim Dariusz Magacz.

W imieniu gimnazjalistów, którzy uczestniczyli w konkursowych zmaganiach, organizatorom podziękowała Alicja Pawlak, zwyciężczyni tegorocznej edycji konkursu. W teście dotyczącym wiedzy o życiu Jana Pawła II zdobyła 62 punkty na 74 możliwe.

Konkurs był przeprowadzony w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Podczas etapu szkolnego każdy uczestnik musiał samodzielnie przygotować pracę konkursową na jeden z trzech zadanych tematów, na etapach wojewódzkim i ogólnopolskim uczniowie rozwiązywali test obejmujący wiedzę, którą musieli zaczerpnąć ze wskazanej literatury. W czwartej edycji konkursu wzięło udział ponad 500 uczniów ze 100 gimnazjów z całego kraju. Opracowanie zadań i testów Łódzki Kurator Oświaty powierzył Instytutowi Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przewodniczącą Komisji Ogólnopolskiej Konkursu była wspomniana wcześniej dr hab. Alina Rynio z KUL.

Galę finałową poprowadzili starsi wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Łodzi - Romana Cybulska i Jerzy Śnieć.

Henryk Tomczyk

Tagi:
konkurs

Reklama

Bieniądzice: konkurs recytatorski poświęcony św. Janowi Pawłowi II

2019-10-18 14:59

Zofia Białas

Dokładnie 41 lat temu, 16 października 1978 r., cały świat obiegła wiadomość, że polski kard. Karol Wojtyła został papieżem Janem Pawłem II. Z tej okazji w Szkole im. Władysława Bełzy w Bieniądzicach odbył się X Gminny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy poświęcony naszemu rodakowi. Hasło tegorocznego konkursu nawiązywało do XIX Ogólnopolskiego Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy”.

Gabriel Wyględacz Radio ZW

Uczestników konkursu wraz z opiekunami powitała dyrektor szkoły Marzena Kowalska. Gościem honorowym wydarzenia był biskup Andrzej Przybylski, który opowiedział o swoim doświadczeniu „znajomości” Papieża Polaka. Konkurs skierowany był do grup: przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Jury w składzie: Magdalena Wicher – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu, Barbara Stępień – starszy bibliotekarz Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu, prezes Radia ZW Gabriel Wyględacz przyznało wyróżnienia najmłodszym, bo sześcioletnim uczestniczkom, które pięknie recytowały wiersze w swojej grupie.

Natomiast w kategorii klas I – III jury zdecydowało, że miejsce I zajęła Małgorzata Łacina, uczennica klasy II Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieluniu. Miejsce II zajęły dwie uczennice szkoły organizującej konkurs: Daria Ziobro z klasy III i Lena Jastrząbek z klasy II. Na miejscu III znalazły się również 2 osoby: Stefan Jurdziński, uczeń klasy 3 Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieluniu i Jakub Szeliga, uczeń klasy III Szkoły Podstawowej w Sieńcu.

Zarówno laureaci konkursu, jaki i pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody za udział w konkursie. W sumie zaprezentowało się 26 dzieci z przedszkoli i szkół: z Kurowa, Masłowic, Sieńca, Kadłuba, Wielunia i Bieniądzic.

Za przygotowanie konkursu i jego przebieg odpowiadali nauczyciele: p. Małgorzata Dudzińska i p. Daniel Janecki.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i piękne recytowanie poezji, która sprawiła, że mogliśmy poczuć się jak „w niebie”, gdzie już przebywa nasz ukochany Papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Edukacja seksualna po katolicku - znakomity przykład

2019-10-18 08:22

Marcin Przeciszewski / Warszawa (KAI)

Piękno i głęboki sens ludzkiej seksualności: w służbie miłości, a nie w oderwaniu od niej – ukazuje książka: „Powiedz mi, co to jest miłość?”, autorstwa Inès de Franclieu, która wydana została niedawno w polskim tłumaczeniu. Może być ona cenną pomocą rodzicom w edukacji seksualnej dzieci, rekomendowaną przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Książka jest przeznaczona dla rodziców i dzieci od 5 do 12 lat.

YouTube.com

"Powiedz mi, co to jest miłość" jest pozycją unikalną – podkreśla znany świecki psychoterapeuta Szymon Grzelak. - Autorka łączy w niej praktyczne podejście mądrej, kochającej matki z profesjonalizmem psychologicznym i medycznym. Łączy głębię z prostotą ujęcia - prostotą konieczną, by dzieci mogły zrozumieć intymne prawdy miłości i seksualności. O seksualności pisze z wrażliwością i delikatnością, ale zarazem wprost - bez uciekania od tematów trudnych - stwierdza.

Swój przewodnik po miłości i seksie, Inès de Franclieu rozpoczyna od prezentacji dzieciom tajemnicy płci człowieka i związanych z tym różnic pomiędzy chłopcem a dziewczynką. Ukazuje jak stopniowo zmieniają się narządy płciowe w okresie dojrzewania. Pomaga dziecku w poznaniu i zaakceptowaniu swego ciała oraz dokonujących się w nim zmian. A powstające nowe życie traktuje jako prawdziwy cud, którego etapy warto jest poznać. Od momentu poczęcia, poprzez poszczególne etapy ciąży, aż do urodzin. Powstawanie życia autorka ukazuje nie tylko jako fakt biologiczny, ale zawsze jako owoc miłości.

Życie płciowe człowieka autorka prezentuje więc w kontekście rozwoju uczuć wyższych. Ludzkie ciało i seks przedstawia jako najpiękniejszy instrument miłości, do której każdy z nas winien jednak dorosnąć. Dorosnąć i chronić po to, aby móc się nim nie tylko cieszyć, ale i obdarowywać drugą osobę. Dlatego ostrzega przed rozpoczynaniem życia seksualnego zbyt wcześnie. Prezentowana przez nią koncepcja życia seksualnego jest wizją głęboko chrześcijańską, choć werbalnie się do niej nie dowołuje.

Autorka książki radzi, aby rozmowy z dziećmi na ten temat rozpoczynać wcześnie, już od 5 roku, kiedy pojawiają się pierwsze ich pytania. W dzisiejszym świecie – tłumaczy - bardzo łatwo się zetknąć z wulgarnym językiem, a nawet pornografią, dlatego warto jest zacząć rozmowę w dzieckiem jak najwcześniej, zanim uzyska dostęp do tej wiedzy od rodzeństwa lub starszych kolegów.

„Rozmowy z dziećmi – podkreśla - zwłaszcza w młodszym wieku, będą krótkie, gdyż szybko zaspokajają one swoją ciekawość. Warto je powtarzać i w kolejnych rozmowach, inicjowanych przez nas lub dziecko, poszerzać zakres naszych odpowiedzi, zgodnie z potrzebami dziecka”.

Przyznaje, że rozmowy te powinny być prowadzone po pierwsze „w sposób rozważny” a po drugie winny być one „zindywidualizowane”, czyli dostosowane do poziomu rozwoju i wrażliwości dziecka.

Zapewnia rodziców, że „takie rozmowy z dzieckiem na tematy miłości i seksualności nie tylko dają mu poczucie bezpieczeństwa, ale również umacniają relację rodzic–dziecko i stanowią bazę do przyszłych rozmów, gdy stanie się ono nastolatkiem”. Najważniejsze jednak – zdaniem autorki – jest to, aby taką rozmowę zacząć już teraz... .

Książka może być cenną pomocą nie tylko dla rodziców, ale również nauczycieli, katechetów i wychowawców.

Książce towarzyszy strona internetowa: powiedzmi.pl, a zamówienia można składać na adres e-mail: kontakt@powiedzmi.pl

„Powiedz mi, co to jest miłość? Ciało-Miłość-Życie-Seksualność”; Inès de Franclieu; Wydawnictwo Inter Global Oświata, Warszawa 2019.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bieniądzice: konkurs recytatorski poświęcony św. Janowi Pawłowi II

2019-10-18 14:59

Zofia Białas

Dokładnie 41 lat temu, 16 października 1978 r., cały świat obiegła wiadomość, że polski kard. Karol Wojtyła został papieżem Janem Pawłem II. Z tej okazji w Szkole im. Władysława Bełzy w Bieniądzicach odbył się X Gminny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy poświęcony naszemu rodakowi. Hasło tegorocznego konkursu nawiązywało do XIX Ogólnopolskiego Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy”.

Gabriel Wyględacz Radio ZW

Uczestników konkursu wraz z opiekunami powitała dyrektor szkoły Marzena Kowalska. Gościem honorowym wydarzenia był biskup Andrzej Przybylski, który opowiedział o swoim doświadczeniu „znajomości” Papieża Polaka. Konkurs skierowany był do grup: przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Jury w składzie: Magdalena Wicher – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu, Barbara Stępień – starszy bibliotekarz Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu, prezes Radia ZW Gabriel Wyględacz przyznało wyróżnienia najmłodszym, bo sześcioletnim uczestniczkom, które pięknie recytowały wiersze w swojej grupie.

Natomiast w kategorii klas I – III jury zdecydowało, że miejsce I zajęła Małgorzata Łacina, uczennica klasy II Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieluniu. Miejsce II zajęły dwie uczennice szkoły organizującej konkurs: Daria Ziobro z klasy III i Lena Jastrząbek z klasy II. Na miejscu III znalazły się również 2 osoby: Stefan Jurdziński, uczeń klasy 3 Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieluniu i Jakub Szeliga, uczeń klasy III Szkoły Podstawowej w Sieńcu.

Zarówno laureaci konkursu, jaki i pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody za udział w konkursie. W sumie zaprezentowało się 26 dzieci z przedszkoli i szkół: z Kurowa, Masłowic, Sieńca, Kadłuba, Wielunia i Bieniądzic.

Za przygotowanie konkursu i jego przebieg odpowiadali nauczyciele: p. Małgorzata Dudzińska i p. Daniel Janecki.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i piękne recytowanie poezji, która sprawiła, że mogliśmy poczuć się jak „w niebie”, gdzie już przebywa nasz ukochany Papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem