Reklama

Niedziela Łódzka

Finał Konkursów Papieskich

Wy jesteście nadzieją świata!

Niedziela łódzka 27/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

konkurs

Archiwum Urzędu Miasta

Bełchatów

14 czerwca w Sali Herbowej Urzędu Miasta Bełchatowa odbyła się dziesiąta edycja Powiatowego Konkursu „Pontyfikat Jana Pawła II”, objęta honorowym patronatem prezydenta miasta Marka Chrzanowskiego. Konkurs poświęcony naszemu Wielkiemu Rodakowi adresowany był do uczniów szkół podstawowych miasta i powiatu bełchatowskiego. W tym roku konkurs został włączony w uroczystości pierwszej rocznicy obchodów patrona Bełchatowa bł. Jana Pawła II.

W konkursie wzięło udział 33 uczniów, reprezentujących 11 szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 3, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 8, SP nr 9, SP nr 12, SP nr 13, SP z Drużbic, SP z Kaszewic i SP z Kluk. Organizatorami były szkoły bełchatowskie: SP nr 13 i SP nr 5. Przygotowaniem i organizacją przedsięwzięcia zajmowały się: katechetka ze SP nr 13 Jolanta Pawlak i emerytowana katechetka ze SP nr 5 Dorota Karasińska.

Reklama

Konkurs rozpoczął się Mszą św. w bełchatowskim kościele pw. Zesłania Ducha Świętego. Głównym celebransem był ks. kan. Zbigniew Zgoda, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Bełchatowie. Słowo Boże do uczniów i nauczycieli wygłosił ks. Dariusz Mordaka, opiekun i wizytator katechetów. Po Mszy św. uczestnicy konkursu zgromadzili się w Sali Herbowej Urzędu Miasta Bełchatowa.

Pierwszym zadaniem konkursowym było sprawdzenie wiedzy o Janie Pawle II. Następnymi zadaniami eliminacji były pytania o życie, działalność, nauczanie Jana Pawła II. Kolejnym było rozpoznanie osób towarzyszących Papieżowi, a także odgadnięcie poszczególnych elementów stroju papieskiego. Jednym z ciekawszych zadań konkursowych było wykazanie się znajomością Listu Jana Pawła II do dzieci. Oprócz zadań sprawdzających wiedzę o Janie Pawle II było także zadanie wokalno-muzyczne: śpiew jednej z ulubionych pieśni Papieża albo pieśni o nim lub napisanej dla niego.

W drugiej części konkursu należało wykonać prace plastyczne w formie plakatów mających ukazać Ojca Świętego Jana Pawła II jako przyjaciela dzieci. Powstały piękne, bogate treściowo i kolorystycznie prace. ocenione przez Jury, zostały zaprezentowane wszystkim obecnym.

Reklama

Po zakończeniu zadań konkursowych jury w składzie: ks. Andrzej Skawiński, ks. Michał Tabak, Zdzisława Maciaszczyk, Edyta Kaczmarek, Arkadiusz Załęczny podsumowało wyniki. Zwycięstwo przypadło drużynie z SP nr 8. Drugie miejsce zajęła SP nr 13, a trzecie SP nr 9.

Uroczyste zakończenie Konkursu o Janie Pawle II odbyło się w niedzielę 16 czerwca, w dniu Obchodów Patrona Miasta Bełchatowa. Po uroczystej Mszy św. w bełchatowskiej parafii pw. Narodzenia NMP nagrody i dyplomy laureatom zwycięskich szkół wręczyli abp Lwowa Mieczysław Mokrzycki, bp Ireneusz Pękalski, ks. Zbigniew Zgoda, przewodnicząca Rady Miasta Bełchatowa Ewa Skorupa i prezydent Marek Chrzanowski.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się jeszcze za życia Jana Pawła II. Po jej zakończeniu został wysłany list na urodziny Ojca Świętego podpisany przez uczestników i gości konkursu, na który nadeszła odpowiedź z Watykanu.

Tegoroczna edycja Konkursu to dziękczynienie za dar pontyfikatu bł. Jana Pawła II - Patrona Miasta Bełchatowa.

Jolanta Pawlak

Łódź

W Muzeum Miasta Łodzi odbyło się uroczyste zakończenie ogólnopolskiego konkursu wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły - Jana Pawła II dla uczniów gimnazjum, zatytułowanego „Papież Słowianin”. Główną częścią gali było wręczenie nagród laureatom i finalistom krajowym oraz zwycięzcom etapu wojewódzkiego. Podziękowania, dyplomy oraz nagrody otrzymali również nauczyciele-opiekunowie uczniów laureatów. Najważniejszy etap konkursu odbył się 16 maja, w dniu 93. urodzin Jana Pawła II, w Piotrkowie Trybunalskim.

Na wstępie łódzki kurator oświaty Jan Kamiński podziękował wszystkim opiekunom, wychowawcom i nauczycielom za przygotowanie gimnazjalistów do udziału w konkursie. Młodzieży gratulował dużej wiedzy, zdobytych laurów oraz życzył dalszych sukcesów.

Słowo do młodych skierował również wicewojewoda łódzki Paweł Bejda. Mówił o swoich spotkaniach z Janem Pawłem II, o wybitnej roli, jaka przypadła Ojcu Świętemu w historii Polski. Zwrócił też uwagę na niezwykłą relację, jaką potrafił nawiązać z młodzieżą. Na zakończenie przywołał słowa, które Papież Polak wypowiedział do młodych: „Wy jesteście nadzieją świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją!”.

Nagrody laureatom i ich nauczycielom-opiekunom wręczali: bp Ireneusz Pękalski, ks. inf. Józef Fijałkowski, dr hab. Alina Rynio, profesor KUL, dyrektor Instytutu Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II; dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi Danuta Zakrzewska, wicewojewoda łódzki Paweł Bejda, łódzki kurator oświaty Jan Kamiński oraz dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim Dariusz Magacz.

W imieniu gimnazjalistów, którzy uczestniczyli w konkursowych zmaganiach, organizatorom podziękowała Alicja Pawlak, zwyciężczyni tegorocznej edycji konkursu. W teście dotyczącym wiedzy o życiu Jana Pawła II zdobyła 62 punkty na 74 możliwe.

Konkurs był przeprowadzony w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Podczas etapu szkolnego każdy uczestnik musiał samodzielnie przygotować pracę konkursową na jeden z trzech zadanych tematów, na etapach wojewódzkim i ogólnopolskim uczniowie rozwiązywali test obejmujący wiedzę, którą musieli zaczerpnąć ze wskazanej literatury. W czwartej edycji konkursu wzięło udział ponad 500 uczniów ze 100 gimnazjów z całego kraju. Opracowanie zadań i testów Łódzki Kurator Oświaty powierzył Instytutowi Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przewodniczącą Komisji Ogólnopolskiej Konkursu była wspomniana wcześniej dr hab. Alina Rynio z KUL.

Galę finałową poprowadzili starsi wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Łodzi - Romana Cybulska i Jerzy Śnieć.

Henryk Tomczyk

2013-07-04 11:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 87 prac w kolejnym Konkursie Szopek Krakowskich

2020-12-03 18:10

[ TEMATY ]

konkurs

Kraków

szopki

Karol Porwich/Niedziela

W tym roku do tradycyjnego Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszono 87 prac. Z racji pandemii dzisiaj nie odbyła się prezentacja prac szopkarzy przy pomniku Adama Mickiewicza na krakowskim rynku, ale za to przeprowadzono zdalne obrady jury.

Prace na tegoroczny konkurs były zbierane od połowy do końca listopada. Do 78. Konkurs Szopek Krakowskich zgłoszono 87 prac.

- Rekordowa jest liczba prac seniorów, czyli osób dorosłych. Zgłoszono ich aż 50. Znacznie mniej, co jest pewnie związane z brakiem zajęć stacjonarnych w szkołach, przygotowano prac grupowych. W kategorii dziecięcej jury oceni 20 szopek, a młodzieżowej 6. Na konkurs wykonano także 11 szopek rodzinnych - informuje Małgorzata Niechaj z Muzeum Krakowa.

Jak zwykle cechą charakterystyczną konkursowych szopek jest wykorzystanie w nich motywów architektonicznych Krakowa. - W tym rok wielu szopkarzy odniosło się także do trwającej pandemii, na przykład zamieszczając figurki w maskach czy koronawirusa zamiast smoka. Cześć twórców nawiązała do przeżywanej 100. rocznicy urodzin papieża Polaka - opisuje Niechaj.

Każda zgłoszona na 78. Konkurs Szopek Krakowskich praca została dokładnie sfotografowana czy też nagrana. Wszystko po to, by każdy członek jury mógł dokładnie zapoznać się z szopkami, zwłaszcza te osoby, które nie mogły zobaczyć ich osobiście. Wyniki obrad jury, które odbyły się zdalnie dzisiaj, zostaną ogłoszone 6 grudnia o godz. 14:00 przez Michała Niezabitowskiego, dyrektora Muzeum Krakowa, na kanale YouTube placówki, jak i w jej mediach społecznościowych.

Szopki krakowskie to wielkie, przekraczające nieraz 2 metry wysokości, przenośne teatry. Budowali je murarze, którzy zimą podczas przymusowej przerwy w pracy, szukali innych źródeł utrzymania. Następnie najmowali się do domów krakowskich mieszczan i począwszy od drugiego dnia świat, za pomocą szopek odgrywali bożonarodzeniowe przedstawienia.

Zwyczaj przetrwał aż do I wojny światowej, a później został zapomniany. Dopiero w 1937 r. miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich, który z przerwą w okresie okupacji, trwa do dnia dzisiejszego.

Konkurs Szopek Krakowskich odbywa się prawie nieprzerwanie od 1937 r., nie licząc okresu II wojny światowej. Od 1946 r. jego organizatorem jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. 29 listopada 2018 r. krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To pierwszy wpis dotyczący niematerialnego dziedzictwa z Polski.

CZYTAJ DALEJ

Dworczyk: punkty szczepień będą w każdej gminie

2020-12-04 09:46

Od dzisiaj mogą się zgłaszać podmioty lecznice, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 - poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Szacujemy, że powstanie 8 tys. punktów szczepień w całym kraju; zakładamy, że w operacji weźmie udział 40-50 tys. personelu medycznego.

Zakładamy, że w operacji szczepień przeciwko Covid-19 weźmie udział 40-50 tys. personelu medycznego - powiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Zapowiedział, że punkty szczepień będą w każdej gminie; w każdej z nich powstanie też przynajmniej jeden mobilny punkt szczepień.

Szef KPRM poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że w operacji szczepień przeciwko Covid-19 weźmie udział około 40-50 tys. personelu medycznego.

"Przy czym - co jest ważne i na co będziemy kładli nacisk - chcemy, żeby program szczepień nie zakłócił normalnego funkcjonowania przychodni, POZ-ów, nie zakłócił tych szczepień, które muszą być terminowo wykonywane. Krótko mówiąc, żeby ta operacja szczepień była jak najmniej uciążliwa z punktu widzenia pacjenta" - mówił Dworczyk.

Przekazał, że w każdej gminie będzie funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepienny. "Po to, żeby osoby, które same nie mogą dotrzeć na szczepienie, mogły liczyć na to, że zespół szczepienny przyjedzie i wykona szczepionkę na miejscu" - wskazywał Dworczyk. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o osoby z niepełnosprawnościami.

Minister poinformował, że do udziału w programie narodowych szczepień może zgłosić się każdy podmiot, który prowadzi działalność leczniczą i spełnia warunki podane na stronie NFZ. "Mówimy tutaj o przychodniach, POZ, AOS, o lekarzach, którzy samodzielnie prowadzą praktykę, mówimy o szpitalach i na końcu dołączymy jeszcze wybrane szpitale rezerwowe" - przekazał Dworczyk.

Kwalifikację do szczepienia na koronawirusa będzie mógł przeprowadzić każdy lekarz mający prawo wykonywania zawodu na terenie Polski - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że aby placówka mogła wejść do programu szczepień musi m.in. mieć potencjał do wykonania 180 szczepień tygodniowo.

Dworczyk na piątkowej konferencji prasowej mówił, że w różnych krajach kwestia kwalifikowania do szczepień jest różnie rozwiązana, np. w Stanach Zjednoczonych czy w niektórych krajach skandynawskich taką kwalifikację może przeprowadzić farmaceuta czy pracownik medyczny.

"W ramach zespołu pracującego między Ministerstwem Zdrowia a Kancelarią Premiera od przełomu października i listopada, gdzie wypracowujemy wszystkie decyzje, (...) zapadła decyzja, że w Polsce będzie mógł taką kwalifikację do szczepienia przeprowadzić każdy lekarz, który ma prawo wykonywania zawodu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej" - powiedział szef KPRM.

Mówił również o warunkach, jakie muszą spełniać podmiot, który będzie realizował szczepienia. Po pierwsze taki podmiot musi zadeklarować, że przynajmniej przez pięć dni w tygodniu dostępny dla pacjentów będzie co najmniej jeden zespół szczepienny. Jednocześnie dodał, że preferowane będą podmioty oferujące pracę przez 7 dni w tygodniu.

Po drugie - kontynuował - podmiot, który chce wejść do programu szczepień musi zadeklarować, że będzie dysponował przynajmniej jednym zespołem wyjazdowym - czyli będzie mógł zorganizować szczepienia dla osób, które nie mają możliwości dotarcia do stacjonarnego punktu szczepień. Po trzecie taka placówka musi zadeklarować, że będzie miała potencjał do wykonania 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepienny.

"To jest związane z logistyką, z transportem i przechowywaniem szczepionek, jak wiemy one mają różne wymagania, jeśli chodzi o przechowywanie, niektóre z nich są bardzo wymagające" - tłumaczył.

Dworczyk podkreślił, że podmioty zgłaszające się do programu szczepień muszą też spełnić warunki lokalowe. Jest to - jak mówił szef KPRM - skuteczna separacja osób szczepionych od pozostałych pacjentów oraz uporządkowane i bezpieczne przeprowadzenie całego procesu szczepienia, od momentu kiedy pacjent wchodzi do punktu szczepień.

Dworczyk wyjaśnił, że pierwszym krokiem będzie rejestracja, potem kwalifikacja do szczepienia, następnie samo szczepienie, a także następnie obserwacja, która musi nastąpić przez pewien czas po szczepieniu. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Zmarł utytułowany szermierz i architekt Wojciech Zabłocki

2020-12-05 12:47

[ TEMATY ]

sport

śmierć

Pixabay.com

W sobotę, dzień przed 90. urodzinami, zmarł Wojciech Zabłocki, drużynowy srebrny (1956, 1960) i brązowy (1964) medalista olimpijski w szabli oraz czterokrotny drużynowy mistrz świata. Był także uznanym architektem i znawcą starej broni.

Informację o śmierci Zabłockiego potwierdził PAP prezes Polskiego Związku Szermierczego Adam Konopka.

Urodzony 6 grudnia 1930 r. w Warszawie Zabłocki uczestniczył w czterech igrzyskach - od 1952 do 1964 roku. Poza trzema medalami olimpijskimi miał w dorobku dziewięć medali mistrzostw świata, pięciokrotnie zdobył tytuł mistrza Polski. Zaczął jednak od tytułu mistrza świata juniorów w 1953 r. Potem posypały się kolejne sukcesy, m.in. 1961 roku indywidualnie został trzecim szablistą świata.

Po zakończeniu kariery sportowej w 1964 r. poświęcił się architekturze. Był absolwentem Wydziału Architektury krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. W 1968 roku obronił doktorat, w 1982 został doktorem habilitowanym, a w 1999 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Był także wykładowcą akademickim.(PAP)

pp/ wha/

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję