Reklama

Niedziela Łódzka

Finał Konkursów Papieskich

Wy jesteście nadzieją świata!

Niedziela łódzka 27/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

konkurs

Archiwum Urzędu Miasta

Bełchatów

14 czerwca w Sali Herbowej Urzędu Miasta Bełchatowa odbyła się dziesiąta edycja Powiatowego Konkursu „Pontyfikat Jana Pawła II”, objęta honorowym patronatem prezydenta miasta Marka Chrzanowskiego. Konkurs poświęcony naszemu Wielkiemu Rodakowi adresowany był do uczniów szkół podstawowych miasta i powiatu bełchatowskiego. W tym roku konkurs został włączony w uroczystości pierwszej rocznicy obchodów patrona Bełchatowa bł. Jana Pawła II.

W konkursie wzięło udział 33 uczniów, reprezentujących 11 szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 3, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 8, SP nr 9, SP nr 12, SP nr 13, SP z Drużbic, SP z Kaszewic i SP z Kluk. Organizatorami były szkoły bełchatowskie: SP nr 13 i SP nr 5. Przygotowaniem i organizacją przedsięwzięcia zajmowały się: katechetka ze SP nr 13 Jolanta Pawlak i emerytowana katechetka ze SP nr 5 Dorota Karasińska.

Konkurs rozpoczął się Mszą św. w bełchatowskim kościele pw. Zesłania Ducha Świętego. Głównym celebransem był ks. kan. Zbigniew Zgoda, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Bełchatowie. Słowo Boże do uczniów i nauczycieli wygłosił ks. Dariusz Mordaka, opiekun i wizytator katechetów. Po Mszy św. uczestnicy konkursu zgromadzili się w Sali Herbowej Urzędu Miasta Bełchatowa.

Reklama

Pierwszym zadaniem konkursowym było sprawdzenie wiedzy o Janie Pawle II. Następnymi zadaniami eliminacji były pytania o życie, działalność, nauczanie Jana Pawła II. Kolejnym było rozpoznanie osób towarzyszących Papieżowi, a także odgadnięcie poszczególnych elementów stroju papieskiego. Jednym z ciekawszych zadań konkursowych było wykazanie się znajomością Listu Jana Pawła II do dzieci. Oprócz zadań sprawdzających wiedzę o Janie Pawle II było także zadanie wokalno-muzyczne: śpiew jednej z ulubionych pieśni Papieża albo pieśni o nim lub napisanej dla niego.

W drugiej części konkursu należało wykonać prace plastyczne w formie plakatów mających ukazać Ojca Świętego Jana Pawła II jako przyjaciela dzieci. Powstały piękne, bogate treściowo i kolorystycznie prace. ocenione przez Jury, zostały zaprezentowane wszystkim obecnym.

Po zakończeniu zadań konkursowych jury w składzie: ks. Andrzej Skawiński, ks. Michał Tabak, Zdzisława Maciaszczyk, Edyta Kaczmarek, Arkadiusz Załęczny podsumowało wyniki. Zwycięstwo przypadło drużynie z SP nr 8. Drugie miejsce zajęła SP nr 13, a trzecie SP nr 9.

Reklama

Uroczyste zakończenie Konkursu o Janie Pawle II odbyło się w niedzielę 16 czerwca, w dniu Obchodów Patrona Miasta Bełchatowa. Po uroczystej Mszy św. w bełchatowskiej parafii pw. Narodzenia NMP nagrody i dyplomy laureatom zwycięskich szkół wręczyli abp Lwowa Mieczysław Mokrzycki, bp Ireneusz Pękalski, ks. Zbigniew Zgoda, przewodnicząca Rady Miasta Bełchatowa Ewa Skorupa i prezydent Marek Chrzanowski.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się jeszcze za życia Jana Pawła II. Po jej zakończeniu został wysłany list na urodziny Ojca Świętego podpisany przez uczestników i gości konkursu, na który nadeszła odpowiedź z Watykanu.

Tegoroczna edycja Konkursu to dziękczynienie za dar pontyfikatu bł. Jana Pawła II - Patrona Miasta Bełchatowa.

Jolanta Pawlak

Łódź

W Muzeum Miasta Łodzi odbyło się uroczyste zakończenie ogólnopolskiego konkursu wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły - Jana Pawła II dla uczniów gimnazjum, zatytułowanego „Papież Słowianin”. Główną częścią gali było wręczenie nagród laureatom i finalistom krajowym oraz zwycięzcom etapu wojewódzkiego. Podziękowania, dyplomy oraz nagrody otrzymali również nauczyciele-opiekunowie uczniów laureatów. Najważniejszy etap konkursu odbył się 16 maja, w dniu 93. urodzin Jana Pawła II, w Piotrkowie Trybunalskim.

Na wstępie łódzki kurator oświaty Jan Kamiński podziękował wszystkim opiekunom, wychowawcom i nauczycielom za przygotowanie gimnazjalistów do udziału w konkursie. Młodzieży gratulował dużej wiedzy, zdobytych laurów oraz życzył dalszych sukcesów.

Słowo do młodych skierował również wicewojewoda łódzki Paweł Bejda. Mówił o swoich spotkaniach z Janem Pawłem II, o wybitnej roli, jaka przypadła Ojcu Świętemu w historii Polski. Zwrócił też uwagę na niezwykłą relację, jaką potrafił nawiązać z młodzieżą. Na zakończenie przywołał słowa, które Papież Polak wypowiedział do młodych: „Wy jesteście nadzieją świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją!”.

Nagrody laureatom i ich nauczycielom-opiekunom wręczali: bp Ireneusz Pękalski, ks. inf. Józef Fijałkowski, dr hab. Alina Rynio, profesor KUL, dyrektor Instytutu Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II; dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi Danuta Zakrzewska, wicewojewoda łódzki Paweł Bejda, łódzki kurator oświaty Jan Kamiński oraz dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim Dariusz Magacz.

W imieniu gimnazjalistów, którzy uczestniczyli w konkursowych zmaganiach, organizatorom podziękowała Alicja Pawlak, zwyciężczyni tegorocznej edycji konkursu. W teście dotyczącym wiedzy o życiu Jana Pawła II zdobyła 62 punkty na 74 możliwe.

Konkurs był przeprowadzony w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Podczas etapu szkolnego każdy uczestnik musiał samodzielnie przygotować pracę konkursową na jeden z trzech zadanych tematów, na etapach wojewódzkim i ogólnopolskim uczniowie rozwiązywali test obejmujący wiedzę, którą musieli zaczerpnąć ze wskazanej literatury. W czwartej edycji konkursu wzięło udział ponad 500 uczniów ze 100 gimnazjów z całego kraju. Opracowanie zadań i testów Łódzki Kurator Oświaty powierzył Instytutowi Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przewodniczącą Komisji Ogólnopolskiej Konkursu była wspomniana wcześniej dr hab. Alina Rynio z KUL.

Galę finałową poprowadzili starsi wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Łodzi - Romana Cybulska i Jerzy Śnieć.

Henryk Tomczyk

2013-07-04 11:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Muzeum Niepodległości ogłasza konkurs na pamiętniki

2020-04-02 15:29

[ TEMATY ]

historia

konkurs

źródło: episkopat.pl

Celem konkursu na pamiętniki jest promowanie działalności artystycznej, znalezienie kreatywnego sposobu na spędzanie wolnego czasu oraz promowanie osiągnięć literackich dzieci, młodzieży i dorosłych - poinformowała PAP Magda Kukawska z działu promocji Muzeum Niepodległości w Warszawie.

"Pozostawiamy pełną dowolność co do wyboru tematyki bądź formy literackiej. Pamiętniki zostaną ocenione w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli" - napisała w czwartek Kukawska.

Wyjaśniła, że każda praca powinna mieć do 25 stron tekstu napisanego czcionką Times New Roman w rozmiarze 12 z interlinią 1,5.

Prace należy przesyłać do 31 maja na adres: konkurs@muzeumniepodleglosci.art.pl. Oficjalne ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbędzie się 18 września w głównej siedzibie Muzeum Niepodległości (al. solidarności 62).

Jak poinformowali organizatorzy, najlepsze pamiętniki zostaną wydane jako książka w formacie PDF, która będzie dostępna na stronie internetowej Muzeum Niepodległości w Warszawie, a zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody w postaci limitowanych, cennych publikacji oraz darmowego wstępu na muzealne wystawy w 2020 roku.

Więcej informacji o konkursie i regulamin na stronie: http://muzeum-niepodleglosci.pl/aktualnosci/konkurs-pamietnik-2020/ (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Mediolan: Andrea Bocelli zaśpiewa samotnie w katedrze w Mediolanie

2020-04-07 19:50

[ TEMATY ]

katedra

Mediolan

recital

Andrea Bocelli

Włodzimierz Rędzioch

Wieczorem w Niedzielę Wielkanocną włoski tenor Andrea Bocelli wystąpi z recitalem za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry. Koncert, zatytułowany "Muzyka dla nadziei" będzie transmitowany na jego kanale na Youtubie.

"Jestem zaszczycony i szczęśliwy, mogąc odpowiedzieć 'tak' na zaproszenie miasta i katedry w Mediolanie, w dniu, w którym celebrujemy triumf w ufności w życie"
- mówi artysta, zapowiadając wielkanocny koncert, który odbędzie się za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry, bez udziału widzów. Andrei Bocellemu będzie towarzyszył jedynie organista, Emanuele Vianelli, który zagra na znajdujących się w świątyni jednych z największych organów na świecie. Tenor wystąpi charytatywnie, a sam koncert ma być przesłaniem nadziei dla Włoch i świata, pogrążonych w pandemii koronawirusa.

"Wierzę w moc wspólnej modlitwy; wierzę w chrześcijańską Wielkanoc, uniwersalny symbol odrodzenia, którego wszyscy - bez względu na to, czy są wierzącymi, czy nie - naprawdę potrzebują właśnie teraz. Dzięki muzyce płynącej na żywo, łączącej miliony splecionych rąk na całym świecie, obejmiemy to zranione serce pulsującej ziemi" - mówi Bocelli w rozmowie z portalem broadwayworld.com. Sam koncert będzie transmitowany na jego kanale na Youtube 12 kwietnia o godz. 19.00.

Fundacja nosząca imię muzyka wspiera intensywnie walkę z koronawirusem COVID-19, zbierając fundusze na zaopatrzenie medyczne dla szpitali.

CZYTAJ DALEJ

Prośba Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2020-04-07 22:10

[ TEMATY ]

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio w Zielonej Górze

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio w Zielonej Górze prosi o pomoc. Aby transmitować "na żywo" poprzez kanał YouTube wszystkie modlitewne wydarzenia potrzebuje 1000 subskrypcji.

Grupę można wspomóc klikając w link m.youtube.com/watch?v=RUSFVgl8xvc

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję