Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2013, str. 6

Jubileusz kapłański księży paulistów

Dziękczynienie za 25 lat kapłaństwa

Trzej księża pauliści: ks. Tomasz Lubaś, ks. Ryszard Rosa i ks. Sławomir Sznurkowski dziękowali 27 czerwca na Jasnej Górze za 25 lat kapłaństwa. Mszy św. dziękczynnej odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy.

Srebrni jubilaci przyjęli święcenia kapłańskie 30 czerwca 1988 r. z rąk bp. Jerzego Dąbrowskiego, ówczesnego zastępcy Sekretarza Episkopatu Polski. Uroczystość miała miejsce w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie. Były to drugie święcenia kapłańskie w zgromadzeniu po odrodzeniu na ziemiach polskich. Towarzystwo Świętego Pawła powstało 20 sierpnia 1914 r. we Włoszech i było pierwszym zgromadzeniem Rodziny Świętego Pawła, założonej przez włoskiego kapłana - bł. Jakuba Alberione. Zgromadzenie liczy obecnie ok. 1100 członków w 120 wspólnotach w 30 krajach świata na wszystkich kontynentach. - Wasz założyciel wyprzedził sprawy, które są ważne również dzisiaj, np. to, że mamy szukać nowych dróg ewangelizacji. A on przez swój charyzmat pokazuje, jak można trafić do człowieka nie tylko suchym słowem, ale różnymi formami oddziaływania. Wszystkie wasze radości, tajemnice chwalebne i bolesne czynię intencją tej Mszy św. - powiedział bp Długosz.

Reklama

W uroczystości uczestniczyli m.in.: ks. Innocenzo Dante, odnowiciel Zgromadzenia Paulistów w Polsce; ks. Bogusław Zeman, prowincjał Towarzystwa Świętego Pawła; s. Marina Beretti, matka generalna Sióstr Apostolinek, oraz licznie zgromadzeni kapłani, członkowie Rodziny Świętego Pawła, rodziny i przyjaciele jubilatów. W imieniu jubilatów ks. Sławomir Sznurkowski dziękował Bogu i zebranym gościom.

Nauczyciele i wychowawcy

„Wierzę w Jezusa”

Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców po raz 76. odbyła się na Jasnej Górze 2 lipca, pod hasłem: „Wierzę w Jezusa”. Zgromadziła ok. 10 tys. osób. - Nauczyciele przyjeżdżają na pielgrzymkę, zostawiając swoją rzeczywistość, by się umocnić. Uczą się wiary, mówiąc najprościej. To nie jest instruktaż zawodowy, tu, na Jasnej Górze, oni nie uczą się kolejnych metod pedagogicznych, lecz uczą się wiary - zaznaczył bp Edward Dajczak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli.

Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel. W modlitwie uczestniczyli m.in.: bp Edward Dajczak oraz biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

Reklama

- Trzeba mieć silne powołanie i dużo siły, aby w natłoku biurokracji, sprawozdawczości i zmieniających się programów nauczania nie stracić z oczu ucznia i jego problemów. Czasem można odnieść wrażenie, że każda formacja polityczna stawia sobie za punkt honoru, aby przeprowadzić kolejną reformę szkolnictwa. Można się pogubić w tych zmianach, uzupełnieniach i korektach - mówił w homilii bp Śmigiel.

Pielgrzymkę poprzedziło 12. Ogólnopolskie Sympozjum Nauczycieli Katolickich.

Rzemiosło

Wierni Bogu i Kościołowi

Pod hasłem: „Rzemieślnicy zawsze wierni Bogu i Kościołowi” odbyła się 30 czerwca 32. Pielgrzymka Rzemiosła z udziałem ponad 2 tys. osób. Pielgrzymi wraz ze starszyzną cechową, ubraną w tradycyjne stroje z insygniami cechowymi, reprezentowali wiele rzemieślniczych izb branżowych. Organizatorem tegorocznej pielgrzymki była Izba Rzemieślnicza Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Szczecinie. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. - Przy was, przy waszych warsztatach, może wyrastać nowe pokolenie, wasi uczniowie, którzy będą patrzyli nie tylko na cząstkę procesów przetwarzania, ale będą patrzyli, jak się daje innym gotowy produkt, często wręcz dzieło sztuki, dzieło artystyczne - mówił do rzemieślników abp Dzięga.

Rekolekcje: „Z Maryją w walce duchowej”

Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zaprasza na rekolekcje, które odbędą się w dniach 19-21 lipca 2013 r. na Jasnej Górze.

Program

19 lipca - piątek
13.00 - wprowadzenie - konferencja I;
15.00 - Droga Krzyżowa - kaplica Domu Pielgrzyma;
17.00 - konferencja II;
18.30 - Msza św. w Kaplicy Matki Bożej;
19.30 - kolacja;
20.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu;
21.00 - Apel Jasnogórski.

20 lipca - sobota
7.30 - śniadanie;
8.00 - Jutrznia;
9.00 - konferencja I;
10.30 - konferencja II;
12.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą;
13.30 - obiad;
15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego i konferencja III;
16.00-18.00 - sakrament pokuty i adoracja Najświętszego Sakramentu;
18.30 - Msza św.;
19.30 - kolacja;
20.00 - modlitwa i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem;
21.00 - Apel Jasnogórski - Kaplica Matki Bożej.

21 lipca - niedziela
7.30 - śniadanie;
8.00 - Jutrznia;
8.45 - Msza św.;
10.30 - konferencja i Adoracja dziękczynna;
13.00 - obiad;
14.00 - pytania rekolektantów i odpowiedzi księdza rekolekcjonisty;
15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego i błogosławieństwo.

Zapowiedzi

15-16 lipca - Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

15-21lipca - Paulińskie Dni Młodych

19-20 lipca - 20. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

21 lipca - 42. Pielgrzymka Nowogrodzian

www.jasnagora.com

2013-07-08 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz na wakacjach

Niedziela małopolska 34/2010

[ TEMATY ]

ksiądz

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Każdemu należy się wypoczynek - także kapłanom. W wielu naszych parafiach słyszymy w wakacje, by nie zapominać o Bogu. To hasło dotyczy przede wszystkim obecności na Mszach św., ale także pewnego moralnego poluzowania, które można zaobserwować na rozmaitych turnusach wczasowych, kolonijnych, czy sanatoryjnych. Wszystkie te sprawy nie dotyczą jedynie świeckich, ale także kapłanów, którzy poza tym, że naznaczeni wyjątkowym sakramentem - są takimi samymi ludźmi jak świeccy...

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję