Reklama

Z kraju

Rozstrzygnięcie konkursu

Telewizja Trwam otrzymała miejsce na multipleksie cyfrowym

Fundacja Lux Veritatis wygrała konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o miejsce na multipleksie cyfrowym 1. Oznacza to zgodę na nadawanie dla Telewizji Trwam, w imieniu której występowała założona przez o. Tadeusza Rydzyka Fundacja Lux Veritatis. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło jednogłośnie - poinformował dziennikarzy 5 lipca br. przewodniczący KRRiT Jan Dworak.

Słowami: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu” o. Tadeusz Rydzyk dziękował na antenie Radia Maryja za przyznanie Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym. Jednocześnie wymienił wiele osób oraz instytucji, które wsparły starania o miejsce na multipleksie. - Razem można uczynić wiele - skomentował decyzję o. Rydzyk.

Reklama

Przypomnijmy, że po tym, jak KRRiT nie przyznała miejsca Telewizji Trwam w pierwszym konkursie koncesyjnym z 2010 r., z apelem do Rady kilkakrotnie występowała Konferencja Episkopatu Polski. Przewodniczący KEP abp Józef Michalik zwracał uwagę na zaostrzającą się atmosferę społeczną wokół konkursu, podkreślając, że problem ten powinien być rozwiązany jak najszybciej. Do sprawy Telewizji Trwam odnosił się niejednokrotnie przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP abp Wacław Depo. - Kiedy naród ma usta zamknięte, to przemawia Kościół. Dlatego nie ma prawa do publicznego przekazu - mówił w jednej z homilii. W obronie Telewizji Trwam wystąpił także kard. Stanisław Dziwisz, mówiąc o niepokoju, jaki wywołuje dyskryminacja katolickich środków przekazu. W styczniu 2013 r. list do przewodniczącego KRRiT wystosował delegat KEP ds. Telewizji Trwam abp Sławoj Leszek Głódź. Działania KRRiT wielokrotnie krytykował o. Tadeusz Rydzyk, sugerując np. tuż po ogłoszeniu w grudniu 2012 r. postępowania konkursowego, że jest ono „ustawione”, a „decyzja już zapadła”. Pod hasłem „obrony mediów katolickich” w całym kraju organizowane były wielotysięczne Marsze i odprawiane były Msze św. w intencji widzów Telewizji Trwam.

Odszedł wychowanek ks. Karola Wojtyły

Żegnamy prof. Jacka Walczewskiego

Prof. Jacek Walczewski - naukowiec, konstruktor rakiet balistycznych, pionier teledetekcyjnych badań atmosfery, członek Komitetu Badań Fizycznych i Komitetu Geofizyki PAN - zmarł 26 czerwca br. Był człowiekiem o szerokich horyzontach i niezwykłej osobowości, która kształtowała się w środowisku duszpasterskim ks. Karola Wojtyły. Do Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele św. Floriana w Krakowie trafił w 1951 r. za namową kolegi - Jurka Ciesielskiego. Uczestniczył w organizowanych przez ks. Karola Wojtyłę rekolekcjach, a także rajdach i spływach kajakowych.

Prof. Walczewski od najmłodszych lat pasjonował się lotnictwem. Studiował na AGH w Krakowie i na Politechnice w Łodzi. Po ukończeniu studiów podjął pracę naukową i kolejno uzyskiwał stopnie: doktora, doktora habilitowanego i profesora. Ale jak pisał w opublikowanych w 2009 r. wspomnieniach zatytułowanych „Przygody mojego życia”: „Moje życie to nie tylko praca naukowa, choć niezwykle mnie ona angażowała. Jestem, może nawet przede wszystkim, szczęśliwym mężem i ojcem, a także człowiekiem zaangażowanym w życie Kościoła”. Prof. Jacek Walczewski uczestniczył w pracach trwającego w Krakowie w latach 1972-79 synodu Duszpasterskiego. Po zakończeniu Synodu działał m.in. w Prymasowskiej Radzie Społecznej (wiceprzewodniczący Rady 1986-90) i w Polskim Synodzie Plenarnym (1992-99). Publikował artykuły w prasie katolickiej - także w „Niedzieli”, był członkiem Zespołu Wspierania Radia Maryja. Był również autorem wierszy o tematyce religijnej, patriotycznej i filozoficznej. Ostatnie pożegnanie prof. Jacka Walczewskiego odbyło się 3 lipca. Spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Reklama

(akw)

Cudzysłów

Największym szczęściem jest dziecko! Może stu inżynierów postawić tysiące kombinatów fabrycznych, ale żadna z tych budowli nie ma w sobie życia wiecznego. A małe niemowlę, które wyda na świat mocami Bożymi matka, ma w sobie życie wieczne.

Lubimy, gdy ktoś nam mówi wprost do serca. A cóż dopiero, gdy sam Bóg przemawia.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Piotr Nowina-Konopka otrzymał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz ministra Radosława Sikorskiego nominację na ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego RP przy Stolicy Apostolskiej oraz przy Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim.

Do polskich korzeni przyznaje się na świecie 18 mln osób. Najwięcej Polaków mieszka w Ameryce - ok. 12,5 mln. W Europie Zachodniej - 4,3 mln.

PiS wyprzedza PO w kolejnym sondażu badania poparcia dla partii politycznych. Tym razem aż o 9 punktów procentowych. Według Millward Brown SA, na partię kierowaną przez Jarosława Kaczyńskiego chciałoby głosować 35 proc. badanych.

Krzysztof Kwiatkowski, były minister sprawiedliwości, został oficjalnym kandydatem partii rządzącej na stanowisko szefa NIK. Kadencja obecnego szefa urzędu upływa w sierpniu.

1 lipca br. ruszył rządowy program refundacji zabiegów in vitro ze środków publicznych. Komisja Ministerstwa Zdrowia zakwalifikowała do udziału w programie 23 kliniki.

W Poznaniu podczas zawodów Gran Turismo zostało rannych 17 osób. Rozpędzony samochód sportowy wjechał w grupę widzów. Za kierownicą siedział 40-letni Norweg.

Do systemu e-posterunek, testowanego w policji przez 3 lata, mógł wejść każdy i zdobyć dane o świadkach i przestępcach - informuje „Rzeczpospolita”. Raport NIK obnażył, że Komendant Główny Policji nie zabezpieczył danych osobowych w systemie dla służb dochodzeniowo-śledczych, czym złamał prawo.

Podejrzani o przesłanie informacji o podłożonych bombach w szpitalach i urzędach zostali zwolnieni z aresztu, bo nie było przeciw nim żadnych dowodów. Teraz dwaj mężczyźni domagają się odszkodowania od państwa polskiego.

Światowe Dni Młodzieży na antenach TVP

25 lipca
22.50 - powitanie papieża Franciszka. Transmisja - TVP1

26 lipca
10.00 - powitanie papieża Franciszka (skrót) - TVP1
22.50 - Droga Krzyżowa. Transmisja - TVP1

27 lipca
0.30 - czuwanie modlitewne Ojca Świętego. Transmisja - TVP1

28 lipca
8.50 - czuwanie modlitewne Ojca Świętego (skrót) - TVP1
14.50 - Msza św. na zakończenie ŚDM. Transmisja - TVP2

29 lipca
10.00 - podsumowanie (skrót) - TVP1

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-07-08 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski w 5 rocznicę ŚDM: stawajmy się znakiem sprzeciwu i nadziei dla świata

2021-08-02 10:54

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

ŚDM w Krakowie

ŚDM

diecezja.pl

- Tam, gdzie jest autentyczne dobro, tam ono się rozlewa, przyciąga do siebie, zmienia świat. Jak bardzo to dobro będzie się w nas pomnażać, tak bardzo będzie się zmieniał świat, a ci którzy szukają nieraz po omacku nadziei dla siebie, znajdą ją w nas i w naszym życiu z Chrystusem, naszym Panem - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 5-lecia Światowych Dni Młodzieży, odprawionej w Brzegach.

Arcybiskup, nawiązując do Liturgii Słowa, powiedział, że Efez, gdzie św. Paweł założył gminę chrześcijańską, był centrum kultu świata pogańskiego. Chrześcijanie czuli, że są zatem znakiem sprzeciwu wobec pogańskiego świata, ale także znajdowali się pod jego presją. Apostoł Narodów napisał do Efezjan list, aby ich umocnić. Św. Paweł zwrócił uwagę, że chrześcijanin to człowiek, który uwierzył w Ewangelię, przyjął chrzest i stale pogłębia swe życie w wierze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję