Reklama

Modlitwy Nocy Betlejemskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas Bożego Narodzenia wprowadza każdego z nas w trochę inny świat. W sercach próbuje zagościć radość, nadzieja i przyjaźń. Z ludzkiego tylko punktu widzenia świąteczny czas wydobywa z naszych serc dużo pozytywnych uczuć. Ciepło i łagodność serca powodują, że bunt, agresja, złośliwość tracą swoją ostrość.
Cisza betlejemskiej Nocy przenosi nas także do krainy naszego dzieciństwa. Przypominamy życzliwe nam osoby, których już na tym świecie nie ma, miejsca, gdzie jako dziecko czuliśmy się dobrze, czasy pierwszych przyjaźni, zauroczeń, dobrych przywiązań.
Z perspektywy Bożego Narodzenia historia naszego życia wydaje się być lepsza, łagodniejsza, bardziej opromieniona dobrem. Świat zaś w blasku gwiazdy betlejemskiej okazuje się bardziej cichy i pokorniejszy.
Ludzie doświadczają także więcej piękna Jest ono bardziej wyeksponowane niż w innych okresach roku. Bardziej jaśnieje ono w rodzinie, mieście i świecie. Odczytać je możemy w oczach ludzi łamiących się opłatkiem, ubierających choinkę, śpiewających kolędy, zmierzających na Pasterkę.
Najwymowniejsze stają się jednak znaki miłości. Przejawiają się one w uprzejmości, słowach: dziękuję, przepraszam, znakach pamięci umieszczonych na kartce z życzeniami, liście, upominku przekazanym z serca.
Najpiękniejsze są jednak momenty, gdy w czas radości betlejemskiej ktoś odnajdzie światło nadziei, pojedna się z bliźnim, do którego czuł żal i niechęć, czy też podzieli się z serca słowem lub wartościami materialnymi z tymi, którzy odczuwają ich dotkliwy brak.
Piękne doświadczenia ludzkiego serca związane ze świętami mają związek z różnorodnością betlejemskich modlitw.
Jako pierwsza na modlitwie betlejemskiej Nocy trwała Maryja. To ona dziękowała Najwyższemu za nowo narodzone Dziecię. Po ludzku być może nie była pewna, kim dokładnie jest jej Syn, ale swoją wiarą wielbiła już Syna Bożego. Przez modlitwę cały świat Jej serca skupił się na Mesjaszu.
Modlitwa rozsądku i spokojnego serca towarzyszyła Józefowi. Po nieudanych próbach zdobycia lokum na przenocowanie dziękował Bogu za zatrzymanie się w skromnej grocie, która okazała się bardziej przyjazna, aniżeli można było przypuszczać. Józef prosił zapewne Boga także, aby w tych warunkach Dziecię nie przeziębiło się, a Maryja nie przemęczyła się z powodu nadmiaru pracy.
Modlitwy adoracji i radości towarzyszą chórom anielskim. Ich obecność świadczy o dobroci i przychylności Boga względem ziemi. Modlitwa aniołów to znak, że niebo nie jest daleko od ziemi. Co więcej, niebo pragnie zagościć do ludzi prostego i otwartego serca. To wyrażają słowa "Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli".
Szczególne znaczenie ma modlitwa betlejemskich pastuszków. Ona jako wezwanie Boże budzi ich. Słyszą modlitwę. Towarzyszy im w zwołaniu się i przygotowywaniu darów, które zaniosą Jezusowi. Modlitwa jest w ich postawie, biegu do groty narodzenia, pokłonach i wzroku zadziwienia. Jakże piękna postawa ludzi ubogich i prostego serca.
Mędrcy zdążający za gwiazdą być może nie myśleli, że się modlą. Ich postawa poszukiwania jest podświadomym nawiązywaniem kontaktu z Bogiem. Nie wystarczyła im mądrość, nie potrafili zidentyfikować miejsca narodzenia Mesjasza. Wznieśli wzrok ku górze. Prowadził ich Bóg. Gdyby nie było modlitewnego, choć nieokreślonego zaangażowania serca, nie dotarliby do Betlejem. To między innymi im zawdzięczamy powiedzenie, że szczere szukanie prawdy jest modlitewną drogą.
Tradycja pokazuje, że betlejemska Noc całe stworzenie kieruje ku Bogu: gwiazdy, okolica Betlejem, światło i zwierzęta - to wszystko odczuwając Boga, okazuje się jakże przyjazne człowiekowi.
Duch Święty i nas pragnie włączyć w modlitewny klimat betlejemskiej Nocy. Podejmujmy Jego natchnienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje papieskie

2024-02-26 09:55

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

„Utrzymują się lekkie objawy grypopodobne, bez gorączki. Poranne audiencje zostały zawieszone jako środek prewencyjny” - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Papież Franciszek, który 17 grudnia skończył 87 lat, miał ostatnio pewne problemy z układem oddechowym. Już w minioną sobotę odwołano papieskiej audiencje. W grudniu 2023 r. Ojciec Święty został zmuszony do odwołania planowanej podróży do Dubaju na konferencję klimatyczną, a w czytaniu tekstów modlitwy Anioł Pański i audiencji generalnej pomagali mu wówczas współpracownicy.

CZYTAJ DALEJ

Wrocław: Stacja Miłosierdzia na Dworcu Głównym PKP

2024-02-23 11:25

Agata Kowalska

Kaplica na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu stała się w czasie Wielkiego Postu miejscem spowiedzi. W konfesjonale zasiądą kapłani diecezjalni i zakonni.

Podczas Wielkiego Postu Kaplica na Dworcu Głównym PKP będzie nie tylko miejscem adoracji, ale także spowiedzi świętej. Od 1 do 27 marca codziennie w godzinach 20-22 będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do Klubu Żon

2024-02-26 18:43

Karol Porwich/Niedziela

To ciekawa inicjatywa polegająca na uczestnictwie w cyklu 12 spotkań formacyjnych. Są one przeznaczone dla żon i odbywają się na podstawie podręcznika Lindy Dillow „Jaką żoną jestem” oraz fragmentów Pisma Świętego.

Takich klubów we Wrocławiu już kilka było. Mimo, że z założenia obejmują 12 spotkań, niektóre kluby przedłużają je sobie, biorąc kolejne książki do rozważania. Autorka książki poleca postawienie sobie pytanie: „Co czuje mój mąż, mając mnie za żonę?” i dzieli się własnymi doświadczeniami z wieloletniego stażu małżeńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję