Reklama

Niedziela Sandomierska

Piknik z gwiazdami

7 lipca odbył się II Piknik Rycerski, połączony z widowiskiem upamiętniającym związki Stefana Żeromskiego z ziemią sandomierską.

Impreza zorganizowana wspólnie przez Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin” i Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie, rozpoczęła się Mszą św. w zabytkowej Kaplicy Betlejemskiej. Celebrował ją ks. Stanisław Wdowiak, proboszcz parafii w Goźlicach. We wspólnej modlitwie uczestniczyli mieszkańcy miejscowości, przybyli goście, a także formacje rekonstrukcyjne, biorące udział w Pikniku: Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów oraz Hufiec Rycerstwa Opatowskiego. Oprawę Mszy św. ubogacił występ Orkiestry Górniczej Kopalń i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” w Grzybowie.

Pierwsza odsłona historycznych prezentacji nawiązywała do wydarzeń opisanych w powieści „Ogniem i mieczem”. Widzowie zobaczyć mogli m.in. inscenizację słynnego pojedynku Bohuna z Wołodyjowskim. Rekonstruktorzy przygotowali również pokazy tańców dworskich, XVII-wiecznych strojów i uzbrojenia.

Reklama

Idea Pikniku zakłada, że co roku przypominać ma on ważne wydarzenia bądź postaci związane z historią Ossolina. Podczas pierwszej edycji organizatorzy przygotowali inscenizację przybycia na ossoliński zamek króla Władysława IV Wazy, który gościł tam w 1638 r. Tym razem przypomniano innego słynnego gościa, który kilkakrotnie odwiedzał Ossolin - Stefana Żeromskiego. O związkach autora „Przedwiośnia” z Sandomierszczyzną opowiadało widowisko „Śladami mistrza Stefana” Wystąpili w nim uczniowie Szkoły Podstawowej w Ossolinie, a wraz z nimi, jako gość specjalny zagrał znakomity aktor Jerzy Zelnik, który po zakończeniu przedstawienia otrzymał nagrodę „Kryształowego Berła” za wybitną rolę w filmie historycznym.

Podczas Pikniku rozstrzygnięty został ponadto konkurs pod hasłem „Młodzież czyta Żeromskiego”. Jury w składzie: Jerzy Zelnik, ks. Wojciech Zasada, Józef Żuk i Jakub Przybylski, wysłuchało siedmiorga finalistów, których zadaniem była interpretacja wybranego fragmentu prozy jednego z najważniejszych polskich literatów. Na zwycięzców konkursu czekały nagrody książkowe, puchary i dyplomy.

Wieczorem rycerze zaprezentowali inscenizację pt. „W glorii grunwaldzkiej Victorii”. Wręczony został również puchar wójta gminy Klimontów dla najlepszego łucznika Pikniku. Otrzymał go Michał Simla. Ostatnim akcentem imprezy był koncert Cezarego Makiewicza i grupy Koltersi.

2013-07-17 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć z lasów i krzyży

Bitwa pod Mostami rozegrała się 18 lipca 1863 r. W 150. rocznicę zwycięskiej bitwy stoczonej przez powstańców z Moskalami w miejscu chwały stanął pomnik.

Jubileuszowe uroczystości, w jakich udział wzięli mieszkańcy ziemi kraśnickiej, przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych, służby mundurowe i leśne, wojsko i grupy rekonstrukcyjne, a nade wszystko kombatanci zasłużeni w walce o wolną Ojczyznę, przygotowane zostały z inicjatywy komitetu społecznego, w którym niekwestionowanym liderem był Adam Pęzioł, dyrektor lubelskiej delegatury NIK, a prywatnie mieszkaniec Rzeczycy Księżej. Właśnie w tej miejscowości znajduje się grób powstańców, którzy w bitwie pod Mostami oddali swoje życie.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję