Reklama

Niedziela Lubelska

Pod opieką Maryi

Parafia pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Garbowie-Cukrowni przeżywała jubileusz 20-lecia. Zazwyczaj rocznice skłaniają do refleksji i wspomnień, stąd kilka informacji o tej zwyczajnej i wyjątkowej zarazem parafii.

Niedziela lubelska 30/2013, str. 6

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Anna Michalska/archiwum parafii

Ówczesny proboszcz Garbowa ks. Stanisław Wąsik 29 lat temu postawił w miejscowości Zagrody kaplicę. Przez 9 lat świątynia była jedną z kaplic dojazdowych parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie. Powołanie przy kaplicy nowej parafii (1993 r.) przez abp. Bolesława Pylaka zmieniło historię okolicy już na zawsze. Rozbudowana i zmodernizowana kaplica stała się kościołem parafialnym pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Garbowie-Cukrowni, którego proboszczem został ks. kan. Marian Szuba. W latach 1995 - 2000 przeprowadzono szereg prac rozbudowujących świątynię, m.in.: wykonano podcienia, zwiększono jej powierzchnię użytkową oraz połączono ze wznoszonym budynkiem plebanii. Obok kościoła wybudowano wolno stojącą wieżę, na której umieszczono dzwon o imieniu „Maryja”.

Reklama

Od początku tworzenia parafii mieszkańcy Zagród i Przybysławic coraz bardziej utożsamiali się z nową wspólnotą. Wielu z nich przychodziło z konkretną pomocą przy budowie kościoła; wykonywali różne prace osobiście i wspierali dzieło finansowo. Nie zabrakło także wiary, modlitwy, życzliwości i wsparcia innych osób, zaprzyjaźnionych z parafią. Jednocześnie przy powstającej świątyni tworzyły się działające do dziś grupy modlitewne. Radość i duma rozpierały nasze serca - serca budowniczych świątyni, gdy na przełomie wieków abp Józef Życiński podczas uroczystej Pasterki dokonał poświęcenia nowego skrzydła kościoła wraz z freskiem przedstawiającym chrzest Jezusa w Jordanie. 2 lata później, mimo wielu przeciwności, został utworzony nowy cmentarz wraz z ogrodzeniem, parkingiem i asfaltową drogą dojazdową. Wkrótce nastąpiła też modernizacja ołtarza, który swoimi rzeźbami i stylem nawiązuje do renesansu i baroku. Zakupione zostały także nowe organy elektroniczno-pneumatyczne, uświetniające liturgię dni powszednich i świątecznych, tworzące klimat modlitwy i refleksji. W 2004 r. rozpoczęto grodzenie działki przykościelnej, które udało się wykonać w ciągu 3 lat. Szczególnie doniosłym wydarzeniem 2005 r. były renowacje misji, a przede wszystkim nawiedzenie parafii przez Matkę Bożą w kopii jasnogórskiego obrazu. Ta niewielka świątynia parafialna, która na co dzień daje poczucie bliskości i ciepła, jeszcze bardziej została wypełniona miłością Matki Bożej. Jej jasne spojrzenie i delikatny uśmiech dały nam poczucie jeszcze większego bezpieczeństwa i pewności, że przy Niej nic złego nie może się stać. Przez czas rozbudowy materialnej ks. kan. Marian Szuba sprawował duchową pieczę nad rozwijającymi się formami życia religijnego. To on 18 lat temu rzucił ziarno powstania Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria”. Był jednocześnie dyrektorem i współorganizatorem tego jednego z niewielu wydarzeń kulturalnych w naszym środowisku. Rokrocznie gościmy do 300 artystów, uhonorowanych laurami podobnych imprez organizowanych w kraju i za granicą.

W związku z uzyskaniem funduszy ze sprzedaży mieszkania będącego własnością parafii, z inicjatywy proboszcza, za pozwoleniem Pasterza diecezji i przy akceptacji rady duszpasterskiej została podjęta kolejna decyzja o modernizacji kościoła. Według projektu architekta Andrzeja Dzierżyca z Garbowa został wykonany marmurowy podest wraz z nową mensą ołtarzową, ambonką i podstawą pod tabernakulum. W środkowej części kościoła znajdująca się na posadzce terakota została zastąpiona granitem. Kolejny etap modernizacji to wymiana stolarki okiennej i montaż nowych okien, które zostały uposażone w witraże tworzące cykl maryjny. Witraż przedstawiający Matkę Bożą Wspomożycielkę Wiernych został ufundowany jako dar parafian, a drugi, przedstawiający Matkę Bożą Kębelską, to wotum proboszcza za 25 lat kapłaństwa. Wyjątkowym wydarzeniem była dedykacja kościoła, dokonana przez abp. J. Życińskiego. Akt konsekracji nie zakończył jednak budowy kościoła. Nadal tworzymy go wspólnie, upiększając budynek i dbając o jego otoczenie. Dzięki zaangażowaniu proboszcza i parafian powstał m.in. kolejny witraż, przedstawiający na frontonie kościoła Macierzyństwo Najświętszej Maryi Panny. Wciąż staramy się tworzyć wspólnotę mocną wiarą i miłością. Własnym życiem i świadectwem musimy ją nieustannie wzmacniać i chronić.

Zwieńczeniem jubileuszu 20-lecia naszej parafii, a jednocześnie uświetnieniem 30-lecia kapłaństwa ks. kan. Mariana Szuby, była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Budzik. Obchodząc jubileusz pod przewodnictwem Pasterza, wierni chcieli za pośrednictwem patronki, podziękować Bogu za opiekę i dar, jakim jest kościół i sprawowane w nim sakramenty. Do jubileuszowych uroczystości parafia przygotowywała się podczas misji, które poprowadził ks. Maciej Moskwa SCJ, dyrektor misji krajowych Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (były to jedne z ostatnich rekolekcji ks. Moskwy, który zmarł 18 czerwca br.). Podczas misji, które były szczególnym czasem przybliżania treści związanych z kultem Najświętszego Serca Jezusowego, odbyła się intronizacja Bożego Serca. Przechodząc szlakiem odnowienia kolejnych sakramentów, wierni powierzyli siebie i całą parafię Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Mamy nadzieję, że zasiane ziarno będzie owocowało w naszej wspólnocie dobrymi plonami.

2013-07-24 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod opieką Apostołów Piotra i Pawła

Od 1 stycznia 2012 r. proboszcem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie jest ks. Janusz Wojtyla. Poprzedni proboszcz, ks. prał. Eugeniusz Wieczorek nadal posługuje w parafii, włączając się w pracę całego zespołu duszpasterskiego, do którego należą wikariusze ks. Łukasz Dybowski i ks. Adam Polak. - „Jakie to smutne, że tyle parafii jest zamkniętych” - te słowa Ojca Świętego Franciszka stały się dla mnie inspiracją, by parafia nasza była bardziej otwarta na człowieka, coraz odważniejsza, by „wyjść”, aby nieść Chrystusa innym - mówi ks. Wojtyla. - Chodzi o to, by coraz bardziej otwierać drzwi naszych serc, naszego życia, naszej parafii - dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Hubert Hurkacz triumfował w tenisowym turnieju ATP w Metz

2021-09-26 19:04

[ TEMATY ]

tenis

Krzysztof Tadej

Huber Hurkacz

Huber Hurkacz

Hubert Hurkacz triumfował w halowym turnieju tenisowym ATP w Metz. W finale pokonał Hiszpana Pablo Carreno-Bustę 7:6 (7-2) 6:3.

To czwarty w karierze 24-letniego wrocławianina tytuł w singlu. Wszystkie poprzednie wywalczył w USA. Wcześniej w tym sezonie zwyciężył w Delray Beach i prestiżowej imprezie w Miami, a w 2019 roku wygrał w Winston-Salem. W trwającym sezonie osiągnął także półfinał wielkoszlemowego Wimbledonu.

CZYTAJ DALEJ

Nauczyciele u Mamy

2021-09-27 08:47

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Nauczyciele i pracownicy przedszkola Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety we Wrocławiu pielgrzymowali na Jasną Górę.

W jednodniowym wyjeździe uczestniczyło ponad trzydzieści osób. Główną intencją pielgrzymki było zawierzenie Maryi kolejnych dni i tygodni pracy w przedszkolu. Podczas wspólnej Eucharystii pielgrzymi pamiętali w swojej modlitwie o wszystkich nauczycielach pracujących na terenie archidiecezji wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję