Reklama

Niedziela Częstochowska

Temat tygodnia

Przed nami wielki dzień

Zbliża się dzień kanonizacji bł. Jana Pawła II. Niezwykły to będzie dzień dla całego świata, dzień spełnienia się wielkiego pragnienia wiernych, wyrażonego na Placu św. Piotra już w dniu śmierci Ojca Świętego wspólnym wołaniem: „Santo subito!”. Zapewne też z tego właśnie powodu - wielkiego oczekiwania na tę kanonizację, następuje ona tak szybko, najszybciej ze wszystkich procesów kanonizacyjnych. Czymś niezwykle wyczekiwanym była dla nas już beatyfikacja umiłowanego Papieża w dniu 1 maja 2011 r. Czekał na to nasz naród, czekał świat. Benedykt XVI uczynił wszystko, co było możliwe, i przeżywaliśmy piękny dzień wyniesienia na ołtarze sługi Bożego Jana Pawła II. Od tej chwili zaczął się czas wielkiej modlitwy do nowego błogosławionego, chrześcijanie widzą w nim bowiem swojego patrona i orędownika. W sposób formalny już bł. Jan Paweł II stał się dla nas przykładem świętości, mamy prawo modlić się do niego i odprawiać Mszę św. z użyciem odpowiedniego formularza. Pamiętajmy też, że ma w bł. Janie Pawle II m.in. ogromne wsparcie nasza ojczyzna, która miała wyjątkowe miejsce w jego sercu.

Przez akt kanonizacji papież uznaje osobę, która osiągnęła doskonałość moralną, za godną kultu publicznego. Procedura kanonizacji jest regulowana przez odpowiednie dokumenty, m.in. przez konstytucję apostolską „Divinus perfectionis Magister” (wydaną przez Jana Pawła II w 1983 r.). Na łaskę świętości można zasłużyć śmiercią poniesioną za wiarę (martyrium) lub całym życiem. Faktem poświadczającym świętość w tym drugim przypadku są cuda za wstawiennictwem tej osoby. W wypadku Jana Pawła II za taki cud uznano uzdrowienie z tętniaka mózgu Floribeth Mory Diaz z Kostaryki.

Reklama

Kanonizacja Jana Pawła II będzie wydarzeniem, które powinno wejść w nasze duszpasterstwo, w kaznodziejstwo, w polską hagiografię. Jego kult rozszerzy się teraz na cały Kościół i będzie wzrastał na całym świecie. Niech ten dar prowadzi nas jeszcze skuteczniej do Chrystusa. Niech światło wiary i życia Papieża Polaka przyświeca nam w ciemnościach. Pamiętajmy, że Jan Paweł II to człowiek wielkiej modlitwy. W swoim życiorysie ma wpisane słowo: adoracja. Adoracja Boga, Jego nieskończoności, adoracja oblicza Chrystusowego. To wtopienie się w wiecznego Boga, bezpośrednie otwarcie się na Jego Ducha i umiłowanie Boga osobowego. To bardzo zwyczajna i prosta rzecz, dostępna każdemu człowiekowi - zakonnicy, rolnikowi, cybernetykowi, lekarzowi, nauczycielowi..., bo wszyscy jesteśmy stworzeni do wsłuchiwania się w Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Jednocześnie tak niewielu z nas czyni to na sposób, jakiego przykład dał Jan Paweł II.

Weźmy więc sobie do serca wezwanie-prośbę Jana Pawła II do rodzaju ludzkiego, by nie ustawać w modlitwie i podejmować dzieło adoracji Boga w Trójcy Świętej Jedynego.

Na marginesie jeszcze tylko wspomnę, że sam Jan Paweł II w latach 1979-2003 kanonizował 482 osoby i beatyfikował 1343 świeckich i duchownych.

2013-08-01 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: obchody liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II (zapowiedź)

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Kraków

Ks. Wojciech Miszewski

Inauguracja Polskiego Centrum Syndologicznego, Msze św., koncert oraz pielgrzymka młodych do papieskiego sanktuarium na Białych Morzach – w ten sposób Kraków będzie obchodził liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Trzydniowe uroczystości rozpoczną się w piątek.

W najbliższy piątek bp Damian Muskus OFM odprawi Mszę św. odpustową w kaplicy na lotnisku w podkrakowskich Balicach, które nosi imię św. Jana Pawła II. Dzień później do papieskiego sanktuarium przybędzie z pielgrzymką młodzież z Ruchu Apostolstwa Młodych. Msza św. dla Grup Apostolskich zostanie odprawiona w południe.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję