Reklama

Wiadomości

Szachowe trofea Kapłanów

Dwa puchary i sombrero przywiózł z XII Szachowych Mistrzostw Polski Duchowieństwa w Siedlcach ks. Franciszek Grela, kustosz sanktuarium św. Józefa w Nisku. Kapłan wywalczył III miejsce w szachach szybkich, a reprezentacja diecezji sandomierskiej, którą tworzył wraz z ks. Piotrem Kubiczem z Dzwoli, uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji drużynowej. Wydarzeniem bez precedensu był szachowy pojedynek w gmachu Sejmu RP, stoczony przez uczestników mistrzostw z politykami. Duchowni rozgromili parlamentarzystów 16:4.

Błyskawicznie, szybko i klasycznie

W mistrzostwach, rozegranych w siedleckim seminarium duchownym, uczestniczyło dziewiętnastu księży diecezjalnych i zakonników. Rywalizowano w szachach błyskawicznych, kiedy to każdy zawodnik ma do dyspozycji jedynie pięć minut. Gdy przekroczy czas, automatycznie przegrywa. Nie wolno mu także cofnąć wykonanego ruchu. Kolejną konkurencją były szachy szybkie. Tutaj każdy z zawodników musi zmieścić się w kwadransie. Wolno wycofać się ze złego ruchu, trzeba jednak przesunąć dotkniętą figurę. Zmagano się też w szachach klasycznych, w których partia może trwać trzy godziny, a bywa, że i pięć. Ks. Franciszek Grela cieszy się z sukcesu, jakim było zajęcie przez niego trzeciego miejsca w szachach szybkich. Raduje go również druga lokata diecezji sandomierskiej w klasyfikacji drużynowej, w której zwyciężyła archidiecezja przemyska, natomiast trzecia była archidiecezja warszawska. - A ks. Piotr Kubicz otrzymał nagrodę fair play - podkreśla.

Pojedynek z gwiazdami

Reklama

Pozakonkursową atrakcję stanowiła symultana, podczas której z uczestnikami mistrzostw zmierzył się Tomasz Delega - prezes Polskiego Związku Szachowego. Przegrał tylko trzy partie, kilka zremisował, w pozostałych triumfował. Natomiast przeciwnikiem nie do pokonania okazała się prezentująca światowy poziom arcymistrzyni szachów Monika Soćko. Zremisowała tylko jedną partię, pozostałe wygrała. - Pokonała mnie dopiero po czterdziestu ruchach - stwierdza ks. Grela. Dodaje, że zawodniczka potrafiła odtworzyć z pamięci każdy rozegrany pojedynek i wskazać, w którym miejscu jej rywal popełnił błąd.

Pogrom w Sejmie RP

Duchowni udali się również na wycieczkę do Warszawy, gdzie zwiedzili gmach Sejmu RP. - Proszę sobie wyobrazić, że kiedy weszliśmy do sali obrad Senatu, dojrzała mnie senator Janina Sagatowska i, machając ręką, wybiegła na spotkanie - mówi ks. Franciszek Grela. Akcentuje, że miał możliwość przewodniczenia Mszy św., sprawowanej w kaplicy sejmowej. Nawiązuje także do szachowego meczu duchowni - parlamentarzyści, zakończonego zwycięstwem księży 16:4. - Gdyby nie to, że w drugiej rundzie grali zawodnicy rezerwowi, pewnie politycy przegraliby do zera - dodaje.

Gratulacje prezydenta

Uczestnicy mistrzostw spotkali się z serdeczną gościną, zgotowaną im przez Wojciecha Kudelskiego - prezydenta Siedlec. To bardzo dobry gospodarz miasta, w którym bezrobocie jest najniższe w skali kraju. Prezydent pokazał kapłanom tutejszy ośrodek, wynajmując mikrobus i pełniąc rolę przewodnika. Uczestniczył w otwarciu zawodów, wręczał puchary, zabrał również głos na zakończenie zmagań.

Reklama

Z wycieczkowych atrakcji warto też wymienić wizytę kapłanów w studio Katolickiego Radia Podlasie. Ponadto zwiedzili Muzeum Diecezjalne w Siedlcach. Zachwycił ich szczególnie obraz „Ekstaza św. Franciszka”, którego autorem jest El Greco.

Puchary i sombrero

Uczestnicy mistrzostw wracali do swoich parafii z pucharami i nagrodami, ufundowanymi przez miejscowe firmy. - Mając pewien wybór, wybrałem kolorowe sombrero. Być może przyda się jako rekwizyt w jakiejś sztuce teatralnej - uzasadnia swą decyzję ks. Franciszek Grela. Prezentując puchary otrzymane za sukces indywidualny i drużynowy, dodaje: - Puchar za drugie miejsce w rywalizacji diecezjalnej będzie miał charakter przechodni. Raz będzie u mnie, a raz u ks. Piotra Kubicza.

Już dziś wiadomo, że XIII Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbędą się w Tarnowie, a kolejne w Zamościu. Istnieją plany zorganizowania w przyszłym roku pozakonkursowego pojedynku kapłanów z arcymistrzem Bartoszem Soćko. Czy reprezentanci diecezji sandomierskiej poprawią dotychczasowe wyniki? Czas pokaże.

2013-08-01 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy rodowity Azer księdzem katolickim z muzułmańskiego Azerbejdżanu

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Franciszek

Ks. Krzysztof Pożarski

Behbud (Dawid) Mustafajew, urodzony w 1982 roku, zostanie w dniu 7 maja 2017 roku w Rzymie pierwszym w historii muzułmańskiego Azerbejdżanu księdzem katolickim. Pochodził on z muzułmańskiej świeckiej rodziny. Święcenia kapłańskie otrzyma z rąk papieża Franciszka wraz z innymi diakonami. Jest on absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego „Maryi - Królowej Apostołów” w Sankt Petersburgu. We wrześniu 2016 roku rozpoczął swoją duszpasterską praktykę w kościele św. Stanisława biskupa. Stąd też odprawi w dniu 14 maja swoją Mszę Prymicyjną połączoną z odpustem ku czci św. Stanisława i udzieli swojego prymicyjnego błogosławieństwa.

Przyszły kapłan urodził się i mieszkał całe życie w muzułmańskim Azerbejdżanie. Służył w wojsku jako oficer sił obrony powietrznej, a następnie ukończył Narodową Akademię Lotniczą, ostatnio przed pójściem do seminarium pracował jako oficer Państwowego Komitetu Celnego.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? [17-19 września 2021r.]

2021-09-18 07:53

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu Archidiecezji Wrocławskiej (17-19 września 2021)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję