Reklama

Na Zielną do Ludźmierza

2013-08-05 13:36

Agnieszka Konik-Korn
Niedziela Ogólnopolska 32/2013, str. 26-27

Marcin Konik-Korn
Ks. prał. Tadeusz Juchas – kustosz sanktuarium w Ludźmierzu

Któż z nas nie zachwyca się sierpniowymi łąkami, obsypanymi ziołami i polnym kwieciem? Już niedługo bukiety przygotowane o poranku przyniesiemy do kościoła, by w ten sposób uczcić Matkę Bożą, zwaną Zielną. Tegoroczne obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sposób szczególny będą przeżywać górale i pielgrzymi Skalnego Podhala. W ludźmierskim sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala trwają przygotowania do jubileuszu 50-lecia koronacji cudownej figury Maryi, co miało miejsce 15 sierpnia 1963 r.

Wydarzyło się

- Rok Jubileuszowy rozpoczął się 15 sierpnia 2012 r. - mówi ks. prał. Tadeusz Juchas, kustosz sanktuarium. - Od tej pory w naszym sanktuarium przeżywaliśmy wiele ważnych wydarzeń związanych z rocznicą. W październiku odbyła się Gwiaździsta Pielgrzymka Podhala, Orawy i Spisza „W obronie Krzyża i wiary” - w obronie wolności słowa oraz TV Trwam. Było to wielkie świadectwo wiary! Również w październiku zorganizowaliśmy wraz z Podhalańską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Targu, Fundacją Jana Pawła II, Ośrodkiem Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie oraz Papieskim Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie sympozjum naukowe pt. „Maryja w wierze Kościoła i w życiu narodu”. Było to niezwykle ciekawe wydarzenie, wygłoszone referaty ukazały bogactwo materiału teologicznego, historycznego, literackiego dotyczącego kultu Matki Bożej Ludźmierskiej. Niezwykle doniosłym wydarzeniem była pielgrzymka biskupów polskich, zgromadzonych na dorocznych rekolekcjach Episkopatu Polski w Księżówce w Zakopanem. Warto również dodać, że nasze obchody wyszły poza teren sanktuarium - w przeddzień inauguracji Roku Jubileuszowego do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach została przewieziona kopia figury Matki Bożej Ludźmierskiej. Umieszczono ją w Kaplicy Podhalańskiej. To taki piękny papieski akcent naszego jubileuszu... - mówi Ksiądz Kustosz.

Kult Gaździny Podhala

Historia kultu Matki Bożej Ludźmierskiej sięga XVIII wieku, kiedy to figura Madonny z Dzieciątkiem umieszczona była w bocznym ołtarzu świątyni. Coraz liczniejsze cuda i łaski wypraszane przez wstawiennictwo Maryi sprawiły, że w roku 1776 figura została przeniesiona do ołtarza głównego. Z czasem kościół w Ludźmierzu stał się najważniejszym sanktuarium Skalnego Podhala. Kult Matki Bożej Ludźmierskiej znany jest też w 15 miejscach w Polsce i na świecie (m.in. w Betlejem, Munster (Indiana) - w USA, Brampton i Vancouver - w Kanadzie, Alcarrizos - na Dominikanie, Rio de Janeiro - w Brazylii).

Reklama

Sama figura Matki Najświętszej pochodzi z pierwszej ćwierci XV wieku. Rzeźba, według ustaleń o. Augustyna Ciesielskiego OCist, została wykonana najprawdopodobniej z drzewa lipowego polichromowanego farbami temperowymi na podkładzie kredowym; jej wysokość wynosi 125 cm. Na lewym ramieniu Maryi znajduje się Dzieciątko Jezus. W prawej ręce Maryja trzyma berło.

Symbolicznie

Z berłem Maryi łączy się wydarzenie, które miało miejsce właśnie przed 50 laty. Po uroczystościach koronacyjnych czterech biskupów miało pobłogosławić zebranych wiernych cudowną figurą Ludźmierskiej Madonny. Kiedy podnieśli feretron, na którym stała figura, z ręki Maryi wypadło berło, które uchwycił w locie bp Karol Wojtyła. To wydarzenie z czasem zaczęło być interpretowane jako zapowiedź dalszych losów bp. Wojtyły, wybranego 15 lat później na papieża.

Album

Trzeba pamiętać także, że uroczystości koronacyjne odbywały się w trudnych czasach komunizmu. Wiele relacji z ich przebiegu można dziś odnaleźć w... aktach SB. Owe archiwalia stały się dla współczesnych historyków ważnym świadectwem tych wydarzeń. Wykorzystał je także Władysław Józef Skalski, przygotowując specjalny jubileuszowy album: „Koronacja. Ludźmierz 15 VIII 1963”, w którym znajdziemy wiele ciekawych materiałów oraz unikatowe zdjęcia z uroczystości koronacyjnych. Fotografie można obejrzeć także w Ludźmierzu na wystawie plenerowej, przygotowanej obok sanktuarium z okazji jubileuszu.

Zaproszenie

Ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium, zaprasza wszystkich na uroczystości jubileuszowe, które poprzedzają rozpoczęte 6 sierpnia Dni Maryjne. 11 sierpnia o godz. 19 w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym odbędzie się widowisko plenerowe autorstwa Franciszka Łojasa-Kośli - opera góralska w 4 odsłonach pt. „Jan Paweł II na Podhalu” w wykonaniu śpiewaków z Podhala i Chicago.

Czas wakacji sprzyja pielgrzymowaniu. Warto więc, jeśli tylko możliwości pozwolą, nawiedzić piękne podhalańskie sanktuarium, powierzając ludźmierskiej Madonnie nasze troski i radości oraz tych, których kochamy...

* * *

Odpust jubileuszowy

Ludźmierz
14-15 sierpnia 2013 r.

14 sierpnia
18.00 - Msza św. na zakończenie Nowenny - kard. Franciszek Macharski
20.00 - Msza św. wigilijna
21.00 - Apel Jasnogórski
22.00 - Droga Krzyżowa za zmarłych czcicieli i dobroczyńców MBL
23.00 - Rozstrzygnięcie XXI Konkursu Poezji Religijnej
00.00 - Msza. św. celebrowana przez bp. Jana Szkodonia, który obchodzi srebrny jubileusz sakry biskupiej, wraz ze srebrnymi jubilatami sakramentu kapłaństwa

15 sierpnia
7.00 - Eucharystia w bazylice, celebrowana przez neoprezbiterów
9.00 - Msza św. przy ołtarzu polowym, celebrowana przez kustoszy sanktuariów MBL
11.30 - Jubileuszowa Suma odpustowa - pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza
17.30 - Nieszpory
18.00 - Msza św. w bazylice na zakończenie jubileuszu - ks. dr Andrzej Dobrzyński
21.00 - Apel Jasnogórski
Zasłonięcie cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej

Transmisję uroczystości jubileuszowych na żywo będzie przekazywać TV Trwam.

Więcej na: www.mbludzm.pl.

Reklama

Chrześcijanin świadkiem wiary

2018-06-19 11:34

Abp Wacław Depo
Niedziela Ogólnopolska 25/2018, str. 33

Margita Kotas/Niedziela
Chrystus Pantokrator i św. Jan Chrzciciel – fragment XIII-wiecznej mozaiki Deësis w południowej galerii Hagii Sophii, odsłoniętej w 1933 r.

W liturgii Kościoła powraca dziś postać proroka znad Jordanu – Jana Chrzciciela. Jego zadaniem było wskazać na Mesjasza, przygotowując i prostując ludzkie drogi do Jezusa. „Ty będziesz prorokiem Najwyższego” – prorokował jego ojciec Zachariasz (por. Łk 1, 76). Jan nie tylko wskazał na Jezusa, mówiąc: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata” (por. J 1, 29). On ciągle prowadził ludzi do Jezusa, nie zatrzymywał ich na sobie. Mówił prawdę i służył Prawdzie, którą jest Jezus Chrystus.

Czego uczy nas dzisiaj – wydawałoby się odległy w czasie, bo żyjący ok. dwóch tys. lat temu – Jan Chrzciciel? Wskażmy na dwie prawdy jego życia, które i dla nas są zadaniem: „Być sobą wobec Boga i być innym wobec świata”.

To pierwsze zadanie ukazuje nam tajemnicę zaistnienia. „Kimże będzie to dziecię, bo istotnie, łaska Boża była z nim” – mówiono przy jego narodzinach. Wszyscy brali to sobie do serca, że Bóg prowadzi ludzi różnymi drogami, bo przecież Elżbieta i Zachariasz byli już w podeszłym wieku i nie mieli potomstwa. A wcześniejsze spotkanie Maryi z Elżbietą w Ain Karim zaowocowało błogosławieństwem i radością: „Błogosławionaś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana” (por. Łk 1, 45).

Czy potrafimy odkrywać tajemnicę naszego zaistnienia? Człowiek jest bowiem jedynym w świecie stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego. Ponieważ Bóg daje łaskę każdemu z nas, trzeba ją odczytać, aby nie przyjmować na próżno łaski Bożej, lecz w swoim życiu wypełniać Jego wolę. Stajemy się sobą we wspólnocie rodziny i Kościoła.

Naszym zadaniem jest: „Być innym wobec tego świata”. W przypadku Jana Chrzciciela były to: pustynia, odosobnienie, post, modlitwa. Jego inność frapowała, intrygowała, ale i niepokoiła. Czy ty jesteś Mesjaszem? – pytali go wysłannicy Heroda. Jan wyznał, że nie jest Mesjaszem. „Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Panu” (por. J 1, 23). Być innym – mówiąc słowami św. Jana Pawła II – to mieć siłę moralną i moc wewnętrzną, aby przeciwstawić się złu, aż do męczeństwa. Dlatego Jan Chrzciciel miał odwagę mówić trudną prawdę: „plemię żmijowe” (por. Mt 12, 34), czy też: „Herodzie, nie wolno ci mieć Herodiady za żonę” (por. Mk 6, 18).

Co to znaczy dzisiaj „być innym w świecie”? To przede wszystkim być człowiekiem modlitwy jak prorok znad Jordanu. Być człowiekiem sumienia, czyli odróżniać dobro od zła i wybierać dobro. Uznać Chrystusa za Zbawcę i Pana, aby iść z Nim przez życie ze świadomością celu. Wreszcie – pozwolić Bogu działać w naszym życiu i nieustannie się przemieniać przez sakrament pokuty i pojednania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Iżycki: Wakacyjna Akcja Caritas trwa cały rok

2019-06-24 13:39

Caritas Polska, lk / Warszawa (KAI)

Wakacyjna Akcja Caritas jest tak naprawdę prowadzona przez cały rok – przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – To jedna z najstarszych akcji, którą dofinansowują środki z Wigilijnej Świecy Caritas. Dzięki wsparciu naszych darczyńców możemy wysłać tysiące dzieci do pięknych miejsc w naszym kraju.

congerdesign/pixabay.com

Wakacje to czas wypoczynku, żywego kontaktu z przyrodą, ale i zdobywania nowych umiejętności. Nie wszystkie dzieci mają jednak możliwość aktywnego spędzenia tego czasu i oderwania się choć na moment od swojego domu rodzinnego czy środowiska lokalnego.

Około 25 tys. dzieci polskich i ponad 1800 dzieci polonijnych z terenów Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji wyjeżdża w tym roku na letni wypoczynek z Caritas. Akcja finansowana jest ze środków pochodzących z rozprowadzania Wigilijnej Świecy Caritas w okresie przedświątecznym.

Wakacyjna Akcja Caritas jest jedną z największych inicjatyw prowadzonych w okresie letnim i jedną z najstarszych prowadzonych przez Caritas w Polsce. Jest przeznaczona dla dzieci z rodzin, których nie stać na pełnopłatny wyjazd na wakacje. Umożliwia tysiącom dzieci spędzenie letnich miesięcy poza domem - w górach, na Mazurach lub nad morzem.

W akcję włączają się wszystkie diecezjalne Zespoły Caritas. Na kolonie, półkolonie i wycieczki wyjeżdżają dzieci, podopieczni świetlic parafialnych i socjoterapeutycznych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”.

Zgłoszenia dzieci odbywają się przez parafie lub diecezje. Wakacje z Caritas dzieci spędzają od ponad 20 lat, a głównym źródłem finansowania są dochody z dystrybucji świecy Caritas, symbolu wigilijnego stołu w Polsce.

Projekt w części współfinansuje Senat RP. Wypoczynek umożliwiają także darowizny indywidualnych ofiarodawców oraz dochód z dystrybucji wigilijnej świecy Caritas.

Aby wesprzeć organizację kolonii Caritas można wysłać SMS o treści WAKACJE pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) lub dokonać wpłaty na konto CARITAS POLSKA z dopiskiem „Wakacyjna Akcja Caritas”:

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526

Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem