Reklama

Na Zielną do Ludźmierza

Niedziela Ogólnopolska 32/2013, str. 26-27

Marcin Konik-Korn

Ks. prał. Tadeusz Juchas – kustosz sanktuarium w Ludźmierzu

Któż z nas nie zachwyca się sierpniowymi łąkami, obsypanymi ziołami i polnym kwieciem? Już niedługo bukiety przygotowane o poranku przyniesiemy do kościoła, by w ten sposób uczcić Matkę Bożą, zwaną Zielną. Tegoroczne obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sposób szczególny będą przeżywać górale i pielgrzymi Skalnego Podhala. W ludźmierskim sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala trwają przygotowania do jubileuszu 50-lecia koronacji cudownej figury Maryi, co miało miejsce 15 sierpnia 1963 r.

Wydarzyło się

- Rok Jubileuszowy rozpoczął się 15 sierpnia 2012 r. - mówi ks. prał. Tadeusz Juchas, kustosz sanktuarium. - Od tej pory w naszym sanktuarium przeżywaliśmy wiele ważnych wydarzeń związanych z rocznicą. W październiku odbyła się Gwiaździsta Pielgrzymka Podhala, Orawy i Spisza „W obronie Krzyża i wiary” - w obronie wolności słowa oraz TV Trwam. Było to wielkie świadectwo wiary! Również w październiku zorganizowaliśmy wraz z Podhalańską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Targu, Fundacją Jana Pawła II, Ośrodkiem Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie oraz Papieskim Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie sympozjum naukowe pt. „Maryja w wierze Kościoła i w życiu narodu”. Było to niezwykle ciekawe wydarzenie, wygłoszone referaty ukazały bogactwo materiału teologicznego, historycznego, literackiego dotyczącego kultu Matki Bożej Ludźmierskiej. Niezwykle doniosłym wydarzeniem była pielgrzymka biskupów polskich, zgromadzonych na dorocznych rekolekcjach Episkopatu Polski w Księżówce w Zakopanem. Warto również dodać, że nasze obchody wyszły poza teren sanktuarium - w przeddzień inauguracji Roku Jubileuszowego do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach została przewieziona kopia figury Matki Bożej Ludźmierskiej. Umieszczono ją w Kaplicy Podhalańskiej. To taki piękny papieski akcent naszego jubileuszu... - mówi Ksiądz Kustosz.

Kult Gaździny Podhala

Historia kultu Matki Bożej Ludźmierskiej sięga XVIII wieku, kiedy to figura Madonny z Dzieciątkiem umieszczona była w bocznym ołtarzu świątyni. Coraz liczniejsze cuda i łaski wypraszane przez wstawiennictwo Maryi sprawiły, że w roku 1776 figura została przeniesiona do ołtarza głównego. Z czasem kościół w Ludźmierzu stał się najważniejszym sanktuarium Skalnego Podhala. Kult Matki Bożej Ludźmierskiej znany jest też w 15 miejscach w Polsce i na świecie (m.in. w Betlejem, Munster (Indiana) - w USA, Brampton i Vancouver - w Kanadzie, Alcarrizos - na Dominikanie, Rio de Janeiro - w Brazylii).

Reklama

Sama figura Matki Najświętszej pochodzi z pierwszej ćwierci XV wieku. Rzeźba, według ustaleń o. Augustyna Ciesielskiego OCist, została wykonana najprawdopodobniej z drzewa lipowego polichromowanego farbami temperowymi na podkładzie kredowym; jej wysokość wynosi 125 cm. Na lewym ramieniu Maryi znajduje się Dzieciątko Jezus. W prawej ręce Maryja trzyma berło.

Symbolicznie

Z berłem Maryi łączy się wydarzenie, które miało miejsce właśnie przed 50 laty. Po uroczystościach koronacyjnych czterech biskupów miało pobłogosławić zebranych wiernych cudowną figurą Ludźmierskiej Madonny. Kiedy podnieśli feretron, na którym stała figura, z ręki Maryi wypadło berło, które uchwycił w locie bp Karol Wojtyła. To wydarzenie z czasem zaczęło być interpretowane jako zapowiedź dalszych losów bp. Wojtyły, wybranego 15 lat później na papieża.

Album

Trzeba pamiętać także, że uroczystości koronacyjne odbywały się w trudnych czasach komunizmu. Wiele relacji z ich przebiegu można dziś odnaleźć w... aktach SB. Owe archiwalia stały się dla współczesnych historyków ważnym świadectwem tych wydarzeń. Wykorzystał je także Władysław Józef Skalski, przygotowując specjalny jubileuszowy album: „Koronacja. Ludźmierz 15 VIII 1963”, w którym znajdziemy wiele ciekawych materiałów oraz unikatowe zdjęcia z uroczystości koronacyjnych. Fotografie można obejrzeć także w Ludźmierzu na wystawie plenerowej, przygotowanej obok sanktuarium z okazji jubileuszu.

Reklama

Zaproszenie

Ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium, zaprasza wszystkich na uroczystości jubileuszowe, które poprzedzają rozpoczęte 6 sierpnia Dni Maryjne. 11 sierpnia o godz. 19 w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym odbędzie się widowisko plenerowe autorstwa Franciszka Łojasa-Kośli - opera góralska w 4 odsłonach pt. „Jan Paweł II na Podhalu” w wykonaniu śpiewaków z Podhala i Chicago.

Czas wakacji sprzyja pielgrzymowaniu. Warto więc, jeśli tylko możliwości pozwolą, nawiedzić piękne podhalańskie sanktuarium, powierzając ludźmierskiej Madonnie nasze troski i radości oraz tych, których kochamy...

* * *

Odpust jubileuszowy

Ludźmierz
14-15 sierpnia 2013 r.

14 sierpnia
18.00 - Msza św. na zakończenie Nowenny - kard. Franciszek Macharski
20.00 - Msza św. wigilijna
21.00 - Apel Jasnogórski
22.00 - Droga Krzyżowa za zmarłych czcicieli i dobroczyńców MBL
23.00 - Rozstrzygnięcie XXI Konkursu Poezji Religijnej
00.00 - Msza. św. celebrowana przez bp. Jana Szkodonia, który obchodzi srebrny jubileusz sakry biskupiej, wraz ze srebrnymi jubilatami sakramentu kapłaństwa

15 sierpnia
7.00 - Eucharystia w bazylice, celebrowana przez neoprezbiterów
9.00 - Msza św. przy ołtarzu polowym, celebrowana przez kustoszy sanktuariów MBL
11.30 - Jubileuszowa Suma odpustowa - pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza
17.30 - Nieszpory
18.00 - Msza św. w bazylice na zakończenie jubileuszu - ks. dr Andrzej Dobrzyński
21.00 - Apel Jasnogórski
Zasłonięcie cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej

Transmisję uroczystości jubileuszowych na żywo będzie przekazywać TV Trwam.

Więcej na: www.mbludzm.pl.

2013-08-05 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niestrudzony pasterz narodu

2020-05-28 04:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Prymas Tysiąclecia

39. rocznica śmierci

reprodukcja Łukasz Krzysztofka

Modlitwa przy trumnie kard. Stefana Wyszyńskiego. W prawym górnym rogu, przy sztandarze "Solidarności" bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

"Wszystkie nadzieje to Matka Najświętsza, i jeżeli jaki program, to Ona". Te słowa swojego testamentu maryjnego wypowiedział na łożu śmierci kard. Stefan Wyszyński. 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego odszedł do Domu Ojca.

W tym czasie w rezydencji Arcybiskupów Warszawskich trwała nieustanna modlitwa najbliższych współpracowników umierającego Prymasa. Lekarze cały czas czuwali. Nad ranem pogłębiły się zaburzenia pracy serca. Podawane leki nie przynosiły poprawy. Oddech stawał się coraz słabszy. Czuwający całą noc kardiolog stwierdził nadchodzącą agonię. Przy łożu zebrali się lekarze i domownicy. Ks. Bronisław Piasecki, kapelan Prymasa, prowadził modlitwy za konających. Kard. Wyszyński trzymał w dłoni zapaloną gromnicę, znak zmartwychwstania i życia. Leżał na prawym boku z przechyloną głową.

O godz. 4.40 nastąpiło zatrzymanie oddechu. Ustała praca serca. Lekarze stwierdzili zgon. Zebrani wokół odmawiali różaniec – tajemnice dźwigania krzyża, śmierci, zmartwychwstania i wniebowstąpienia. „Tej ostatniej chwili – jak zanotował ks. Piasecki – towarzyszy cisza i spokój. Jest to śmierć niezwykle spokojna, bez dostrzegalnych oznak konania”.

W kaplicy Domu Arcybiskupów ks. prał. Jerzy Dąbrowski celebrował o godz. 5.00 pierwszą Mszę św. żałobną za zmarłego Prymasa. Po niej ciało Kardynała zostało ubrane w purpurową sutannę, szaty liturgiczne, fioletowy ornat. Na piersi krzyż biskupi z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na palcu pierścień, dłonie oplecione różańcem, z którym za życia nigdy się nie rozstawał. W momencie przenoszenia ciała do trumny ubierający dostrzegli na twarzy Prymasa pojawiający się uśmiech.

Zgodnie z wolą kard. Wyszyńskiego, jego trumna została zamknięta i przeniesiona do sali audiencjonalnej na parterze domu arcybiskupiego. Obok trumny postawiono obraz Matki Bożej Częstochowskiej, która towarzyszyła mu każdego dnia.

Wydano komunikat lekarski o śmierci Prymasa. Gdy wiadomość podały rozgłośnie radiowe, do Domu Arcybiskupów zaczęły przychodzić tysiące mieszkańców stolicy, aby oddać hołd swojemu biskupowi.

Telegram na ręce kard. Franciszka Macharskiego przesłał z polikliniki Gemelli w Rzymie Ojciec św. Jan Paweł II. „Na wiadomość o śmierci umiłowanego brata w biskupstwie, wielkiego syna Kościoła i naszego narodu, księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego, Prymasa Polski, łączę się w bólu i modlitwie z całym Kościołem w Ojczyźnie i wszystkimi moimi rodakami. Przeżywając tajemnicę Wniebowstąpienia Pańskiego, proszę Najlepszego Ojca o wieczną nagrodę dla niestrudzonego pasterza i nieustraszonego świadka Ewangelii Chrystusowej. Ufam, że Pani Jasnogórska, Matka Kościoła, której tak bezgranicznie zawierzył, okaże Mu swojego Syna. Wsparty nadzieją chwalebnego zmartwychwstania, krzepię zbolałe serca wszystkich drogich braci i sióstr moim apostolskim błogosławieństwem” – napisał ranny po zamachu Jan Paweł II.

Wieczorem do Domu Arcybiskupów Warszawskich przybył kard. Franciszek Macharski, który przewodniczył obrzędom pogrzebowym przy trumnie zmarłego. Wśród gości był też m.in. brat Roger z ekumenicznej wspólnoty w Taize. Z ul. Miodowej kondukt pogrzebowy wyruszył do kościoła seminaryjnego przy Krakowskim Przedmieściu.

Rozpoczęła się wielka, narodowa żałoba. Już pierwszego dnia wpłynęło ponad 1600 listów kondolencyjnych z całego świata. Osób chcących pożegnać się z Prymasem były już nie tysiące, ale dziesiątki tysięcy. Do kościoła seminaryjnego ustawiały się długie kolejki. A pogrzeb, który odbył się 31 maja na ówczesnym pl. Zwycięstwa stał się wielką manifestacją religijno-patriotyczną. Zgromadził ok. pół miliona osób, które przybyły, aby oddać cześć swojemu Prymasowi i niekoronowanemu królowi Polski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: chcemy zajmować należne nam miejsca w UE, będziemy walczyli o swoje prawa

2020-05-28 14:47

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

wybory 2020

PAP

Chcemy zajmować należne nam miejsca w UE, dlatego domagamy się na każdym polu poszanowania naszych praw, walczymy i będziemy twardo walczyli o swoje prawa i pozycję - powiedział w czwartek w Piątku (woj. łódzkie) prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który wziął udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej w Piątku, podkreślał, że obchodzimy 30-lecie odtworzenia w Polsce samorządu terytorialnego.

Andrzej Duda przywoływał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że naród, który chce być uważany za wielki naród europejski musi się takim krajem czuć i musi to pokazywać. "A po drugie, że będziesz szanowany jako naród, ale również jako człowiek wtedy, kiedy będziesz szanował sam siebie, a to oznacza, że znasz swoją wartość, rozumiesz sferę swoich praw, rozumiesz swoje miejsce na ziemi, w Europie, rozumiesz swój potencjał" - mówił Duda.

Dodał, że "tak właśnie stara się działać i taką właśnie Polskę stara się tworzyć". "Dlatego jestem dziś tutaj, w centrum Rzeczpospolitej i w centrum Europy, żeby powiedzieć, że tak, jesteśmy centrum Europy i dlatego dzisiaj działamy i w przestrzeni krajowej, i przestrzeni międzynarodowej realizując ambitne cele, rozwijając współpracę międzynarodową na ambitnym poziomie współorganizując politykę państw Europy Środkowej chociażby poprzez budowanie współpracy w zakresie Trójmorza" - mówił prezydent.

"Chcemy też zajmować należne nam miejsca w Unii Europejskiej i dlatego tego należnego nam miejsca domagamy się i dlatego domagamy się na każdym możliwym polu poszanowania naszych praw (...). Walczymy i będziemy twardo walczyli o swoje prawa i swoją pozycję" - oświadczył.

Zwracał też uwagę na takie inwestycje jak gazoport w Świnoujściu czy gazociąg Baltic Pipe, którego budowa właśnie się rozpoczyna. Duda mówił, że Polska chce być hubem gazowym dla Europy środkowej.

"Chcemy, żeby od nas pobierano gaz do innych krajów, tam gdzie on jest potrzebny, chcemy być w związku z tym, także i gwarantem europejskiego bezpieczeństwa" - powiedział prezydent.(PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Agnieszka Grzelak-Michałowska

kos/ agm/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję