Reklama

Ze świata

Japonia

68. rocznica tragedii w Hiroszimie

Straszliwą raną zadaną Japonii i całej ludzkości nazwał kard. Peter Turkson zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę. Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” wziął udział w uroczystości upamiętniającej tragedię sprzed 68 lat.

Przemawiając pod pomnikiem ofiar, watykański purpurat przypomniał wizytę Jana Pawła II w Hiroszimie w 1981 r., kiedy to potępił wojnę jako skutek grzechu i zła oraz ostrzegał przed konsekwencjami zbrojeń nuklearnych. Jako echo tych słów przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” przytoczył wypowiedź kard. Jorge Bergoglio sprzed trzech lat: „Posiadanie broni atomowej może spowodować zniszczenie ludzkości, bo gdy człowiek wbija się w pychę, tworzy potwory, nad którymi traci kontrolę”.

Kard. Turkson przypomniał też słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas spotkania z mieszkańcami dzielnicy nędzy w Rio de Janeiro: „Żaden wysiłek na rzecz pokoju nie przyniesie trwałych rezultatów, nie będzie harmonii i szczęścia w społeczeństwie ignorującym, spychającym na margines i pozostawiającym na peryferiach jakąś część samego siebie”.

Reklama

Turcja

Znaleziono części krzyża Jezusa?

Archeolodzy tureccy są przekonani, że podczas wykopalisk na północy kraju znaleźli części krzyża, na którym umarł Jezus. Według informacji internetowej gazety „Huffington Post” z USA, odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych w kościele Balatlar w Synopie nad Morzem Czarnym.

- W kamiennej skrzyni znaleźliśmy coś niezwykle cennego. Być może są to szczątki krzyża, na którym został ukrzyżowany Jezus - powiedziała kierująca pracami wykopaliskowymi Gülgün Köroglu. - Jest to najważniejsza struktura, jaką dotychczas udało nam się wydobyć na światło dzienne - podkreśliła profesor archeologii na uniwersytecie w Stambule. Zastrzegła jednocześnie, że aby stwierdzić, iż na pewno są to fragmenty krzyża Jezusa, należy przeprowadzić dalsze badania. Wyjaśnić trzeba m.in. problem, w jaki sposób szczątki krzyża mogły się dostać na tureckie wybrzeże Morza Czarnego.

Meksyk

Kolejny cud eucharystyczny

W Meksyku w archidiecezji Guadalajara trwa sprawdzanie autentyczności cudu eucharystycznego. 24 lipca br. o. José Dolores Castellanos Gudiño - proboszcz kościoła pw. Maryi Matki Kościoła w Jardines de la Paz podczas codziennej południowej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem zobaczył blask i usłyszał głos mówiący: „Uczynię cud eucharystyczny, zostanie nazwany Cudem Eucharystii Wcielenia Miłości wraz z naszą Matką i Panią. Cud będzie służył nawróceniu wielu”. Kapłan otrzymał także polecenie uruchomienia kościelnych dzwonów, aby zgromadzić w świątyni wiernych, na których „zostanie przelane błogosławieństwo”. Usłyszał ponadto wezwanie do tego, aby małe tabernakulum do prywatnej adoracji wystawić na ołtarzu obok monstrancji i nie otwierać go aż do godziny 15. Gdy proboszcz zajrzał do tabernakulum o wyznaczonej godzinie, zobaczył w nim konsekrowane we krwi Hostie. Więcej można przeczytać w „Naszym Dzienniku” (nr 185, 9 sierpnia 2013 r.).

Reklama

Ludzie

Abp Robert Zollitsch

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich abp Robert Zollitsch uznał bezrobocie młodych ludzi w Europie za niebezpieczny „zapalnik społeczny”. W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA mianem „katastrofalnej” określił sytuację, w której młodzi ludzie mają znikome, a niekiedy wręcz żadne perspektywy znalezienia pracy. Jednocześnie zaapelował do polityków o większe wysiłki na rzecz zmniejszenia zadłużenia państwa. W przeciwnym razie ludzie „coraz bardziej będą żyli na koszt przyszłych pokoleń” - powiedział abp Zollitsch

Cudzysłów

Bardzo chciałbym porozmawiać z papieżem Franciszkiem, bo jest człowiekiem ludu, a nie człowiekiem władzy. Chciałbym go zaprosić do Syrii, a także do Egiptu, Jordanii i Palestyny. Chciałbym poprosić o spotkanie z muzułmańskimi muftimi, zwierzchnikami chrześcijańskimi i żydowskimi, aby poszukać rozstrzygnięcia konfliktu, który nas dzieli.
Ahmad Badreddin Hassoun, wielki mufti Syrii

Krótko

Prokuratura ponownie badała wrak Tu-154 M, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. Podobnie jak rok temu urządzenia wykryły ślady materiałów wybuchowych.

Rośnie napięcie na linii USA - Rosja, związane z przyznaniem byłemu pracownikowi CIA Edwardowi Snowdenowi tymczasowego azylu przez Rosję. W reakcji Barack Obama odwołał swoje spotkanie z Władimirem Putinem, które miało się odbyć przed szczytem G-20 zaplanowanym na początek września br.

Konflikt między Wielką Brytanią a Hiszpanią w sprawie Gibraltaru zaostrza się. Hiszpanie zagrozili zamknięciem przestrzeni powietrznej Gibraltaru i wprowadzeniem opłat za przekraczanie granicy.

Stany Zjednoczone ostrzegły przed możliwymi atakami terrorystycznymi ze strony Al-Kaidy. Zagrożenie oceniono jako ekstremalnie wysokie. Natychmiast zamknięto 20 placówek dyplomatycznych USA w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Robert Mugabe został po raz kolejny prezydentem Zimbabwe. Po ogłoszeniu wyniku wyborów załamała się giełda w tym kraju.

Rosja odrzuciła propozycję Arabii Saudyjskiej, która zaoferowała jej korzyści gospodarcze, w tym duży kontrakt na broń, pod warunkiem, że Moskwa przestanie wspierać syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada - twierdzą bliskowschodni dyplomaci.

„Washington Post” - największa i najstarsza gazeta w Waszyngtonie, istniejąca od 1877 r., trafiła w ręce Jeffa Bezosa, założyciela serwisu Amazon.com. Wydawnictwo Washington Post Company sprzedało swój flagowy dziennik za 250 mln dolarów. „Washington Post” od 80 lat był w posiadaniu rodziny Grahamów. Gazeta od dłuższego czasu zmaga się z problemami finansowymi, malejącym nakładem oraz malejącymi dochodami z reklam.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-08-12 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Ducha Świętego możemy zobaczyć?

2020-05-26 18:00

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Duch Święty

Hendrick van balen, Święta Trójca

Pytanie czytelnika:
Skoro Duch Święty jest Osobą, to czy ma twarz? Jak mogę Go zobaczyć?

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja częstochowska: procesje Bożego Ciała tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego

2020-06-01 10:15

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bożena Sztajner/Niedziela

Procesje eucharystyczne w Boże Ciało w archidiecezji częstochowskiej mają odbywać się tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Ołtarze mają być urządzone na placu kościelnym, jeśli to możliwe, z wykorzystaniem także istniejących kaplic lub krzyży. „W procesji, będącej kontynuacją Mszy świętej, mogą wziąć udział tylko uczestnicy poprzedzającej ją Eucharystii, w liczbie, jaka może, stosownie od aktualnych przepisów, gromadzić się wewnątrz kościoła” – przypomina komunikat kurii.

„Jeśli urządzenie procesji nie jest możliwe, po Mszy świętej organizuje się uroczystą adorację eucharystyczną, przedłużoną i poszerzoną o rozważanie Słowa Bożego i teksty mówiące o Eucharystii, zakończoną błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Końcowego błogosławieństwa na cztery strony świata można udzielić sprzed drzwi świątyni” – czytamy w komunikacie.

Również tradycyjne procesje eucharystyczne organizowane z racji dawnej oktawy Bożego Ciała, zarówno w poszczególnej jej dni, jak też na zakończenie, mogą odbyć się wokół kościoła, ale bez urządzania ołtarzy.

Komunikat kurii zaleca, że procesję można także zastąpić adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele. „Warto odnowić tradycję nieszporów eucharystycznych. We wszystkie dni dawnej oktawy można urządzić całodzienne lub przynajmniej kilkugodzinne wystawienie Najświętszego Sakramentu” – podkreśla komunikat.

„W związku z obecną sytuacją i takim sposobem celebracji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nie ma potrzeby ubiegania się o możliwość przejścia procesji po drogach publicznych w odpowiednich urzędach administracji samorządowej” – czytamy.

W komunikacie Kuria Metropolitalna w Częstochowie przypomina, że bieżący rok duszpasterski obchodzimy w Kościele w Polsce pod hasłem: „Wielka Tajemnica Wiary”. „Jest to dla nas sposobność do odnowienia naszej wiary w prawdziwą i rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Szczególną okazją do wyrażenia naszej miłości do naszego Pana obecnego w Eucharystii jest coroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa” – podkreśla komunikat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję