Reklama

Oko w oko

Jest takie miejsce w Warszawie…

Miesiąc sierpień to nie tylko miesiąc wielu historycznych rocznic, ale również czas pielgrzymowania do Królowej Polski, Matki Jasnogórskiej. Ze wszystkich stron Polski idą młodzi i starsi, nie boją się trudów pieszego wędrowania, zmiennej pogody, niewygód, idą, by popatrzeć na twarz Matki, prosić i dziękować. Ja w tych dniach myślę ze szczególną czułością o Matce Bożej z pięknego obrazu w moim kościele na Lesznie w Warszawie. 1 grudnia 2012 r. minęło 50 lat od dnia, gdy dokonano dzieła niezwykłego na skalę światową! Jeden z najstarszych kościołów w Warszawie na Lesznie (dzisiaj przy alei Solidarności, w centrum stolicy) został przesunięty o 21 m! W 1962 r. grudniową nocą o godz. 1 bryła kościoła ruszyła na swoje nowe miejsce! Cała operacja trwała 7 godzin, wszystko się udało znakomicie, bez naruszenia konstrukcji budowli! Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XVI wieku ma niezwykłą historię narodową i chrześcijańską. W czasie ostatniej wojny był ostoją i schronieniem dla mieszkańców Warszawy i nie tylko. Stał na granicy utworzonego przez Niemców warszawskiego getta i właśnie w tym kościele ukrywali się Żydzi uciekający przed zagładą, jak również Polacy udzielający im pomocy. Niemcy mścili się za to i w czasie Powstania Warszawskiego wyjątkowo brutalnie atakowali kościół, ale on stał, mimo zaciętych bombardowań. Po wojnie powracający mieszkańcy bardzo szybko zaczęli odbudowywać zniszczone elementy kościoła. Taki mieli wówczas zapał, że to właśnie ich zabytkowa świątynia była ważniejsza od własnego mieszkania. Są na ten temat wspomnienia i zdjęcia, bardzo poruszające. Matka Boża Królowa Polski w głównym ołtarzu, ozdobiona w piękną suknię, misternie wykonaną z grubego srebra w XVII wieku, przetrwała wszystkie kataklizmy, jak również Powstanie Warszawskie.

Niestety, stała się tragedia. W XXI wieku, w czasie pokoju w wolnej Polsce! Ta ocalała XVII-wieczna srebrna suknia została skradziona w Wielki Tydzień 2013 r., tuż przed Wielkanocą. W biały dzień barbarzyńcy zerwali srebrną suknię z głównego ołtarza, weszli na pulpit ponad 1 m nad tabernakulum, sprofanowali miejsce święte i zniszczyli zabytek, ukradli świętość! Zrabowali, aby sprzedać „na wagę” trochę srebra. Zniszczyli zabytkowe, święte miejsce. Zniknął bezpowrotnie zabytek sztuki - pamiątka 3 wieków, który oparł się różnym oprawcom, a został zniszczony dzisiaj, w rzekomo cywilizowanej Polsce. Warszawa zniszczona, pozbawiona autentycznych pamiątek, dzieł sztuki, została okradziona i z tego jednego autentycznego dzieła sprzed 300 lat! Dla współczesnego barbarzyńcy nie ma żadnych świętości. Wszystko wolno, wszystko można zrobić, powiedzieć, udowodnić, nie ma żadnych oporów! Można zniszczyć, sprofanować pamiątkę wieków, świętość i śmiać się z tego. To skutek wyrafinowanej propagandy, nagonki mainstreamowych mediów na Kościół, wiarę i ludzi wierzących. Wystarczy poczytać statystyki, ile jest ostatnio kradzieży, profanacji, podpaleń kościołów, miejsc świętych, co w ogóle nie zdarzało się w przedwojennej Polsce, mimo że wówczas kościoły były cały czas otwarte. Do czego doprowadza ten wyuzdany liberalizm, „róbta, co chceta”, rzekoma „nowoczesność’, nieudolne, karykaturalne naśladowanie Zachodu. 50-lecie przesunięcia kościoła na Lesznie (dziś przy alei Solidarności w centrum Warszawy) wyjątkowe dokonanie w skali światowej, jak również historia kościoła i obecnego zniszczenia, okradzenia z najstarszego, bezcennego zabytku - jest ważnym tematem dla dzisiejszego widza. By przez moment zamyślić się nad naszą kondycją narodową. Tak zaproponowany temat filmu dokumentalnego, reportażu nie znalazł zainteresowania w Telewizji Publicznej (TVP)! Temat łączący historię ze współczesnością, pokazujący wiele ważnych polskich spraw, skupionych w tym jednym, historycznym miejscu. Minęła bez echa rocznica jedynego takiego wydarzenia w Europie - 50 lat od niezwykłego dokonania na miarę światową! Całą bryłę kościoła, bez uszkodzeń, polscy fachowcy w tych trudnych powojennych czasach przesunęli o 21 metrów! Tego jeszcze nie było nawet w Europie! Ale telewizja publiczna nie jest takim tematem zainteresowana, chociaż to powinien być jej temat obowiązkowy, z racji statutowej misji, do której wypełniania jest zobowiązana. Za to dla cotygodniowego programu Tomasza Lisa jest przyzwolenie władz TVP, są pieniądze publiczne, jest akceptacja… Co tu dalej mówić? „Niech oczy same widzą, a uszy słyszą…”.

2013-08-12 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunia Święta i na rękę i do ust

2020-05-26 17:43

[ TEMATY ]

Msza św.

komunia święta

Bożena Sztajner/Niedziela

Przy okazji pandemii rozgorzał na nowo spór dotyczący sposobu przyjmowania Komunii Świętej. Jakie formy jej przyjmowania są dozwolone w Kościele Katolickim? Czy któraś z nich jest godniejsza? I czy kapłan ma prawo odmówić wiernemu udzielenia Ciała Pańskiego ze względu na preferowany przez niego sposób komunikowania? Na te i inne pytanie odpowiadał ksiądz Paweł Cieślik.

Liturgista przypomniał równocześnie historię przyjmowania Ciała i Krwi Pańskiej w liturgii rzymskiej - W starożytności komunikowano (przyjmowano Komunię Świętą) pod dwiema postaciami. Ciało Pańskie przyjmowano w taki sposób, że dłonie - osoba przystępująca do Komunii, miała złożyć, tak jakby na kształt krzyża, i właśnie na jedną z tych dłoni kapłan kładł konsekrowana hostię - Ciało Pańskie. Wierni je spożywali, a następnie udawali się obok do diakona, spożywając Krew Pańską z kielicha. Taka forma przyjmowania Komunii Świętej, istniała mniej więcej do IX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Celem jego życia było niebo

2020-05-27 21:44

Właśnie minęła 100.rocznica urodzin św. II. O istocie i znaczeniu świętości w życiu Jana Pawła II z bp. Kazimierzem Górnym rozmawia Natalia Janowiec

- W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Niemalże każdy Polak kojarzy Ojca Świętego ze świętością. W 2010 roku papież Benedykt XVI przekonywał i zachęcał, że „Każdy powinien mieć jakiegoś świętego, z którym pozostawałby w bardzo zażyłej relacji, aby odczuwać jego bliskość przez modlitwę i wstawiennictwo, ale także, aby go naśladować”. W przypadku Jana Pawła II możemy powiedzieć, że te słowa najlepiej oddają jego postawę.

- Osoby beatyfikowane i kanonizowane są doskonałymi przewodnikami, aby jeszcze bardziej kochać Boga. Takim przykładem jest właśnie Jan Paweł II. Lista spotkań Jana Pawła II ze świętymi jest bardzo długa. W relacjach z takimi osobami papież Polak odnajdywał cenną pomoc dla wzrostu ludzkiego i chrześcijańskiego. Przepiękne są jego zapiski i kazania na ten temat. W tych ludziach poszukiwał dla świata wzorów godnych naśladowania. Odczytywał rzeczywistość i aktualność czasów.

- Jan Paweł II miał wielu przyjaciół, którzy dążyli ku świętości. Jednym z najważniejszych był kardynał Stefan Wyszyński, który wkrótce zostanie oficjalnie wyniesiony na ołtarze.

- Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński był ważną osobą w życiu Jana Pawła II. Prymasa Tysiąclecia traktował jak własnego ojca. Każde spotkanie z nim nacechowane zostało ojcowską troską i miłością. Choć dzieliła ich różnica pokolenia, nie zaprzestali na wzajemnej i serdecznej przyjaźni. Zdarzało się, że, gdy Wojtyła przyjeżdżał na imieniny do kard. Stefana Wyszyńskiego, przyzywał wstawiennictwa św. Stefana. Potrafił łączyć dwie postaci - świętego wyniesionego już do chwały nieba ze świętym na ziemi. Zarówno Wyszyński jak i Wojtyła cieszyli się wielką życzliwością i uznaniem papieża Pawła VI. Ojciec Święty szanował i doceniał przyjacielską więź polskich kardynałów. Papież okazywał wyjątkową serdeczność do obu postaci. Papieski wyraz uznania przejawiał się stałą obecnością wiernej kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, którą wręczyli mu dwaj kardynałowie.

- Mówi się, że dzień narodzin Jana Pawła II był „dniem narodzin dla nieba”.

- Jan Paweł II został włączony w wielką rodzinę nieba. Dziś wraz ze swymi braćmi i siostrami cieszy się obecnością Boga. Za życia również był jej członkiem. Od dzieciństwa przejawiała się w nim wewnętrzna, głęboka wiara, szacunek, przyjaźń i braterska miłość.

- Księże Biskupie, co było najważniejszym celem życia Jana Pawła II?

- Celem jego życia było niebo. Myśl o świętości pomagała Ojcu Świętemu przede wszystkim w prowadzeniu Kościoła i codziennym życiu osobistym. W nauczaniu, w podejmowaniu trudnych decyzji. W czasie swojego pontyfikatu gromadził i przechowywał niemalże wszystkie biografie świętych. Codziennie starał się przeczytać kilka, czerpiąc z nich inspirację w praktykowaniu cnót.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję