Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Odpust na „Dorotce”

Choć na Wzgórzu św. Doroty nie ma siedziby żadna parafia - istniejący kościółek jest jedynie filią parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu - to jednak z racji odpustu przybywają tam rzesze wiernych. Przychodzą i przyjeżdżają, bo od 5 lat ks. Piotr Pilśniak - proboszcz grodzieckiej parafii - organizuje przy okazji odpustu Przemienienia Pańskiego zlot motocyklowy.

Świętowanie odpustu rozpoczęło się już 6 sierpnia. Na wzgórzu odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz odprawiona została Mszą św. Po liturgii, w uroczystej procesji przeniesiony był z „Dorotki” do głównego kościoła obraz Matki Bożej z Pierścionkiem (nazywany też „Dobrej Przemiany”). Od wtorku do soboty, po każdej wieczornej Mszy św. odmawiana była Nowenna do Matki Bożej.

W niedzielę, 11 sierpnia przed południem wyruszyła procesja z głównego kościoła z obrazem Matki Bożej na „Dorotkę”, gdzie w samo południe ks. Tomasz Zmarzły celebrował uroczystą Sumę odpustową. Ok. godz. 16 przybyli z Góry Gołonowskiej motocykliści - uczestnicy V Zagłębiowskiego Zlotu Motocyklowego. Po Eucharystii, sprawowanej także przez ks. Tomasza Zmarzłego, przyszedł czas na radosne świętowanie.

Zabytkowy kościół św. Doroty na wzgórzu wybudowany został w 1635 r. z polecenia ksieni Zakonu Norbertanek z Krakowa. W czasie zaborów popadł w ruinę, dopiero w 1817 r. został wyremontowany dzięki ówczesnym właścicielom Grodźca. W 1938 r., przy wsparciu dziedzica Ciechanowskiego, rozpoczęto remont świątyni, który przerwał wybuch wojny. W 1946 r. powstał komitet odbudowy kościoła św. Doroty. 10 sierpnia 1947 r. nastąpiło uroczyste poświęcenie kościoła przez bp. częstochowskiego Teodora Kubinę. Jednocześnie został poświęcony powracający do kościoła cudowny obraz Matki Bożej z pierścieniem na palcu, który po raz pierwszy pojawił się w świątyni w 1865 r., przyniesiony przez Marcina Kotułę z wdzięczności za cudowne uzdrowienie dziecka. Kościół św. Doroty jest zabytkiem. W 2010 r. utworzono tu nowy fragment szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba. Ostatnio podejmowane działania przez ks. Pilśniaka, Starostwo Powiatowe w Będzinie i organizacje pozarządowe mają przywrócić Wzgórzu św. Doroty dawną świetność.

2013-08-20 16:51

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski w Myszkowie: Wiara musi owocować moralnością

– Wiara musi przekładać się na życie, miłość i przestrzeganie przykazań. Jeżeli ktoś mówi, że wierzy, a żyje niemoralnie, to zakłamuje swoją wiarę i nie spełnia woli Bożej – powiedział bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, 8 maja podczas Mszy św. odpustowej w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Myszkowie.

– Po co komu byłby pasterz, gdyby nie było owczarni? – pytał już na początku Mszy św. bp Przybylski. – Pasterze nie są dla siebie, ale ze względu na owce. Cieszymy się waszą obecnością i mówimy wam: tęsknimy za wami, kochamy was, potrzebujemy was, jesteśmy dla was – powiedział, pozdrawiając uczestników uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju

2023-02-01 07:37

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju – stwierdził Ojciec Święty w swoim pierwszym przemówieniu skierowanym do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Demokratycznej Republiki Konga- Kinszasie.

Panie Prezydencie Republiki,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję