Reklama

Serce uczynić twierdzą

2013-08-28 09:29

Ks. Adrian Put
Edycja zielonogórsko-gorzowska 34/2013, str. 1

Ks. Adrian Put

Kilka tysięcy pątników przybyło 15 sierpnia do Rokitna. Już od rana sznur samochodów i autokarów szczelnie wypełniał drogi z Międzyrzecza, Przytocznej i Skwierzyny. Wierni przybyli na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. To patronalne święto diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz główny odpust w sanktuarium. Tradycyjnie w tym dniu wspólnota diecezjalna obchodzi również dziękczynienie za plony.

Rokitniańskim uroczystościom przewodniczyli w tym roku abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, oraz biskupi Stefan Regmunt, Tadeusz Lityński i Paweł Socha.

Odpust w Rokitnie rozpoczął się już o godz. 8 gdy odśpiewano Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. Później był czas na spowiedź, nabożeństwo różańcowe poprowadzone przez Diecezjalne Duszpasterstwo Rolników oraz okolicznościowy montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Lubczynie.

Reklama

- Bardzo się cieszę, że tego dnia zgromadzili się w Rokitnie biskupi, kapłani, członkowie kapituł, że są przedstawiciele dekanatów i parafii. Cieszę się, że na naszym spotkaniu obecni są wojewoda, marszałek, że są tu przedstawiciele rolników, instytucji społecznych, władz, parlamentu. Cieszę się wami wszystkimi, którzy pielgrzymujecie do Rokitna. Niech ten dzień będzie dniem naszego rozradowania. Tworzymy przecież jedną rodzinę diecezjalną - podkreślił bp Stefan Regmunt, witając przybyłych na odpust.

Warto podkreślić duże zaangażowanie kapłanów z sanktuarium oraz duszpasterstwa rolników w piękno liturgii. Służbę liturgiczną ołtarza podjęli klerycy i diakoni naszego seminarium.

- Przeżywamy tę uroczystość tu, w sanktuarium wielowiekowym. W sanktuarium wpisanym w duchowe dzieje ojczyzny. W sanktuarium, które w tym pokoleniu narastającego zmagania także się rozwija, umacnia i oddziaływuje duchowo coraz szerzej i coraz potężniej. Są tysiące dusz ludzkich, które chcą w takich miejscach słuchać prawdę, chcą w takich miejscach poczuć Bożą obecność, chcą w takich miejscach poczuć Bożą moc. Tam, gdzie wtargnęła choroba, gdzie do wnętrza życia małżeńskiego, życia rodzinnego wtargnął wirus braku miłości, braku wierności, braku szacunku dla życia, tam trzeba już serce uczynić twierdzą - powiedział w homilii abp Dzięga.

Na koniec uroczystej Sumy odpustowej abp Dzięga oraz bp Regmunt dokonali poświęcenia i otwarcia wyremontowanego „Domu św. Marty”, gdzie znajdują się miejsca dla rekolektantów i pielgrzymów nawiedzających rokitniańskie sanktuarium.

Tagi:
dożynki sanktuarium

Reklama

Diecezjalne dożynki

2019-08-21 11:25

Kamil Krasowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska 34/2019, str. 1

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium w Rokitnie 15 sierpnia odbyły się diecezjalne uroczystości dożynkowe. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ordynariusz diecezji Goerlitz bp Wolfgang Ipolt

Karolina Krasowska
Procesja z darami

Maryja została wzięta do nieba z ciałem i duszą i cieszy się wiecznością. Tą łaską obdarował Ją Bóg, bo jest Matką Boga. Dlatego jest Ona dla nas znakiem nadziei i źródłem pociechy. Widzimy na Jej przykładzie, że życie może się udać, jeśli jest przeżywane z Bogiem w słuchaniu Jego słowa i w wypełnianiu Jego woli – mówił bp Ipolt.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Inwigilowała ks. Blachnickiego dziś walczy z dyskryminacją

2019-08-22 09:01

Artur Stelmasiak

Internauci rozpoznali niebezpieczną współpracowniczkę komunistycznej służby, która stoi na czele stowarzyszenia współpracującego z warszawskim ratuszem.

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Chodzi o TW ps. "Panna", czyli Jolantę Gontarczyk, która na poczatku lat 80. rozpracowywała Solidarność, a później środowisko Polonii w RFN. Wraz z mężem inwigilowała Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, który po wprowadzeniu stanu wojennego osiadł w Carlsbergu w Niemczech Zachodnich. - Wtedy Gontarczyk grała najbardziej katolicką i najbardziej patriotyczną kobietę w tym polonijnym środowisku - mówi "Niedzieli" Agnieszka Wolska z Kolonii, która od lat przypatruje się działalności TW "Panny".  

W latach 90. Jolanta Gontarczyk stała sie aktywistką feministyczną i ważnym członkiem warszawskiego SLD, gdzie pełniła wiele funkcji rządowych i samorządowych. Została odsunięta, gdy w 2005 roku ujawniono jej mroczną przeszłość, a IPN wszczął śledztwo ws. tajemniczej śmierci ks. Blachnickiego.

Internauci rozpoznali Jolantę Gontarczyk pod zmienionym nazwiskiem, jako Jolantę Lange. Przez kilka lat była ona w prezydium Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania, gdzie lobbowane są m. in. postulaty aktywistów LGBT. Obecnie jest także prezesem stowarzyszenia zajmującego się programami antydyskryminacyjnymi m. in. na zlecenie warszawskiego ratusza. Zmianę nazwiska z Gontarczyk na Lange potwierdza odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. W zarządzie stowarzyszenia w 2008 r. zmieniło się nazwisko Jolanty, ale numer PESEL kobiety pozostał ten sam.

Jolantę Lange, jako Jolantę Gontarczyk rozpoznaje wiele osób z niemieckiej Polonii. - Mój mąż, jako członek Solidarności wyemigrował do RFN jeszcze przed stanem wojennym. W Carlsbergu poznał ks. Franciszka Blachnickiego i małżeństwo Gontarczyków. Wiele osób doskonale pamięta i rozpoznaje panią Gontarczyk, która znalazła sobie nową niszę dla swojej działalności - mówi Agnieszka Wolska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Niedziela Częstochowska ogłasza konkurs!

2019-08-23 14:47

Red.

Zapraszamy naszych Czytelników do wzięcia udziału w konkursie na najciekawsze świadectwo z pieszej pielgrzymki.

Bożena Sztajner/Niedziela

Maksymalna długość tekstu – do 1000 znaków. Na uczestników konkursu czekają nagrody – bilety na multimedialną wystawę „Śladami Jezusa”, którą można oglądać do końca października w pobliżu Jasnej Góry.

Pracę prosimy nadsyłać na adres: edycja.czestochowa@niedziela.pl do 30 września br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem