Reklama

Niedziela Legnicka

Nowa Kapituła w diecezji

Sanktuarium krzeszowskie, które często zwane jest duchową stolicą Dolnego Śląska, coraz bardziej staje się znane nie tylko w naszym regionie, ale również na terenie całego kraju i poza jego granicami

Przed Biskupem Legnickim, jak i całym duchowieństwem diecezji stawia to potrzebę zajęcia się w tym miejscu propagowaniem nie tylko walorów artystycznych okazałych budowli, ale przede wszystkim piękna liturgii i pogłębienia duchowego kultu krzeszowskiej Pani. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, biskup legnicki Stefan Cichy 31 sierpnia powołał specjalnym dekretem, ogłoszonym podczas Mszy św. sprawowanej w samo południe w krzeszowskiej bazylice, Kapitułę Krzeszowską, czyli kolegium prezbiterów wybranych przez biskupa. To druga w naszej diecezji kapituła po Kapitule Katedralnej. Kapitułę Krzeszowską stanowi grupa 24 księży, noszących odtąd tytuł kanonika. W większości są to księża proboszczowie, wybrani z terenu diecezji legnickiej.

Podstawowym zadaniem duchownych, należących do kapituły, jest sprawowanie uroczystej liturgii w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie, która jest głównym sanktuarium diecezji legnickiej. Na czele kolegium kanoników kapituły stoi prepozyt, którego podobnie jak pozostałych członków, powołuje oficjalnym dekretem Biskup Legnicki.

Reklama

Prepozytem nowo powołanej kapituły został ks. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej. Mówiąc o zadaniach nowych kanoników, podkreślił: - Członkowie Kapituły Krzeszowskiej zobowiązani są w szczególny sposób do dawania świadectwa służby i wierności wobec Boga i Kościoła oraz ludu Bożego. Wszyscy mają obowiązek uczestnictwa w uroczystościach liturgicznych w bazylice krzeszowskiej. Będą przewodniczyli również Eucharystii, w ramach swoich dyżurów w wyznaczonych dniach, oraz będą pomagać duszpastersko, szczególnie, jeśli chodzi o posługę w konfesjonale.

Wiadomo już, że członkowie kapituły będą spotykali się kilka razy w roku na spotkaniach roboczych, a podczas większych uroczystości, które odbywają się w krzeszowskiej bazylice, w odświętnym stroju, będą zasiadali w stallach.

Na strój krzeszowskiego kanonika składają się: sutanna koloru czarnego z fioletowymi obszywkami i guzikami, komża rzymska z fioletową mereszką, mantolet (peleryna) koloru fioletowego oraz biret z fioletowym pomponem. Ponadto kanonicy będą używać dystynktorium (ozdobny medalion), które zostało specjalnie zaprojektowane i przygotowane przez ks. Stanisława Szupieńkę z Legnickiej Kurii Biskupiej. To, co będzie je wyróżniać od innych, to m.in. wpisane imię Maryi, zaczerpnięte z wzoru z krzeszowskiej bazyliki. Do całego stroju dochodzi jeszcze specjalny pierścień kanonicki.

Reklama

- W Krzeszowie są już piękne zabytkowe organy, a kapituła jest taką jakby orkiestrą, która ma pomóc w jeszcze większym oddawaniu czci Matce Bożej Łaskawej z Krzeszowa - dodaje ksiądz prepozyt kapituły.

Skład Kapituły Krzeszowskiej:

Ks. Szymon Bajak

Ks. Marian Balcewicz

Ks. Tomasz Biszko

Ks. Józef Borowski

Ks. Oliver Boss

Ks. Zbigniew Dyl

Ks. Kazimierz Gębarowski

Ks. Jerzy Gniatczyk

Ks. Włodzimierz Gucwa

Ks. Alfred Hoffman

Ks. Janusz Kankiewicz

Ks. Marian Kopko

Ks. Krzysztof Kurzeja

Ks. Marian Lewicki

Ks. Józef Lisowski

Ks. Czesław Paruch

Ks. Kazimierz Piwowarczyk

Ks. Krzysztof Słabicki

Ks. Ludwik Solecki

Ks. Krzysztof Wiśniewski

Ks. Andrzej Ziombra

Ks. Jacek Tokarz

Ks. Ryszard Trzósło

Ks. Waldemar Wesołowski

2013-08-28 12:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do paulistek: w swoim DNA nosicie śmiałość misyjną

Do odważnego odpowiadania na wyzwania naszych czasów Papież wezwał paulistki z całego świata. Przypomniał im, że w trudnym czasie, jaki przeżywa obecnie życie zakonne trzeba wracać do korzeni i z nich czerpać. Franciszek mówił o tym w czasie specjalnej audiencji dla uczestniczek kapituły generalnej Zgromadzenia Sióstr Świętego Pawła, która obraduje w Rzymie.

Ojciec Święty przypomniał, że już Jan Paweł II mawiał, iż żyjemy w delikatnych i trudnych czasach, w których jak nigdy dotąd potrzebne jest świadectwo wiary. Zauważył, że życie zakonne przeżywa obecnie swoistą „zimę”. Brakuje powołań, wzrasta średni wiek sióstr i nie zawsze mogą już sprostać podjętym zobowiązaniom. „W tej sytuacji wielkim wyzwaniem jest przetrwanie zimy, tak by móc ponownie zakwitnąć i przynieść owoce” – mówił Papież do paulistek.

CZYTAJ DALEJ

Akolitat i kandydatura w Paradyżu

2021-12-07 20:13

[ TEMATY ]

seminarium

akolitat

gorzów

Paradyż

kandydatura

Karolina Krasowska

Posługę akolitatu przyjął alumn IV roku Michał Kowalewski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu

Posługę akolitatu przyjął alumn IV roku Michał Kowalewski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu

Trzech alumnów Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego 7 grudnia w sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu uczestniczyło w wyjątkowych uroczystościach. Jeden z nich podczas Mszy św. przyjął z rąk bp. Pawła Sochy posługę akolitatu. Dwaj pozostali zostali włączeni do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Posługę akolitatu przyjął alumn IV roku Michał Kowalewski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu. Z kolei alumni V roku kl. Damian Swiniarek z parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli oraz kl. Rafał Kierczuk z parafii Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu przystąpili do kandydatury.

CZYTAJ DALEJ

Watykańskie żłóbki

2021-12-07 19:19

[ TEMATY ]

Watykan

Boże Narodzenie

żłóbek

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Szopka w Bazylice św. Piotra

Szopka w Bazylice św. Piotra

W tych dniach w Watykanie trwają prace przy wznoszeniu żłóbków, które są nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia. Na placu św. Piotra, przy olbrzymiej choince pochodzącej z północnych Włoch i egipskim obelisku ustawiana jest szopka, która w tym roku pochodzi z Ameryki Łacińskiej, a dokładnie z Peru, z andyjskiej wioski Chopcca – składa się z 30 figur wykonanych przez pięciu regionalnych artystów.

Uroczystość inauguracji żłóbka i zapalenie choinki odbędzie się 10 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję