Reklama

Niedziela Rzeszowska

Złoty jubileusz kapłaństwa

W sanktuarium bł. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie wierni przeżywali we wspomnienie Patrona podniosłą uroczystość - 50-lecie kapłaństwa abp. Edwarda Nowaka z Rzymu, tamtejszego rodaka. Na uroczystości było obecnych wielu dostojnych gości duchownych i świeckich z kraju i zagranicy, wśród których byli biskupi z rodzimej diecezji rzeszowskiej, przemyskiej, zamojsko-lubaczowskiej, tarnowskiej, sandomierskiej i lubelskiej, a szczególnymi gośćmi byli biskupi ze Słowacji z diecezji spiskiej. Bp Kazimierz Ryczan - biskup kielecki, który także świętuje złoty jubileusz kapłaństwa, wygłosił okolicznościowe kazanie. Zwrócił uwagę na szczególną rolę i posługę kapłana. Przypomniał postać bł. ks. Władysława Findysza i prześladowania, jakich doznał od systemu komunistycznego. Kapłan to człowiek cierpienia, ale jednocześnie to człowiek walczący o sprawiedliwość. Kapłan to człowiek miłosierdzia i dobroci wobec drugiego człowieka. Te i inne cechy w posłudze kapłańskiej przypomniał biskup Ryczan na tle biografii Jubilata abp. Edwarda Nowaka. Wspólnie z Księdzem Arcybiskupem za 50 lat kapłańskiej służby dziękowali także ks. Józef Lizak i ks. Stanisław Wawrzkowicz.

Jubileusz abp. Edwarda Nowaka w dniu wspomnienia bł. Władysława Findysza nie był wybrany przypadkowo, ponieważ można powiedzieć, że Ksiądz Arcybiskup był jego wychowankiem. W młodości jako ministrant służył do Mszy św. ks. Władysławowi Findyszowi. Za czasów jego proboszczowania w Nowym Żmigrodzie Edward Nowak wstąpił w 1957 r. do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał 13 stycznia 1963 r., w roku uwięzienia ks. Findysza i na rok przed jego śmiercią. Edward Nowak urodził się 21 lutego 1940 r. w Nowym Żmigrodzie, a więc na rok przed przyjściem ks. Findysza jako proboszcza do Nowego Żmigrodu. Tutaj młody Edward ukończył Szkołę Podstawową i Liceum, dlatego Jego lata młodzieńcze były ściśle związane z ks. Władysławem Findyszem. Po święceniach ks. Edward studiował w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora z zakresu teologii dogmatycznej. Po ukończeniu studiów współpracował z kard. Władysławem Rubinem, pracując w Postulatorskim Ośrodku Studiów i Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Następnie pracował od 1969 r. w Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów, a w latach 1974-90 w Kongregacji Wychowania Katolickiego, oraz pełnił wiele innych odpowiedzialnych funkcji i sprawował różne urzędy. W 1990 r. Jan Paweł II mianował go sekretarzem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i wyniósł do godności arcybiskupa. Tę funkcję Ksiądz Arcybiskup pełnił do 2007 r., kiedy to Benedykt XVI mianował go kanonikiem Bazyliki Papieskiej św. Piotra i asesorem Zakonu Grobu Świętego w Jerozolimie. Księdzu Arcybiskupowi Jubilatowi diecezja nasza zawdzięcza przygotowanie procesów beatyfikacyjnych Błogosławionych, pochodzących z ziemi podkarpackiej.

2013-09-04 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Nowak: Św. Wojciech to święty Europy chrześcijańskiej

[ TEMATY ]

abp Stanisław Nowak

Grzegorz Koclęga

„Św. Wojciech to święty Europy chrześcijańskiej. On w jakiś sposób zgromadził przy sobie Europę” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który wieczorem 24 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie. Msza św. była dziękczynieniem za 20 lat od uroczystego wprowadzenia relikwii św. Wojciecha do świątyni.

Mszę św. z arcybiskupem seniorem koncelebrowali licznie przybyli kapłani, na czele z ks. prał. Włodzimierzem Kowalikiem, wikariuszem biskupim ds. ekonomiczno–administracyjnych archidiecezji częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy przedsiębiorców na Jasną Górę

2021-09-27 09:47

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka Przedsiębiorców

Karol Porwich/Niedziela

„Przyjdźcie do mnie wszyscy” – tak brzmi hasło przewodnie tegorocznej Pielgrzymki Przedsiębiorców, która odbędzie się 3 października.

Przedstawiciele biznesu po raz trzeci spotkają się na Jasnej Górze, aby wspólnie pokazać, że łączy ich ufność w Boga i fakt, że w swojej pracy starają się postępować jak prawdziwi chrześcijanie. Spotkanie w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze jest otwarte dla wszystkich tych, którzy współtworzą sektor przedsiębiorczości w Polsce – także dla pracodawców, samozatrudnionych czy freelancerów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję