Reklama

Z kraju

Odpowiedź na apel papieża Franciszka

Kościół w Polsce włączył się w modlitwę o pokój w Syrii

Odpowiadając na apel Ojca Świętego Franciszka, Kościół w Polsce włączył się w modlitwę o pokój w Syrii. Prośbę tę Papież skierował do wiernych 1 września, podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański”. W wigilię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - 7 września w godzinach wieczornych polskie diecezje, zgromadzenia zakonne, a także Polskie Misje Katolickie i wszyscy ludzie dobrej woli podjęli czuwanie modlitewne w intencji pokoju, ze Mszą św., Różańcem i adoracją Najświętszego Sakramentu. Do modlitwy w tej intencji wezwało też m.in. Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które przygotowało tekst 7-dniowej modlitwy o pokój.

Po raz pierwszy w Warszawie

„Dziedziniec dialogu”

„Dziedziniec dialogu”, który odbędzie się w dniach 11 i 12 października br. w Warszawie, jest elementem odbywającego się na całym świecie od dwóch lat cyklu spotkań pod hasłem „Dziedziniec pogan”. Inicjatorem spotkań był papież Benedykt XVI. Ich celem jest promocja dialogu i stworzenie przestrzeni, w której spotykają się osoby wierzące, agnostycy, ateiści, a także osoby obojętne religijnie. Za organizację polskiego „Dziedzińca dialogu” odpowiadają Archidiecezja Warszawska i Centrum Myśli Jana Pawła II.

Reklama

W ramach „Dziedzińca dialogu” odbywać się będą: koncerty, spotkania, wystawy, happeningi oraz trzy debaty podejmujące temat relacji między wiarą a - kolejno - nauką, kulturą i społeczeństwem. W dyskusjach weźmie udział kard. Gianfranco Ravasi, stojący na czele Papieskiej Rady ds. Kultury.

Warszawski „Dziedziniec dialogu” poprzedzi tematycznie i wzbogaci tegoroczny Dzień Papieski, który organizowany jest pod hasłem: „Papież dialogu”. Dzień Papieski przypada w tym roku 13 października.

Cudzysłów

Nie trzeba oczekiwać łatwej drogi do Królestwa Niebieskiego. Gdy rolnik idzie przez pole, wsiewając ziarno, idzie płacząc - mówi Pismo Święte - ale gdy wraca ze żniw, raduje się, niosąc naręcza bogatych snopów. - Podobnie jest w życiu wewnętrznym.

Reklama

My w Polsce postawiliśmy na Matkę Bożą!...

„Bądź wola Twoja” znaczy tyle, co: niech się stanie, niech się wypełni Twoja miłość.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Rotmistrz Witold Pilecki został pośmiertnie mianowany pułkownikiem. Ten uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz polskiego podziemia, w 1947 r. został aresztowany przez UB i skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r.

Zmarł ks. prof. dr hab. Jan Łach, w latach 1990-96 rektor Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, wybitny wykładowca teologii biblijnej. Żył 86 lat.

Przewaga sondażowa PiS nad PO wynosi już 13 proc. Według sondażu Homo Homini, na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 34 proc. wyborców, na partię Tuska tylko 21 proc.

Okrutnie skatowali młodego mężczyznę z Katowic pracodawca i jego pracownik, ponieważ domagał się wypłaty za wykonaną pracę. Mężczyźnie poderżnięto gardło i obcięto cztery palce. Nagi wyszedł z lasu koło Grójca. Pogotowie wezwali kierowcy.

Na 25 lat więzienia skazał katowicki sąd Katarzynę W. za zabicie swojej córeczki Madzi.

Krakowski sąd umorzył postępowanie w sprawie 48-letniego Grzegorza Ś., który wjechał samochodem na Wzgórze Wawelskie i groził ludziom siekierą. Jednocześnie orzekł umieszczenie go w zamkniętym zakładzie leczniczym z powodu niepoczytalności.

O. Krzysztof Mądel SJ ma przenieść się ze wspólnoty w Nowym Sączu do Krakowa i niezwłocznie podjąć terapię dotyczącą jego przeżyć z dzieciństwa, a za agresję fizyczną wobec współbrata otrzymał kanoniczne upomnienie.

W 5855 wypadkach drogowych w lipcu i sierpniu 2013 r. aż 506 osób zginęło, a 7228 zostało rannych - poinformowała Komenda Główna Policji. W tym czasie doszło też do 250 utonięć.

Policja proponuje, aby kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h, tracił prawo jazdy na 3 miesiące. Jeśli w tym czasie dwukrotnie wsiądzie za kierownicę, straci je bezterminowo. Rozważana jest także podwyżka mandatów nawet do 2 tys. zł.

2013-09-09 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję