Reklama

Matka Boża wędruje po Polsce

Od parafii do parafii

Matka Boża w kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego od 26 sierpnia 2012 r. peregrynowała w diecezji toruńskiej. 15 września 2013 r. kończy ten etap swojej wędrówki. W związku z tym drukujemy wywiad z biskupem diecezji toruńskiej Andrzejem Suskim. Na dzień 21 września 2013 r. zaplanowane jest rozpoczęcie peregrynacji w diecezji ełckiej, która będzie trwać do 7 czerwca 2014 r.

Niedziela Ogólnopolska 37/2013, str. 18-19

Archiwum parafii

KS. PAWEŁ BOROWSKI: - Jak Ksiądz Biskup ocenia mijający czas peregrynacji kopii Cudownego Wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji toruńskiej?

BP ANDRZEJ SUSKI: - Wielu diecezjan przeżywa to wydarzenie po raz pierwszy. Jest to dla nich szczególne spotkanie z Matką Bożą. Każdego roku bowiem wyrusza na to spotkanie do Częstochowy duża grupa pielgrzymów, przeważnie młodych. Tym razem Jasnogórski Wizerunek w wiernej kopii Królowej Polski przybywa do nas. Jestem świadkiem wielkiej radości i entuzjazmu wspólnot parafialnych, które przyjmują Maryję z najwyższymi honorami, wyrazami czci i miłości. Frekwencja wiernych na spotkaniach modlitewnych przeszła moje oczekiwania. Klimat duchowy tych spotkań można wyrazić słowami z Dziejów Apostolskich: „Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach” (2, 42).

Reklama

- Ksiądz Biskup wędruje razem z Cudownym Wizerunkiem od parafii do parafii niczym pielgrzym, spotykając się z ludźmi, obserwując ich reakcje. Czy można już mówić o owocach peregrynacji?

- Wraz z biskupem pomocniczym towarzyszymy Matce Bożej na trasie peregrynacji do parafii naszej diecezji. Wiemy, że peregrynacja odbywa się w szczególnym czasie - w Roku Wiary, obchodzonym w Kościele powszechnym. Dlatego jej hasłem przewodnim są słowa: „Maryjo, prowadź nas drogą wiary”, czyli drogą zawierzenia Panu Bogu, przyjęcia za prawdę Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii oraz życia według tej prawdy. Na tej drodze Maryja jest dla nas Przewodniczką, gdy mówi: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” (Łk 1, 38), a także kiedy dzieli się swoją wiarą z nami: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5).
Owocem tej peregrynacji jest zatem ożywienie wiary, które znajduje wyraz w licznej obecności wiernych przy obrazie Matki Bożej, w duchowym przygotowaniu przez rekolekcje, w zawierzeniach zapisanych i złożonych do stągwi, nawiązujących do wydarzenia w Kanie Galilejskiej. Odnowa w wierze znajduje także zewnętrzny wyraz w licznych spowiedziach i Komuniach św., w modlitwach i czuwaniach przy Obrazie, w naprawianiu więzi rodzinnych i w podejmowanych dziełach charytatywnych. Trudno rozeznać i przedstawić poszczególne owoce tej peregrynacji, ponieważ w większości rodzą się one w tajnikach dusz ludzkich. Jedno jest pewne: spotkania z Matką Bożą nie ograniczają się tylko do efektów zewnętrznych. Zapisują one w sercach przeżycia, które są jak ziarno siewne, a na owoce trzeba czasu, by wydało plon.

- Prosimy o przesłanie do diecezjan w związku z zakończeniem peregrynacji.

- Dziękujemy Bożej Matce, która jako Pomoc Nieustająca jest Patronką naszej diecezji, za ten czas łaski i spotkanie z Nią na naszej ziemi. Pozwólmy Maryi, by prowadziła nas drogą wiary w czasach poważnych zagrożeń dla naszej chrześcijańskiej tożsamości. Wiary żywej, przekładającej się na nasze życie. Wiary mężnej, która zawsze jednoznacznie staje po stronie Chrystusa i Ewangelii. Wiary radosnej i apostolskiej, która umacnia się, gdy jest przekazywana.

2013-09-09 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję