Reklama

„Obudzić olbrzyma”

„Obudzić olbrzyma” - tak brzmi hasło II Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się w dniach 19-22 września. Miejscem spotkania członków ruchów i wspólnot katolickich będzie jedna z największych warszawskich parafii

Wybór miejsca tegorocznego kongresu nie jest przypadkowy, bo wiodącym jego tematem będzie właśnie ewangelizacja w parafiach. To właśnie one są tym „olbrzymem”, którego trzeba „obudzić” do nowej ewangelizacji, aby wierni docierali z Dobrą Nowiną do osób ochrzczonych, które jednak nie chodzą już do kościoła. - Istotne jest wykorzystanie do ewangelizacji ogromnego potencjału ludzi świeckich, aby w Kościele nie istniał podział na stronę czynną i bierną - podkreśla kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Po zeszłorocznym, I Kongresie Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie organizatorzy uznali, że tematem kolejnego kongresu musi być parafia jako miejsce, gdzie ludzie są ewangelizowani i z którego wychodzą, aby ewangelizować innych. Niedługo potem odbył się w Rzymie Synod Biskupów nt. nowej ewangelizacji, podczas którego hierarchowie wskazywali właśnie parafię jako podstawowe miejsce, gdzie człowiek doświadcza Kościoła.

Reklama

- Kluczowym pojęciem rozpatrywanym w czasie kongresu będzie „nawrócenie pastoralne”, o którym często mówi papież Franciszek - podkreśla bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski. - O nawróceniu pastoralnym mówi się, kiedy od działań mających charakter konserwujący przechodzimy do działań misji permanentnej, czyli do wyjścia na zewnątrz.

Udział w spotkaniu zgłosiło ponad 500 osób z całego kraju, ale organizatorzy liczą, że uczestników będzie ok. 1000. Na czterodniowy kongres przyjadą także goście z Włoch, Francji i USA. W programie przewidziane są rekolekcje ewangelizacyjne - prowadzone przez bp. Rysia - konferencje i warsztaty, wspólne modlitwy i Msze św., wieczór świadectw, dzielenie się doświadczeniami oraz koncert. Warsztaty prowadzone będą przez Ruch dla Lepszego Świata, Szkoły Nowej Ewangelizacji, Ruch Światło-Życie, Ruch Focolari, Drogę Neokatechumenalną, Kurs Alfa oraz system Komórek Parafialnych. Zaproszeni do udziału w kongresie są proboszczowie, rektorzy, opiekunowie wspólnot i ruchów kościelnych oraz ich liderzy, jak również katecheci i członkowie parafialnych rad duszpasterskich.

Punktem kulminacyjnym spotkania - oprócz codziennej Eucharystii - będzie sobotnie wyjście ewangelizacyjne. Na czym będzie polegało? - Jedni będą pukać od drzwi do drzwi, głosząc Dobrą Nowinę, inni zorganizują w parku rodzinny piknik ALFA - tłumaczy Zbigniew Słup, członek Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP.

Reklama

Na tym jednak nie koniec. Przy ścieżkach rowerowych będą czuwały patrole ewangelizacyjne. - Ludzi głoszących Dobrą Nowinę spotkać będzie można na stacji metra, na koncercie ewangelizacyjnym, a nawet w pobliskim hipermarkecie TESCO - dodaje Zbigniew Słup.

Ewangelizacja osiedlowa będzie więc praktycznym zastosowaniem zdobytej wiedzy. - Parafia ma formować ewangelizatorów i prowokować ich do wyjścia na zewnątrz kościoła - podkreśla o. Jacek Dubel CSsR, koordynator kongresu. - Wbrew temu, co nam próbuje się często wmówić, Jezus ma prawo do przestrzeni we wszystkich sferach życia ludzkiego.

II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji „Obudzić olbrzyma”, 19-22 września, parafia pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie, al. Komisji Edukacji Narodowej 101. Szczegółowe informacje na temat kongresu - www.nowaewangelizacja.org

2013-09-09 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję