Reklama

Śp. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński patronuje bohaterom walk o niepodległość Polski

W dniu 22 września o godz. 12 w Czarkowach w gminie Nowy Korczyn (woj. świętokrzyskie) pod pomnikiem Zwycięstwa Legionów Józefa Piłsudskiego odbędą się uroczystości religijno-patriotyczne. Mszę św. polową za dusze legionistów poległych w boju pod Czarkowami 23 września 1914 r. odprawi ks. kan. Marek Małczęć. Przypomniane zostaną słowa listu śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego skierowane do uczestników uroczystości 20 września 2009 r.:

„Pragnę przekazać serdeczne pozdrowienia wszystkim organizatorom i uczestnikom uroczystych obchodów 95. rocznicy Boju pod Czarkowami, istotnego elementu Bitwy Korczyńskiej. W naszej historii ten bohaterski bój, stoczony tutaj 23 września 1914 roku przez żołnierzy Legionów Polskich, zajmuje szczególne miejsce. To właśnie tu legioniści Józefa Piłsudskiego, niedługo po wyruszeniu na front, starli się z nieprzyjacielem w otwartej bitwie. To właśnie tu została złożona danina krwi w walce o wolność i wydźwignięcie do niepodległego bytu naszej ojczyzny.

Reklama

Jestem pełen uznania dla władz samorządowych i społeczności Gminy Nowy Korczyn, że z taką pieczołowitością pielęgnują Państwo pamięć o tym niezwykle ważnym i symbolicznym dla wszystkich Polaków wydarzeniu. Z satysfakcją objąłem honorowy patronat nad uroczystymi obchodami rocznicy bitwy.

Czarkowy są miejscem pełnym pamiątek polskiej historii. Te ziemie gościły polskich monarchów. Podczas insurekcji był tu Tadeusz Kościuszko. Nieopodal znajduje się Kopiec Grunwaldzki, usypany w 1910 r. z okazji 500. rocznicy zwycięstwa nad Krzyżakami. Właśnie w takim miejscu przyszło polskim legionistom stoczyć krwawy bój z oddziałami rosyjskimi, na który wyruszyli z myślą o wolnej Polsce. Oddajemy dziś hołd ich męstwu i poświęceniu.

Na cmentarzu w Czarkowach spoczywają bohaterowie Bitwy Korczyńskiej, którzy oddali życie za naszą wolność i niepodległość. W 1928 r. odsłonięty tu został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego pomnik, upamiętniający pierwsze boje Józefa Piłsudskiego i jego podkomendnych. W 1945 r. zburzony przez żołnierzy Armii Czerwonej, w wolnej Polsce odbudowany staraniem Państwa społeczności w roku 1992. Pochowani są tu również bohaterscy żołnierze Września 1939 roku i Armii Krajowej. To miejsce jest sanktuarium naszej narodowej pamięci. Pochylamy głowy przed tymi, którzy złożyli ojczyźnie ofiarę najcenniejszą - ofiarę swego życia.

Reklama

Cześć Bohaterom Bitwy Korczyńskiej, cześć Walecznym, którzy zaświadczyli, że «jeszcze Polska nie zginęła»!”.

Patronat śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego nad wszystkimi, którzy służą Ojczyźnie, TRWA.

2013-09-09 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wacław

28 września obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Wacława - jednego z patronów katedry Wawelskiej. O tym szczególnym patronacie z prof. dr. hab. Jerzym Rajmanem, kierownikiem Katedry Historii Średniowiecznej Akademii Pedagogicznej w Krakowie, rozmawia Marcin Konik-Korn

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję