Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 40/2013, str. 6

Małżeństwa i rodziny

„Polska odnawia małżeńskie śluby”

W dniach 21-22 września na Jasnej Górze odbyła się 29. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin pod hasłem: „Polska odnawia małżeńskie śluby”. W modlitwie uczestniczyły delegacje rodzin ze wszystkich diecezji - w sumie kilka tysięcy osób.

W sobotę 21 września rozważanie Apelu Jasnogórskiego wygłosił biskup rzeszowski Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski. Mówił, że „polskim rodzinom brakuje czasu dla siebie, brakuje dialogu, akceptacji, wyrozumiałości, cierpliwości, przebaczenia; wielu brak perspektyw, brak pracy, własnego domu, tak często brak podstawowych środków do życia; i wciąż brakuje mądrej, spójnej, dalekowzrocznej polityki prorodzinnej w naszym kraju, który coraz bardziej się wyludnia i starzeje”. Ksiądz Biskup prosił Maryję, aby wspomagała parlamentarzystów w uchwalaniu zdrowego programu prorodzinnego dla Polski.

Centralnej Mszy św. w niedzielę 22 września przewodniczył na Szczycie Jasnogórskim bp Wątroba. W tym roku organizacją pielgrzymki zajęła się diecezja opolska, stąd też obecność bp. Andrzeja Czai z Opola, który koncelebrował Eucharystię. Wokół ołtarza licznie zgromadzili się duszpasterze rodzin na czele z krajowym ich duszpasterzem ks. Przemysławem Drągiem. W homilii bp Czaja mówił o problemach, jakie dotykają współczesne rodziny. Wymienił m.in. bezrobocie, konieczność emigracji za pracą, życie w ubóstwie. W czasie Mszy św. miały miejsce: odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, złożenie przyrzeczeń przez nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski.

Reklama

Wspominali mord na polskiej ludności

Pamięć o Polakach pomordowanych na Kresach

Pielgrzymka Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów odbyła się 21 września. Przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni na czele z prezesem Szczepanem Siekierką, w sumie ok. 150 osób. Pielgrzymi wspominali tragiczny mord polskiej ludności na południowo-wschodnich Kresach Rzeczypospolitej. Swą modlitwą uczcili pamięć dziesiątek tysięcy niewinnych ofiar - dzieci, kobiet i starców okrutnie zamordowanych na ziemi wołyńskiej, poleskiej, stanisławowskiej, tarnopolskiej, lwowskiej, lubelskiej, rzeszowskiej i przemyskiej przez organizację ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-47. Według różnych danych, ofiarą działań OUN-UPA padło od 80 do 200 tys. Polaków.

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył ks. inf. Tadeusz Pater, duszpasterz Kresowian. W homilii przypomniał, że wraz z okrucieństwem II wojny światowej wydarzyła się ogromna zbrodnia ukraińskich nacjonalistów, „której efektem miało być całkowite wyniszczenie narodu polskiego oraz innych nacji na terenach, które ich zdaniem miały być częścią niepodległego Państwa Ukraińskiego”.

Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich

Z Maryją przez życie

Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich odbyła się 21 września. Miała charakter dziękczynny za 450. rocznicę powstania Prima Primaria, którą założył jezuita ks. Jan Leunis. Przybyło kilkaset osób, na czele z o. Emilio de Cardenasem, moderatorem Federacji Sodalicji Mariańskiej w Polsce. Pielgrzymkę poprzedziła nowenna przygotowująca do sodalicyjnego wyznania wiary.

Reklama

- Kto jest osobą, której towarzyszy Matka Boża, ten rozwiąże każdy problem, bo szczególnie w Roku Wiary musimy pamiętać o jednym: że dla człowieka wierzącego nie ma sytuacji przegranej. Niech ta prawda nam towarzyszy. Z Matką idźmy w następny rok i kolejne jubileusze - mówił w homilii bp Długosz.

Podczas Mszy św. nastąpiło zawierzenie Matce Bożej uczniów szkoły prowadzonej przez Federację Sodalicji Mariańskich, miały także miejsce przyrzeczenia kandydackie i ślubowania sodalicyjne. Bp Długosz poświęcił Tryptyk Matki Bożej, który ma peregrynować w różnych wspólnotach.

Leśnicy

Ponad 10 tys. osób zgromadziła 17. Pielgrzymka Leśników. 21 września w pielgrzymce pod hasłem: „Bądźmy opiekunami stworzenia” wzięli udział pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej i parków narodowych, dyrektorzy regionalni, dyrektorzy nadleśnictw, członkowie Bractwa Leśnego, przedstawiciele instytutów naukowych, szkół wyższych i szkół średnich. Obecni byli: przedstawiciele parlamentu, Ministerstwa Środowiska, dyrekcja deneralna Lasów Państwowych z dyrektorem generalnym Adamem Wasiakiem. Jak co roku, przybył także były minister środowiska Jan Szyszko. Obecny był również bp Edward Janiak, krajowy duszpasterz leśników. Mszy św. przewodniczył na Szczycie Jasnogórskim biskup diecezji rzeszowskiej Jan Wątroba.

Ludzie Morza

Marynarze, pracownicy stoczni i portów z Gdańska, Gdyni, Szczecina, Świnoujścia, Kątów Rybackich, Jastarni, ich rodziny i duszpasterze - w sumie kilkaset osób - zawierzali 21 września br. Jasnogórskiej Pani swoje życie, pracę i przyszłość. Obecny był o. Edward Pracz, europejski koordynator Duszpasterstwa Ludzi Morza. Dla uczestników 31. Pielgrzymki Ludzi Morza Mszę św. odprawił biskup diecezji pelplińskiej Ryszard Kasyna, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza.

Krótko

17 września, w 74. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, na Jasnej Górze miały miejsce rocznicowe uroczystości, zorganizowane przez Związek Sybiraków w Częstochowie i Urząd Miasta Częstochowy. Przed Cudownym Obrazem została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. gen. Stanisław Rospondek, opiekun żołnierzy i kombatantów w archidiecezji częstochowskiej. Wystawiono poczty sztandarowe.

18 września pod hasłem: „Wiara jest światłem na mojej drodze” odbywało się 13. Forum Młodzieży Szkół Katolickich, w którym uczestniczyło blisko 2 tys. uczniów szkół katolickich z całej Polski. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-09-30 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

2020-03-30 17:19

[ TEMATY ]

Franciszek

źródło: vaticannews.va

Przewodniczący Panamerykańskiego Komitetu Sędziów ds. Praw Społecznych, Roberto Andrés Gallardo przekazał do publicznej wiadomości papieski list, w którym Franciszek przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”. Ojciec Święty podaje w nim ważne wskazania dotyczące teraźniejszości i przyszłości w kontekście obecnej pandemii koronawirusa.

Franciszek ostrzega przed rządami, które nie podejmują działań w obronie ludności; zastanawia się nad społecznymi konsekwencjami, jakie z tego wynikną. Daje jednocześnie wyraz swojemu zbudowaniu postawą władz wielu krajów, dla których ochrona obywateli stała się pierwszoplanowym priorytetem, bez względu na koszty finansowe. Czasami środki bezpieczeństwa są uciążliwe dla ludzi i mogą irytować, ale są podejmowane dla wspólnego dobra. Większość to rozumie i akceptuje. Papież podkreśla, że obrona ludzi nie może być rozumiana w kategoriach “ekonomicznej katastrofy”.

Franciszek wyraził również swoje zaniepokojenie “geometrycznie postępującym wzrostem” pandemii oraz uznanie dla wielu ludzi za ich humanitarną postawę. Chodzi o lekarzy, pielęgniarki, pielęgniarzy, wolontariuszy, siostry zakonne, księży i zakonników, którzy ryzykują życie, aby wyleczyć chorych i bronić zdrowych przed zarażeniem.

Ojciec Święty zwraca także uwagę na przygotowanie się do przyszłości, bo już teraz widać niektóre konsekwencje pandemii, z którym trzeba będzie się zmierzyć: głód, zwłaszcza w przypadku osób bez stałego zatrudnienia, przemoc oraz pojawienie się lichwiarzy, którzy będą wielkimi szkodnikami społecznej przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: może przyjść pokusa braku cierpliwości i niewytrwałości

2020-03-31 11:28

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

- Jest taka pokusa, która jest pokusą braku cierpliwości, pokusą niewytrwałości. Pewnie to dzisiejsze Słowo nie jest na dzisiaj, ale Pan Bóg nam je daje zawczasu, byśmy je w sobie zachowali, by ono z nas wyszło wtedy, kiedy będzie nam potrzebne. – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy świętej celebrowanej w kaplicy domowej. Metropolita łódzki odwołując się do kolekty mszalnej oraz do czytania z Księgi Wyjścia zwrócił uwagę na niezadowolenie, zniecierpliwienie Narodu Wybranego względem Boga i Mojżesza.

- To jest taka pokusa, która jest pokusą braku cierpliwości, pokusą niewytrwałości. Myślę, że Pan Bóg daje nam to słowo zawczasu. Może nie jest nam ono jeszcze dziś potrzebne, ale może nam być ono potrzebne za tydzień, za trzy tygodnie. Ciągle jeszcze jesteśmy gdzieś na początku tej trudnej drogi, którą idziemy przez pustynię. Jak się rozmawia z wieloma ludźmi, to mówią, że w tym trudnym czasie pustyni też wielu otrzymuje rozmaite dary od Pana Boga. Maja poczucie że Pan Bóg daje im jeść, daje im pić, że widzimy jego cuda. – podkreślił kaznodzieja.

Kończąc łódzki pasterz apelował - trzeba nam się dziś modlić o wytrwałość, tak jak uczy nas dzisiejsza kolekta – o wytrwałą służbę Bożą. Będą takie momenty, że będzie nam się wydawało, że jeszcze chwila, jeszcze skok, ale… to jeszcze kawał drogi i wtedy człowiek zaczyna mówić przeciw Bogu i zaczyna mówić tak, jak wąż i żadne dary Boże wtedy już się nie liczą, choć człowiek ma je pod ręką. – zauważył abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję