Reklama

Powiedzieli

Ks. prof. Maciej Ostrowski, teolog, prorektor UPJPII, duszpasterz turystów:

Ks. Elisardo z Composteli mówił, że wędrówka do grobu św. Jakuba to nie tylko turystyka ani nawet turystyka religijna, ale to pielgrzymowanie. Trzeba się zastanowić, jak je wypełnić, jaki program przygotować, by uczestnicy tej wędrówki przeżyli ją jako akt duchowy, który ma ubogacić ich wiarę, aby po powrocie do domu mogli nadal dawać świadectwo chrześcijańskiego życia. Pielgrzymowanie jest punktem, od którego może się rozpocząć nowa ewangelizacja oraz ożywienie wiary. Konieczne jest opracowanie teologicznych podstaw dla pielgrzymowania. Inaczej stanie się ono wędrowaniem, w czasie którego ważne będą przeżycia estetyczne, kulturalne czy spojrzenie na piękno przyrody, przyjaźń z ludźmi. Jednakże to wszystko w rozmaity sposób ma prowadzić do Pana Boga. Jeśli sobie tego nie powiemy na początku pielgrzymki, to każda droga, również ta do św. Jakuba, będzie wycieczką. Jeżeli mówimy o pielgrzymowaniu, to musimy znaleźć odniesienie do Pana Boga i w tym trzeba pątnikom pomóc. Mogą to uczynić ci, którzy zajmują się teoretycznymi badaniami nad pielgrzymowaniem; teologowie, teoretycy kultury, historycy… Dzięki wynikom ich poszukiwań, na różnych polach, pielgrzymowanie staje się bogatsze w treści, a pątnicy odnajdują swój cel.

Ks. kan. Ryszard Honkisz, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych:

Myślę, że św. Jakub, kiedy wyruszał ze swoją misją apostolską i obawiał się o skutki pracy, nie wyobrażał sobie, że tak wielkie owoce przyniesie jego apostolstwo. Sądzę też, że bł. Jan Paweł II, gdy w 1982 r. kierował swój apel do Europy, także nie przypuszczał, że to wystąpienie ożywi ducha nie tylko Europy, ale prawie całego świata! W to międzynarodowe ożywienie wpisują się również nasze konferencje. Nowe tematy, prezentowane w trakcie kolejnych spotkań, rodziły się z konferencji na konferencję. I tak dotarliśmy do sześciu. Ideą konferencji jest nie tylko poznanie historii Drogi św. Jakuba i jej różnych odcinków, ale przede wszystkim rozwój kultu św. Apostoła – męczennika. Stąd formuła osobistych spotkań oraz wspólnej modlitwy. Uczestników łączy poczucie braterstwa. Wszyscy, którzy wyruszają na Drogę św. Jakuba, stają się znajomymi, a niejednokrotnie – przyjaciółmi, bo droga do Santiago łączy ludzi. Taki też jest główny cel naszej konferencji – zbliżenie uczestników oraz wymiana doświadczeń, uzyskanie informacji, co się dzieje w jakubowych środowiskach. Warto podkreślić specyfikę spotkań – połączenie praktyki z teorią. Z jednej strony przybywają do Krakowa i Więcławic miłośnicy Drogi św. Jakuba, zaś z drugiej – osoby badające jej fenomen.
To okazja do wymiany doświadczeń oraz wzajemnego ubogacania.

2013-10-08 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor

2021-07-31 14:54

[ TEMATY ]

muzyka

jazz

wikipedia.org

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś" Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych, odszedł w sobotnie południe 31 lipca 2021 r. Miał 93 lata.

O śmierci muzyka powiadomił PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum". Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz – wielka osobistość polskiego jazzu - był też znanym i cenionym autorem muzyki do seriali i filmów. "Czterdzieści lat minęło", "Wojna domowa" - to tylko niektóre z jego przebojów.

CZYTAJ DALEJ

Piesza Pielgrzymka z Głogowa na Jasną Górę

2021-08-02 12:34

facebook.com/swmikolajglogow

2 sierpnia wyruszyła Diecezjalna Piesza Pielgrzymka z Głogowa na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję