Reklama

Eucharystia

Władysław Sitek
Edycja przemyska 1/2003

"Płaćmy złotem modlitwy za kamienie nienawiści..."
(Stefan kardynał Wyszyński)

Eucharystia jest najbardziej wyrazistym ukazaniem Tajemnicy Kościoła, jest liturgicznym oddaniem czci Bogu, pomagającym nam w pogłębianiu wiary w Pana naszego Jezusa Chrystusa. Eucharystia przygotowuje nas na śmierć i zmartwychwstanie. Poprzez słowa i znaki Duch Święty łączy nas z Chrystusem. Dzięki temu Eucharystia staje się aktem kultu Boga. Msza św. jest całością, nie można opuścić "części" Mszy św. bez szkody duchowej. Ci, którzy dobrze uczestniczą we Mszy św. oddając cześć Bogu, Jezusowi Chrystusowi, który jest obecny pod postacią chleba i wina, uczą się od Chrystusa jak żyć. Chrystus, który nas umiłował "do końca" jest Nauczycielem miłości! Chrystus pomaga wierzącemu w Niego obdarzać miłością nawet nieprzyjaciół! Chrystus jest dla tych, którzy Go spożywają, chlebem miłości, sprawiedliwości i prawdy. Człowiek popełniający grzech, pełen obaw i lęków, dzięki uczestnictwu w Eucharystii powstaje do nowego życia w jedności z Bogiem i ludźmi.
Z dzieciństwa i młodych lat pamiętam odprawiane w kościele Msze św. w języku łacińskim. Pamiętam księdza stojącego tyłem do ludu Bożego, pamiętam brak łączności i więzi celebransa z wiernymi, wielką tajemnicę sacrum! Jakże się cieszę, że dzisiaj jest inaczej! Cieszę się, że Kościół sprostał oczekującym go wyzwaniom! Dziękuję Bogu za Papieża Jana XXIII, który zwołał II Sobór Watykański. Dziękuję Najwyższemu za Wielkiego Papieża Jana Pawła II, który beatyfikował Jana XXIII w Jubileuszowym Roku 2000 i wciela w życie Kościoła uchwały soborowe. Obchodziliśmy niedawno 40. rocznicę zwołania i otwarcia II Soboru Watykańskiego przez błogosławionego papieża Jana XXXIII, Wielkiego Soboru Kościoła Rzymskiego! W II tysiącleciu chrześcijaństwa zachodniego tak wielkie były Sobory: Laterański IV w 1215 r. oraz Trydencki zwołany w latach 1545-63. Zgromadzeni na II Soborze Watykańskim Ojcowie Kościoła, kardynałowie i biskupi pod natchnieniem Ducha Świętego uchwalili a papież zatwierdził liturgię Eucharystii w językach narodowych z księdzem zwróconym twarzą do wiernych, co pozwala ludowi Bożemu aktywnie uczestniczyć w Eucharystii. Zmiany te spotkały się w pewnych kręgach kościelnych i wiernych ze sprzeciwem. Dzisiaj po 40 latach wprowadzenia zmian soborowych w liturgii wiemy i jesteśmy pewni, że Ojcowie II Soboru Watykańskiego postąpili słusznie i wybrali właściwą drogę dla Kościoła, na miarę oczekujących Go wyzwań! Dzisiejsze trudne czasy potwierdziły, że Kościół dzięki II Soborowi Watykańskiemu jest gotowy i przygotowany do konfrontacji z występującym kryzysem świata współczesnego, najlepiej ze wszystkich religii monoteistycznych!
Eucharystia przemienia człowieka. Często przychodzę do kościoła na Eucharystię ze swoimi słabościami i problemami. Upokorzony swoją grzesznością, ufny w niezmierzone Miłosierdzie Boże zawsze odchodzę wzmocniony z wiarą i z nadzieją, bez obaw, z radością dziękując w modlitwie Najwyższemu za wszystko, co otrzymałem. Czekam i żyję do następnego spotkania z moim Bogiem, Jezusem Chrystusem, pokonując trudną i ciężką drogę do mojego zmartwychwstania. Jestem przekonany i wierzę, że Eucharystia jest największym darem Boga dla człowieka wierzącego, jest umiłowaniem człowieka przez Boga! Bez Eucharystii nie ma katolika, nie ma jego spełnienia, nie ma Kościoła! Zapewne wkrótce będziemy w Unii Europejskiej. Zachowajmy i strzeżmy to, co mamy najdroższe, nasz Kościół, na który w ciągu ponad 1000-letniej historii naszej Ojczyzny zawsze mogliśmy liczyć!

Reklama

Biskup Aleppo: turecka ofensywa w Syrii to „zbrodnia”

2019-10-14 15:37

ts (KAI) / Aleppo

Katolicki biskup Aleppo, Georges Abou Khazen, w ostrych słowach zareagował na turecką ofensywę wojskową w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” - powiedział 14 października w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki biskup Aleppo. „Wojna jest podwaliną pod kolejne wojny i nie stanowi rozwiązania, zwłaszcza w regionie takim jak ten, że wszystkimi żyjącymi tam grupami etnicznymi i religijnymi" - stwierdził wikariusz apostolski Aleppo i podkreślił: "To, co tu przeżywamy, to ludzki dramat, to zbrodnia”.

youtube.com

W regionie, z którego teraz ucieka tak wielu ludzi, reprezentowane są wszystkie mniejszości chrześcijańskie, jak Asyryjczycy, syryjscy Chaldejczycy, czy Ormianie, zwrócił uwagę hierarcha. „Wielu ich przodków wymordowano w Turcji, tu żyją potomkowie tych, którzy zdołali się uratować przed masakrami i to oni teraz doświadczają napaści Turków na ich kraj”.

Wiele miejsc w regionie Dżazira położonym między Eufratem i Tygrysem, a także miasta Qamishli czy Hasake, w czasie pod mandatem francuskim w Syrii i Libanie, stanowiło schronienie dla chrześcijan, którzy przeżyli ludobójstwo, jakiego dopuścił się rząd turecki od 1915 roku w północnych regionach. Chrześcijanie żyjący dziś na tych terenach ciągle noszą w pamięci świadomość „sayfo” - "ludobójstwa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Na patriotyczna nutę

2019-10-15 11:48

Maria Fortuna- Sudor

To już tradycja, że z okazji Święta Niepodległości uwadze naszych czytelników polecamy koncert, który stanowi finał XVII Małopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej,organizowanego przez Akcję Katolicką Archidiecezji Krakowskiej, przy wsparciu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Parafii Matki Bożej Częstochowskiej oraz Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka.

Przegląd Pieśni Patriotycznej

Przegląd Pieśni Patriotycznych

Jak informują organizatorzy, celem cyklicznego wydarzenia jest upowszechnianie, poprzez śpiew, patriotyzmu, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. Zależy im również na uświadamianiu roli wartości narodowo-patriotycznych w życiu każdego Polaka. Pragną tym przeglądem także zwrócić uwagę na nasze dziedzictwo kulturowe; religię, pieśni, tradycję i obyczaje.

Małopolski Koncert Przeglądowy jest zaplanowany na 16 listopada br. Rozpocznie się o godziny 9:00 w auli kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej, na osiedlu Szklane Domy 7 w Krakowie. Natomiast w niedzielę 17 listopada, o 18. 30 w tym samym miejscu odbędzie się Koncert Galowy Laureatów, w trakcie którego wystąpią wyróżnione chóry, zespoły, soliści oraz zaproszeni artyści. Nastąpi także ogłoszenie rekomendacji do udziału w finale ogólnopolskim. Koncert poprzedzi9 o 17.00) Msza św. w intencji Ojczyzny. Na: www.krakow.ksm.org.pl znajdują się szczegóły na temat przeglądu i koncertu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem