Reklama

Niedziela Legnicka

Święto Żywego Różańca w Krzeszowie

- W modlitwie różańcowej kryje się całe nasze życie. Odmawiajcie Różaniec indywidualnie, we wspólnocie, zwłaszcza w rodzinie. On pozwala odnaleźć spokój i ciszę - apelował do wiernych bp Wolfgang Ipolt, ordynariusz diecezji Görlitz podczas pielgrzymki kół Żywego Różańca, jaka odbyła się w Krzeszowie, w sobotę 5 października

Niedziela legnicka 41/2013, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Waldemar Wesołowski

Pierwsza sobota października to czas tradycyjnej pielgrzymki różańcowej w diecezji legnickiej. Co roku do krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przybywają tysiące wiernych, by wspólnie na różańcu wypraszać potrzebne łaski. W tegorocznym spotkaniu modlitewnym wzięło udział ponad 5 tys. osób.

Eucharystię odprawioną w krzeszowskiej bazylice poprzedziło nabożeństwo różańcowe prowadzone przez kustosza ks. Mariana Kopko, podczas którego rozważano tajemnice światła. Po nabożeństwie pielgrzymi obejrzeli występ pt. „Tajemnice światła” w wykonaniu artystów - aktorów Krystyny Kozaneckiej i Jana Bleckiego oraz poety i pieśniarza Romana Kołakowskiego. Artyści przedstawili poetycko-muzyczną opowieść o życiu i pontyfikacie Karola Wojtyły, polskiego kapłana, który w roku 1978 w Watykanie został wybrany na Stolicę Piotrową i jako pielgrzymujący papież Jan Paweł II wprowadził Kościół powszechny w trzecie tysiąclecie, zyskując miłość ludzi na całym świecie. „Tajemnice światła” to pełna wzruszeń modlitewna refleksja o współczesnym świecie, trudnych relacjach pomiędzy ludźmi i narodami, o Bożym Miłosierdziu, sensie wytężonej pracy, radości życia, ale także choroby, bólu i cierpienia, o posłannictwie i świętości Papieża Polaka oraz Prymasa Tysiąclecia.

Reklama

W południe uroczystej Mszy św. z udziałem ponad 50 księży i gościa z Niemiec bp. Wolfganga Ipolta przewodniczył biskup pomocniczy Marek Mendyk. We wprowadzeniu do Eucharystii prosił wiernych: - Módlcie się za kapłanów, bądźcie z nami we wspólnej modlitwie, zwłaszcza w tym trudnym dla Kościoła czasie. Bp Marek Mendyk prosił też o modlitwę w intencji biskupa legnickiego Stefana Cichego, który przebywał w tym czasie w szpitalu. Biskup pomocniczy wyraził też radość i wdzięczność, że tak wielka rzesza wiernych przybyła do krzeszowskiego sanktuarium: - To wielkie zaplecze modlitewne tych, którzy przez Maryję powierzają Bogu sprawy nas wszystkich i tych, którzy Boga kochają jeszcze za mało - powiedział bp Mendyk.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił bp Wolfgang Ipolt. Na początku zaznaczył: - Macie dobre doświadczenia z modlitwą różańcową, dlatego jesteście tutaj. Podkreślił, że Różaniec wyraźnie ukazuje doświadczenie modlitwy i wiary. - On pomaga nam w naszej relacji z Bogiem i w zrozumieniu drogi, jaką przebywamy w życiu - dodał. Mówił także o różnych wymiarach modlitwy różańcowej. - Kiedy odmawiamy Różaniec, idziemy drogą wiary razem z Maryją. W centrum tej modlitwy zawsze jest Jezus, podobnie jak w życiu Maryi. Dlatego ta modlitwa uczy nas posłuszeństwa woli Ojca. Modląc się, odkrywamy nasze życie i życie naszych braci. Biskup Görlitz wyjaśnił też, że Różaniec można zrozumieć, jeśli stanie się on przestrzenią odpoczynku w Bogu. - Dziś, w trudnych czasach pomaga nam odnaleźć ciszę i spokój. Dlatego tym bardziej trzeba nam odkrywać wartość tej modlitwy. Można i należy odmawiać go indywidualnie, we wspólnocie, zwłaszcza w rodzinie - mówił bp Wolfgang Ipolt. Na zakończenie homilii niemiecki hierarcha zaznaczył, że doświadczenie wiary możemy pogłębiać na modlitwie, zwłaszcza, jeżeli czynimy to wspólnotowo. Dziękując za wspólną modlitwę i świadectwo wiary, obiecał, że o tym wielkim doświadczeniu żywego Kościoła będzie opowiadał w swojej diecezji we wszystkich parafiach, jakie będzie odwiedzał.

Spotkanie miłośników modlitwy różańcowej zakończyło się aktem zawierzenia wszystkich kół Żywego Różańca Matce Bożej Łaskawej i Koronką do Miłosierdzia Bożego. Jak co roku, gospodarz miejsca przygotował dla wszystkich posiłek. Odbył się także koncert piosenki religijnej.

Doroczna pielgrzymka kół Żywego Różańca jest jednym z najliczniejszych spotkań w krzeszowskim Domu Łaski Maryi, jak nazywane jest diecezjalne sanktuarium w Krzeszowie. Miejsce to każdego roku odwiedzają dziesiątki tysięcy pielgrzymów i turystów z całej Polski, a także z Czech, Niemiec i innych krajów.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie warto się zadręczać

Niedziela sosnowiecka 37/2019, str. 6

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Piotr Lorenc

Podczas udzielania sakramentu namaszczenia chorych

Podczas udzielania sakramentu namaszczenia chorych

Tron Jezusa Chrystusa jest tronem cierpienia, które prowadzi do zwycięstwa. Prośmy Pana Jezusa, aby zawsze przy nas był, by zawsze nas bronił i umacniał na drodze wiary – tymi słowami ks. Jarosław Wolski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Czeladzi, rozpoczął doroczną pielgrzymkę chorych i cierpiących do Matki Bożej Pocieszenia

Jak co roku, pielgrzymka odbyła się w pierwszą środę września i zgromadziła pątników z różnych stron diecezji. Uroczystej koncelebrowanej Liturgii, z przyjęciem sakramentu namaszczenia chorych, przewodniczył biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Razem z nim modlili się kapłani, którzy przyjechali z chorymi, kapelani szpitali i Domów Pomocy Społecznej. Nie zabrakło również ks. Tomasza Folgi – dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej, który przed rozpoczęciem Liturgii wygłosił konferencję ascetyczną.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. w starym rycie będzie odprawiana w archidiecezji wrocławskiej

2021-07-23 15:28

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Dziś Kuria Metropolitalna Wrocławska podała do publicznej wiadomości komunikat skierowany do duchowieństwa i wiernych archidiecezji wrocławskiej. Zawarta jest w nim informacja, że  metropolita wrocławski abp Józef Kupny potwierdza na urzędzie duszpasterza Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w archidiecezji wrocławskiej ks. dr. Ireneusza Bakalarczyka.

Decyzja ta, jest wynikiem ostatniej decyzji papieskiej związanej z promulgacją motu proprio: „Traditionis custodes”. Ks. Ireneusz Bakalarczyk będzie ”jedynym kapłanem wyznaczonym do sprawowania liturgii w formie sprzed reformy liturgicznej z 1970 r., a prowadzone przez niego duszpasterstwo jest jedyną wspólnotą rozpoznaną i zatwierdzoną w archidiecezji wrocławskiej".

CZYTAJ DALEJ

Islamiści podbijają Mozambik: pierwszymi ofiarami dzieci i młodzież

2021-07-23 18:30

[ TEMATY ]

Mozambik

islamiści

Vatican News

Dzieci i młodzież płacą najwyższą cenę w konflikcie, który od trzech lat rozgrywa się na północy Mozambiku. Wspólnota międzynarodowa ignoruje dramat tamtejszej ludności znajdującej się w rękach islamskich terrorystów. Kolejny raz alarm w tej sprawie podniosła Wspólnota św. Idziego, która zainicjowała właśnie projekt „Nie porzucajmy Mozambiku, ofiary terroryzmu”.

Ks. Angelo Romano, który we wspólnocie odpowiada za relacje międzynarodowe przypomina, że to właśnie w rzymskiej siedzibie Wspólnoty św. Idziego w 1992 roku podpisano porozumienie pokojowe kładące kres 17-latom krwawej wojny, która kosztowała życie ponad miliona ludzi. „Ostatnie dwie dekady sprawiły, że kraj się zaczął rozwijać. Ludziom zaczęło się żyć lepiej. Kres temu położyły bestialskie działania terrorystów, którzy sprzymierzyli się z tzw. Państwem Islamskim” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Romano.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję