Reklama

Niedziela Legnicka

Święto Żywego Różańca w Krzeszowie

- W modlitwie różańcowej kryje się całe nasze życie. Odmawiajcie Różaniec indywidualnie, we wspólnocie, zwłaszcza w rodzinie. On pozwala odnaleźć spokój i ciszę - apelował do wiernych bp Wolfgang Ipolt, ordynariusz diecezji Görlitz podczas pielgrzymki kół Żywego Różańca, jaka odbyła się w Krzeszowie, w sobotę 5 października

Niedziela legnicka 41/2013, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Waldemar Wesołowski

Pierwsza sobota października to czas tradycyjnej pielgrzymki różańcowej w diecezji legnickiej. Co roku do krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przybywają tysiące wiernych, by wspólnie na różańcu wypraszać potrzebne łaski. W tegorocznym spotkaniu modlitewnym wzięło udział ponad 5 tys. osób.

Eucharystię odprawioną w krzeszowskiej bazylice poprzedziło nabożeństwo różańcowe prowadzone przez kustosza ks. Mariana Kopko, podczas którego rozważano tajemnice światła. Po nabożeństwie pielgrzymi obejrzeli występ pt. „Tajemnice światła” w wykonaniu artystów - aktorów Krystyny Kozaneckiej i Jana Bleckiego oraz poety i pieśniarza Romana Kołakowskiego. Artyści przedstawili poetycko-muzyczną opowieść o życiu i pontyfikacie Karola Wojtyły, polskiego kapłana, który w roku 1978 w Watykanie został wybrany na Stolicę Piotrową i jako pielgrzymujący papież Jan Paweł II wprowadził Kościół powszechny w trzecie tysiąclecie, zyskując miłość ludzi na całym świecie. „Tajemnice światła” to pełna wzruszeń modlitewna refleksja o współczesnym świecie, trudnych relacjach pomiędzy ludźmi i narodami, o Bożym Miłosierdziu, sensie wytężonej pracy, radości życia, ale także choroby, bólu i cierpienia, o posłannictwie i świętości Papieża Polaka oraz Prymasa Tysiąclecia.

W południe uroczystej Mszy św. z udziałem ponad 50 księży i gościa z Niemiec bp. Wolfganga Ipolta przewodniczył biskup pomocniczy Marek Mendyk. We wprowadzeniu do Eucharystii prosił wiernych: - Módlcie się za kapłanów, bądźcie z nami we wspólnej modlitwie, zwłaszcza w tym trudnym dla Kościoła czasie. Bp Marek Mendyk prosił też o modlitwę w intencji biskupa legnickiego Stefana Cichego, który przebywał w tym czasie w szpitalu. Biskup pomocniczy wyraził też radość i wdzięczność, że tak wielka rzesza wiernych przybyła do krzeszowskiego sanktuarium: - To wielkie zaplecze modlitewne tych, którzy przez Maryję powierzają Bogu sprawy nas wszystkich i tych, którzy Boga kochają jeszcze za mało - powiedział bp Mendyk.

Reklama

Homilię podczas Mszy św. wygłosił bp Wolfgang Ipolt. Na początku zaznaczył: - Macie dobre doświadczenia z modlitwą różańcową, dlatego jesteście tutaj. Podkreślił, że Różaniec wyraźnie ukazuje doświadczenie modlitwy i wiary. - On pomaga nam w naszej relacji z Bogiem i w zrozumieniu drogi, jaką przebywamy w życiu - dodał. Mówił także o różnych wymiarach modlitwy różańcowej. - Kiedy odmawiamy Różaniec, idziemy drogą wiary razem z Maryją. W centrum tej modlitwy zawsze jest Jezus, podobnie jak w życiu Maryi. Dlatego ta modlitwa uczy nas posłuszeństwa woli Ojca. Modląc się, odkrywamy nasze życie i życie naszych braci. Biskup Görlitz wyjaśnił też, że Różaniec można zrozumieć, jeśli stanie się on przestrzenią odpoczynku w Bogu. - Dziś, w trudnych czasach pomaga nam odnaleźć ciszę i spokój. Dlatego tym bardziej trzeba nam odkrywać wartość tej modlitwy. Można i należy odmawiać go indywidualnie, we wspólnocie, zwłaszcza w rodzinie - mówił bp Wolfgang Ipolt. Na zakończenie homilii niemiecki hierarcha zaznaczył, że doświadczenie wiary możemy pogłębiać na modlitwie, zwłaszcza, jeżeli czynimy to wspólnotowo. Dziękując za wspólną modlitwę i świadectwo wiary, obiecał, że o tym wielkim doświadczeniu żywego Kościoła będzie opowiadał w swojej diecezji we wszystkich parafiach, jakie będzie odwiedzał.

Spotkanie miłośników modlitwy różańcowej zakończyło się aktem zawierzenia wszystkich kół Żywego Różańca Matce Bożej Łaskawej i Koronką do Miłosierdzia Bożego. Jak co roku, gospodarz miejsca przygotował dla wszystkich posiłek. Odbył się także koncert piosenki religijnej.

Doroczna pielgrzymka kół Żywego Różańca jest jednym z najliczniejszych spotkań w krzeszowskim Domu Łaski Maryi, jak nazywane jest diecezjalne sanktuarium w Krzeszowie. Miejsce to każdego roku odwiedzają dziesiątki tysięcy pielgrzymów i turystów z całej Polski, a także z Czech, Niemiec i innych krajów.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedność i siła łódzkiego Kościoła

Niedziela łódzka 20/2022, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymka

100‑lecie

Archidiecezja Łodzka

Paweł Kłys

Eucharystia w Bazylice św. Piotra

Eucharystia w Bazylice św. Piotra

Jubileuszowa pielgrzymka do Rzymu z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej przeszła do historii, ale wspomnienia z tego szczególnego czasu zostaną w pamięci wiernych na długo.

W kwietniu abp Grzegorz Ryś oficjalnie zakończył jubileusz archidiecezji łódzkiej. Jednak zwieńczeniem rocznego, szczególnego doświadczenia obecności Boga była pielgrzymka do Rzymu, w której udział wzięło ponad 1,5 tys. wiernych Kościoła łódzkiego. Idąc śladami świętych, pielgrzymowali do grobów Apostołów, aby z wdzięcznością wspominać miniony czas, z otwartym sercem przeżywać teraźniejszość i ufnie otworzyć się na to, co czeka w przyszłości. Pośród trudnego czasu, w jakim przyszło świętować archidiecezjalny jubileusz, wierni stanowili obraz żywego Kościoła, dając świadectwo wiary. Dla nas, czytelników, dostępna jest tylko zewnętrzna strona tych wyjątkowych wydarzeń, ale nie ma wątpliwości, co do dzieł i łask, które dokonały się w sercach pielgrzymów i wszystkich wiernych archidiecezji łódzkiej. – Archidiecezjalna pielgrzymka do Rzymu to było niezwykłe wydarzenie, które na długo pozostanie w mojej pamięci. Uczucie jedności i siły łódzkiego Kościoła przeplatało się z majestatem rzymskich świątyń. To był bardzo owocny czas modlitwy i pielgrzymowania. Ta pielgrzymka to nie tylko dar naszej wdzięczności za łódzki, Kościół to również czas, w którym mogliśmy naładować nasze duchowe akumulatory w Wiecznym Mieście, które tchnie duchem wiary i nadziei – wspomina Dagmara Zalewska, rzecznik prasowy wojewody łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Adwent. Czas oczekiwania

2022-11-27 08:19

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner/Niedziela

Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada początek Adwentu.

Dla chrześcijan Adwent to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Adwent odnosi się zarówno do naszego duchowego przygotowania na przyjście Boga w ludzkim ciele, jak i na Jego ostateczne przyjście w Jezusie na dzień Sądu nad światem.

CZYTAJ DALEJ

Adwent. Czas oczekiwania

2022-11-27 08:19

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner/Niedziela

Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada początek Adwentu.

Dla chrześcijan Adwent to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Adwent odnosi się zarówno do naszego duchowego przygotowania na przyjście Boga w ludzkim ciele, jak i na Jego ostateczne przyjście w Jezusie na dzień Sądu nad światem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję