Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileuszowo do Wiecznego Miasta

Już po raz 20. czytelnicy „Niedzieli Rzeszowskiej” w dniach 8-14 maja udali się na pielgrzymkę do Rzymu. W tegorocznej edycji udział wzięło około 500 osób – niewyspani, zmęczeni, ale pełni radości, uśmiechów i wspomnień. Każdy z nich wiózł do grobów świętych – Apostołów Piotra i Pawła, a zwłaszcza Jana Pawła II – różne intencje

Niedziela rzeszowska 21/2019, str. 1, 5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Janusz Sądel

Pielgrzymi na tle Bazyliki św. Piotra w Rzymie

Pielgrzymi na tle Bazyliki św. Piotra w Rzymie

Uczestnicy bardzo dobrze pamiętają dzień, gdy dowiedzieli się o pielgrzymce. Jedni przeczytali ogłoszenie podczas lektury tygodnika „Niedziela”, drudzy zostali zachęceni przez przyjaciół, znajomych, a jeszcze inni są już stałymi uczestnikami tego wyjazdu.

– Jestem już 11. raz na tej pielgrzymce. Mogę powiedzieć, że każdy z tych wyjazdów jest szczególny i wyjątkowy. Każdy wnosi coś innego – oznajmiła p. Urszula z parafii św. Marcina w Szebniach.

– To moja druga pielgrzymka. Byłem rok temu, więc postanowiłem wziąć udział również i w tym roku. To właśnie rok temu dowiedziałem się od ks. Józefa Kuli, organizatora tych wyjazdów, że jest taka możliwość. W tym roku zabrałem ze sobą swoją rodzinę i wspólnie tutaj przyjechaliśmy – mówił p. Jerzy z Rzeszowa.

Trud pielgrzymowania wiąże się również z odpowiednim przygotowaniem. Już wcześniej pielgrzymi mogli uczestniczyć w spotkaniach, które miały na celu poinformowanie ich o miejscach, które będą odwiedzane w tym roku.

– Nasza pielgrzymka jest wcześniej przygotowana. To nie jest tak, że wsiadamy do autokaru i jedziemy. Przygotowujemy się wcześniej, mamy spotkania. Każdy z podróżujących wie, co go czeka. Chcemy wspólnie tworzyć rodzinę pielgrzymią. To później wszystko procentuje i sprawia, że każda pielgrzymka jest nadzwyczajna – tłumaczy ks. dr Józef Kula – organizator pielgrzymki czytelników „Niedzieli Rzeszowskiej”.

Każdy z pielgrzymów podróżuje do Wiecznego Miasta z wieloma intencjami. Za wstawiennictwem świętych proszą o potrzebne łaski dla swoich bliskich, rodzin czy znajomych.

– Pielgrzymom zadajemy intencje, aby modlili się za Kościół lokalny, diecezje, duszpasterzy, wiernych, o wierność – Panu Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi. Także szczegółową intencją jest modlitwa o odwagę w obronie wartości. Dzisiaj są przecież one atakowane i zagrożone. Potrzeba ludzi odważnych, którzy swoim życiem i słowem będą autentycznymi świadkami Chrystusa przez pozytywny przykład swojego życia – zaznaczył bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, który otoczył swoim dobrem słowem i modlitwą wszystkich pielgrzymujących.

Reklama

Program tegorocznej pielgrzymki był bardzo ciekawy. Pokonali oni długą trasę, liczącą około 5 tys. km autokarem. Jak tłumaczą pielgrzymi, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Loreto, Lanziano, Cascia, Roccaporena, Asyż i wiele innych miejsc odwiedzili rzeszowscy pątnicy.

– Dla mnie miejscem szczególnym była wizyta u św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo. To było moje marzenie od zawsze. Wreszcie udało mi się je spełnić. Mam sentyment do osoby Ojca Pio. Tam czuje się po prostu ducha chrześcijańskiego – tłumaczy p. Zofia, jedna z uczestniczek tegorocznej pielgrzymki.

Podczas wspólnego pielgrzymowania nie zabrakło upamiętnienia ważnych miejsc dla nas Polaków, znajdujących się na włoskiej ziemi. Na p. Jerzym największe wrażenie wywarła wizyta na Monte Cassino.

– To było coś niezwykłego podczas odwiedzin na Monte Cassino – ta możliwość wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” i pieśni „Czerwone Maki”. To był ważny i wzruszający moment dla nas wszystkich – zaznaczył.

Większość pielgrzymów jednak najbardziej nie mogła doczekać się wizyty w Wiecznym Mieście.

– To był jeden dzień w Rzymie, trochę w biegu, ale dający przepiękny obraz. Dzisiaj mamy Europę, która chce być sekularyzowana, chce odejść od Pana Boga, a tutaj w Rzymie mogliśmy zobaczyć, że co ulica to i kościół – coś pięknego, ta kolebka chrześcijaństwa. To tutaj wszystko się zaczęło – mówił jeden z kierowników duchowych pielgrzymki ks. Mariusz Mastaj.

Pielgrzymka czytelników „Niedzieli Rzeszowskiej” od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Mogą oni doświadczyć wiele pozytywnych emocji. Każdy z nich czekał na spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas niedzielnej modlitwy „Regina Coeli” na Placu św. Piotra.

Reklama

– Sam wiele pielgrzymowałem i mogłem organizować wyjazdy zwłaszcza do Rzymu. Znam wartość tego przeżycia. Mając znakomitych przewodników duchowych, pielgrzymi mogą przeżyć rekolekcje w drodze. W przypadku tej pielgrzymki to najważniejsze jest przecież spotkanie z Piotrem, w końcu od wieków marzeniem chrześcijan było zobaczenie Piotra – to znak wiary, to traktowanie na serio słów Pana Jezusa. Spotkanie z Ojcem Świętym to przeżycie natury religijnej, to wartość sama w sobie – tłumaczył bp Jan Wątroba.

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Pielgrzymi powrócili szczęśliwie do Rzeszowa. Wszyscy z nich są przekonani, że ten czas wspólnego pielgrzymowania był dobrym czasem pełnym radości i modlitwy. Mają również nadzieję, że jeszcze nie raz wrócą do tamtych miejsc. Oprócz pamiątek, zdjęć czy filmów, z tego wyjazdu przywieźli ze sobą wiele pozytywnych wspomnień, których nikt nie jest w stanie im odebrać.

Relację z tegorocznej pielgrzymki można znaleźć na stronie internetowej tygodnika: www.niedziela.pl .

2019-05-21 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanada/ Papież przybył na tereny rdzennej ludności w prowincji Alberta

W drugim dniu wizyty w Kanadzie papież Franciszek przybył w poniedziałek na zamieszkany przez rdzenną ludność obszar o nazwie Maskwacis. W miejscu tym, położonym w odległości około 100 kilometrów od Edmonton, w środkowej części prowincji Alberta oczekuje się mocnych słów papieża na temat krzywd wyrządzonych rdzennym ludom oraz na mea culpa ze strony Kościoła.

Podróż papieża jest według jego słów „pielgrzymką pokutną” i gestem pojednania oraz leczenia ran w związku z nagłośnioną sprawą przymusowych szkół rezydencjalnych dla dzieci z rodzin tubylczych.

CZYTAJ DALEJ

Siostra Dolores Zok: Kryzys powołań przynagla nas do świadczenia życiem

2023-02-02 16:43

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Siostra Dolores Zok

Siostra Dolores Zok

Kryzys powołań przynagla nas, aby ewangelizować i świadczyć o Jezusie. Wiele osób chce żyć bliżej Boga, dlatego szuka prawdziwych świadków Chrystusa. Sami chcą takimi być – mówi Family News Service przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Dolores Zok SSpS. Obecnie w Polsce pracuje 16 400 sióstr zakonnych w 105 zgromadzeniach. 2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Co przyciąga młode kobiety do wstąpienia do zakonu? Przede wszystkim potrzeba spotkania Boga. „W tej chwili w mojej wspólnocie, w Zgromadzeniu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego, mamy dwie młode postulantki. Jedna jest prawniczką, ma 30 lat. Druga zaś jest po stosunkach międzynarodowych. Chcą żyć bliżej Boga, chcą o Nim świadczyć, chcą wyjechać na misje do najbiedniejszych krajów świata” – podkreśliła s. Zok. „Dzisiejszy młody człowiek szuka prawdziwych świadków Chrystusa i sam chce takim być” – dodała.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: obniżki cen biletów PKP co najmniej do poziomu z 2022 r.

2023-02-03 10:55

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PKP

Karol Porwich/Niedziela

Chcę, aby obniżki cen biletów PKP były co najmniej do poziomu, jaki obowiązywał w roku 2022 – powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki był pytany, czy jest szansa na obniżki cen biletów PKP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję