Reklama

Niedziela Przemyska

O Ormianach w Jarosławiu

Podziemia jarosławskiej Kolegiaty gościły prelegentów i słuchaczy zgromadzonych na sympozjum popularnonaukowym pt. „Dziedzictwo ormiańskie w kulturze polskiej”. Sympozjum zostało zorganizowane przez Fundację „Libertas Culturae” z Rzeszowa oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Wychowawcze im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu. Spotkanie zostało poprzedzone Mszą św. sprawowaną przez ks. prof. Stanisława Nabywańca.

Podczas sympozjum, prowadzonego przez Damiana Knutla, pracownika naukowego Uniwersytetu Rzeszowskiego, zaprezentowano cztery referaty, przybliżające wybrane zagadnienia dotyczące obecności Ormian na ziemiach polskich i ich wpływu na kulturę i historię Polski. Jako pierwsza wystąpiła kustosz Muzeum „Kamienica Orsettich” w Jarosławiu, Joanna Kociuba, która w referacie pt. „Ormianie w panoramie kulturowej Jarosławia” w barwny sposób przedstawiła związki tej społeczności z Jarosławiem. Początki obecności ormiańskiej w Jarosławiu giną w mrokach przeszłości. Handlowy charakter miasta oraz jego korzystne położenie na skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych I Rzeczpospolitej sprawiło, że stał się on siedzibą kupców różnych narodowości, w tym także Ormian, którzy posiadali w mieście liczne i bogato zaopatrzone składy. Pani Kustosz w swej opowieści poprowadziła słuchaczy przez historię miasta Jarosławia oraz zamieszkującej go społeczności ormiańskiej, przypominając blaski i cienie współistnienia wielokulturowego środowiska. Na zakończenie zostały wymienione sławne postacie pochodzenia ormiańskiego, związane z Jarosławiem.

Drugi z prelegentów, ks. prof. Stanisław Nabywaniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego, zreferował temat „Unia kościelna polskich Ormian”. Przedstawił krótką historię Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, scharakteryzował jego specyfikę oraz wymienił podstawowe różnice pomiędzy nim a Kościołem rzymskokatolickim. Prelegent zaprezentował dążenia do unii z Kościołem łacińskim i towarzyszące im przeciwności. Efektem zabiegów podejmowanych zarówno ze strony duchownych Kościoła katolickiego, jak i ormiańskiego było zawarcie unii, w wyniku której na ziemiach polskich powstał Kościół ormiańskokatolicki.

Reklama

Kolejny referat, pt. „Wybitni Polacy pochodzenia ormiańskiego” wygłosił prezes Fundacji „Libertas Culturae”, Krzysztof Dziduch. W wystąpieniu scharakteryzował dwie wybitne postacie, które wywarły silny wpływ na polską historię i kulturę. Pierwszą z nich był arcybiskup lwowski obrządku ormiańskiego Józef Teodorowicz, teolog, myśliciel, wybitny działacz społeczny, poseł i senator w parlamencie II Rzeczpospolitej oraz twórca kilku tytułów prasowych, skierowanych głównie do niższych warstw społecznych. Drugą z zaprezentowanych postaci był o. Karol Antoniewicz, z wykształcenia prawnik, przykładny mąż i ojciec, który wraz z żoną Zofią prowadził szpital i ochronkę dla sierot i ubogich. Po śmierci dzieci oraz małżonki wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Prowadził misje ludowe na terenach m.in. Galicji, Małopolski, Śląska i Wielkopolski. Zyskał sobie sławę niezrównanego kaznodziei i mistrza słowa. O. Antoniewicz był także utalentowanym poetą, którego utwory, niestety dziś już w większości zapomniane, charakteryzują się wielkim artyzmem, kunsztem słowa i głębią treści.

Ostatni referat wygłosił Damian Knutel z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego wystąpienie nosiło tytuł „Dzieje Ormian polskich w twórczości Sadoka Barącza” i również zostało zilustrowane licznymi zdjęciami przedstawionymi w formie prezentacji. Opowieść o postaci urodzonego w Stanisławowie dominikanina przybliżyła jego dokonania poczynione na niwie literackiej. W twórczości XIX-wiecznego zakonnika przebijają głównie dwa nurty, wokół których koncentrowały się jego prace: dzieje zakonu dominikańskiego oraz historia narodu ormiańskiego. Współcześnie pozostawione przez Barącza opracowania są nieocenionym źródłem wiedzy, ze względu na swoje walory literackie oraz cytowane w nich dzieła i opracowania, na których autor opierał się w swoich studiach historycznych, a które nie przetrwały do naszych czasów.

Reklama

Spotkanie zakończyła dyskusja, w której głos zabierali zebrani goście, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami oraz wiedzą na poruszane tematy i wspomnieniami z historii Jarosławia i okolic. Sympozjum, które odbyło się 7 września br., wpisało się w V Festiwal Kultury Kresowej, organizowany w Jarosławiu w dniach 6-12 września przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Zostało zorganizowane we współpracy z Fundacją Polsko-Ormiańską, która objęła je patronatem merytorycznym. Patronat honorowy sprawował Urząd Miasta Jarosławia oraz Muzeum „Kamienica Orsettich” w Jarosławiu.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania uczestnikom Sympozjum oraz wszystkim Osobom i Instytucjom, które przyczyniły się do jego organizacji. Szczególne podziękowania składamy na ręce proboszcza Kolegiaty w Jarosławiu, ks. prał. Mariana Bocho, za okazaną gościnność, udzieloną pomoc oraz udostępnienie sal i sprzętu.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sympozjum: Effatha. Parafio, otwórz się

[ TEMATY ]

Jasna Góra

sympozjum

BPJG/M.Kępiński

O parafii w mediach, informacji w Kościele i udziale oraz postawie katolików w życiu publicznym, z uwzględnieniem roli mediów, rozmawiali na Jasnej Górze uczestnicy sympozjum zorganizowanego przez Radę Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca. Spotkanie odbywało się pod hasłem: "Effatha. Parafio, otwórz się". Głównym tematem konferencji była rola mediów katolickich we współczesnym świecie, stąd w spotkaniu brali udział także przedstawiciele mediów katolickich, m. in. Tygodnika Katolickiego "Niedziela"- redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz z ekipą telewizyjną i "'Gościa Niedzielnego"- zastępca redaktora naczelnego ks. Tomasz Jaklewicz.

Bp Ignacy Dec zwrócił uwagę na potrzebę jeszcze większej aktywności świeckich na rzecz ewangelizacji w mediach. "My księża sami wszystkiego nie zrobimy. Pragniemy obudzić laikat, bo ten olbrzym nie jest jeszcze tak na dobre wybudzony, a to w nim jest potężna siła".

CZYTAJ DALEJ

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję